Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Metoda wykopowa budowy sieci podziemnych
Metoda wykopowa budowy sieci podziemnych

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie i uporządkowanie może w dużym stopniu przyczynić się do częstszego stosowania tych technologii.

Technologie wykopowe i bezwykopowe w ulicach o dużym natężeniu ruchu

W ciągach lub na skrzyżowaniach ulic miejskich o dużym natężeniu ruchu ulicznego trudno wyobrazić sobie budowę lub odnowę sieci podziemnych wykonywaną metodą tradycyjną w wykopach (rys. 1). Realizacja taka byłaby dużym utrudnieniem zarówno dla pieszych, jak i ruchu ulicznego. Czynnikiem przemawiającym za stosowaniem technologii bezwykopowych jest również gęsta sieć różnych przewodów podziemnych wraz z ich przyłączami i przykanalikami (rys. 2).

W ulicy o dużym natężeniu ruchu zastosowanie technologii bezwykopowych jest szczególnie korzystne (por. rys. 3), gdyż wiąże się jedynie z niewielkimi utrudnieniami komunikacyjnymi w obszarze wykopów (początkowego, pośrednich i końcowego) lub, w przypadku sieci kanalizacyjnych, przy studzienkach kanalizacyjnych.

Zalety technologii  bezwykopowych

Główną zaletą bezwykopowej budowy i odnowy przewodów infrastruktury podziemnej jest brak robót ziemnych lub ich minimalizacja. Podczas budowy nowych przewodów wywożony jest grunt o objętości równej kubaturze wbudowywanych bezwykopowo rur. Natomiast przy odnawianiu przewodów kanalizacyjnych zwykle nie wykonuje się żadnych robót ziemnych, korzystając z dostępu poprzez studzienki kanalizacyjne (Czytaj więcej na ten temat). Jedynie niektóre technologie odnowy, stosowane głównie w rurociągach ciśnieniowych, wymagają wykonania wykopu początkowego i końcowego, a czasami także wykopów pośrednich w miejscach występowania przyłączy.

 

Przeczytaj poradnik pt.: Technologie bezwykopowe w inżynierii środowiska »

Stosowanie technologii bezwykopowej odnowy poniżej zwierciadła wody gruntowej nie wymaga wykonania robót odwodnieniowych. Prace te, szczególnie przy gruntach o niskim współczynniku filtracji, są bardzo kosztowne i czasochłonne. Również w większości przypadków budowy (dziesięciuspośród trzynastu [6]) roboty odwodnieniowe nie są konieczne.

Przy zastosowaniu tych technologii nie trzeba wykonywać również innych czynności koniecznych przy wykopowej budowie lub wymianie przewodów, takich jak:
 • deskowanie ścian wykopów,
 • wykonywanie podłoża gruntowego lub betonowego pod przewodami, co zwiększa oszczędność piasku i żwiru, gdy planowane było stosowanie podłoża gruntowego, a w obrębie wykopu znajdowały się inne grunty niż piasek i żwir, lub piasku, kruszywa, cementu i wody, gdy planowano wykonanie podłoża betonowego,
 • zasypywanie i zagęszczanie gruntu w wykopie,
 • rozbiórka deskowania ścian wykopów,
 • wywożenie przewodów wymienianych na nowe.

Nie trzeba również rozbierać nawierzchni ulicznych, a następnie ich odtwarzać, gdyż jak już wspomniano, większość technologii wymaga jedynie wykonania wykopów początkowych i końcowych, a niektóre nie wymagają żadnych wykopów. Przyczynia się to do zmniejszenia obszaru nawierzchni zagrożonej w przyszłości ryzykiem osiadania czy innych uszkodzeń.

Poznaj Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast »

Z uwagi na zmniejszenie zakresu niektórych robót lub ich eliminację ograniczeniu ulega też transport. Oprócz oszczędności kosztów uzyskuje się istotną redukcję uciążliwości środowiskowych związanych z ograniczeniem ilości wytwarzanych spalin, hałasu, kurzu oraz zanieczyszczeń, które pojawiają się w przypadku stosowania robót wykopowych. W trakcie realizacji robót bezwykopowych nie są zanieczyszczane wody gruntowe ani nie ma zagrożenia dla zieleni miejskiej – podczas robót wykopowych uszkodzone korzenie drzew i krzewów są często przyczyną ich wysychania.

Nie występują również uszkodzenia budowli znajdujących się w sąsiedztwie budowanych lub odnawianych przewodów. Podczas robót wykopowych często ma miejsce przesuszenie terenów znajdujących się w sąsiedztwie budynków, co może powodować ryzyko wystąpienia zarysowań ich konstrukcji. Niekorzystne mogą być również drgania spowodowane np. wbijaniem w grunt stalowych deskowań czy osuwania się gruntu spoza wykopu do wykopu.

Technologie bezwykopowe eliminują ryzyko uszkodzenia innych sieci lub kabli znajdujących się w pobliżu planowanych wykopów lub ułożonych w ich poprzek albo wzdłuż, szczególnie przewodów niezinwentaryzowanych lub ułożonych inaczej, niż zaznaczono na planie sytuacyjnym, nieuwzględniającym dokumentacji powykonawczej.

Niezakłócona jest również jakość urbanistyczna obszarów w obrębie wykonywanych robót. Technologie bezwykopowe nie są uciążliwe dla osób mieszkających w sąsiedztwie wykonywanych robót oraz klientów znajdujących się tam sklepów czy urzędów. Nie ma konieczności wykonywania kładek dla pojazdów i pieszych umieszczanych w poprzek wykopów.

Dowiedz się, jak bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan wpływają na emisję CO2 »

Ograniczone są do minimum,  o ile w ogóle występują, uciążliwości związane z koniecznością wykonywania objazdów [4] dla osób poruszających się pojazdami w trakcie trwania robót wykonywanych metodą wykopową oraz ponoszenia kosztów związanych ze:

 • wzrostem kosztów eksploatacyjnych pojazdów wskutek wydłużenia drogi ich przejazdu objazdem oraz powstania utrudnień na trasie przejazdu,
 • stratą czasu kierowców i podróżnych,
 • zwiększeniem się liczby wypadków (na skutek wydłużenia drogi przejazdu i spowodowanych utrudnieniami w ruchu),
 • zmianą organizacji ruchu (brak kosztów wykonania, umieszczenia, a następnie usunięcia nowych znaków drogowych i tablic informacyjnych).

Metodykę obliczania wyżej wymienionych kosztów podano w [4], a opisano m.in. w [2] i [3].

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
 • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl