Termoizolacje sieci i instalacji cieplnych oraz ciepłej wody użytkowej

Termoizolacja węzła ciepłowniczego z płaszczy ochronnych
Termoizolacja węzła ciepłowniczego z płaszczy ochronnych
Lenzing Plastics

Ciepła woda użytkowa i gorąca woda stosowane jako czynnik grzewczy, który może występować także w formie przegrzanej pary, ze względów praktycznych i technicznych muszą zachować określony poziom temperatur. Z tego powodu sieci ciepłownicze i instalacje ciepłej wody powinny być izolowane termicznie.

Artykuł 51 Prawa energetycznego [1] nakłada na projektantów, wykonawców i użytkowników sieci i instalacji cieplnych obowiązek zapewnienia racjonalnego i oszczędnego zużycia paliw i energii przy zachowaniu niezawodności współdziałania z siecią, bezpieczeństwa obsługi i otoczenia, po spełnieniu wymagań ochrony środowiska oraz zgodności z odrębnymi przepisami, w tym Prawa budowlanego. Nieprzestrzeganie tych wymagań skutkuje wzrostem kosztów eksploatacyjnych budynków i obniżeniem warunków bytowych.

W budownictwie jednorodzinnym użytkownik sam podejmuje decyzję o rozwiązaniach dotyczących dostarczania ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. W praktyce może zatem się zdarzyć, że świadomie godzi się na niepoprawne rozwiązania niskiej jakości, co po latach eksploatacji skutkuje niepotrzebnymi kosztami.

W budownictwie wielorodzinnym i użyteczności publicznej ciepłe media dostarczane są przez operatorów systemów przesyłowych. Na mocy odpowiednich umów cywilnoprawnych operatorzy są zobligowani do dostarczenia odbiorcom ciepłej wody i ciepła o odpowiednich parametrach jakościowych (wartościach termicznych), co wynika z zapisów art. 5a pkt 3 Prawa energetycznego.

Parametry jakościowe nośników ciepła i standardy obsługi odbiorców określone są w wybranych przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych [2]. Zdefiniowano w nich m.in. poniższe pojęcia, na które wpływ ma stan techniczny izolacji termicznych sieci:

Układ pomiarowo-rozliczeniowy – dopuszczony do stosowania zespół urządzeń służących do pomiaru ilości i parametrów nośnika ciepła, których wskazania stanowią podstawę do obliczenia należności z tytułu dostarczania ciepła (art. 2 pkt 14 Prawa energetycznego).

Zamówiona moc cieplna – ustalona przez odbiorcę lub podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, niezbędna do zapewnienia: pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach, utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych oraz prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji (art. 2 pkt 15).

Przyłączeniowa moc cieplna – moc cieplna ustalona przez przedsiębiorstwo energetyczne dla danej sieci ciepłowniczej na podstawie zamówionej mocy cieplnej przez odbiorców przyłączonych do tej sieci, po uwzględnieniu strat mocy cieplnej podczas przesyłania ciepła tą siecią oraz niejednoczesności występowania szczytowego poboru mocy cieplnej u odbiorców (art. 2 pkt 16).

Obniżenie jakości mocy cieplnej dostarczanej do odbiorcy może stanowić ważny dla niego argument w roszczeniach o rekompensaty z tytułu niedotrzymywania warunków umowy, dlatego przedsiębiorstwa ciepłownicze lub dystrybutorzy muszą dokładać wielu starań, aby dostawy ciepła (przesyłu) realizowane były w sposób ciągły i niezawodny, przy zachowaniu obowiązujących wymagań jakościowych.

Z tego względu eksploatacja sieci musi przebiegać zgodnie z posiadaną instrukcją eksploatacji (art. 20). Taka instrukcja określa procedury i sposoby wykonywania czynności związanych z eksploatacją sieci ciepłowniczej, m.in. zakres i terminy przeprowadzania okresowych przeglądów i kontroli stanu technicznego powłok izolacyjnych na rurociągach sieci ciepłowniczej oraz sposoby sygnalizacji ich zawilgocenia i przecieków (art. 21 pkt 9c i d). Rygorystyczne wymagania zawarte są w art. 25 Prawa energetycznego pkt 1.1 i 1.2, zgodnie z którym – o ile strony nie ustaliły w umowie sprzedaży ciepła inaczej – obowiązują następujące parametry i standardy:

 • odchylenie od obliczeniowego natężenia przepływu nośnika ciepła dostarczanego do sieci ciepłowniczej parowej lub sieci gorącej wody nie powinno przekraczać: +5% i –5%,
 • odchylenie temperatury nośnika ciepła dostarczanego do sieci ciepłowniczej i zwracanego z tej sieci, w stosunku do tabeli regulacyjnej, nie powinno przekraczać: w sieciach parowych: +10% i –5%; w sieciach gorącej wody: +2% i –2%.

Uwarunkowania normowe

Norma PN-B-02421:2000 [3] określa wymagania dotyczące projektowania i wykonywania izolacji cieplnej w instalacjach c.o., c.w.u. i technologicznej, sieciach ciepłowniczych prowadzonych w kanałach, tunelach i budynkach oraz sieciach napowietrznych. Przepisy te nie dotyczą sieci ciepłowniczych o temperaturach czynnika grzewczego przekraczających poziom +200°C, sieci ciepłowniczych prowadzonych bezkanałowo w gruncie, a także rurociągów i urządzeń w zakładach,
w których obowiązują inne przepisy. Norma definiuje izolację cieplną jako osłonę powierzchni wymienionych instalacji, która ogranicza straty ciepła przesyłanego lub magazynowanego. Ponadto określa jej konstrukcję jako dwuwarstwową, złożoną z:

 • izolacji właściwej – stanowi ją materiał charakteryzujący się niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ ,
 • płaszcza ochronnego będącego zewnętrzną warstwą izolacji cieplnej, która chroni izo-lację właściwą przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym oddziaływaniem otoczenia.

Zakres stosowania
Norma zaleca otulanie izolacją właściwą całych powierzchni prostych odcinków, kształtek i połączeń przewodów i także, w miarę możliwości technicznych, całych powierzchni urządzeń służących do wymiany lub magazynowania ciepła, a przede wszystkim stref maksymalnie dostępnych, w których można przeprowadzić takie czynności.

Ponadto należy nią izolować całe powierzchnie armatury zainstalowanej na wspomnianych przewodach lub tylko ich fragmenty wtedy, gdy taka izolacja na całości jest technicznie niewykonalna. Płaszcze ochronne na izolacji właściwej należy nakładać w napowietrznych sieciach ciepłowniczych oraz w sieciach i instalacjach usytuowanych w pomieszczeniach, w których zastosowanie płaszcza ochronnego jest wymagane ze względów technicznych (fot. 1–4). Izolację cieplną należy stosować:

 • w instalacjach centralnego ogrzewania w części instalacji znajdującej się w pomieszczeniach nieogrzewanych i pomieszczeniach źródeł ciepła (kotłowniach, węzłach ciepłowniczych) na przewodach pionów prowadzonych po wierzchu ścian w pomieszczeniach ogrzewanych o obliczeniowej temperaturze wewnętrznej ti < 12°C (według PN-B-02402:1982) (fot. 1 fot.2). W budynkach, w których przyjęto system naliczania opłat za koszty ogrzewania ustalane na podstawie wskazań podzielników
  kosztów, zaleca się izolowanie cieplne pionów prowadzonych na ścianach w pomieszczeniach o obliczeniowej temperaturze wewnętrznej ti ≥ 12°C (według PN-B-02402:1982);
 • w instalacjach ciepłej wody użytkowej na przewodach poziomych i pionowych, w tym cyrkulacyjnych, niezależnie od tego, w jakim otoczeniu przewody te są usytuowane;
 • w sieciach ciepłowniczych.
   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowe kotły gazowe
 • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl