Realizacja szczelnego budynku pasywnego wymaga zaplanowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowym. Ważne jest dokładne wykonanie elementów konstrukcyjnych szczególnie narażonych na wystąpienie nieszczelności, np. połączeń okien ze ścianami zewnętrznymi. Niekontrolowana infiltracja powietrza zewnętrznego musi być w budynku pasywnym ograniczona do 0,6 wymiany kubatury ogrzewanego budynku na godzinę, dla różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa.
Cel badań
Określenie przepuszczalności powietrznej wykonano dla wolno stojącego domu zlokalizowanego przy ul. Cisowej 1 w Smolcu k. Wrocławia. Celem badania było sprawdzenie, czy spełnione zostały wymagania projektowe dotyczące szczelności powietrznej oraz identyfikacja ewentualnych źródeł przecieków w powłoce budynku. Zgodnie z wykonanymi obliczeniami badany obiekt osiągnie standard pasywny, jeśli liczba wymian powietrza przy ciśnieniu 50 Pa będzie mniejsza od 0,4 1/h. Warunek ten jest ostrzejszy od standardowo przyjmowanej dla domów pasywnych wartości n50 ≤0,6.
Badanie wykonano dla obiektu niezamieszkałego w stanie surowym zamkniętym. Wszystkie celowo wykonane otwory w obudowie budynku zostały zamknięte lub zaślepione. Badania przeprowadzono zgodnie z metodą B normy PN-EN 13829 Właściwości cieplne budynków – Określenie przepuszczalności powietrznej budynków – Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora.
Obiekt badań
Obiektem badań był jednorodzinny, wolno stojący dom parterowy z użytkowym poddaszem. Dom ma sześć pokoi: pokój dzienny, jadalnię, gabinet i trzy sypialnie na poddaszu. Badaniem objęto całą ogrzewaną część obiektu, a nie poszczególne pokoje. Do budynku dobudowany jest garaż mający niezależną konstrukcję nośną. Wejście do garażu możliwe jest tylko poprzez drzwi garażowe. Właścicielem domu, wzniesionego w 2006 roku, jest biuro projektowe Lipińcy Domy. Podstawowe dane obiektu:
- powierzchnia podłogi netto: 131,97 m2,
- kubatura wewnętrzna: 431,70 m3,
- powierzchnia obudowy budynku: 351,74 m2.
Szczelność powłoki budynku
Przedmiotem badań było sprawdzenie szczelności powietrznej powłoki budynku. W jej skład wchodzą ściany zewnętrzne, posadzka na gruncie, dach oraz stolarka okienna i drzwiowa. Ściany zewnętrzne wykonano z prefabrykatów keramzytobetonowych ocieplonych 30-centymetrową warstwą szarego styropianu. Z uwagi na wątpliwości co do szczelności samych prefabrykatów (mają strukturę porowatą) za warstwę szczelną uznano tynk gipsowy wykonany od strony wewnętrznej. Posadzkę na gruncie wykonano z płyty żelbetonowej zaizolowanej od spodu 30 cm styropianu. Warstwą szczelną jest w tym przypadku sama płyta żelbetonowa.
Dwuspadowy dach domu ma tradycyjną konstrukcję drewnianą. Jego izolację wykonano trójwarstwowo z: dachowych paneli styropianowych, 20 cm szarego styropianu miedzy krokwiami i 10 cm szarego styropianu dobitego od spodu. Warstwą szczelną jest tu folia paroszczelna. Z uwagi na wnikanie niektórych elementów ścian wewnętrznych poddasza w ostatnią warstwę izolacji folię paroszczelną umiejscowiono pod ostatnią, 10-centymetrową warstwą izolacji. Pozwoliło to na uzyskanie nienaruszonej powłoki szczelnej i ograniczyło konieczną liczbę połączeń. Zamontowane w domu okna i drzwi PVC dzięki zastosowaniu potrójnych uszczelek charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością.
Odpowiednie wykonanie i zdefiniowanie szczelnych powłok budynku nie wystarczy do osiągnięcia pożądanej przepuszczalności powietrznej. Bardzo ważne jest również zrealizowanie trwale szczelnych połączeń poszczególnych powłok. W domu pasywnym szczególną uwagę zwrócono na połączenia ścian zewnętrznych ze stolarką drzwiową i okienną oraz ścian zewnętrznych z dachem.
Tabela 1. Zestawienie pomiarów dla podciśnienia |
Tabela 2. Strumień przepływu powietrza przez obudowę budynku w warunkach podciśnienia |