Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Ciąg dalszy artykułu...

Na podstawie strumieni przepływu powietrza przez obudowę domu pasywnego, w warunkach podciśnienia i nadciśnienia, sporządzono wykres przecieku powietrza (rys. 1). Wykres wykonano w logarytmicznym układzie współrzędnych.

Tabela 5. Strumień przecieku powietrza przy różnicy
ciśnienia 50 Pa dla domu pasywnego

Przebieg zmienności strumienia przecieku powietrza w warunkach pod- i nadciśnienia ma w układzie współrzędnych logarytmicznych charakter zbliżony do liniowego. Potwierdza to poprawność przeprowadzonych badań i wiarygodność otrzymanych wyników. Wyjątkiem jest pomiar przeprowadzony w warunkach podciśnienia z wykorzystaniem kryzy C.

Otrzymana wartość strumienia przecieku powietrza różni się znacznie od wartości uzyskanej dla kryzy D przy tej samej różnicy ciśnienia. Przyczyną rozbieżności może być nieodpowiedni dla mierzonych strumieni (V· m = 140,7–61,9 m3/h) zakres pomiarowy kryzy C (170–680 m3/h). Dlatego pomiar ten uznano za błędny i nie uwzględniano go w kolejnych obliczeniach.

Na wykresie można zauważyć również, że przeciek powietrza w warunkach nadciśnienia jest większy od przecieku w warunkach podciśnienia.Jest to zapewne wynik właściwości przegród domu, których poziom szczelności zależy od kierunku przepływu powietrza. W celu określenia wielkości pochodnych takich jak wielkość wymian powietrza n50 należy wyznaczyć współczynnik przecieku powietrza Cenv i wykładnik przepływu powietrza n z równania:

 


gdzie:
V · env – strumień przepływu powietrza przez obudowę budynku [m3/h],

Δp – wytworzona różnica ciśnienia [Pa].

Aby określić Cenv oraz n, należy wykonać przekształcenie logarytmiczne zmiennych V· env i Δp dla każdego punku pomiarowego w warunkach podciśnienia i nadciśnienia. Następnie w rezultacie kolejnych obliczeń możliwe jest określenie równania przecieku powietrza dla domu pasywnego w warunkach pod- i nadciśnienia. Dla podciśnienia i dla standardowych warunków pogodowych równanie przybiera postać:

 

gdzie:

CL – współczynnik przecieku powietrza [m3/(h · Pan)],

Δp – wytworzona różnica ciśnienia [Pa],

n – wykładnik przepływu powietrza.

Natomiast w warunkach nadciśnienia i dla standardowych warunków pogodowych ma ono postać:

 

Wielkości pochodne

Na podstawie wyznaczonych równań przecieku powietrza możliwe było określenie wielkości pochodnych dla domu pasywnego. Oblicza się je, przyjmując średnią wartość strumienia przecieku powietrza zmierzonego w warunkach nadciśnienia i podciśnienia. Strumień przecieku powietrza V· Δpr w warunkach różnicy ciśnienia odniesienia Δpr, zazwyczaj 50 Pa, określa się z równania:

 


Wielkość wymian powietrza nΔpr w warunkach różnicy ciśnienia, np. 50 Pa, oblicza się, dzieląc wartość średniego przecieku powietrza przez kubaturę wewnętrzną, stosując równanie:

 

gdzie:
V – kubatura wewnętrzna budynku [m3].

Wielkość wymian powietrza n50 dla domu pasywnego będzie wynosiła zatem:

 

Otrzymany rezultat spełnia postawiony dla domu pasywnego we Wrocławiu warunek n50≤ 0,4 1/h. Specjalne rozwiązania w konstrukcji pozwoliły na osiągnięcie bardzo wysokiej szczelności budynku.

Zgodnie z zaleceniami podanymipodanymi w [1] wymagana szczelność powietrzna wynosi dla budynków z wentylacją grawitacyjną n50≤ 3 1/h, a dla budynków z wentylacją mechaniczną n50 ≤1,5 1/h. Wytyczne Passivhaus Institut w Darmstadt zalecają, aby dla domów pasywnych n50 ≤ 0,6 1/h. Uzyskana szczelność jest zatem około dziesięciokrotnie wyższa od szczelności budynków z wentylacją naturalną. Niepewność otrzymanego wyniku wynosi ± 15%.
 
Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201, poz. 1238).

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl