Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wpływ jakości eksploatacji systemów ciepłowniczych na pracę pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 5)
Ciąg dalszy artykułu...

Moc cieplna w sezonie ogrzewczym

Dodatkową informacją służącą ocenie pracy systemów ciepłowniczych, ze szczególnym uwzględnieniem pomp obiegowych, jest charakterystyka mocy cieplnej pobieranej przez system ciepłowniczy w zależności od temperatury zewnętrznej.

Na rysunku 12 przedstawiono wykres tej zależności w systemie ciepłowniczym A. Zaznaczono pracę ciepłowni podstawowej Q1 oraz ciepłowni uzupełniającej Q2 oraz sumę mocy Q obu ciepłowni.

Na rysunku 13 zamieszczono wykres mocy cieplnej w sezonie ogrzewczym w zależności od temperatury zewnętrznej w systemie ciepłowniczym B.

Na rysunku 14 przedstawiono wykres zależności mocy cieplnej od temperatury zewnętrznej w systemie ciepłowniczym C. Na rysunku 15 porównano przebiegi zapotrzebowania ciepła w sezonie ogrzewczym w systemach ciepłowniczych uzyskane na podstawie aproksymacji liniowej z rzeczywistych godzinowych parametrów.

W tabeli 4 zestawiono charakterystyczne (przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej tzewn obl = –16°C) zapotrzebowanie mocy cieplnej otrzymanej różnymi metodami. Porównanie obliczeniowej mocy cieplnej systemów ciepłowniczych uzyskanych różnymi metodami pokazano na rysunku 16. W tabeli 4 i na rysunku 16 zastosowano następujące oznaczenia: Qs – moc cieplna wyznaczona na podstawie średniej mocy cieplnej w sezonie ogrzewczym, odniesiona do warunków obliczeniowych (tzewn obl = –16°C) [MW],

Qa – moc cieplna wyznaczona na podstawie równania aproksymacyjnego z pomiarów godzinowych [MW],

Qzam – moc cieplna zamówiona przez odbiorców ciepła [MW].

Wskaźnik zużycia energii elektrycznej

Najlepszą metodą porównania jakości pracy pomp obiegowych w poszczególnych ciepłowniach jest zdefiniowanie odpowiedniego wskaźnika. Po wielu rozważaniach przyjęto, że takim wskaźnikiem jest jednostkowe zużycie energii elektrycznej do wyprodukowania 1 GJ energii cieplnej. Wskaźnik ten jest definiowany jako stosunek produkcji energii cieplnej E do zużycia energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych P: 

 

W tabeli 5 zestawiono wyznaczone w sezonach ogrzewczych wskaźniki jednostkowego zużycia energii elektrycznej oraz dane niezbędne do ich wyznaczenia.

Należy zwrócić uwagę na bardzo duże zróżnicowanie wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej przy stosunkowo zbliżonej wielkości systemów ciepłowniczych. Nie zawsze najniższa wartość tego wskaźnika jednoznacznie wskazuje na system ciepłowniczy o najwyższym poziomie eksploatacji.

Niska wartość wskaźnika jednostkowego zużycia energii elektrycznej może świadczyć o zbyt małej stateczności hydraulicznej i dostawa ciepła może być niedostateczna. Jest to bardzo niekorzystne z punktu widzenia sprzedaży energii cieplnej i efektywności finansowej ciepłownictwa.

Należy przeprowadzać szczegółowe analizy sprawności pomp obiegowych, gdyż przy regulacji poprzez zmianę prędkości obrotowej może ona wynosić nawet η≈15% [12].


 

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl