Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wpływ jakości eksploatacji systemów ciepłowniczych na pracę pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 5)
Ciąg dalszy artykułu...

Moc cieplna w sezonie ogrzewczym

Dodatkową informacją służącą ocenie pracy systemów ciepłowniczych, ze szczególnym uwzględnieniem pomp obiegowych, jest charakterystyka mocy cieplnej pobieranej przez system ciepłowniczy w zależności od temperatury zewnętrznej.

Na rysunku 12 przedstawiono wykres tej zależności w systemie ciepłowniczym A. Zaznaczono pracę ciepłowni podstawowej Q1 oraz ciepłowni uzupełniającej Q2 oraz sumę mocy Q obu ciepłowni.

Na rysunku 13 zamieszczono wykres mocy cieplnej w sezonie ogrzewczym w zależności od temperatury zewnętrznej w systemie ciepłowniczym B.

Na rysunku 14 przedstawiono wykres zależności mocy cieplnej od temperatury zewnętrznej w systemie ciepłowniczym C. Na rysunku 15 porównano przebiegi zapotrzebowania ciepła w sezonie ogrzewczym w systemach ciepłowniczych uzyskane na podstawie aproksymacji liniowej z rzeczywistych godzinowych parametrów.

W tabeli 4 zestawiono charakterystyczne (przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej tzewn obl = –16°C) zapotrzebowanie mocy cieplnej otrzymanej różnymi metodami. Porównanie obliczeniowej mocy cieplnej systemów ciepłowniczych uzyskanych różnymi metodami pokazano na rysunku 16. W tabeli 4 i na rysunku 16 zastosowano następujące oznaczenia: Qs – moc cieplna wyznaczona na podstawie średniej mocy cieplnej w sezonie ogrzewczym, odniesiona do warunków obliczeniowych (tzewn obl = –16°C) [MW],

Qa – moc cieplna wyznaczona na podstawie równania aproksymacyjnego z pomiarów godzinowych [MW],

Qzam – moc cieplna zamówiona przez odbiorców ciepła [MW].

Wskaźnik zużycia energii elektrycznej

Najlepszą metodą porównania jakości pracy pomp obiegowych w poszczególnych ciepłowniach jest zdefiniowanie odpowiedniego wskaźnika. Po wielu rozważaniach przyjęto, że takim wskaźnikiem jest jednostkowe zużycie energii elektrycznej do wyprodukowania 1 GJ energii cieplnej. Wskaźnik ten jest definiowany jako stosunek produkcji energii cieplnej E do zużycia energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych P: 

 

W tabeli 5 zestawiono wyznaczone w sezonach ogrzewczych wskaźniki jednostkowego zużycia energii elektrycznej oraz dane niezbędne do ich wyznaczenia.

Należy zwrócić uwagę na bardzo duże zróżnicowanie wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej przy stosunkowo zbliżonej wielkości systemów ciepłowniczych. Nie zawsze najniższa wartość tego wskaźnika jednoznacznie wskazuje na system ciepłowniczy o najwyższym poziomie eksploatacji.

Niska wartość wskaźnika jednostkowego zużycia energii elektrycznej może świadczyć o zbyt małej stateczności hydraulicznej i dostawa ciepła może być niedostateczna. Jest to bardzo niekorzystne z punktu widzenia sprzedaży energii cieplnej i efektywności finansowej ciepłownictwa.

Należy przeprowadzać szczegółowe analizy sprawności pomp obiegowych, gdyż przy regulacji poprzez zmianę prędkości obrotowej może ona wynosić nawet η≈15% [12].


 

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl