Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Serwis klimatyzatorów w praktyce

Serwis klimatyzatorów
Serwis klimatyzatorów
www.sxc.hu

Rozmowa z mgr. inż. Markiem Karwatem, szefem firmy KARMAR Chłodnictwo i Klimatyzacja, projektantem, wykonawcą i serwisantem urządzeń klimatyzacyjnych.

Nadeszło lato, a wraz z nim gorące dni. Coraz więcej osób szuka rozwiązania umożliwiającego schłodzenie powietrza w budynku. Przyglądając się elewacjom, można odnieść wrażenie, że klimatyzatory typu split są coraz popularniejsze. Przypomnijmy tym, którzy tego nie wiedzą, co to za urządzenia.
Urządzenia typu split składają się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonych instalacją rurową czynnika chłodniczego i instalacją elektryczną zasilająco-sterującą. Dzięki temu rozwiązaniu jednostki mogą być od siebie oddalone, można ukryć jednostkę zewnętrzną itp. To wpływa na rzeczywistą popularność tego urządzenia.

A które urządzenia pan by polecił?
Serwisuję klimatyzatory firmy Daikin, dlatego ofertę tej firmy znam najlepiej, ale nie twierdzę, że inni producenci nie mają dobrych urządzeń. Poleciłbym klimatyzatory typu Siesta o mocach chłodniczych od 2,5 do 6,0 kW, multi-splity z możliwością podłączenia do pięciu jednostek wewnętrznych, urządzenia inwerterowe samoczynnie dopasowujące moc chłodniczą do aktualnego zapotrzebowania na chłód i zapewniające nawet 25-proc. oszczędność kosztów eksploatacji. Wszystkie urządzenia mają system autodiagnozowania awarii, który w wypadku jej wystąpienia wyświetla na sterowniku odpowiedni kod, dzięki czemu można szybko znaleźć przyczynę.

Absolutnym hitem firmy jest pierwszy na świecie klimatyzator chłodząco-grzejny (pompa ciepła) typu split umożliwiający oprócz podstawowych funkcji chłodzenia i grzania powietrza również jego nawilżanie, bez dodatkowej instalacji wodnej. Odpowiednia sekcja w jednostce zewnętrznej pochłania wilgoć zawartą w powietrzu zewnętrznym i doprowadza parę wodną wraz z częścią powietrza świeżego do pomieszczenia. Urządzenia tego typu są produkowane w trzech wielkościach: 2,8; 4,2 i 5,0 kW.

Fot. J.  KosieradzkiPana firma zajmuje się nie tylko serwisem urządzeń klimatyzacyjnych, ale również montażem klimatyzatorów. Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było w budynku zamontować urządzenie?
Po pierwsze, klient powinien wiedzieć, czy chce mieć zapewnione tylko chłodzenie, czy również grzanie. Dodatkowo musi określić, pomieszczenia jakiego typu chce klimatyzować i ile ich będzie.
Po drugie, ustalony musi zostać typ urządzenia wewnętrznego: klimatyzator naścienny, przypodłogowy, podstropowy, kasetonowy czy kanałowy. Uzgodnić trzeba także sposób odprowadzania kondensatu.

Trzecią kwestią jest wybór miejsca, gdzie zainstalowana zostanie jednostka zewnętrzna. Należy tu wziąć pod uwagę dopuszczalną długość instalacji rurowej i przewyższenia oraz możliwość późniejszego serwisowania. Czasem wymagana jest również zgoda administratora budynku na zainstalowanie jednostki w wybranym miejscu.
I ostatnia sprawa – uzgodnienie z klientem, czy urządzenie ma być tanie w eksploatacji, czy niedrogie w momencie kupna.
Po znalezieniu odpowiedzi na te cztery pytania można przystąpić do wybrania firmy i modelu urządzenia.

Urządzenie zostało zamontowane i wyregulowane, teraz czas na serwisanta. Co należy do jego zadań?
Na ogół monter i serwisant to te same osoby. Serwisant wykonuje przeglądy techniczne w okresie gwarancyjnym (i pogwarancyjnym na życzenie klienta). Nie wiem, jak to wygląda w innych firmach, ale producent urządzeń przez nas serwisowanych podczas 3-letniego okresu gwarancyjnego wymaga przeglądów technicznych odbywających się co 6 miesięcy.

Jakie umiejętności i wiedzę powinien posiadać serwisant klimatyzatorów?
Musi dobrze poznać zasadę pracy urządzenia chłodniczego, orientować się w różnych czynnikach chłodniczych i zostać przeszkolony pod kątem BHP (praca przy ciśnieniach powyżej 42 barów).
Serwisantami zostają monterzy o dłuższym stażu pracy, po skończeniu odpowiednich kursów: posługiwania się czynnikami chłodniczymi i ich odzysku (kurs poświadczony certyfikatem) oraz po cyklu szkoleń u dystrybutora urządzeń (zakończonych uzyskaniem certyfikatu na dane urządzenia). Powinni mieć także uprawnienia do pracy na wysokości.

Skoro wiemy już, kto i w jaki sposób może zostać serwisantem, porozmawiajmy o szczegółach jego pracy. Dzwoni klient i prosi o pilny przyjazd serwisanta. O co trzeba zapytać podczas rozmowy telefonicznej, by upewnić się, że wizyta u klienta jest rzeczywiście konieczna?
Klient musi przede wszystkim podać markę i typ urządzenia i opisać, co się z nim dzieje: jakie są objawy niesprawności, kiedy nastąpiła awaria, czy urządzenie ma zasilanie elektrycznie.
Serwisant powinien zapytać klienta, czy próbował on zresetować urządzenie poprzez wyłączenie z sieci i po odczekaniu 5 minut próbował je ponownie włączyć. Czy urządzenie jest włączone na sterowniku i wybrany jest właściwy tryb pracy oraz czy na ekranie sterownika wyświetlany jest kod awarii.

Jakie czynności powinien wykonać serwisant po dotarciu na miejsce awarii?
Najpierw należy sprawdzić, czy urządzenie jest zasilane, czy znajduje się w nim jeszcze czynnik chłodniczy oraz czy sterownik pozwala urządzeniu działać. Następnie serwisant powinien skontrolować stan filtrów powietrza w jednostce wewnętrznej oraz skraplacza. Po włączeniu urządzenia należy sprawdzić pobór prądu i ciśnienia na ssaniu i tłoczeniu.

A jakiego typu usterki występują najczęściej?
Zwykle mamy do czynienia z brudnymi filtrami powietrza w jednostkach wewnętrznych i niewłaściwymi nastawami na sterownikach.

Czy przypomina pan sobie jakiś zabawny przypadek, z którym miał pan do czynienia podczas swojej wieloletniej praktyki? Pamiętam, jak kiedyś monterzy zrobili dowcip młodemu adeptowi sztuki chłodniczej i wysłali go z kubełkiem do magazynu, aby przyniósł trochę freonu. Czy dziś ktoś jeszcze dałby się na to nabrać?
Wartym wspomnienia, choć nie wiem, czy zabawnym, był przypadek właściciela kilku znanych warszawskich restauracji, który otwierając kolejną, w pełni klimatyzowaną, aby nie narazić się wspólnocie mieszkaniowej, na wszelki wypadek poradził się zawczasu inżyniera akustyka. Ten fachowiec na jednostce zewnętrznej zamontował skrzynię wytłumioną akustycznie. Dziwił się później bardzo, że urządzenie nie chce w takich warunkach pracować.
A co do dowcipów, których obiektami stają się młodsi koledzy – obecnie monterami i serwisantami zostają osoby z pewnym doświadczeniem w branży i nie ma już mowy o nabraniu kogoś na tak prymitywne żarty.

Na zakończenie chciałbym zapytać o rady, jakich mógłby pan udzielić użytkownikom klimatyzatorów. Na co powinni zwracać uwagę, aby cieszyć się komfortem cieplnym, a nie narażać na przeziębienia?
Aby urządzenie służyło długo i bezawaryjnie, należy dbać o czystość filtrów powietrza jednostki wewnętrznej i nie oszczędzać na przeglądach technicznych urządzeń. Brudne filtry mogą doprowadzić nawet do spalenia się silnika sprężarki, a niedokręcone styki elektryczne mogą być przyczyną pożaru. Drgania występujące podczas pracy urządzenia mogą powodować poluzowanie połączeń mechanicznych, częściowe nieszczelności i ucieczkę czynnika chłodniczego, a to może doprowadzić do zatarcia sprężarki.

Żeby uniknąć przeziębień, należy ustawić odpowiednią temperaturę w klimatyzowanym pomieszczeniu i nie dopuszczać, by strumień zimnego powietrza kierowany był bezpośrednio na ludzi. Różnica między temperaturą zewnętrzną a panującą wewnątrz pomieszczenia na poziomie 5–6°C jest wystarczająca i zapewnia właściwy komfort cieplny.

Rozmawiał Jerzy Kosieradzki

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl