Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja garaży podziemnych

Prawie każdy nowo wybudowany budynek, biurowy czy mieszkalny, ma podziemny garaż. Różnią się one między sobą zwykle tylko liczbą miejsc parkingowych, bo podstawowe wymagania stawiane wszystkim garażom podziemnym zawarto w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych [3].

Projektant otrzymuje od architekta rzuty garażu, w którym ma tak zaprojektować wentylację, aby podczas normalnej eksploatacji stężenie w powietrzu paliw i produktów spalania (ditlenku i tlenku węgla) nie przekroczyło dopuszczalnego poziomu.
Najbardziej niebezpieczny jest tlenek węgla i to jego stężenie przyjmuje się najczęściej przy obliczaniu potrzebnego powietrza świeżego (tabela).

W §108.1 rozporządzenia [3] podano: W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

  1. co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych [...],
  2. co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5- krotną wymianę powietrza na godzinę [...],
  3. mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla – w innych garażach, niewymienionych w pkt. 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.2.

WARTO WIEDZIEĆ >>

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych 2015

Sprawdź zawartość i cenę
w Księgarni Technicznej >>

W § 108.1 mowa jest o wentylacji ogólnej, a w garażach podziemnych projektuje się również wentylację pożarową. Obecnie garaże wentylowane są najczęściej z zastosowaniem systemu kanałowego. Czy będzie to wentylacja ogólna zapobiegająca wzrostowi stężenia tlenku węgla, czy także wentylacja pożarowa – zależy od projektanta. Ze względów ekonomicznych oraz z uwagi na ograniczoną powierzchnię techniczną przeważnie łączy się obie funkcje w jednym systemie.
Jednak, podobnie jak w przypadku innych urządzeń „uniwersalnych”, taka wentylacja może nie spełniać wystarczająco któregoś z warunków.

Może sprawdzić się dobrze podczas normalnego funkcjonowania obiektu, jednak gdy wybucha pożar, warunki wewnątrz garażu ulegają gwałtownej zmianie i „uniwersalna” wentylacja nie wystarczy. Strumień objętości powietrza, który trzeba odciągnąć z przestrzeni garażu objętego pożarem, wzrasta kilkakrotnie w stosunku do ilości odciąganej w warunkach wentylacji ogólnej.
O konieczności projektowania systemu kanałów na warunki ekstremalne zdecydować musi projektant w porozumieniu z inwestorem i strażą pożarną.

Sposobów oddymiania i dostarczania świeżego powietrza jest wiele. Firmy produkujące wentylatory oddymiające prześcigają się w proponowaniu zastosowań dla swoich wyrobów, jest więc w czym wybierać. Bez względu na wielkość garażu można przyjąć następującą zasadę: stosujmy wymagania § 108.1 pkt 3, a pomińmy punkty 1 i 2. Obecnie, gdy czujniki stężenia CO i powiązane z nimi systemy wentylacyjne są ogólnie dostępne, wentylacja mechaniczna powinna być podstawowym rodzajem wentylacji.

Wentylacja garaży
Tabela. Wpływ dwutlenku węgla na samopoczucie człowiekaLiteratura

1. Sawicki M., Garaże podziemne, www.ebuilder.pl.
2. Makhniashvili I., Makles Z., Zagrożenia w podziemnych parkingach samochodowych, „Bezpieczeństwo Pracy” nr 11/2007.
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690).

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny

Rodzaje i działanie wentylatorów

 

Wentylator to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest chłodzenie. W zależności od przeznaczenia może wspomóc np. działanie wentylacji w domu, chłodzić i utrzymywać odpowiednią temperaturę w zależności od jego zastosowania. Aby wentylator prawidłowo spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany do wymogów krotności wymian powietrza dla np. danego pomieszczenia.

Kiedy dobrze wybierzemy wentylator, nie musimy się bać jego użytkowania. Wentylator oprócz chłodzenia zapewnia właściwy obieg powietrza i normuje temperaturę urządzenia lub pomieszczenia. Wentylatory możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie. W przypadku wentylatorów wspomagających wentylację w domu możemy wybrać wentylator: ścienno-sufitowy, kanałowy lub dachowy.

Wentylator dachowy są przeznaczone do odprowadzania odpowiedniej ilości powietrza zanieczyszczonego, żeby utrzymać je na prawidłowym poziomie. Zazwyczaj wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną lub są wykorzystywane w wentylacji mechanicznej.

Wentylator kanałowy to dosyć małe urządzenie, które wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, aby wyprowadzić z nich wilgoć oraz usunąć nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu tego typu wentylatory montuje się w łazienkach i kuchniach.

Wentylator ścienno-sufitowy podobnie jak wentylator kanałowy ma za zadanie wymusić obieg powietrza i odprowadzić z niego wilgoć. Dużym atutem tego typu wentylatorów jest ich montaż zgodny z nazwą, który można swobodnie zainstalować w miejscu mało widocznym.

Oprócz tego dostępne są wentylatory promieniowe, przemysłowe, osiowe i typu ESM.

Zły montaż wentylatora może spowodować obniżenie wydajności jego pracy. Dlatego w przypadku wentylatorów montowanych w pomieszczeniu najlepiej zainstalować go w miejscu najbardziej oddalonym od dostępu świeżego powietrza. Kiedy wentylator montujemy w miejscu, gdzie będzie pracować urządzenie z ogniem, wówczas musimy zapewnić też mu taką samą ilość świeżego powietrza. Ponadto wentylator nie może być podłączony do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Instalując wentylator w otworze w ścianie zewnętrznej, powinniśmy stosować wentylator osiowy. W przypadku wentylatorów promieniowych montuje się je zazwyczaj na osobnych fundamentach lub specjalnych ramach.

12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl