RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych

System odwodnień dachowych

System odwodnień dachowych

Systemy instalacyjne odprowadzania wód deszczowych są nieodłącznym elementem wyposażenia technicznego większości budynków oraz obiektów infrastruktury miejskiej. Dla poprawnego zwymiarowania odwodnienia konieczne jest prawidłowe ustalenie parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu oraz parametrów technicznych różnych elementów systemów odwodnień.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Woda z opadów atmosferycznych zbierająca się na połaciach dachowych budynków może być odprowadzana zewnętrznym lub wewnętrznym systemem odwadniania. W systemie zewnętrznym grawitacyjnym woda spływa do rynien biegnących wzdłuż krawędzi dachu, a następnie przejmowana jest przez rury spustowe przymocowane do elewacji budynku.

W systemie wewnętrznym woda zbiera się w korytkach lub nieckach dachowych, skąd przechwytywana jest przez wpusty dachowe kierujące ją do przewodów kanalizacji deszczowej znajdujących się wewnątrz budynku. Systemy odwodnienia wewnętrznego mogą być układami grawitacyjnymi lub próżniowymi (syfonowymi), działającymi w warunkach powstającego w przewodach podciśnienia.

System zewnętrzny zalecany jest dla budynków o wysokości do pięciu kondygnacji [1], czyli z pionami dochodzącymi do około 15 m nad poziom terenu. Natomiast systemy wewnętrzne mogą być stosowane zarówno w budownictwie niskim, jak i wysokim i są praktycznie jedynymi możliwymi do zastosowania w obiektach z dużymi powierzchniami płaskich połaci dachowych. Coraz częściej systemy odwodnieniowe służą również do zbierania i transportu wody deszczowej do specjalnych zbiorników, z których po odpowiednim oczyszczeniu (uzdatnieniu) może być ona wykorzystana do celów bytowych, niewymagających wody wodociągowej (tj. spłukiwanie sanitariatów, podlewanie trawników czy mycie samochodów).

Szczególnie płaskie dachy obiektów handlowych czy magazynowych, stanowiące duże powierzchnie zlewni wody deszczowej, stwarzają dobre warunki do jej zbierania. Problem zagospodarowywania wód deszczowych nabrał ostatnio szczególnego znaczenia ze względu na wprowadzanie w niektórych miastach opłat za odprowadzanie wód opadowych z nieruchomości.

Opłata, określana czasami jako „podatek deszczowy”, wprowadzana jest na podstawie zapisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków [2]. Na jej wysokość może wpływać wielkość powierzchni dachu, a czasami również prognozowana ilość opadów.

Zatem przy projektowaniu zarówno elementów systemu odwodnieniowego, jak i elementów służących do rekuperacji wody deszczowej niezbędne jest przyjęcie wiarygodnych parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu oraz parametrów technicznych różnych elementów systemu odwodnienia deszczowego.

Specyfika funkcjonowania odwodnień zewnętrznych

Ograniczenia wysokościowe stosowania systemów odwodnienia zewnętrznego związane są przede wszystkim z warunkami ich eksploatacji i występującymi zjawiskami fizycznymi, które mogą doprowadzić do szeregu niepożądanych procesów. Szczególnie niebezpieczne jest:

  • przepełnienie rynien przy intensywnych opadach atmosferycznych – może doprowadzić do zalewania i zawilgocenia przez wodę deszczową okapów, ścian zewnętrznych i innych elementów budynku; dodatkowo wystąpić może zawilgocenie i rozmywanie strefy otoczenia budynku, podmycie opaski przy ścianach piwnicznych lub fundamentowych czy też chodników biegnących obok budynku;
  • zamarzanie wody w rynnach i pionach występujące w okresie jesienno-zimowym – efektem jest zmniejszenie przepustowości, a nawet pełna niedrożność systemu, może również dojść do zalewania wodą (powstającą z topniejącego lodu) i zawilgocenia elementów zewnętrznych budynku; zamarzająca woda może ponadto doprowadzić do rozszczelnienia systemu odwodnieniowego lub innego uszkodzenia;
  • uszkodzenie elementów systemu w rezultacie oddziaływania kilku czynników zewnętrznych, tj.: działanie wiatru, wahania temperatury, wahania natężenia promieniowania słonecznego, zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne, opady gradu czy też zsuwający się po połaci dachu śnieg. Systemy wewnętrzne odwodnienia wód deszczowych nie są narażone na większość wymienionych negatywnych oddziaływań, które towarzyszą systemom zewnętrznym, ze względu na wkomponowanie ich w połać dachową i przebieg przewodów odprowadzających wodę z dachu we wnętrzu budynku.

Zakłada się, że piony spustowe systemów grawitacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, niezależnie od intensywności opadu deszczu, pracują częściowo wypełnione wodą. Takie działanie pionów może zapewnić tylko odpowiedni dobór przepustowości rynny i rury spustowej, tak aby wlot do rury spustowej pozostawał niezatopiony podczas spływu wody rynną czy korytkiem odpływowym. Jeżeli strumień wody przesłania wlot do pionu, pojawia się nierównomierny (pulsacyjny) przepływ w rurze.

Woda przemieszcza się pionami spustowymi w tzw. korkach wodnych rozdzielonych pęcherzami powietrznymi. Pęcherze co pewien czas pękają, co powoduje wibrację rury spustowej. Wibracja ta jest niepożądana, ponieważ stanowi dodatkowy czynnik mogący uszkodzić rury spustowe na połączeniach poszczególnych odcinków, w miejscach mocowania ich do ściany, a w przypadku rur stalowych naruszeniu ulec może powłoka ochronna, co sprzyja korozji.

Wytyczne projektowania odwodnienia zewnętrznego dachu

Projektowanie systemu odwodnieniowego polega na odpowiednim dopasowaniu parametrów meteorologiczno-hydrologicznych lokalnego opadu deszczu do możliwości hydraulicznych elementów składowych odwodnienia. Poszczególne kroki postępowania można zawrzeć w następujących punktach:

  1. Określenie tzw. ekwiwalentnej powierzchni odwadnianej połaci dachu (EPD), do której oprócz samej powierzchni dachu zaliczane powinny być również inne powierzchnie, z których zbierana będzie woda deszczowa. Mogą to być powierzchnie ścianek kolankowych, attykowych i innych ścian lub urządzeń wysuniętych ponad połać dachową. Z reguły obliczenia te upraszcza się, biorąc pod uwagę jedynie wymiary dachu. Wówczas wartość EPD równa jest przy spadku połaci do 10° powierzchni połaci dachowej, a przy spadkach powyżej 10° wyznacza się ją z zależności:

lub

gdzie:

W – szerokość rzutu połaci dachowej (ze spadkiem w kierunku rynny) [m],

H – wysokość połaci dachowej [m],

L – długość połaci dachowej [m],

α – nachylenie połaci dachowej [°].

2. Określenie natężenia dopływu wód deszczowych zbieranych z powierzchni EPD – Qd:

gdzie:

ψ – współczynnik spływu powierzchniowego, z reguły przyjmowany w przedziale 0,8–1,0,

qm – natężenie deszczu miarodajnego [l/(s×ha)].

3. Wybór gabarytów (średnic, przekrojów) rynien i rur spadowych oraz usytuowania (odległości między wlotami) rur spadowych wynikający z ich przepustowości, dokonywany z reguły na podstawie zestawień tabelarycznych.

Analiza wytycznych projektowych podawanych przez kilku polskich producentów i dystrybutorów systemów odwodnieniowych wskazuje na znaczne i właściwie trudno wytłumaczalne rozbieżności wskazań dotyczących maksymalnych powierzchni odwadnianych połaci dachowych EPDmax. Ilustrują to zestawienia zalecanych maksymalnych wartości EPDmax z odpowiadającymi im wymiarami średnic rynien (półokrągłych lub o przekroju zbliżonym do półokrągłego) (rys. 1, 2, 3, 4).

Zalecenia te z reguły są zróżnicowane na przypadek dopływu wody do rury spustowej z jednego kierunku, czyli usytuowania spustu w pobliżu naroża odwadnianej połaci dachu, i dopływu z dwóch kierunków, czyli przy usytuowaniu spustu w strefie środkowej krawędzi odwadnianej połaci. Stąd i dwa zestawienia w formie wykresów – dla przypadku dopływu jednokierunkowego (rys. 1) i dla przypadku dopływu dwukierunkowego (rys. 2) [3]. Porównanie wytycznych różnych producentów dotyczących doboru średnicy rynien wskazuje na bardzo duży rozrzut wartości EPDmax, który przy średnicy 12,5 cm przekracza nawet 100%.

W przypadku wytycznych dotyczących doboru średnicy rur spustowych również porównano dwie sytuacje – dopływ jednokierunkowy wody do rury spustowej (rys. 3) i dopływ z dwóch stron (rys. 4) [3]. Porównanie wykazuje jeszcze większy rozrzut wartości EPDmax niż w przypadku rynien. Odnosi się to w szczególności do przypadku dopływu wody do spustu z jednej strony. Przykładowo dla średnicy rury 9 cm (dopływ jednostronny) można znaleźć wytyczne zalecające stosowanie rur tego wymiaru od 50 do prawie 250 m2 EPDmax i od 116 do 355 m2 EPDmax dla dopływu dwustronnego.

Tak znaczna rozbieżność w przytaczanych w wytycznych wartościach EPDmax może być wynikiem założenia w obliczeniach różnego obciążenia systemu odwodnieniowego wartością natężenia deszczu miarodajnego qm. Chociaż z drugiej strony w kilku wytycznych podawana jest identyczna wartość natężenia deszczu miarodajnego, wynosząca 75 mm/h, co odpowiada opadowi deszczu o natężeniu qm = 208 l/(s×ha).

Normy [1, 4] zalecają przyjmowanie do obliczeń systemów odwodnienia deszczowego wartość qm ≥ 300 l/(s×ha), a więc znacznie większą. Pewien wpływ na zróżnicowanie wartości EPDmax w różnych systemach odwodnieniowych może mieć współczynnik spływu oraz nachylenie połaci, jednak nie powinny one powodować 3–5-krotnej zmiany wartości ekwiwalentnej powierzchni odwadnianej dachu.

Jeszcze większe znaczenie mógł mieć spadek podłużny rynien i związana z nim prędkość przepływu wody na wlocie do rur spustowych, a w konsekwencji i wydatek przelewu tworzącego się na krawędzi otworu wlotowego rury. Niestety, omawiane wytyczne nie uwzględniają spadków ułożenia rynien przy wyznaczaniu wartości EPDmax. Jest to duże niedociągnięcie, mogące skutkować nieracjonalnym doborem elementów systemu i w efekcie przyczyniać się do nieefektywnego działania systemów odwodnieniowych dachów budynków.

Zależność EPDmax

Rys. 1. Zależność EPDmax od średnicy rynny przy dopływie wody do rury spustowej z jednego kierunku (wg wytycznych producentów systemów odwodnieniowych)

Zależność od średnicy

Rys. 2. Zależność EPDmax od średnicy rynny przy dopływie wody do rury spustowej z dwóch stron (wg wytycznych producentów odwodnieniowych)

Zależność od rury spustowej

Rys. 3. Zależność EPDmax od średnicy rury spustowej przy dopływie wody do rury spustowej z jednego kierunku (wg wytycznych producentów)

Zależność EPDmax

Rys. 4. Zależność EPDmax od średnicy rury spustowej przy dopływie wody do rury spustowej z dwóch stron (wg wytycznych producentów)

Natężenie deszczu miarodajnego

Ponieważ systemy odwodnieniowe powinny zapewniać szybkie odprowadzenie wód deszczowych, przy ich wymiarowaniu należy uwzględniać deszcze ulewne, a więc występujące w krótkim okresie i pojawiające się z określonym prawdopodobieństwem. Do obliczeń przyjmuje się deszcze o krótkim czasie trwania, ponieważ takie opady w początkowej fazie mają największe natężenie i wówczas spływ wody deszczowej zagraża zalaniem elementów budynku. Z reguły do obliczeń przyjmuje się natężenie deszczu w okresie 5 minut.

Ważnym parametrem, od którego zależy natężenie deszczu miarodajnego, jest przyjęte prawdopodobieństwo jego występowania. Wraz ze zmniejszeniem tego prawdopodobieństwa zwiększa się zabezpieczenie systemu pod względem przekroczenia założonego natężenia opadu. Prawdopodobieństwo 1% wskazuje na możliwość powtórzenia się deszczu o założonym natężeniu, a więc i jego przekroczenia, raz na 100 lat, natomiast prawdopodobieństwo 100% wskazuje na możliwość wystąpienia deszczu raz w roku, a więc i przekroczenia natężenia w kolejnym roku.

W systemach zewnętrznych odwodnień dachowych przyjmuje się z reguły prawdopodobieństwo 50%, czyli powtarzalność opadu raz na dwa lata. Normy niemieckie [5] przyjmują podobny poziom prawdopodobieństwa dla odwodnień zewnętrznych, ale już dla odwodnień wewnętrznych, jako systemów stwarzających potencjalnie większe zagrożenie dla obiektu i warunków jego eksploatacji, zakładają prawdopodobieństwo 1% (opad raz na 100 lat).

Powszechnie przytaczaną w różnych poradnikach dotyczących kanalizacji deszczowej zależnością do wyznaczania natężenia deszczu miarodajnego dla terenu Polski jest wzór Błaszczyka:

gdzie:

A – parametr zależny od wartości średniej rocznej sumy opadów (przy średniej rocznej sumie opadów równej 600 mm A = 470),

C – częstotliwość jednorazowego przekroczenia danego natężenia deszczu [lata],

t – czas trwania opadu deszczu [min].

Dla deszczu pięciominutowego pojawiającego się raz na dwa lata natężenie deszczu miarodajnego według wzoru równe jest 202 l/(s×ha), co jest zbliżone do wartości 208 l/(s×ha), odpowiadającej 75 mm/h. Jednakże obecnie zależność Błaszczyka ocenia się jako niezbyt dokładnie odzwierciedlającą natężenie opadów deszczu dla terenu Polski [6, 7]. Z badań [8] wynika, że maksymalne natężenia deszczu dla różnych regionów są różne i charakteryzują się inną zależnością względem czasu trwania opadu i jego intensywności, niż to wynika z zależności Błaszczyka. Bogdanowicz i Stachy zaproponowali następujące równanie do wyznaczenia qm:

gdzie:

p – założone prawdopodobieństwo wystąpienia opadu deszczu,

a – parametr zależny od położenia i czasu trwania deszczu, wyrażony dla deszczu o czasie t = 5–30 min i regionu deszczowego północno-zachodniego (na potrzeby tego artykuły określonego jako region deszczowy I), ograniczonego w przybliżeniu linią Zielona Góra – Poznań – Olsztyn, zależnością:

a dla pozostałej części kraju (bez Sudetów i Karpat – na potrzeby tego artykułu określonych jako region deszczowy II) i czasu występowania deszczu t = 5–120 min zależnością:

Zróżnicowanie obliczeniowego natężenia opadów deszczu na terenie Polski jest podejściem właściwym, gdyż lepiej odzwierciedla rzeczywiste warunki klimatyczne w tym zakresie, co można zaobserwować chociażby na mapach rozkładu opadów deszczu (rys. 5, 6). Zależność natężenia deszczu od jego prawdopodobieństwa, dla obydwu regionów deszczowych, według wzorów Bogdanowicza-Stachy ilustruje wykres (rys. 7).

Przedstawiono na nim wyniki obliczeń maksymalnego natężenia deszczu dla 50-proc. prawdopodobieństwa wystąpienia deszczu (opad raz na dwa lata). Dla strefy I wynosi ono 227 l/(s×ha), a dla strefy II – 276 l/(s×ha). Jak widać, są to wartości większe od 202 l/(s×ha), jakie otrzymano z wzoru Błaszczyka.

Na wykresie zamieszczono dodatkowo wyniki obliczeń wartości qm dla prawdopodobieństwa 1% (opad raz na 100 lat). W tym przypadku są to wartości znacznie większe od 300 l/(s×ha), jakie zwykło się przyjmować do wymiarowania wewnętrznych odwodnień deszczowych.

Średnioroczna wysokość opadu

Rys. 5. Średnioroczna wysokość opadu deszczu w latach 1996–2000 wg [9]

Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu

Rys. 6. Prawdopodobieństwo 2% wystąpienia deszczu o różnym natężeniu wg [9]

Zależność maksymalnego natężenia

Rys. 7. Zależność maksymalnego natężenia deszczu 5-minutowego od prawdopodobieństwa opadu wg wzorów Bogdanowicza-Stachy [3]

Wnioski

Wykorzystywane obecnie wytyczne projektowania odwodnień deszczowych dachów nie uwzględniają aktualnych charakterystyk opadów deszczu, a zalecenia producentów co do wymiarowania systemów są bardzo rozbieżne. Wytyczne projektowe odnoszące się do różnych systemów nie wykazują zbieżności w dostosowaniu parametrów meteorologiczno-hydrologicznych opadów deszczu do parametrów hydraulicznych systemów odwodnieniowych.

Tak znacząca rozbieżność w wytycznych projektowych wydaje się być związana z brakiem powiązania ich ze spadkami podłużnymi ułożenia rynien, prędkościami przepływu wody i wydatkami rynien oraz wydatkami przelewu na wlocie do otworu wlotowego rury spustowej. Prowadzić może to do nieracjonalnego doboru elementów systemu i do późniejszego nieefektywnego działania systemów odwodnieniowych dachów.

Do określenia maksymalnego natężenia deszczu (natężenia miarodajnego) zamiast wzoru Błaszczyka wskazane jest stosowanie wzorów Bogdanowicza i Stachy. Zależności te precyzyjniej odzwierciedlają zmienność charakterystyk opadów deszczu na terenie Polski. Wartości obliczeniowe natężenia opadu dla systemów odwodnienia zewnętrznego są różne dla różnych regionów kraju (I i II strefa deszczowa) i wynoszą odpowiednio qmI = 227 l/(s×ha) i qmII =276 l/(s×ha).

Tereny zurbanizowane o specyficznych warunkach mikroklimatycznych, w tym związanych z opadami deszczu, wymagają wyjątkowej dbałości w przyjmowaniu obliczeniowych danych meteorologicznych i dostosowaniu do nich parametrów hydraulicznych systemów odwodnieniowych.

Problem ten może mieć szczególne znaczenie w obliczu wdrażania w niektórych miastach opłat za odprowadzanie z nieruchomości wód opadowych i możliwości odstąpienia od takiej opłaty, jak również dla obniżenia kosztów pozyskania wody wodociągowej dzięki zastosowaniu urządzeń do rekuperacji i wykorzystania wód deszczowych w celach bytowych, technologicznych i innych.

Literatura

  1. PN-B-01707:1992 Instalacje kanalizacyjne – Wymagania w projektowaniu (norma wycofana bez zastąpienia).
  2. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72, poz. 747).
  3. Ujma A., Wpływ parametrów środowiskowych na wymiarowanie odwodnień dachowych, referat na III Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Tendencje rozwoju budownictwa miejskiego i przemysłowego”, Politechnika Częstochowska, 22 listopada 2008 r.
  4. PN-EN 12056-3:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków – Część 3: Przewody deszczowe – Projektowanie układu i obliczenia.
  5. DIN 1986-100 Urządzenia kanalizacyjne dla budynków i działek budowlanych, część 100 – Postanowienia dodatkowe do DIN EN 752 i DIN EN 12 056.
  6. Maciejewski M, Ostojski M.S. red., Ekstrema pogodowe w Polsce. Obserwacje, pomiary, prognozy, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Warszawa 2008.
  7. Linczar P., Łomotowski J., Analiza chwilowych natężeń deszczów miarodajnych we Wrocławiu, „Ochrona Środowiska” nr 2/2005.
  8. Bogdanowicz E., Stachy J., Maksymalne opady deszczu w Polsce – charakterystyki projektowe, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Warszawa 1998.
  9. Lorenc H. red., Atlas klimatu Polski, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Warszawa 2005.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

opr. red. Wytyczne projektowe dla wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych

Wytyczne projektowe dla wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych Wytyczne projektowe dla wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych

Pod koniec 2021 roku Szkoła Główna Służby Pożarniczej udostępniła wytyczne projektowe dotyczące wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych. Powstały one w ramach działalności Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa...

Pod koniec 2021 roku Szkoła Główna Służby Pożarniczej udostępniła wytyczne projektowe dotyczące wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych. Powstały one w ramach działalności Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa SGSP i kierowane są do osób zajmujących się bezpieczeństwem pożarowym, zarówno na etapie projektowania, odbioru, jak i użytkowania obiektu. Wytyczne określają standardy projektowania systemu wentylacji strumieniowej, niejednoznacznie zdefiniowane w polskich przepisach.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.