Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Ciąg dalszy artykułu...

Pomiar wstępny wykonano w warunkach podciśnienia. Określona na jego podstawie szacunkowa wartość n50 ≈ 0,7 1/h przekracza znacznie dopuszczalną maksymalną krotność wymian powietrza przy różnicy ciśnień 50 Pa wynoszącej 0,4 1/h. Niedotrzymanie tego warunku może spowodować, że budynek nie osiągnie standardu pasywnego. Dlatego przed przystąpieniem do właściwego badania przepuszczalności powietrznej przeprowadzono działania zmierzające do uszczelnienia budynku.

Tabela 3. Zestawienie pomiarów dla nadciśnienia


Tabela 4. Strumień przepływu powietrza przez obudowę budynku w warunkach nadciśnienia

Lokalizację nieszczelności przeprowadzono w warunkach stałego podciśnienia. Różnica ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem wynosiła średnio 50 Pa. Wykorzystanie warunków podciśnienia pozwoliło na łatwą i szybką lokalizację nieszczelności. Przeprowadzono ją bez użycia aparatury do pomiaru i wizualizacji przepływów, a jedynie przy wykorzystaniu dłoni. Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze, gdy mamy odczynienia z punktowymi lub liniowymi nieszczelnościami. Wysoka prędkość przepływu powietrza jest wyraźnie odczuwalna, a wrażenie to można spotęgować poprzez zwilżenie dłoni. Metoda ta jest również znacznie szybsza od pozostałych.

W rezultacie przeprowadzonych poszukiwań zlokalizowano liczne nieszczelności. Ich źródłem były między innymi przyłącza elektryczne i kanalizacyjne przechodzące przez posadzkę domu. Zasilanie budynku odbywa się linią kablową wprowadzaną przez posadzkę w rurce osłonowej. Przestrzeń pomiędzy kablem a rurką umożliwia przedostawanie się do domu powietrza zewnętrznego.

Źródłem nieszczelności nie okazały się natomiast gniazdka elektryczne. Uprzednie zaprojektowanie przebiegu instalacji elektrycznej i poprowadzenie peszli w elementach prefabrykowanych już na etapie ich produkcji pozwoliło na uniknięcie wykonywania bruzd. Nie tylko przyspieszyło to prace instalacyjne, ale i ograniczyło możliwość naruszenia porowatej struktury ścian, co może być źródłem nieszczelności.

Niektóre przyłącza kanalizacyjne, pomimo zakorkowania ich zaślepkami, były również przyczyną infiltracji powietrza zewnętrznego. Dochodziło do niej w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie udało się wykonać odpowiedniej obróbki rur kanalizacyjnych.

 
 

Bardzo dużym źródłem nieszczelności okazało się połączenie prefabrykowanych ścian zewnętrznych z żelbetonową płytą posadzki. Warstwa zaprawy, na której montowano elementy prefabrykowane, była w wielu miejscach niewystarczająca i nieciągła. Powstałe na całej długości ścian zewnętrznych szczeliny umożliwiały przedostawanie się powietrza zewnętrznego.

Miejscami niedostatecznie szczelny był trójwarstwowy system połączenia stolarki okiennej i drzwiowej ze ścianami zewnętrznymi. Z uwagi na zastosowanie specjalnych kotew do mocowania okien należało użyć dwóch warstw taśmy paroszczelnej od strony wewnętrznej. Zwiększyło to niestety liczbę miejsc, w których mogły powstać nieszczelności.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl