Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Normalizacja wartości działek odczytowych

Niwelowanie różnic kosztów ogrzewania w rozliczeniach lokali opomiarowanych podzielnikami elektronicznymi

W celu rozliczenia kosztów c.o. przy użyciu podzielników kapilarnych lub elektronicznych dokonuje się podziału: na koszt stały, rozliczany na podstawie powierzchni lokalu, i koszt zmienny, na podstawie wartości skorygowanych działek odczytowych – uwzględniających współczynnik korygujący usytuowanie lokalu i moc grzejników w nim zainstalowanych.

Koszt zmienny stosowany jest do wyznaczenia ceny pojedynczej działki odczytowej. Ponieważ w przypadku podzielników kapilarnych występuje tzw. „zimne parowanie” (odparowanie cieczy poza okresem grzewczym), każdy taki podzielnik ma odczyt minimalny różny od zera – około 2,00. Te dwie działki zimnego parowania powodują, że żaden lokal nie będzie miał sumy odczytów równej 0, a co za tym idzie – wszystkie lokale będą obciążone kosztem zmiennym różnym od 0. Wynika to z faktu, że pewna część kosztu zmiennego jest kosztem stałym. Rozliczenia kosztów prowadzone od wielu lat spowodowały przyzwyczajenie odbiorców rozliczeń (zarówno zarządców lokali, jak i lokatorów) do pewnych określonych zakresów wartości kosztów ogrzewania.

Podzielniki elektroniczne nie są podatne na „zimne parowanie”, a co za tym idzie, rozliczenie wykonane przy użyciu odczytów przez nie wskazywanych oraz przy identycznym jak w przypadku podzielników kapilarnych współczynniku kosztu stałego dla węzła cechuje zwiększenie różnic pomiędzy maksymalnym i minimalnym kosztem ogrzania lokalu w węźle grzewczym.

Rozwiązania tego problemu są różne, można na przykład zwiększyć współczynnik kosztu stałego w rozliczeniu lub przekształcić matematycznie wartości działek odczytanych. W niektórych krajach zgodne z prawem rozliczenie kosztów ciepła musi być wykonane tak, aby najdroższy lokal od najtańszego nie różnił się o więcej niż 30%. Spowodowane jest to faktem przenikania ciepła przez przegrody, zwanym również „kradzieżą ciepła”.

Normalizacja wartości działek odczytanych to przekształcenie matematyczne  oprzez transformację liniową (wzór poniżej) do pewnego zakresu wartości (np. od 2 do 10), które w rozliczeniu ciepła zmniejsza różnice pomiędzy ceną ogrzania poszczególnych lokali w węźle. Im większa wartość nowego minimum (nowemin), tym mniejsza różnica pomiędzy ceną ogrzania poszczególnych lokalów.

wartosc_wskazania – wartość wskazania pojedynczego lokalu po transformacji,

wskazanie – wartość wskazania pojedynczego lokalu przed transformacją,

wskazaniemax – maksymalna wartość wskazania lokalu w węźle grzewczym przed transformacją,

nowemin – minimalna wartość wskazania w węźle grzewczym po transformacji,

nowemax – maksymalna wartość wskazania w węźle grzewczym po transformacji.

 

 

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl