Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Budownictwo energooszczędne w Polsce

Ciąg dalszy artykułu...

Instalacja wentylacyjna w domu pasywnym

W domu pasywnym ze względu na bardzo szczelne ściany konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Jest to jedyny sposób na skuteczną i efektywną wymianę powietrza, która dla średniej wielkościdomu jednorodzinnego wynosi kilkaset m3 na godzinę. Dzięki takiej wymianie w  pomieszczeniach zapewnić można odpowiedni klimat i wilgotność.

W systemie tym powietrze z pomieszczeń mokrych, jak łazienka czy pralnia, jest usuwane i nawiewane do innych pomieszczeń. Dodatkowo ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz jest wykorzystywane do ogrzewania powietrza z zewnątrz pobieranego, dzięki czemu odzyskiwana jest część energii (odzysk ciepła). W specjalnym wymienniku powietrze usuwane oddaje swoją energię świeżemu powietrzu napływającemu.

Sprawność takich rekuperatorów wynosi obecnie nawet do 95% (wymiennik przeciwprądowy). Dodatkowo można tu zastosować gruntowy wymiennik ciepła, w którym przepływające powietrze jest zimą ogrzewane, a latem schładzane.

Przygotowanie c.w.u.

Znaczące ograniczenie zapotrzebowania na ciepło do celów grzewczych spowodowało, że główną rolę w bilansie energetycznym budynku zaczęło odgrywać zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania c.w.u. Średnia wartość zapotrzebowania na ciepło do podgrzewania wody wynosi od 18 do 35 kWh/m2 na rok (wg Instytutu Budynków Pasywnych).

W domu pasywnym woda dla celów gospodarczych i sanitarnych podgrzewana jest najczęściej w kolektorze słonecznym zainstalowanym na dachu, a częściowo również przez pompę ciepła, przy czym niedobory ciepła z tych źródeł pokrywa podgrzewacz elektryczny niewielkiej mocy. Dla domku jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 120 m2 i z czterema mieszkańcami wystarczy kolektor słoneczny o powierzchni 5 m2 i temperaturze podgrzewania wody do 45–55°C, z pojemnikiem o objętości 300 litrów. Wodooszczędne rozwiązania w budynkach energooszczędnych i pasywnych to:

 • perlator – sitko o drobnych oczkach zmniejszające przepływ wody i napowietrzające strumień (oszczędność do 50%),
 • odcinacz dopływu wody – raz wyregulowana temperatura wody jest utrzymywana mimo całkowitego jej odcięcia (oszczędność do 90%),
 • baterie termostatyczne – dopiero po osiągnięciu zadanej przez użytkownika temperatury z wylewki płynie woda,
 • dzielona spłuczka – możliwość spłukania małą ilością wody,
 • wymienniki wody – służące do odzyskiwania ciepła z wody zużytej do mycia, zmywania i prania. Ich działanie polega na tym, że zużyta woda, już nieco schłodzona, trafia do wymiennika, gdzie przekazuje ciepło do wody czystej pochodzącej z wodociągu, ta natomiast, wstępnie podgrzana, trafia do bojlera. Wymiennik ciepła to zbiornik z wężownicą i dwiema ściankami oddzielającymi wodę brudną od czystej. Zużyta woda jest następnie filtrowana i trafia do spłuczki w toalecie. Taka instalacja w domu zamieszkanym przez 4 osoby daje rocznie około 70 m3 wody oszczędności.

Podsumowując, budynek pasywny powinien charakteryzować się:

 • niskimi współczynnikami przenikania ciepła dla wszystkich przegród,
 • dużą szczelnością budynku, sprawdzaną przy pomocy specjalnych urządzeń w teście n50 < 0,6 h–1,
 • brakiem mostków termicznych w konstrukcji, zarówno na etapie projektu, jak i wykonawstwa,
 • zwartym kształtem domu, najczęściej w postaci prostokąta z ograniczoną liczbą uskoków, lukarn i wykuszy,
 • orientacją domu na południe i zachód,
 • maksymalnym ograniczeniem okien na północ i wschód, a dużymi połaciami okiennymi skierowanymi na południe i zachód,
 • zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii: rekuperatorów, energii solarnej i pomp ciepła,
 • minimalnymi stratami przy transporcie ciepłej wody wewnątrz budynku, wszystkimi rurami z ciepłą wodą zaizolowanymi otuliną,
 • zapotrzebowaniem na energię cieplną mniejszym niż 15 KWh/m2/rok,
 • zapotrzebowaniem na całkowitą energię pierwotną na poziomie nieprzekraczającym 120 KWh/m2/rok.
   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
 • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl