Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Budownictwo energooszczędne w Polsce

Ciąg dalszy artykułu...

Wykorzystanie energii odnawialnej

Zarówno w budynkach niskoenergetycznych, jak i pasywnych celowe jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Wpływa to na zmniejszenie zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Wykorzystanie źródeł odnawialnych powinno być każdorazowo poddane analizie  ekonomicznej.

Nie wszystkie inwestycje korzystne z punktu widzenia środowiska są opłacalne i mają szanse się zwrócić w krótkiej perspektywie czasu. Przykładowo montaż ogniwa fotowoltaicznego kosztuje około 2500 zł, a roczne oszczędności wynoszą około 100 zł. Prosty czas zwrotu dla takiej inwestycji wyniesie około 25 lat, więc przy braku dofinansowania ze źródeł zewnętrznych trudno ją uznać za opłacalną. W budynkach niskoenergetycznych oraz pasywnych można wykorzystać następujące źródła energii odnawialnej:

  • energię promieniowania słonecznego, np. kolektory słoneczne do przygotowania c.w.u. i panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej,
  • energię biomasy, np. kotły na biomasę do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • energię skumulowaną w gruncie, np. do wstępnego podgrzewu powietrza wentylacyjnego – GWC jako dolne źródło ciepła pomp ciepła,
  • energię wiatru do produkcji energii elektrycznej przez małe elektrownie wiatrowe.


Porównanie budynków obecnie wznoszonych z niskoenergetycznymi i pasywnymi

W tabeli 1 porównano cechy budynków obecnie wznoszonych z niskoenergetycznymi i pasywnymi.

Koszt i opłacalność budowy domu niskoenergetycznego 3-litrowego oraz domu pasywnego

Według analiz przeprowadzonych przez autora koszty budowy niskoenergetycznych domów mieszkalnych są w warunkach polskich o ok. 10 do 15% wyższe niż koszty domu wybudowanego według standardu energetycznego określonego w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W przypadku domupasywnego analogiczne koszty są wyższe o ok. 25 do 30%. Przyjmując koszt budowy pod klucz domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej około 130 m2 na poziomie 400 tys. zł, dodatkowy koszt dla domu nisko energetycznego to kwota od 40 do 60 tys. zł, a dla domu pasywnego jest to maksymalnie 120 tys. złotych. Przy obecnych cenach energii prosty okres zwrotu dodatkowych nakładów na budowę domu pasywnego wynosi ponad 20 lat, czyli przewyższa techniczny okres życia większości urządzeń, w które jest wyposażony.

Czy budowa takiego domu jest w takim razie opłacalna? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie, ale Polska, dostosowując się do wymagań UE stawianych w pakiecie klimatyczno-energetycznym, będzie musiała znacznie zaostrzyć wymagania wobec efektywności energetycznej budynków i wówczas standard domu pasywnego stanie się ekonomicznie uzasadniony.

Praktyczne trudności w realizacji domów pasywnych w Polsce

Do tej pory wybudowano w Polsce kilkadziesiąt obiektów niskoenergetycznych i tylko kilkanaście domów pasywnych (m.in. w Warszawie i okolicach). Jest to spowodowane głównie brakiem programów wspierających finansowo inwestorów indywidualnych budujących budynki pasywne. Jest to wciąż technologia nowa i trudno jest znaleźć projektanta oraz wykonawcę, którzy stworzą budynek na poziomie pozwalającym uzyskać certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Brak typowych rozwiązań wymusza zamawianie projektów i materiałów indywidualnych, co zwiększa koszty i powoduje problemy logistyczne z organizacją budowy.

Kolejny istotny problem to jakość robot budowlanych. Bardzo wiele firm budowlanych, najczęściej tych, które działają w tzw. szarej strefie, oferuje wykonawstwo bardzo tanie, jednak o niskim stopniu fachowości oraz bez jakichkolwiek gwarancji dotyczących jakości wykonanych prac. Już na poziomie konstrukcji powstają błędy wykonawcze uniemożliwiające dotrzymanie parametrów dla domu pasywnego, szczególnie pod względem szczelności.

Niewłaściwe użycie kleju do spoinowania i spoiny niewypełnione do końca zaprawą są najlepszym przykładem wad konstrukcyjnych. Kolejny problem to izolacje, i to zarówno termiczne, jak i paroszczelne, źle wykonane połączenia, zakładki i ułożenie płyt oraz jakość i szczelność wykonanych izolacji ścian, stropów czy poddaszy. Dobre, dysponujące wykwalifikowanymi pracownikami firmy wykonawcze oferują stawki nie do zaakceptowania przez wielu inwestorów.

Kolejny problem to mała  wiedza inwestorów i uleganie sugestiom wykonawców, co skutkuje nieracjonalnymi rozwiązaniami i przeinwestowaniem, przykładem jest stosowanie centralnego ogrzewania czy pompy ciepła do pojedynczego niedużego domu pasywnego.

Generalnie rzecz biorąc, mniej problemów wykonawczych spotyka inwestorów budujących dom niskoenergetyczny, bo w tym przypadku wymagania techniczne są mniejsze.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl