RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych. Fakt ten, a zarazem konieczność ograniczenia strat ciepła sprawiają, że konieczne jest maksymalne ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego.Realizacja szczelnego budynku pasywnego wymaga zaplanowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowym. Ważne jest dokładne wykonanie elementów konstrukcyjnych szczególnie narażonych na wystąpienie nieszczelności, np. połączeń okien ze ścianami zewnętrznymi. Niekontrolowana infiltracja powietrza zewnętrznego musi być w budynku pasywnym ograniczona do 0,6 wymiany kubatury ogrzewanego budynku na godzinę, dla różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Realizacja szczelnego budynku pasywnego wymaga zaplanowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowym. Ważne jest dokładne wykonanie elementów konstrukcyjnych szczególnie narażonych na wystąpienie nieszczelności, np. połączeń okien ze ścianami zewnętrznymi. Niekontrolowana infiltracja powietrza zewnętrznego musi być w budynku pasywnym ograniczona do 0,6 wymiany kubatury ogrzewanego budynku na godzinę, dla różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa.

Cel badań

Określenie przepuszczalności powietrznej wykonano dla wolno stojącego domu zlokalizowanego przy ul. Cisowej 1 w Smolcu k. Wrocławia. Celem badania było sprawdzenie, czy spełnione zostały wymagania projektowe dotyczące szczelności powietrznej oraz identyfikacja ewentualnych źródeł przecieków w powłoce budynku. Zgodnie z wykonanymi obliczeniami badany obiekt osiągnie standard pasywny, jeśli liczba wymian powietrza przy ciśnieniu 50 Pa będzie mniejsza od 0,4 1/h. Warunek ten jest ostrzejszy od standardowo przyjmowanej dla domów pasywnych  wartości n50 ≤0,6.

Badanie wykonano dla obiektu niezamieszkałego w stanie surowym zamkniętym. Wszystkie celowo wykonane otwory w obudowie budynku zostały zamknięte lub zaślepione. Badania przeprowadzono zgodnie z metodą B normy PN-EN 13829 Właściwości cieplne budynków – Określenie przepuszczalności powietrznej budynków – Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora.

Obiekt badań

Obiektem badań był jednorodzinny, wolno stojący dom parterowy z użytkowym poddaszem. Dom ma sześć pokoi: pokój dzienny, jadalnię, gabinet i trzy sypialnie na poddaszu. Badaniem objęto całą ogrzewaną część obiektu, a nie poszczególne pokoje. Do budynku dobudowany jest garaż mający niezależną konstrukcję nośną. Wejście do garażu możliwe jest tylko poprzez drzwi garażowe. Właścicielem domu, wzniesionego w 2006 roku, jest biuro projektowe Lipińcy Domy. Podstawowe dane obiektu:

  • powierzchnia podłogi netto: 131,97 m2,
  • kubatura wewnętrzna: 431,70 m3,
  • powierzchnia obudowy budynku: 351,74 m2.

Szczelność powłoki budynku

Przedmiotem badań było sprawdzenie szczelności powietrznej powłoki budynku. W jej skład wchodzą ściany zewnętrzne, posadzka na gruncie, dach oraz stolarka okienna i drzwiowa. Ściany zewnętrzne wykonano z prefabrykatów keramzytobetonowych ocieplonych 30-centymetrową warstwą szarego styropianu. Z uwagi na wątpliwości co do szczelności samych prefabrykatów (mają strukturę porowatą) za warstwę szczelną uznano tynk gipsowy wykonany od strony wewnętrznej. Posadzkę na gruncie wykonano z płyty żelbetonowej zaizolowanej od spodu 30 cm styropianu. Warstwą szczelną jest w tym przypadku sama płyta żelbetonowa.

Dwuspadowy dach domu ma tradycyjną konstrukcję drewnianą. Jego izolację wykonano trójwarstwowo z: dachowych paneli styropianowych, 20 cm szarego styropianu miedzy krokwiami i 10 cm szarego styropianu dobitego od spodu. Warstwą szczelną jest tu folia paroszczelna. Z uwagi na wnikanie niektórych elementów ścian wewnętrznych poddasza w ostatnią warstwę izolacji folię paroszczelną umiejscowiono pod ostatnią, 10-centymetrową warstwą izolacji. Pozwoliło to na uzyskanie nienaruszonej powłoki szczelnej i ograniczyło konieczną liczbę połączeń. Zamontowane w domu okna i drzwi PVC dzięki zastosowaniu potrójnych uszczelek charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością.

Odpowiednie wykonanie i zdefiniowanie szczelnych powłok budynku nie wystarczy do osiągnięcia pożądanej przepuszczalności powietrznej. Bardzo ważne jest również zrealizowanie trwale szczelnych połączeń poszczególnych powłok. W domu pasywnym szczególną uwagę zwrócono na połączenia ścian zewnętrznych ze stolarką drzwiową i okienną oraz ścian zewnętrznych z dachem.

Zestawienie pomiarów

Tabela 1. Zestawienie pomiarów dla podciśnienia

Strumień przepływu powietrza

Tabela 2. Strumień przepływu powietrza przez obudowę budynku w warunkach podciśnienia

Montaż stolarki okiennej i drzwiowej wykonano w oparciu o trójwarstwowy system uszczelnień. Pierwszą warstwę stanowi elastyczna folia paroprzepuszczalna przyklejona od strony zewnętrznej. Jej zadaniem jest ochrona połączenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Folia nie  dopuszcza do zawilgocenia warstwy środkowej i pozwala jednocześnie na dyfuzję pary wodnej w kierunku zewnętrznym.

Dzięki swojej elastyczności ma zdolność kompensowania ruchów budowli i stolarki. Warstwę środkową wykonano z pianki poliuretanowej, która izoluje termicznie i akustycznie połączenie stolarki z konstrukcją budynku. Aby właściwie pełniła swoją funkcję, musi być utrzymana w stanie maksymalnie suchym. Ostatnią warstwę stanowi folia paroszczelna charakteryzująca się bardzo dużym oporem dyfuzyjnym. Uniemożliwia przepływ gazów i pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz. Folia paroszczelna tworzy właściwe powietrznie szczelne połączenie okien ze ścianami zewnętrznymi.

Powłokę szczelną dachu zrealizowano w oparciu o folię paroszczelną. Została ona przymocowana do krokwi i jętek w sposób punktowy za pomocą zszywek. Powstałe w wyniku montażu otwory oraz połączenia poszczególnych arkuszy wykonano przy użyciu dwóch rodzajów jednostronnych taśm przylepnych. Zastosowano wielowarstwową taśmę na bazie aluminium i bitumu oraz taśmę zbrojoną włóknem poliestrowym do sklejania i reperacji folii polipropylenowych i polietylenowych. Te same taśmy wykorzystano do szczelnego połączenia folii paroszczelnej ze ścianami zewnętrznymi.

Otwory w obudowie budynku

Największy udział w powierzchni przegród zewnętrznych mają otwory okienne i drzwiowe.W momencie wykonywania badania wszystkie okna były szczelnie zamknięte, a we framudze drzwi wejściowych zamontowano drzwi nawiewne Blower Door. Ponieważ nie wszystkie okna miały klamki, otwory na nie zaklejono taśmą. Na tym etapie budowy w domu nie były zamontowane jeszcze drzwi wewnętrzne, nie istniało zatem ryzyko powstania nierównomiernego rozkładu ciśnień w samym obiekcie.

Poprawne mocowanie

Poprawne mocowanie i połączenie folii paroszczelnej

Pozostałe otwory w przegrodach zewnętrznych budynku wynikają z konieczności podłączenia poszczególnych systemów technicznych. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim otwory w ścianach zewnętrznych wykonane pod kanał nawiewny i wywiewny instalacji wentylacyjnej oraz przyłącze gruntowego wymiennika przechodzące przez posadzkę w pomieszczeniu technicznym. Następna grupa przebić związana jest z instalacją wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Występują one w posadzce budynku oraz w dachu (odpowietrzenie instalacji kanalizacyjnej). Wszystkie otwory w przegrodach zewnętrznych zostały zaślepione na czas wykonywania badania.

Dom pasywny nie posiada tradycyjnego systemu grzewczego, dlatego nie było potrzeby wykonania przewodów kominowych. W obudowie budynku nie występują zatem otwory od przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych.

Aparatura pomiarowa

Pomiar przepuszczalności powietrznej domu pasywnego wykonano za pomocą drzwi nawiewnych Minneapolis Blower Door Model 3/230 V z odczytem mechanicznym. W skład zestawu pomiarowego wchodzą: wentylator osiowy o regulowanej prędkości obrotowej, mechaniczny układu do pomiaru wytworzonej różnicy ciśnień i strumienia powietrza, regulator obrotów wentylatora, aluminiowa nastawna konstrukcja drzwiowa do zamontowania wentylatora oraz nylonowa płachta drzwiowa.

Badanie wstępne i lokalizacja nieszczelności

Przed przystąpieniem do właściwego pomiaru wykonano badanie wstępne w celu określenia przybliżonej wartości n50 dla domu pasywnego. W razie znacznego przekroczenia wymaganej liczby wymian powietrza przy ciśnieniu 50 Pa (n50 > 0,4 1/h) należało podjąć działania zmierzające do podwyższenia szczelności budynku.

Pomiar wstępny wykonano w warunkach podciśnienia. Określona na jego podstawie szacunkowa wartość n50 ≈ 0,7 1/h przekracza znacznie dopuszczalną maksymalną krotność wymian powietrza przy różnicy ciśnień 50 Pa wynoszącej 0,4 1/h. Niedotrzymanie tego warunku może spowodować, że budynek nie osiągnie standardu pasywnego. Dlatego przed przystąpieniem do właściwego badania przepuszczalności powietrznej przeprowadzono działania zmierzające do uszczelnienia budynku.

Zestawienie pomiarów

Tabela 3. Zestawienie pomiarów dla nadciśnienia

Strumień przepływu powietrza

Tabela 4. Strumień przepływu powietrza przez obudowę budynku w warunkach nadciśnienia

Lokalizację nieszczelności przeprowadzono w warunkach stałego podciśnienia. Różnica ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem wynosiła średnio 50 Pa. Wykorzystanie warunków podciśnienia pozwoliło na łatwą i szybką lokalizację nieszczelności. Przeprowadzono ją bez użycia aparatury do pomiaru i wizualizacji przepływów, a jedynie przy wykorzystaniu dłoni. Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze, gdy mamy odczynienia z punktowymi lub liniowymi nieszczelnościami. Wysoka prędkość przepływu powietrza jest wyraźnie odczuwalna, a wrażenie to można spotęgować poprzez zwilżenie dłoni. Metoda ta jest również znacznie szybsza od pozostałych.

W rezultacie przeprowadzonych poszukiwań zlokalizowano liczne nieszczelności. Ich źródłem były między innymi przyłącza elektryczne i kanalizacyjne przechodzące przez posadzkę domu. Zasilanie budynku odbywa się linią kablową wprowadzaną przez posadzkę w rurce osłonowej. Przestrzeń pomiędzy kablem a rurką umożliwia przedostawanie się do domu powietrza zewnętrznego.

Źródłem nieszczelności nie okazały się natomiast gniazdka elektryczne. Uprzednie zaprojektowanie przebiegu instalacji elektrycznej i poprowadzenie peszli w elementach prefabrykowanych już na etapie ich produkcji pozwoliło na uniknięcie wykonywania bruzd. Nie tylko przyspieszyło to prace instalacyjne, ale i ograniczyło możliwość naruszenia porowatej struktury ścian, co może być źródłem nieszczelności.

Niektóre przyłącza kanalizacyjne, pomimo zakorkowania ich zaślepkami, były również przyczyną infiltracji powietrza zewnętrznego. Dochodziło do niej w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie udało się wykonać odpowiedniej obróbki rur kanalizacyjnych.

Bardzo dużym źródłem nieszczelności okazało się połączenie prefabrykowanych ścian zewnętrznych z żelbetonową płytą posadzki. Warstwa zaprawy, na której montowano elementy prefabrykowane, była w wielu miejscach niewystarczająca i nieciągła. Powstałe na całej długości ścian zewnętrznych szczeliny umożliwiały przedostawanie się powietrza zewnętrznego.

Miejscami niedostatecznie szczelny był trójwarstwowy system połączenia stolarki okiennej i drzwiowej ze ścianami zewnętrznymi. Z uwagi na zastosowanie specjalnych kotew do mocowania okien należało użyć dwóch warstw taśmy paroszczelnej od strony wewnętrznej. Zwiększyło to niestety liczbę miejsc, w których mogły powstać nieszczelności.

Usunięcie większości nieszczelności (wytynkowanie ścian wewnętrznych podczas trwania badania nie było możliwe) spowodowało, że mierzone ciśnienie wentylatora Δpwent, przy różnicy ciśnienia Δp = 51 Pa, spadło do 30 Pa. Zmierzony strumień przepływu powietrza dla powyższego ciśnienia wynosi V· m = 204,2 m3/h, co daje szacunkową wartość n50≈ 0,5 1/h.

Doszczelnienie domu nie dało więc oczekiwanego rezultatu (n50 ≤ 0,4 1/h), dlatego zdecydowano się na kontynuowanie poszukiwania źródeł możliwych nieszczelności. W ich trakcie nastąpiło gwałtowne pogorszenie wskazań aparatury pomiarowej. Mierzone ciśnienie wentylatora Δpwent dla tych samych warunków podciśnienia wzrosło do 75 Pa, powodując wzrost wartości n50 ≈ 0,8 1/h.

W celu sprawdzenia poprawności otrzymywanych wskazań zdecydowano się na przeprowadzenie badania porównawczego w nadciśnieniu. Dla wytworzonej różnicy ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem Δp = 49 Pa ciśnienie wentylatora wynosiło Δpwent = 35 Pa. Zmierzony strumień przepływu powietrza dla powyższych warunków wynosi V· m = 204,2 m3/h, co daje szacunkową wartość n50≈ 0,5 1/h. Odnotowano więc dużą różnicę odczytów dla warunków podi nadciśnienia.

Przyczyną powstałej nieścisłości nie był jednak błąd pomiarowy lub wada drzwi nawiewnych, ale złe wykonanie powłoki szczelnej dachu. Stanowiła ją folia paroszczelna przymocowana w sposób punktowy do krokwi pod drugą warstwą izolacji dachu. Powstałe w wyniku montażu otwory oraz połączenia poszczególnych arkuszy uszczelniono  przy użyciu dwóch rodzajów jednostronnych taśm przylepnych. Te same taśmy wykorzystano do szczelnego połączenia folii paroszczelnej ze ścianami zewnętrznymi.

W trakcie wykonywania badania okazało się, że po pierwsze, zastosowano zły sposób mocowania folii do krokwi. Mocowanie punktowe spowodowało odrywanie się folii pod naporem powietrza zewnętrznego w warunkach podciśnienia, dlatego konieczne było zamontowanie łat dociskających folię do krokwi.

Po drugie, jedna z taśm nie była przeznaczona do klejenia folii paroszczelnych, więc połączone nią arkusze folii rozklejały się, powodując duże nieszczelności. Wyjaśnia to otrzymaną różnicę pomiędzy pomiarami w warunkach podciśnienia i nadciśnienia. Napór powietrza od strony zewnętrznej, w warunkach podciśnienia, powodował bowiem rozklejanie połączeń, natomiast napór od strony wewnętrznej, w warunkach nadciśnienia, ich sklejanie.

W związku z wykrytymi błędami w montażu folii paroszczelnej oraz koniecznością usunięcia pozostałych nieszczelności zdecydowano się na nieprzeprowadzanie pełnego badania przepuszczalności powietrznej domu pasywnego. Przeprowadzone pomiary pozwoliły jednak na weryfikację zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i ich modyfikację.

Właściwe badanie przepuszczalności powietrznej

Po dokonaniu zmian mających na celu podwyższenie szczelności domu pasywnego przeprowadzono właściwe badanie. Podczas jego przeprowadzania panowały  następujące warunki pogodowe:

  • temperatura wewnętrzna: 9,1°C,
  • temperatura zewnętrzna: 3,9°C,
  • ciśnienie atmosferyczne: 1012 hPa,
  • prędkość wiatru: 2,0 m/s,
  • wilgotność: 77,6%,
  • data i godzina pomiaru: 19 grudnia 2006 r., godz. 13.

Żaden z dodatnich ani ujemnych odczytów różnicy ciśnienia w warunkach zerowego przepływu nie przekroczył 5 Pa, w związku z czym spełnione zostały wymagane warunki badań.

Zestawienie wyników pomiarów

W pierwszej kolejności przeprowadzono badania w warunkach podciśnienia. Zamontowana na początku kryza C okazała się niewłaściwa dla mierzonych przepływów. Zmierzony za jej pomocą strumień przepływu powietrza dla wytworzonej różnicy ciśnienia 51 Pa wynosi 140,7 m3/h i nie mieści się w charakteryzującym ją zakresie pomiarowym 170–680 m3/h. Dlatego pomiary przeprowadzono przy użyciu kryzy D o następującej charakterystyce:

Vr = 12,904 × Δpwent0,4927

Na podstawie danych pogodowych określono gęstość powietrza wewnętrznego V· r, a następnie przeliczono odczytane strumienie przepływu powietrza na wartości zmierzone strumienia przepływu powietrza V·m:

 gdzie:

ρi = 1,246 kg/m3 – gęstość powietrza wewnątrz budynku.

Następnie przeliczono strumień przepływu powietrza V· m na strumień przepływu powietrza przez obudowę domu pasywnego V· env w warunkach podciśnienia, stosując równanie:

gdzie:

ρe = 1,270 kg/m3 – gęstość powietrza zewnętrznego.

Takie same pomiary przeprowadzono w warunkach nadciśnienia. Na podstawie gęstości powietrza zewnętrznego przeliczono odczytane strumienie przepływu powietrza V·r na wartości zmierzone strumienia przepływu powietrza V· m:

Następnie przeliczono strumień przepływu powietrza V· m na strumień przepływu powietrza przez obudowę domu pasywnego V· env w warunkach nadciśnienia, stosując równanie:

Na podstawie strumieni przepływu powietrza przez obudowę domu pasywnego, w warunkach podciśnienia i nadciśnienia, sporządzono wykres przecieku powietrza (rys. 1). Wykres wykonano w logarytmicznym układzie współrzędnych.

wykres przecieku

Rys. 1. Logarytmiczny wykres przecieku powietrza dla domu pasywnego


Źródło: arch. autora

Strumień przecieku powietrza

Tabela 5. Strumień przecieku powietrza przy różnicy ciśnienia 50 Pa dla domu pasywnego

Przebieg zmienności strumienia przecieku powietrza w warunkach pod- i nadciśnienia ma w układzie współrzędnych logarytmicznych charakter zbliżony do liniowego. Potwierdza to poprawność przeprowadzonych badań i wiarygodność otrzymanych wyników. Wyjątkiem jest pomiar przeprowadzony w warunkach podciśnienia z wykorzystaniem kryzy C.

Otrzymana wartość strumienia przecieku powietrza różni się znacznie od wartości uzyskanej dla kryzy D przy tej samej różnicy ciśnienia. Przyczyną rozbieżności może być nieodpowiedni dla mierzonych strumieni (V· m = 140,7–61,9 m3/h) zakres pomiarowy kryzy C (170–680 m3/h). Dlatego pomiar ten uznano za błędny i nie uwzględniano go w kolejnych obliczeniach.

Na wykresie można zauważyć również, że przeciek powietrza w warunkach nadciśnienia jest większy od przecieku w warunkach podciśnienia.

Jest to zapewne wynik właściwości przegród domu, których poziom szczelności zależy od kierunku przepływu powietrza. W celu określenia wielkości pochodnych takich jak wielkość wymian powietrza n50 należy wyznaczyć współczynnik przecieku powietrza Cenv i wykładnik przepływu powietrza n z równania:

gdzie:

V · env – strumień przepływu powietrza przez obudowę budynku [m3/h],

Δp – wytworzona różnica ciśnienia [Pa].

Aby określić Cenv oraz n, należy wykonać przekształcenie logarytmiczne zmiennych V· env i Δp dla każdego punku pomiarowego w warunkach podciśnienia i nadciśnienia. Następnie w rezultacie kolejnych obliczeń możliwe jest określenie równania przecieku powietrza dla domu pasywnego w warunkach pod- i nadciśnienia. Dla podciśnienia i dla standardowych warunków pogodowych równanie przybiera postać:

gdzie:

CL – współczynnik przecieku powietrza [m3/(h · Pan)],

Δp – wytworzona różnica ciśnienia [Pa],

n – wykładnik przepływu powietrza.

Natomiast w warunkach nadciśnienia i dla standardowych warunków pogodowych ma ono postać:

Wielkości pochodne

Na podstawie wyznaczonych równań przecieku powietrza możliwe było określenie wielkości pochodnych dla domu pasywnego. Oblicza się je, przyjmując średnią wartość strumienia przecieku powietrza zmierzonego w warunkach nadciśnienia i podciśnienia. Strumień przecieku powietrza V· Δpr w warunkach różnicy ciśnienia odniesienia Δpr, zazwyczaj 50 Pa, określa się z równania:

Wielkość wymian powietrza nΔpr w warunkach różnicy ciśnienia, np. 50 Pa, oblicza się, dzieląc wartość średniego przecieku powietrza przez kubaturę wewnętrzną, stosując równanie:

gdzie:

V – kubatura wewnętrzna budynku [m3].

Wielkość wymian powietrza n50 dla domu pasywnego będzie wynosiła zatem:

Otrzymany rezultat spełnia postawiony dla domu pasywnego we Wrocławiu warunek n50≤ 0,4 1/h. Specjalne rozwiązania w konstrukcji pozwoliły na osiągnięcie bardzo wysokiej szczelności budynku.

Zgodnie z zaleceniami podanymipodanymi w [1] wymagana szczelność powietrzna wynosi dla budynków z wentylacją grawitacyjną n50≤ 3 1/h, a dla budynków z wentylacją mechaniczną n50 ≤1,5 1/h. Wytyczne Passivhaus Institut w Darmstadt zalecają, aby dla domów pasywnych n50 ≤ 0,6 1/h. Uzyskana szczelność jest zatem około dziesięciokrotnie wyższa od szczelności budynków z wentylacją naturalną. Niepewność otrzymanego wyniku wynosi ± 15%.

Literatura

  1.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201, poz. 1238).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.