Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych

Wytyczne projektowania odwodnienia zewnętrznego dachu
System odwodnień dachowych
System odwodnień dachowych
Rheinzink
Ciąg dalszy artykułu...

Wytyczne projektowania odwodnienia zewnętrznego dachu

Projektowanie systemu odwodnieniowego polega na odpowiednim dopasowaniu parametrów meteorologiczno-hydrologicznych lokalnego opadu deszczu do możliwości hydraulicznych elementów składowych odwodnienia. Poszczególne kroki postępowania można zawrzeć w następujących punktach:

1. Określenie tzw. ekwiwalentnej powierzchni odwadnianej połaci dachu (EPD), do której oprócz samej powierzchni dachu zaliczane powinny być również inne powierzchnie, z których zbierana będzie woda deszczowa. Mogą to być powierzchnie ścianek kolankowych, attykowych i innych ścian lub urządzeń wysuniętych ponad połać dachową. Z reguły obliczenia te upraszcza się, biorąc pod uwagę jedynie wymiary dachu. Wówczas wartość EPD równa jest przy spadku połaci do 10° powierzchni połaci dachowej, a przy spadkach powyżej 10° wyznacza się ją z zależności:

odwodnienia-dachowe-1

lub

odwodnienia-dachowe-2

gdzie:
W – szerokość rzutu połaci dachowej (ze spadkiem
w kierunku rynny) [m],
H – wysokość połaci dachowej [m],
L – długość połaci dachowej [m],
α – nachylenie połaci dachowej [°].

2. Określenie natężenia dopływu wód deszczowych zbieranych z powierzchni EPD – Qd:

odwodnienia-dachowe-3

gdzie:
ψ – współczynnik spływu powierzchniowego, z reguły przyjmowany w przedziale 0,8–1,0,
qm – natężenie deszczu miarodajnego [l/(s×ha)].

3. Wybór gabarytów (średnic, przekrojów) rynien i rur spadowych oraz usytuowania (odległości między wlotami) rur spadowych wynikający z ich przepustowości, dokonywany z reguły na podstawie zestawień tabelarycznych.

Analiza wytycznych projektowych podawanych przez kilku polskich producentów i dystrybutorów systemów odwodnieniowych wskazuje na znaczne i właściwie trudno wytłumaczalne rozbieżności wskazań dotyczących maksymalnych powierzchni odwadnianych połaci dachowych EPDmax. Ilustrują to zestawienia zalecanych maksymalnych wartości EPDmax z odpowiadającymi im wymiarami średnic rynien (półokrągłych lub o przekroju zbliżonym do półokrągłego) (rys. 1, 2, 3, 4).

Zalecenia te z reguły są zróżnicowane na przypadek dopływu wody do rury spustowej z jednego kierunku, czyli usytuowania spustu w pobliżu naroża odwadnianej połaci dachu, i dopływu z dwóch kierunków, czyli przy usytuowaniu spustu w strefie środkowej krawędzi odwadnianej połaci. Stąd i dwa zestawienia w formie wykresów – dla przypadku dopływu jednokierunkowego (rys. 1) i dla przypadku dopływu dwukierunkowego (rys. 2) [3]. Porównanie wytycznych różnych producentów dotyczących doboru średnicy rynien wskazuje na bardzo duży rozrzut wartości EPDmax, który przy średnicy 12,5 cm przekracza nawet 100%.

W przypadku wytycznych dotyczących doboru średnicy rur spustowych również porównano dwie sytuacje – dopływ jednokierunkowy wody do rury spustowej (rys. 3) i dopływ z dwóch stron (rys. 4) [3]. Porównanie wykazuje jeszcze większy rozrzut wartości EPDmax niż w przypadku rynien. Odnosi się to w szczególności do przypadku dopływu wody do spustu z jednej strony. Przykładowo dla średnicy rury 9 cm (dopływ jednostronny) można znaleźć wytyczne zalecające stosowanie rur tego wymiaru od 50 do prawie 250 m2 EPDmax i od 116 do 355 m2 EPDmax dla dopływu dwustronnego.

Tak znaczna rozbieżność w przytaczanych w wytycznych wartościach EPDmax może być wynikiem założenia w obliczeniach różnego obciążenia systemu odwodnieniowego wartością natężenia deszczu miarodajnego qm. Chociaż z drugiej strony w kilku wytycznych podawana jest identyczna wartość natężenia deszczu miarodajnego, wynosząca 75 mm/h, co odpowiada opadowi deszczu o natężeniu qm = 208 l/(s×ha).

Normy [1, 4] zalecają przyjmowanie do obliczeń systemów odwodnienia deszczowego wartość qm ≥ 300 l/(s×ha), a więc znacznie większą. Pewien wpływ na zróżnicowanie wartości EPDmax w różnych systemach odwodnieniowych może mieć współczynnik spływu oraz nachylenie połaci, jednak nie powinny one powodować 3–5-krotnej zmiany wartości ekwiwalentnej powierzchni odwadnianej dachu.

Jeszcze większe znaczenie mógł mieć spadek podłużny rynien i związana z nim prędkość przepływu wody na wlocie do rur spustowych, a w konsekwencji i wydatek przelewu tworzącego się na krawędzi otworu wlotowego rury. Niestety, omawiane wytyczne nie uwzględniają spadków ułożenia rynien przy wyznaczaniu wartości EPDmax. Jest to duże niedociągnięcie, mogące skutkować nieracjonalnym doborem elementów systemu i w efekcie przyczyniać się do nieefektywnego działania systemów odwodnieniowych dachów budynków.

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl