Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Budownictwo energooszczędne w Polsce

Ciąg dalszy artykułu...

Koszty eksploatacyjne budynku niskoenergetycznego i pasywnego

Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzania budynku pasywnego nie może się odbywać kosztem wzrostu zapotrzebowania na inne nośniki energii. Dlatego ograniczono całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną w domu pasywnym do poziomu nieprzekraczającego 120 kWh/m2 na rok. Konsekwencją tych założeń jest konieczność wyposażenia domów pasywnych w wyłącznie energooszczędne oświetlenie i sprzęt RTV, IT i AGD. Stosowane więc powinny być urządzenia o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną i wodę (wyłącznie klasy energetycznej A).

W praktyce trudno zastosować również zasilane energią elektryczną urządzenia klimatyzacyjne, należy wiec projektować dom pasywny tak, aby radykalnie ograniczyć jego zapotrzebowanie na chłód w lecie. W tym wypadku stosuje się elementy zacieniające i rolety oraz wykorzystuje gruntowe wymienniki ciepła i pompy ciepła z opcją chłodzenia.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie od strony południowej drzew  liściastych – zapewniają one zacienienie latem, a zimą, gubiąc liście, nie ograniczają dostępu promieniowania słonecznego. Natomiast w domach niskoenergetycznych nie ma ograniczenia zapotrzebowania na energię pierwotną, więc kryteria doboru wyposażenia domu nie są tak ostre, choć oczywiście zaleca się stosowanie urządzeń energooszczędnych i oświetlenia o najwyższych klasach energetycznych.

Porównując koszty ogrzewania energią elektryczną budynku niskoenergetycznego i pasywnego, koszt ten jest dwukrotnie wyższy w przypadku budynku niskoenergetycznego i wynosi dla domu o powierzchni 120 m2 około 2000 zł, w budynku zbudowanym według obowiązujących przepisów koszt ten wyniósłby ponad 6 tys. zł. Oczywiście ogrzewanie przy pomocy kotła gazowego lub kotła na biomasę byłoby tańsze, ale wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów inwestycyjnych, co w przypadku domu pasywnego nie byłoby wskazane.

Podsumowanie i wnioski

W celu zobrazowania, jak wielki potencjał tkwi w nowo budowanych obiektach, przeprowadzono symulacje. Założono, że wszystkie nowo budowane domy mieszkalne będą powstawać w standardzie odpowiednio budynku 7-litrowego, 5-litrowego, 3-litrowego, pasywnego i zeroenergetycznego. Jako miarę jakości energetycznej budynku przyjęto poziom zużycia energii na ogrzewanie oraz przygotowanie powietrza wentylacyjnego i ciepłej wody użytkowej. Do oceny potencjału zużycia energii w budynkach wznoszonych obecnie wykorzystano dane zestawione w tabeli 2.

Na podstawie danych z Rocznika Statystycznego z 2007 roku oszacowano roczną wielkość przyrostu powierzchni użytkowej dla budynków mieszkalnych na poziomie ok. 10 mln m2.

W tabeli 3 przedstawiono wyniki symulacji, czyli ocenę potencjału oszczędności energii dla budynków mieszkalnych, gdyby wszystkie nowo oddawane do użytku budynki (na poziomie 2007 r.) miały standard budynku odpowiednio 7-litrowego, 5-litrowego itd.

Analiza wyników zestawionych w tabeli 2 i tabela 3 pokazuje znaczny potencjał oszczędności energii, a przecież nowe budynki to nieco ponad 1% powierzchni domów mieszkalnych rocznie, czyli ok. 10% w ostatnich latach. Co byśmy uzyskali, gdyby udało się nam poddać termomodernizacji budynki mieszkalne, tak by uzyskać poziom budynków energooszczędnych? Niestety, bez dużego wsparcia ze strony państwa w chwili obecnej tego procesu nie da się nawet rozpocząć. 

Pomimo że w warunkach polskich budowa domów energooszczędnych (w tym pasywnych) wciąż budzi wątpliwości inwestorów i opory wielu wykonawców, dla których wykonanie izolacji o grubości większej od piętnastu centymetrów to przesada, przyszłość należeć będzie do tego typu budownictwa.

Rosnące koszty zakupu nośników energii oraz wymagania UE wobec działań zapobiegających zmianom klimatycznym wymuszą na nas stosowanie nowoczesnych środków wzrostu efektywności energetycznej w budynkach. Polska wciąż ma duży potencjał oszczędności energii w sektorze szeroko rozumianego budownictwa i musi ten fakt wykorzystać, dążąc do osiągnięcia poziomu życia członków starej Unii. Potrzebne są nowe mechanizmy wsparcia budowy energooszczędnych domów, miejmy więc nadzieję, że wprowadzi je ustawa o efektywności energetycznej.

Literatura
1. Feist W., Gestaltungsgrundlagen Passivhäuser, Das Beispiel, Darmstadt 2000.
2. Forstner M., Vakekuumgedammtes Nullheizenergiehaus: Planung, Bau, Passivhauszertifikat, Tagungsband, Passivhaus Institut, Darmstadt 2006.
3. Feist W., Podstawy budownictwa pasywnego, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego, 2007.
4. Wnuk R., Katalog projektów domów pasywnych i energooszczędnych, 2007.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl