Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Budownictwo energooszczędne w Polsce

W Polsce około 36% energii pierwotnej zużywane jest w budynkach, więcej niż w przemyśle lub transporcie. W przeciwieństwie do niektórych gałęzi przemysłu, w których wprowadzono uzasadnione ekonomicznie najbardziej nowoczesne i efektywne energetycznie technologie, możliwości oszczędzania energii w budynkach wciąż są duże. Konieczne jest wskazanie optymalnych rozwiązań technicznych pozwalających na wykorzystanie potencjału oszczędności energii zarówno w nowo wznoszonych, jak i modernizowanych budynkach. W artykule przeanalizowano proces powstawania nowoczesnych budynków energooszczędnych, koncentrując się na obiektach niskoenergetycznych i domach pasywnych.

Klasyfikacja budynków energooszczędnych

W warunkach polskich budynkiem energooszczędnym jest obiekt, dla którego wartość wskaźnika sezonowego zapotrzebowania energii na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody „E” jest mniejsza niż 70 kWh/m2 na rok. Natomiast dla budynków projektowanych jeszcze w 2008 roku wskaźnik sezonowego  zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie budynku mieszkalnego spełniającego wymagania zawarte w obowiązujących wówczas przepisach to około 90–120 kWh/m2 powierzchni użytkowej na rok. Poniżej przedstawiono krótkie charakterystyki budynków energooszczędnych. Budynek energooszczędny charakteryzuje się:

 • usytuowaniem w terenie uwzględniającym rzeźbę terenu, nasłonecznienie oraz kierunek wiatrów,
 • zwartą bryłą, dużą powierzchnią okien od strony południowej oraz minimalną powierzchnią okien od strony północnej,
 • zastosowaniem stref buforowych, takich jak przedsionki i cieplarnie,
 • wykorzystaniem energii pochodzącej ze środowiska, np. energii promieniowania słonecznego,
 • bardzo dobrze zaizolowanymi termicznie przegrodami zewnętrznymi (oraz wewnętrznymi oddzielającymi pomieszczenia o różnej temperaturze wewnętrznej),
 • minimalną liczbą mostków termicznych,
 • zastosowaniem okien i drzwi zewnętrznych o wysokiej izolacyjności termicznej oraz szczelności,
 • wysoką sprawnością instalacji grzewczej wyposażonej w system sterowania,
 • wysoką sprawnością systemu do przygotowania c.w.u.,
 • zastosowaniem wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła wyposażonej w system sterowania.

Budynki energooszczędne klasyfikuje się najczęściej, podając wartości progowe zużycia energii na metr kwadratowy powierzchni użytkowej, np. w litrach oleju opałowego na m2 powierzchni ogrzewanej. Według tej klasyfikacji można wyróżnić następujące typy budynków.

Budynki energooszczędne 7-litrowe

Budynki takie charakteryzują się zapotrzebowaniem na energię cieplną na poziomie ok. 70 kWh/(m2a), czyli ok. 7 litrów oleju opałowego na m2 ogrzewanej powierzchni na rok. Przykładowe rozwiązania techniczne pozwalające na osiągnięcie poziomu budynku 7-litrowego:

 • ściana zewnętrzna: cegła silikatowa grubości 18 cm, izolacja grubości 20 cm (styropian lub wełna mineralna),
 • dach: izolacja grubości 20 cm (wełna mineralna),
 • posadzka na gruncie: izolacja grubości 10 cm (styropian),
 • okna: rama o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2K), szyba o U = 1,1 W/(m2K),
 • wentylacja naturalna – grawitacyjna.

Budynki energooszczędne 5-litrowe

Budynek 5-litrowy to taki, w którym na pokrycie strat cieplnych zużywa się 5 litrów oleju opałowego na m2 powierzchni ogrzewanej w skali roku, cechuje go zatem zapotrzebowanie na energię cieplną rzędu 50 kWh/(m2a). Koszt wybudowania takiego budynku jest o ponad 10% procent wyższy niż budynku referencyjnego wznoszonego według obowiązujących przepisów.

Zainteresowanie tymi budynkami jest coraz większe i nie dotyczy tylko domów jednorodzinnych budowanych przez pasjonatów, ale całych osiedli, apartamentowców, hoteli i budynków użyteczności publicznej. Budownictwo tego typu, które w Niemczech jest już standardem, powinno w najbliższych latach dominować w Polsce, gdyż nie wymaga takich reżimów technologicznych i kultury technicznej jak budynki pasywne, a zapewnia znaczące efekty ekonomiczne.

Budynki niskoenergetyczne 3-litrowe

Budynek 3-litrowy to taki, w którym na pokrycie strat cieplnych zużywa się 3 litry oleju opałowego na m2 powierzchni ogrzewanej w skali roku, czyli cechuje go zapotrzebowanie na energię cieplną rzędu 30 kWh/(m2a). Koszt takiego budynku jest już o około piętnaście procent wyższy od budynku referencyjnego.

Budynki pasywne

To budownictwo o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną, wynoszącym 15 kWh/(m2a), czyli 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 w skali roku. Ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania budynku aktywny system ogrzewania traci na znaczeniu na rzecz pasywnego wykorzystania energii słonecznej oraz innych wewnętrznych źródeł ciepła. Poniżej scharakteryzowano główne elementy konstrukcji i instalacji w domu pasywnym.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
 • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl