Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Współpraca instalacji solarnej z pompą ciepła

Zestaw solarny z pompa ciepła
Zestaw solarny z pompa ciepła
Hewalex

Zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy należą do czystych źródeł ciepła, czyli nieprodukujących gazów cieplarnianych, a przez to szczególnie polecanych. W artykule opisano instalację, w której połączono ze sobą te urządzenia.

Od lat specjaliści głowią się nad tym, jak najefektywniej magazynować energię słoneczną. Większość badań skierowana jest na opracowanie takiego czynnika, który pracując dwufazowo (topnienie – twardnienie lub parowanie – kondensacja), mógłby gromadzić duże ilości ciepła. Od paru lat testowana jest jednak i inna koncepcja magazynowania ciepła, a mianowicie podgrzewanie ziemi na dużej głębokości i pobieranie jej w okresie zimowym.

Wyobraźmy sobie, że pompa ciepła z wymiennikami pionowymi (często nazywanymi sondami) wprowadzonymi do ziemi na głębokość ok. 150 m (temperatura ziemi na tej głębokości jest stabilna – na poziomie ok. 12°C) w okresie letnim, gdy mamy silne nasłonecznienie, zamiast pobierać ciepło z głębi ziemi, to ciepło w głąb ziemi dostarcza. Oczywiście nie musimy do tego celu wykorzystywać obiegu pompy ciepła, a jedynie wymienniki pionowe, przez które krąży woda z kolektorów słonecznych, z pominięciem pompy.

Nie trzeba też umieszczać sond tak głęboko, bo stabilna temperatura zaczyna się na głębokości ok. 25–30 m i wynosi ok. 10°C. Jednak im głębiej będą znajdować się sondy, tym mniejsza strata ciepła magazynowego, gdyż temperatura powietrza w zimie nie będzie miała żadnego wpływu, lub tylko nieznaczny, na ogólny bilans energetyczny instalacji.

Rys. Archiwum autora, powiększ rysunek
Rys. 1. Schemat instalacji pilotażowej [1]


Instalacja pilotażowa

Rys. Archiwum autora
Rys. 2. Roczny bilans energetyczny budynku. Qgeo - zapotrzebowanie na energię cieplną, Qabs - ciepło dostarczane z kolektorów słonecznych [1]

W ramach projektu badawczego Niemieckiej Fundacji Środowiska (DBU) firma GEFGA wykonała taką instalację w miejscowości Limburg nad Lehnem [1]. Na rysunku 1 pokazano schemat tej instalacji. Wykonano ją dla domu jednorodzinnego o powierzchni 300 m2, o zapotrzebowaniu mocy cieplnej 15 kW. Roczne zapotrzebowanie na ciepło, bez podgrzewania basenu, wynosi 35 750 kWh.

Zastosowano pompę ciepła Öko Energy System typ Cora 14TMS oraz kolektory słoneczne Quick Step o powierzchni 44 m2. Do ziemi wpuszczono 14 sond ziemnych (kolektorów pionowych) GeoSticks, o długości 17,5 m każda.
W instalacji znajduje się zasobnik wody o pojemności 400 litrów. System ogrzewania przyjęty dla całego budynku to ogrzewanie powierzchniowe (ścienne, podłogowe i sufitowe) wykonane z rur kapilarnych VL-RL pracujących na parametrach 30/26°C (dla temperatury obliczeniowej –12°C).

Na rysunku 2 pokazano roczny bilans energetyczny tej pilotażowej instalacji. Widać na nim, jak duży jest nadmiar energii pobieranej z kolektora słonecznego w okresie od kwietnia do września, którą można skierować do podgrzewania ziemi.

   13.11.2009

Komentarze

(2)
Siddharth | 17.08.2012, 20:50
Tak, pompy ciepła są jakie wiemy. Ale trzeba pnrkeozać świat do tego waszego DRJ200-600, jeśli on taki dobry.
Redakcja | 20.08.2012, 07:06
Dla ścisłości musimy dodać, że nasze wydawnictwo nie jest producentem żadnego z opisywanych na naszych łamach urządzeń.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl