Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych

Natężenie deszczu miarodajnego
System odwodnień dachowych
System odwodnień dachowych
Rheinzink
Ciąg dalszy artykułu...

Natężenie deszczu miarodajnego

Ponieważ systemy odwodnieniowe powinny zapewniać szybkie odprowadzenie wód deszczowych, przy ich wymiarowaniu należy uwzględniać deszcze ulewne, a więc występujące w krótkim okresie i pojawiające się z określonym prawdopodobieństwem. Do obliczeń przyjmuje się deszcze o krótkim czasie trwania, ponieważ takie opady w początkowej fazie mają największe natężenie i wówczas spływ wody deszczowej zagraża zalaniem elementów budynku (Czytaj więcej na ten temat). Z reguły do obliczeń przyjmuje się natężenie deszczu w okresie 5 minut.Ważnym parametrem, od którego zależy natężenie deszczu miarodajnego, jest przyjęte prawdopodobieństwo jego występowania. Wraz ze zmniejszeniem tego prawdopodobieństwa zwiększa się zabezpieczenie systemu pod względem przekroczenia założonego natężenia opadu. Prawdopodobieństwo 1% wskazuje na możliwość powtórzenia się deszczu o założonym natężeniu, a więc i jego przekroczenia, raz na 100 lat, natomiast prawdopodobieństwo 100% wskazuje na możliwość wystąpienia deszczu raz w roku, a więc i przekroczenia natężenia w kolejnym roku.

W systemach zewnętrznych odwodnień dachowych przyjmuje się z reguły prawdopodobieństwo 50%, czyli powtarzalność opadu raz na dwa lata. Normy niemieckie [5] przyjmują podobny poziom prawdopodobieństwa dla odwodnień zewnętrznych, ale już dla odwodnień wewnętrznych, jako systemów stwarzających potencjalnie większe zagrożenie dla obiektu i warunków jego eksploatacji, zakładają prawdopodobieństwo 1% (opad raz na 100 lat).

Powszechnie przytaczaną w różnych poradnikach dotyczących kanalizacji deszczowej zależnością do wyznaczania natężenia deszczu miarodajnego dla terenu Polski jest wzór Błaszczyka:

odwodnienia-dachowe-10

gdzie:
A – parametr zależny od wartości średniej rocznej sumy opadów (przy średniej rocznej sumie opadów równej 600 mm A = 470),
C – częstotliwość jednorazowego przekroczenia danego natężenia deszczu [lata],
t – czas trwania opadu deszczu [min].

Dla deszczu pięciominutowego pojawiającego się raz na dwa lata natężenie deszczu miarodajnego według wzoru równe jest 202 l/(s×ha), co jest zbliżone do wartości 208 l/(s×ha), odpowiadającej 75 mm/h. Jednakże obecnie zależność Błaszczyka ocenia się jako niezbyt dokładnie odzwierciedlającą natężenie opadów deszczu dla terenu Polski [6, 7]. Z badań [8] wynika, że maksymalne natężenia deszczu dla różnych regionów są różne i charakteryzują się inną zależnością względem czasu trwania opadu i jego intensywności, niż to wynika z zależności Błaszczyka. Bogdanowicz i Stachy zaproponowali następujące równanie do wyznaczenia qm:

odwodnienia-dachowe-11

gdzie:
p – założone prawdopodobieństwo wystąpienia opadu deszczu,
a – parametr zależny od położenia i czasu trwania deszczu, wyrażony dla deszczu o czasie
t = 5–30 min i regionu deszczowego północno-zachodniego (na potrzeby tego artykuły określonego jako region deszczowy I), ograniczonego w przybliżeniu linią Zielona Góra – Poznań – Olsztyn, zależnością:

odwodnienia-dachowe-12

a dla pozostałej części kraju (bez Sudetów i Karpat – na potrzeby tego artykułu określonych jako region deszczowy II) i czasu występowania deszczu t = 5–120 min zależnością:

odwodnienia-dachowe-13

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl