Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Ciąg dalszy artykułu...

Montaż stolarki okiennej i drzwiowej wykonano w oparciu o trójwarstwowy system uszczelnień. Pierwszą warstwę stanowi elastyczna folia paroprzepuszczalna przyklejona od strony zewnętrznej. Jej zadaniem jest ochrona połączenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Folia nie  dopuszcza do zawilgocenia warstwy środkowej i pozwala jednocześnie na dyfuzję pary wodnej w kierunku zewnętrznym.

Dzięki swojej elastyczności ma zdolność kompensowania ruchów budowli i stolarki. Warstwę środkową wykonano z pianki poliuretanowej, która izoluje termicznie i akustycznie połączenie stolarki z konstrukcją budynku. Aby właściwie pełniła swoją funkcję, musi być utrzymana w stanie maksymalnie suchym. Ostatnią warstwę stanowi folia paroszczelna charakteryzująca się bardzo dużym oporem dyfuzyjnym. Uniemożliwia przepływ gazów i pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz. Folia paroszczelna tworzy właściwe powietrznie szczelne połączenie okien ze ścianami zewnętrznymi.

Powłokę szczelną dachu zrealizowano w oparciu o folię paroszczelną. Została ona przymocowana do krokwi i jętek w sposób punktowy za pomocą zszywek. Powstałe w wyniku montażu otwory oraz połączenia poszczególnych arkuszy wykonano przy użyciu dwóch rodzajów jednostronnych taśm przylepnych. Zastosowano wielowarstwową taśmę na bazie aluminium i bitumu oraz taśmę zbrojoną włóknem poliestrowym do sklejania i reperacji folii polipropylenowych i polietylenowych. Te same taśmy wykorzystano do szczelnego połączenia folii paroszczelnej ze ścianami zewnętrznymi.

Otwory w obudowie budynku

Największy udział w powierzchni przegród zewnętrznych mają otwory okienne i drzwiowe.W momencie wykonywania badania wszystkie okna były szczelnie zamknięte, a we framudze drzwi wejściowych zamontowano drzwi nawiewne Blower Door. Ponieważ nie wszystkie okna miały klamki, otwory na nie zaklejono taśmą. Na tym etapie budowy w domu nie były zamontowane jeszcze drzwi wewnętrzne, nie istniało zatem ryzyko powstania nierównomiernego rozkładu ciśnień w samym obiekcie.

Poprawne mocowanie i połączenie folii paroszczelnej

 

Pozostałe otwory w przegrodach zewnętrznych budynku wynikają z konieczności podłączenia poszczególnych systemów technicznych. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim otwory w ścianach zewnętrznych wykonane pod kanał nawiewny i wywiewny instalacji wentylacyjnej oraz przyłącze gruntowego wymiennika przechodzące przez posadzkę w pomieszczeniu technicznym. Następna grupa przebić związana jest z instalacją wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Występują one w posadzce budynku oraz w dachu (odpowietrzenie instalacji kanalizacyjnej). Wszystkie otwory w przegrodach zewnętrznych zostały zaślepione na czas wykonywania badania.

Dom pasywny nie posiada tradycyjnego sytemu grzewczego, dlatego nie było potrzeby wykonania przewodów kominowych. W obudowie budynku nie występują zatem otwory od przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych.

Aparatura pomiarowa

Pomiar przepuszczalności powietrznej domu pasywnego wykonano za pomocą drzwi nawiewnych Minneapolis Blower Door Model 3/230 V z odczytem mechanicznym. W skład zestawu pomiarowego wchodzą: wentylator osiowy o regulowanej prędkości obrotowej, mechaniczny układu do pomiaru wytworzonej różnicy ciśnień i strumienia powietrza, regulator obrotów wentylatora, aluminiowa nastawna konstrukcja drzwiowa do zamontowania wentylatora oraz nylonowa płachta drzwiowa.

Badanie wstępne i lokalizacja nieszczelności

Przed przystąpieniem do właściwego pomiaru wykonano badanie wstępne w celu określenia przybliżonej wartości n50 dla domu pasywnego. W razie znacznego przekroczenia wymaganej liczby wymian powietrza przy ciśnieniu 50 Pa (n50 > 0,4 1/h) należało podjąć działania zmierzające do podwyższenia szczelności budynku.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl