RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Termoizolacje sieci i instalacji cieplnych oraz ciepłej wody użytkowej

Termoizolacja węzła ciepłowniczego z płaszczy ochronnych
Lenzing Plastics
 

Termoizolacja węzła ciepłowniczego z płaszczy ochronnych


Lenzing Plastics


 

Ciepła woda użytkowa i gorąca woda stosowane jako czynnik grzewczy, który może występować także w formie przegrzanej pary, ze względów praktycznych i technicznych muszą zachować określony poziom temperatur. Z tego powodu sieci ciepłownicze i instalacje ciepłej wody powinny być izolowane termicznie.

Zobacz także

Armacell Poland Sp. z o.o. Komfort akustyczny zawsze i wszędzie? Izolacje akustyczne Armacell

Komfort akustyczny zawsze i wszędzie? Izolacje akustyczne Armacell Komfort akustyczny zawsze i wszędzie? Izolacje akustyczne Armacell

Zanieczyszczenie hałasem to jedno z najpoważniejszych zagadnień, z którymi musimy mierzyć się we współczesnym świecie. Dzięki izolacjom akustycznym Armacell zyskujemy wygodne i wysoce skuteczne rozwiązania...

Zanieczyszczenie hałasem to jedno z najpoważniejszych zagadnień, z którymi musimy mierzyć się we współczesnym świecie. Dzięki izolacjom akustycznym Armacell zyskujemy wygodne i wysoce skuteczne rozwiązania przeznaczone zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i biurowych. Co więcej, skuteczna bariera od niechcianych dźwięków może mieć grubość jedynie jednego milimetra.

Termo Organika Sp. z o.o. Wiosna – idealny czas na ocieplanie domu!

Wiosna – idealny czas na ocieplanie domu! Wiosna – idealny czas na ocieplanie domu!

Każdy dom powinien być ciepły zimą i chłodny latem. Bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. Naprawdę można mieć taki dom, pod warunkiem, że jego bryła będzie mieć solidną warstwę termoizolacji...

Każdy dom powinien być ciepły zimą i chłodny latem. Bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. Naprawdę można mieć taki dom, pod warunkiem, że jego bryła będzie mieć solidną warstwę termoizolacji w Kompletnym Systemie Ocieplenia.

Redakcja RI Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych

Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych

Firma NOWA Polska założona została w 2005 r. Od początku obecności na rynku specjalizuje się w produkcji zamocowań do izolacji technicznych. Zaczynała od prostych, podstawowych rodzajów zamocowań, żeby...

Firma NOWA Polska założona została w 2005 r. Od początku obecności na rynku specjalizuje się w produkcji zamocowań do izolacji technicznych. Zaczynała od prostych, podstawowych rodzajów zamocowań, żeby z czasem włączyć do oferty bardziej specjalistyczne rozwiązania.

Artykuł 51 Prawa energetycznego [1] nakłada na projektantów, wykonawców i użytkowników sieci i instalacji cieplnych obowiązek zapewnienia racjonalnego i oszczędnego zużycia paliw i energii przy zachowaniu niezawodności współdziałania z siecią, bezpieczeństwa obsługi i otoczenia, po spełnieniu wymagań ochrony środowiska oraz zgodności z odrębnymi przepisami, w tym Prawa budowlanego. Nieprzestrzeganie tych wymagań skutkuje wzrostem kosztów eksploatacyjnych budynków i obniżeniem warunków bytowych.

W budownictwie jednorodzinnym użytkownik sam podejmuje decyzję o rozwiązaniach dotyczących dostarczania ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. W praktyce może zatem się zdarzyć, że świadomie godzi się na niepoprawne rozwiązania niskiej jakości, co po latach eksploatacji skutkuje niepotrzebnymi kosztami.

W budownictwie wielorodzinnym i użyteczności publicznej ciepłe media dostarczane są przez operatorów systemów przesyłowych. Na mocy odpowiednich umów cywilnoprawnych operatorzy są zobligowani do dostarczenia odbiorcom ciepłej wody i ciepła o odpowiednich parametrach jakościowych (wartościach termicznych), co wynika z zapisów art. 5a pkt 3 Prawa energetycznego.

Parametry jakościowe nośników ciepła i standardy obsługi odbiorców określone są w wybranych przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych [2]. Zdefiniowano w nich m.in. poniższe pojęcia, na które wpływ ma stan techniczny izolacji termicznych sieci:

Układ pomiarowo-rozliczeniowy – dopuszczony do stosowania zespół urządzeń służących do pomiaru ilości i parametrów nośnika ciepła, których wskazania stanowią podstawę do obliczenia należności z tytułu dostarczania ciepła (art. 2 pkt 14 Prawa energetycznego).

Zamówiona moc cieplna – ustalona przez odbiorcę lub podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, niezbędna do zapewnienia: pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach, utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych oraz prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji (art. 2 pkt 15).

Przyłączeniowa moc cieplna – moc cieplna ustalona przez przedsiębiorstwo energetyczne dla danej sieci ciepłowniczej na podstawie zamówionej mocy cieplnej przez odbiorców przyłączonych do tej sieci, po uwzględnieniu strat mocy cieplnej podczas przesyłania ciepła tą siecią oraz niejednoczesności występowania szczytowego poboru mocy cieplnej u odbiorców (art. 2 pkt 16).

Obniżenie jakości mocy cieplnej dostarczanej do odbiorcy może stanowić ważny dla niego argument w roszczeniach o rekompensaty z tytułu niedotrzymywania warunków umowy, dlatego przedsiębiorstwa ciepłownicze lub dystrybutorzy muszą dokładać wielu starań, aby dostawy ciepła (przesyłu) realizowane były w sposób ciągły i niezawodny, przy zachowaniu obowiązujących wymagań jakościowych.

Z tego względu eksploatacja sieci musi przebiegać zgodnie z posiadaną instrukcją eksploatacji (art. 20). Taka instrukcja określa procedury i sposoby wykonywania czynności związanych z eksploatacją sieci ciepłowniczej, m.in. zakres i terminy przeprowadzania okresowych przeglądów i kontroli stanu technicznego powłok izolacyjnych na rurociągach sieci ciepłowniczej oraz sposoby sygnalizacji ich zawilgocenia i przecieków (art. 21 pkt 9c i d). Rygorystyczne wymagania zawarte są w art. 25 Prawa energetycznego pkt 1.1 i 1.2, zgodnie z którym – o ile strony nie ustaliły w umowie sprzedaży ciepła inaczej – obowiązują następujące parametry i standardy:

    • odchylenie od obliczeniowego natężenia przepływu nośnika ciepła dostarczanego do sieci ciepłowniczej parowej lub sieci gorącej wody nie powinno przekraczać: +5% i –5%,
    • odchylenie temperatury nośnika ciepła dostarczanego do sieci ciepłowniczej i zwracanego z tej sieci, w stosunku do tabeli regulacyjnej, nie powinno przekraczać: w sieciach parowych: +10% i –5%; w sieciach gorącej wody: +2% i –2%.

Uwarunkowania normowe

Norma PN-B-02421:2000 [3] określa wymagania dotyczące projektowania i wykonywania izolacji cieplnej w instalacjach c.o., c.w.u. i technologicznej, sieciach ciepłowniczych prowadzonych w kanałach, tunelach i budynkach oraz sieciach napowietrznych. Przepisy te nie dotyczą sieci ciepłowniczych o temperaturach czynnika grzewczego przekraczających poziom +200°C, sieci ciepłowniczych prowadzonych bezkanałowo w gruncie, a także rurociągów i urządzeń w zakładach,w których obowiązują inne przepisy. Norma definiuje izolację cieplną jako osłonę powierzchni wymienionych instalacji, która ogranicza straty ciepła przesyłanego lub magazynowanego. Ponadto określa jej konstrukcję jako dwuwarstwową, złożoną z:

    • izolacji właściwej – stanowi ją materiał charakteryzujący się niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ ,
    • płaszcza ochronnego będącego zewnętrzną warstwą izolacji cieplnej, która chroni izo-lację właściwą przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym oddziaływaniem otoczenia.

Zakres stosowania

Norma zaleca otulanie izolacją właściwą całych powierzchni prostych odcinków, kształtek i połączeń przewodów i także, w miarę możliwości technicznych, całych powierzchni urządzeń służących do wymiany lub magazynowania ciepła, a przede wszystkim stref maksymalnie dostępnych, w których można przeprowadzić takie czynności.

Ponadto należy nią izolować całe powierzchnie armatury zainstalowanej na wspomnianych przewodach lub tylko ich fragmenty wtedy, gdy taka izolacja na całości jest technicznie niewykonalna. Płaszcze ochronne na izolacji właściwej należy nakładać w napowietrznych sieciach ciepłowniczych oraz w sieciach i instalacjach usytuowanych w pomieszczeniach, w których zastosowanie płaszcza ochronnego jest wymagane ze względów technicznych (fot. 1–4). Izolację cieplną należy stosować:

    • w instalacjach centralnego ogrzewania w części instalacji znajdującej się w pomieszczeniach nieogrzewanych i pomieszczeniach źródeł ciepła (kotłowniach, węzłach ciepłowniczych) na przewodach pionów prowadzonych po wierzchu ścian w pomieszczeniach ogrzewanych o obliczeniowej temperaturze wewnętrznej ti < 12°C (według PN-B-02402:1982) (fot. 1 – fot.2). W budynkach, w których przyjęto system naliczania opłat za koszty ogrzewania ustalane na podstawie wskazań podzielników
      kosztów, zaleca się izolowanie cieplne pionów prowadzonych na ścianach w pomieszczeniach o obliczeniowej temperaturze wewnętrznej ti ≥ 12°C (według PN-B-02402:1982);
    • w instalacjach ciepłej wody użytkowej na przewodach poziomych i pionowych, w tym cyrkulacyjnych, niezależnie od tego, w jakim otoczeniu przewody te są usytuowane;
    • w sieciach ciepłowniczych.
Przykład rozmieszczenia zaizolowanych przewodów poziomych

Fot. 1. Przykład rozmieszczenia zaizolowanych przewodów poziomych i pionowych instalacji wody zimnej, c.w.u. oraz c.o. w tzw. centrali ciepła. Osłonę izolacji termicznych stanowią kształtki wyprodukowane z wysokoudarowych tworzyw sztucznych


Źródło: (fot. Instalmedia)


 

Węzeł ciepłowniczy

Fot. 2. Węzeł ciepłowniczy, w którym wszystkie instalacje zostały zaizolowane w technologii płaszczy ochronnych złożonych z wielowarstwowej konstrukcji aluminium i PVC


Źródło: (fot. Lenzing Plastics)


 


 

Projektowanie

Faza projektowania zwieńczona jest dokumentacją techniczną, w której powinny się znaleźć następujące informacje dotyczące izolacji:

    • określenie materiałów do wykonania izolacji właściwej elementów chronionych przed utratą ciepła i płaszcza ochronnego, jeśli jest on wymagany,
    • przyjęte dla izolowanej sieci i instalacji grubości izolacji właściwej oparte na wyliczeniach, w których punktem wyjścia są wartości minimalnej grubości warstwy izolacji właściwej z materiału charakteryzującego się współczynnikiem przewodzenia ciepła w temperaturze 40°C λ = 0,035 W/(m · K) według PN-EN ISO 8497:1999, w zależności od rodzaju i lokalizacji izolowanej instalacji oraz maksymalnej temperatury eksploatacyjnej czynnika grzejnego podanego w tablicach 1, 2 i 3 normy [3]. Jeśli materiał izolacyjny charakteryzuje się inną wartością współczynnika niż przywołana, to minimalną grubość warstwy izolacji właściwej e1 należy obliczyć z zależności:

Wzór

gdzie:

D – średnica zewnętrzna izolowanego przewodu [mm],

e – grubość warstwy izolacji właściwej według tablic 1, 2 i 3 normy [3] [mm],

λ1 – wartość współczynnika przewodzenia ciepła materiału izolacyjnego w temperaturze 40°C [W/(m · K)].

Norma dopuszcza zastosowanie mniejszych grubości izolacji cieplnych, które są ekonomicznie opłacalne, ustalonych na podstawie analizy rachunku ekonomicznego inwestycji, a także w przypadku izolowania instalacji prowadzonych w bruzdach ściennych i podłogowych.

Wymagania materiałowe

Wszelkie materiały izolacyjne lub wyroby, systemy izolacyjne, akcesoria i materiały uzupełniające muszą mieć certyfikat lub deklarację na zgodność z polską normą lub aprobatę techniczną. Dla wyrobów z wełny mineralnej i szklanej wymagany jest ponadto certyfikat na znak „B”. Ich zastosowanie w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi możliwe jest tylko wtedy, gdy otrzymały one świadectwa oceny higienicznej i zdrowotnej wystawione przez uprawnione instytucje. Ponadto materiały do izolowania cieplnego sieci i instalacji usytuowanych wewnątrz budynków lub napowietrznie muszą spełniać wymagania ochrony ppoż., tzn. powinny być klasyfikowane jako co najmniej nierozprzestrzeniające ognia (wg PN-B-02873:1996 [4]).

Materiały przeznaczone do stosowania jako izolacje właściwe muszą być odporne na działanie przewidywanej maksymalnej temperatury eksploatacyjnej, obojętne chemicznie w bezpośrednim kontakcie z izolowanymi powierzchniami sieci i instalacji oraz płaszczem ochronnym, długotrwale odporne na działanie wody i czynników otoczenia, a ponadto wytrzymałe na obciążenia statyczne i dynamiczne występujące w trakcie transportu, montażu i eksploatacji.

Nie mogą mieć uszkodzeń powierzchniowych i krawędziowych, muszą zachowywać deklarowane wymiary produkcyjne oraz być odpowiednio opakowane w sposób zabezpieczający przed zawilgoceniem, zanieczyszczeniem i uszkodzeniem.

Materiały do wykonania płaszczy ochronnych nie są narażone na bezpośrednie działanie czynnika grzewczego, dlatego nie stawia się im maksymalnych wymagań termicznych tak jak dla izolacji właściwych. Muszą jednakże zachować obojętność chemiczną i charakteryzować się podwyższoną odpornością na udar oraz wpływy zintegrowanych czynników zewnętrznych działających razem lub osobno.

W szczególności powinny być zabezpieczone przed korozją. Nie dopuszcza się stosowania płaszczy ochronnych zawierających azbest. Wyroby i materiały służące bezpośrednio do izolacji cieplnych muszą być właściwie transportowane, składowane i przechowywane w sposób zabezpieczający je przed uszkodzeniem i zawilgoceniem, a składowane na zewnątrz przy stanowiskach pracy – odpowiednio separowane od wpływu wody i wilgoci (należy je układać na podkładach i przykrywać brezentem, papą lub folią budowlaną).

Montaż

Izolacje właściwe

Izolowanie instalacji rozpoczyna się po zakończeniu montażu odcinka przewodu lub urządzenia, przeprowadzeniu prób szczelności i wykonaniu wymaganych zabezpieczeń antykorozyjnych na powierzchniach przeznaczonych do zaizolowania oraz po potwierdzeniu w protokole odbioru prawidłowości wykonania tych robót. Powierzchnie izolowanego przewodu lub urządzenia oraz materiału izolacji właściwej powinny być suche i czyste.

Norma [3] dopuszcza do stosowania do izolacji właściwej przewodów i urządzeń materiały izolacyjne w formie mat, płyt, filców, otulin lub kształtek izolacyjnych z materiałów włóknistych i porowatych tworzyw sztucznych oraz pianki poliuretanowej natryskiwanej na izolowaną powierzchnię. Sposób ich mocowania powinien być zgodny ze wskazaniami producentów czy systemodawców. Maty, miękkie płyty, filce i otuliny w celu zachowania poprawności funkcjonowania ocieplenia i uniknięcia mostków termicznych mu-szą być tak nałożone na styk czołowy, aby ściśle przylegały do izolowanej powierzchni.

Styki wzdłużne sąsiadujących ze sobą wspomnianych elementów nie mogą tworzyć linii ciągłej, dlatego powinny mieć względem siebie przesunięcie kątowe 10–15°. W przypadku wykonywania izolacji wielowarstwowych styki poprzeczne i wzdłużne elementów górnej warstwy izolacji nie powinny nachodzić na odpowiednie styki warstwy dolnej.

Elementy izolacji muszą być zawsze zamocowane w sposób zapewniający trwałe utrzymanie funkcjonalnych właściwości izolacji. Zaciśnięcie montażowe izolacji (dotyczy tylko izolacji wykonywanych z miękkich materiałów lub wyrobów włóknistych, np. miękkich mat z wełny mineralnej) nie może przekroczyć 20% grubości izolacji.

Konstrukcje wsporcze izolacjiIch rolą jest zapewnienie stałej odległości zewnętrznej powierzchni izolacji od powierzchni elementu izolowanego. Konstrukcje muszą mieć odpowiednią wytrzymałość na obciążenia statyczne i dynamiczne oraz powinny ograniczać punktowe mostki cieplne. Takie rozwiązania należy stosować do izolacji właściwych wykonanych z miękkich materiałów włóknistych i zabezpieczonych:

    • płaszczem ochronnym z cienkich taśm aluminiowych, papy asfaltowej na taśmie aluminiowej lub folii z tworzyw sztucznych, jeśli średnica zewnętrzna izolacji jest większa niż 279 mm,
    • płaszczem z blachy stalowej ocynkowanej, niezależnie od średnicy zewnętrznej izolacji.

Powinno się zachować równomierność rozmieszczenia takich konstrukcji wzdłuż osi izolowanego rurociągu lub urządzenia w odstępach ok. 1 m. W uzasadnionych wypadkach dopuszcza się stosowanie mniejszych odstępów.

Izolowanie armatury i połączeń kołnierzowych

Do tego celu stosuje się dwu- lub wieloczęściowe kształtki izolacyjne wykonane ze sztywnych porowatych materiałów izolacyjnych (np. twardego poliuretanu). Przy zwiększonych zagrożeniach na udar w warunkach eksploatacji powinny to być materiały charakteryzujące się wzmocnioną powierzchnią zewnętrzną (np. powlekane włóknem szklanym) i z wykładziną powierzchni wewnętrznej (np. z folii aluminiowej).

Poszczególne kształtki powinny być mocowane za pomocą opasek wykonanych np. z blachy stalowej ocynkowanej (zabezpieczonej przed korozją) lub taśm z tworzyw sztucznych, w sposób umożliwiający ich wielokrotny montaż i demontaż. Stosowanie materiałów włóknistych dozwolone jest jedynie w postaci kształtek obudowanych w sposób uniemożliwiający przedostawanie się wody do materiału izolacyjnego. Wrzeciona zaworów i zasuw powinny być wyprowadzone na zewnątrz kształtek. Ich powierzchnie nie powinny być izolowane (fot. 3).

Fragment instalacji cieplnej

Fot. 3. Fragment instalacji cieplnej zaizolowanej termicznie ceramiczną powłoką natryskową, która umożliwia skuteczne izolowanie powierzchni o najbardziej skomplikowanych kształtach


Źródło: (fot. HTH Nowotech)


 

Płaszcze ochronne

Ich ułożenie na całej powierzchni zewnętrznej izolacji właściwej powinno być równomierne. Wymagane jest zachowanie odpowiednich standardów jakościowych: powierzchnie zewnętrzne powinny być gładkie, bez pęknięć, załamań i wgnieceń, a także zachowywać kształt odpowiedni do izolowanego przewodu lub urządzenia. Dwa przewody położone blisko siebie (tak, że ich warstwy izolacji właściwej stykają się) mogą mieć wspólny płaszcz ochronny izolacji pod warunkiem umożliwienia swobodnego przesuwania się przewodów względem siebie.

Płaszcze ochronne wykonane z materiałów nieprzepuszczających wody i pary wodnej, które mają być montowane na przewodach lub urządzeniach w kanałach podziemnych, powinny być wyposażone w opaski lub przekładki wentylacyjne usytuowane w miejscach zakładów poprzecznych elementów płaszcza, co umożliwiałoby wyschnięcie izolacji właściwej w przypadku jej zawilgocenia.

Poszczególne arkusze płaszcza powinny być nakładane na powierzchnię izolacji właściwej z zachowaniem zakładu (tak na wzdłużnych, jak i poprzecznych stykach poszczególnych arkuszy). Należy je tak usytuować, aby uniemożliwić przenikanie lub podciekanie wód opadowych. Do łączeń sąsiednich arkuszy należy stosować wkręty zabezpieczone przed korozją.

Izolacje właściwe wykonane z materiałów włóknistych (maty, miękkie płyty i filce), których średnica zewnętrzna jest większa niż 279 mm przed zamontowaniem płaszcza z taśmy aluminiowej, z papy asfaltowej na taśmie aluminiowej lub folii z tworzyw sztucznych, powinny być owinięte siatką  ze stali ocynkowanej lub tworzyw sztucznych.

Zakończenie izolacji

Takie miejsca oraz strefy wykonania dylatacji w płaszczach ochronnych muszą być odpowiednio zabezpieczane przed uszkodzeniami mechanicznymi i zawilgoceniem. W miejscach połączeń kołnierzowych izolacja cieplna przewodu lub urządzenia wymaga zakończenia w odległości umożliwiającej demontaż urządzenia.

Prace izolacyjne prowadzone na zewnątrz budynkówNależy unikać wykonywania tego typu prac podczas opadów atmosferycznych. Jest to dopuszczalne tylko pod warunkiem zabezpieczenia przed opadami odcinka robót wraz ze zmagazynowanymi tam materiałami. W celu zachowania jakości materiałów izolacyjnych ich ilość zmagazynowana na stanowisku pracy nie powinna być większa od ilości zużywanej podczas jednego dnia roboczego. Izolację właściwą należy bezpośrednio po nałożeniu zabezpieczać przed zawilgoceniem, montując w tym celu płaszcz ochronny. Jeżeli wymaganie to nie zostanie spełnione, izolację należy odpowiednio zabezpieczyć aż do czasu zamontowania płaszcza (fot. 4).

Fot. 4. Izolacje naziemnych przewodów ciepłowniczych otulinami z pianki fenolowej przed założeniem płaszcza ochraniającego ocieploną instalację przed uszkodzeniami mechanicznymi
i niekorzystnym oddziaływaniem otoczenia

Fot. 4. Izolacje naziemnych przewodów ciepłowniczych otulinami z pianki fenolowej przed założeniem płaszcza ochraniającego ocieploną instalację przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym oddziaływaniem otoczenia


Źródło: (fot. archiwum redakcji)


 

Odbiór

W robotach izolacyjnych sieci i instalacji cieplnych dokonuje się odbiorów technicznych dwojakiego rodzaju: odbioru międzyoperacyjnego izolacji właściwej oraz odbioru końcowego izolacji. Odbiór międzyoperacyjny powinien być dokonywany wszędzie tam, gdzie stosowane są płaszcze ochronne uniemożliwiające ocenę jakości izolacji właściwej.

Sprawdza się stan wykonanych robót pod kątem zgodności wykonania z dokumentacją techniczną: izolacji właściwej (jej rodzaju, grubości, liczby warstw), sposobów zamocowania izolacji (rodzaju elementów mocujących, ich liczby, odstępów między nimi), sposobów wykonania i rozmieszczenia konstrukcji wsporczych (jeśli są wymagane), jakości wykonania doszczelnieniastyków wzdłużnych i poprzecznych elementów izolacji (głównie w odniesieniu do otulin izolacyjnych ze sztywnych tworzyw porowatych).

Jeśli nie przewiduje się stosowania takiego płaszcza, odbiór międzyoperacyjny uzupełniony o odbiór izolacji staje się odbiorem końcowym, na który zwykle składają się czynności sprawdzające: grubość wykonanej izolacji (dopuszczalne są odchyłki od –5% do +10%), równomierność nadokończenie ze s. 35 łożonej izolacji na obwodzie rurociągu czy urządzenia (niedopuszczalne jest występowanie zwisów, zapadnięć, nierówności itp.). Płaszcz powinien być wykonany zgodnie z wymaganiami. Podczas kontroli sprawdzany jest pod kątem zgodności z typem, rodzajem, odmianą i gatunkiem zastosowanych materiałów.

Literatura

  1.  Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 maja 2006 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo energetyczne (DzU z nr 89, poz. 625 ze zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (DzU nr 16, poz. 92).
  3. PN-B-02421:2000 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo – Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń – Wymagania i badania odbiorcze.
  4. PN-B-02873:1996 Ochrona przeciwpożarowa budynków – Metoda badania stopnia rozprzestrzeniania ognia po instalacjach rurowych i przewodach wentylacyjnych.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce...

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce niemożliwe, gdyż odnoszą się one do samego kolektora, a nie całej instalacji – wymaga to uwzględniania przez projektantów przy doborze urządzeń i projektowaniu instalacji. Wraz z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego rosnąć będzie znaczenie instalacji solarnych wspomagających pracę układów...

praca zbiorowa Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce

Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce

Od kilku miesięcy w dystrybucji na terenie Polski są już produkty międzynarodowej marki Concept. Ponad 40 lat tradycji, dostępność jedynie poprzez sieć fachowej sprzedaży oraz unikalne projekty stanowią...

Od kilku miesięcy w dystrybucji na terenie Polski są już produkty międzynarodowej marki Concept. Ponad 40 lat tradycji, dostępność jedynie poprzez sieć fachowej sprzedaży oraz unikalne projekty stanowią główne wyróżniki tego europejskiego brandu.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 2). Analiza pracy instalacji c.o. i c.w.u.

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 2). Analiza pracy instalacji c.o. i c.w.u. Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 2). Analiza pracy instalacji c.o. i c.w.u.

W pierwszej części artykułu (RI 6/2012) zaproponowano zmianę sposobu eksploatacji kotłowni lokalnych zasilanych gazem ziemnym poprzez połączenie sąsiadujących kotłowni i utworzenie jednej dużej oraz uzupełnienie...

W pierwszej części artykułu (RI 6/2012) zaproponowano zmianę sposobu eksploatacji kotłowni lokalnych zasilanych gazem ziemnym poprzez połączenie sąsiadujących kotłowni i utworzenie jednej dużej oraz uzupełnienie produkcji ciepła z wykorzystaniem oleju opałowego. W toku obliczeń wykonanych dla rzeczywistych obiektów i realnego zużycia gazu ziemnego uzyskano obniżenie kosztów paliw o ok. 200 tys. zł rocznie. W poniższej publikacji przeanalizowano sposób regulacji dostawy ciepła do instalacji c.o. w...

Damian Żabicki Pompy cyrkulacyjne c.w.u.

Pompy cyrkulacyjne c.w.u. Pompy cyrkulacyjne c.w.u.

W nowoczesnych instalacjach hydraulicznych zastosowanie znajdują nie tylko pompy obiegowe systemu centralnego ogrzewania, ale także pompy cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Powinien o tym pamiętać każdy...

W nowoczesnych instalacjach hydraulicznych zastosowanie znajdują nie tylko pompy obiegowe systemu centralnego ogrzewania, ale także pompy cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Powinien o tym pamiętać każdy projektant.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Ogrzewanie domów jednorodzinnych Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania,...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

dr inż. Grzegorz Czerski Wytwarzanie c.w.u. za pomocą urządzeń gazowych. Aspekty techniczne i ekonomiczne

Wytwarzanie c.w.u. za pomocą urządzeń gazowych. Aspekty techniczne i ekonomiczne Wytwarzanie c.w.u. za pomocą urządzeń gazowych. Aspekty techniczne i ekonomiczne

Ze względu na liczne przypadki zatruć tlenkiem węgla w Polsce coraz częściej gazowe przepływowe ogrzewacze wody ustępują miejsca urządzeniom elektrycznym lub sieciowemu przygotowaniu c.w.u. Prognozy podwyżek...

Ze względu na liczne przypadki zatruć tlenkiem węgla w Polsce coraz częściej gazowe przepływowe ogrzewacze wody ustępują miejsca urządzeniom elektrycznym lub sieciowemu przygotowaniu c.w.u. Prognozy podwyżek cen energii wskazują jednak, że nie należy pochopnie rezygnować z instalacji gazowej – rozwiązaniem może być zastosowanie ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania.

dr inż. Edmund Nowakowski Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody

Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody

W literaturze dotyczącej instalacji wodociągowych znaleźć można niewiele informacji na temat współczynników chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Do obliczeń podawane...

W literaturze dotyczącej instalacji wodociągowych znaleźć można niewiele informacji na temat współczynników chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Do obliczeń podawane są najczęściej wartości godzinowych współczynników zużycia oraz obliczeniowe natężenia prze pływu wody służące do wyznaczania średnic przewodów instalacji wodociągowych.

dr inż. Grzegorz Czerski, dr inż. Zdzisław Gebhardt Zastosowanie gazowych przepływowych ogrzewaczy wody z zamkniętą komorą spalania

Zastosowanie gazowych przepływowych ogrzewaczy wody z zamkniętą komorą spalania Zastosowanie gazowych przepływowych ogrzewaczy wody z zamkniętą komorą spalania

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach wielokondygnacyjnych bardzo często stosuje się urządzenia gazowe. Z reguły do tego celu wykorzystywane są gazowe przepływowe ogrzewacze wody, natomiast...

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach wielokondygnacyjnych bardzo często stosuje się urządzenia gazowe. Z reguły do tego celu wykorzystywane są gazowe przepływowe ogrzewacze wody, natomiast rzadziej stosuje się gazowe pojemnościowe podgrzewacze wody. Coraz szersze zastosowanie znajdują także układy dwufunkcyjne do przygotowania c.w.u. oraz centralnego ogrzewania. Niemniej jednak szczególnie w wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych dominują gazowe przepływowe ogrzewacze wody z otwartą...

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania...

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania w późniejszym czasie (w okresach przejściowych i zimą). W instalacjach tych wykorzystywano standardowe, płaskie lub próżniowe kolektory słoneczne. Tymczasem na rynku pojawiły się już rozwiązania technologiczne, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do nowych celów, również w tradycyjnych...

Mirosław Wiktorczyk Lutowanie instalacji miedzianych

Lutowanie instalacji miedzianych Lutowanie instalacji miedzianych

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

prof. dr hab. inż. Jacek Zimny, dr inż. Piotr Michalak, mgr inż. Krzysztof Szczotka Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym

Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym

W artykule przedstawiono wyniki obliczeń projektowych i pomiarów rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej w budynku szkolnym. Prowadzone od kilku lat badania umożliwiły zaobserwowanie sezonowości i...

W artykule przedstawiono wyniki obliczeń projektowych i pomiarów rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej w budynku szkolnym. Prowadzone od kilku lat badania umożliwiły zaobserwowanie sezonowości i trendów zużycia c.w.u.

Stefan Dembicki Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Olgierd Romanowski Wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe

Wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe Wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe

Podział kosztów ogrzewania wiąże się z ustaleniem, jaka część ciepła dostarczonego do budynku została zużyta do ogrzewania, a ile ciepła służyło do podgrzania ciepłej wody. Wymaga to wyposażenia dwufunkcyjnego...

Podział kosztów ogrzewania wiąże się z ustaleniem, jaka część ciepła dostarczonego do budynku została zużyta do ogrzewania, a ile ciepła służyło do podgrzania ciepłej wody. Wymaga to wyposażenia dwufunkcyjnego węzła ciepłowniczego, szeregowo-równoległego, w dodatkowe narzędzia pomiarowe oprócz wymaganego przepisami układu pomiarowo-rozliczeniowego na przyłączu sieci ciepłowniczej. W artykule przedstawiono możliwe warianty uzbrojenia, oceniono też ich praktyczną przydatność.

Waldemar Joniec Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Współczesne instalacje centralnego ogrzewania pracują z urządzeniami wymuszającymi obieg czynnika grzewczego. Pompy umożliwiają zastosowanie mniejszych średnic przewodów i swobodniejsze ich prowadzenie....

Współczesne instalacje centralnego ogrzewania pracują z urządzeniami wymuszającymi obieg czynnika grzewczego. Pompy umożliwiają zastosowanie mniejszych średnic przewodów i swobodniejsze ich prowadzenie. Małe przekroje i krótsza instalacja pozwalają na mniejszą pojemność zładu, a tym samym mniejszą bezwładność i wraz z szybkim obiegiem medium wywołanym przez pompy umożliwiają regulację ilościową i jakościową instalacji.

dr inż. Edmund Nowakowski Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli

Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli

W instalacjach ciepłej wody występuje wiele czynników techniczno-eksploatacyjnych sprzyjających namnażaniu się bakterii Legionella. Są one często spowodowane niewłaściwym doborem elementów składowych projektowanej...

W instalacjach ciepłej wody występuje wiele czynników techniczno-eksploatacyjnych sprzyjających namnażaniu się bakterii Legionella. Są one często spowodowane niewłaściwym doborem elementów składowych projektowanej instalacji. Sprzyja temu brak aktualnych przepisów aktów prawnych i wytycznych technicznych, które określałyby warunki użytkowania instalacji w celu ograniczenia rozwoju bakterii.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie...

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie z normą PN-EN 12975-1:2004 [1] zaleca się, by obudowa kolektora była wodoszczelna, co zapobiegnie wnikaniu wody deszczowej...

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie...

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie wytworzą tyle ciepła, by móc ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Zatem kwestią kluczową pozostaje magazynowanie nadwyżki ciepła, którą kolektory są w stanie wyprodukować w okresie kwiecień–październik.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

prof. nzw. dr hab. inż. Zbysław Pluta, dr inż. Ryszard Wnuk Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej...

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie. Omówiono zasadnicze różnice w opracowaniu koncepcji i konstrukcji „małych” i „dużych” instalacji, a także będące ich konsekwencją różnice w sposobach sterowania, zabezpieczeń i eksploatacji.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.