RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór pomp wodociągowych, kanalizacyjnych i ciepłowniczych oraz sposobów ich regulacji

Pompa cyrkulacyjna

Pompa cyrkulacyjna

Zagadnienie właściwego doboru pomp do różnych instalacji jest bardzo ważne zarówno dla poszczególnych użytkowników, jak i w skali ogólnokrajowej. Dotyczy to także pomp w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych oraz w ciepłownictwie i ogrzewnictwie. Pompy w gospodarce komunalnej oraz w różnych instalacjach domowych pochłaniają ponad 10% całej ilości energii elektrycznej zużywanej przez pompy w Polsce, tj. ponad 3 TWh (3 mld kWh) rocznie.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Dla użytkownika najważniejsze są koszty eksploatacyjne, w których dominują koszty energii oraz koszty niesprawności i awarii pomp. Według bardzo ostrożnych szacowań co najmniej 25% energii zużywanej przez pompy stanowią niepotrzebne, możliwe do uniknięcia straty, których znaczna część jest skutkiem niewłaściwego doboru pomp do wymagań instalacji.

Ogólne zasady doboru pomp, uwzględniające warunki pracy instalacji oraz wymagane na wyjściu wydajności Qs i wysokości podnoszenia Huk, podano w publikacjach [1] i [2]. Porównano tam też różne sposoby regulacji parametrów pracy pomp oraz kryteria energetyczne i ekonomiczne ich racjonalnego wyboru.

Zagadnienia związane z doborem pomp do małych instalacji c.o. i c.w.u. oraz dużych instalacji wody sieciowej w ciepłowniach komunalnych (CK) i elektrociepłowniach (EC) przedstawiono w publikacjach [3], [4], [5]. Problemy doboru pomp do instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych omówiono w [6], [7], [8], przedstawiając rzeczywiste przykłady niewłaściwego doboru i ich skutki. W niniejszym artykule omówiono dodatkowe aspekty doboru pomp do powyższych instalacji oraz konsekwencje wyboru określonych rozwiązań.

Przykłady i skutki niewłaściwego doboru pomp do instalacji

Jedną z ważniejszych zasad poprawnego doboru jest zawieranie się wszystkich przewidywanych wydajności poszczególnych pomp w zakresie dopuszczalnej ciągłej ich pracy (rys. 1). Czynniki ograniczające ten zakres omówiono w [9].

Zakres pracy pompy

Rys. 1. Zakres dopuszczalnej ciągłej pracy pompy odśrodkowej

Należy z naciskiem podkreślić, że obowiązkiem wytwórcy pompy jest podanie tego zakresu, nie tylko w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR), lecz także w dokumentacji ofertowej. O właściwym doborze pompy decyduje jednak spełnienie szeregu dodatkowych wymagań. Negatywne skutki niewłaściwego doboru, będącego wynikiem m.in. błędów projektowych, zmiany warunków zewnętrznych lub też nietrafnego rozstrzygnięcia przetargu, mogą być spowodowane przez:

  • nieodpowiedni dobór parametrów znamionowych pompy, tj. wydajności Qznam i/lub wysokości podnoszenia Hznam,
  • wybór niewłaściwej odmiany konstrukcyjnej pompy i/lub niewłaściwego wykonania materiałowego,
  • wybór zespołu pompowego o zbyt niskiej sprawności maksymalnej ηzmax,
  • wybór nieracjonalnego sposobu regulacji wydajności,
  • nieuwzględnienie przy doborze warunku, by wymagana nadwyżka antykawitacyjna NPSHR pompy była mniejsza od rozporządzalnej nadwyżki NPSHA instalacji, zgodnie z normą PN-EN ISO 9906:2002,
  • wybór dużej i ciężkiej pompy wolnoobrotowej zamiast mniejszej pompy szybkoobrotowej, o akceptowalnej wartości NPSHR,
  • wybór nieodpowiedniej struktury pompowej instalacji.

Najczęściej popełnianym błędem jest przewymiarowanie pompy, tj. przyjęcie zbyt dużego zapasu ΔH wysokości podnoszenia lub rzadziej – zapasu ΔQ wydajności. Skutki pokazano na rysunku 2, dotyczącym prostej instalacji z jedną pompą. Zbyt duże parametry znamionowe Qznam, Hznam pompy p, współpracującej z rurociągiem r, powodują jej pracę z wydajnością Q = Qznam, znacznie większą od wymaganej wydajności Qw. Uzyskanie tej właśnie wydajności wymaga zmiany charakterystyki rurociągu r na r' przez przymknięcie zaworu za pompą, powodując powstanie straty dławienia ΔH1), a ponadto obniżenie sprawności pompy o Δη w porównaniu do sprawności ηmax.

Przewymiarowana pompa p

Rys. 2. Przewymiarowana pompa p umieszczona w instalacji o charakterystyce r

Niewłaściwa odmiana konstrukcyjna to na przykład pompa zatapialna w wersji „suchej” zamiast tańszej typowej pompy zatapialnej zanurzonej w zbiorniku przepompowni ścieków; skutkiem może być zwiększone zużycie energii i częste awarie [2]. Inny przykład to zastosowanie pomp poziomych zamiast pionowych w pompowni o małej powierzchni i określonej konfiguracji. Nieodpowiednia wersja materiałowa to na przykład zwykła pompa żeliwna zastosowana do gorącej wody lub ścieków zawierających dużą ilość piasku.

Wybrana w przetargu najtańsza pompa o zbyt niskiej sprawności spowoduje zwiększone zużycie energii, powiększając znacznie koszty eksploatacyjne. Niska jakość takiej pompy będzie też prawdopodobnie przyczyną jej większej awaryjności.

Na zużycie energii, a stąd na łączne koszty LCC2) silnie wpływa zastosowany sposób regulacji wydajności. W większości przypadków najbardziej efektywna energetycznie jest regulacja przez zmianę prędkości obrotowej za pomocą odpowiedniego układu elektronicznego, np. przetwornicy częstotliwości. Najgorsza, z małymi wyjątkami,  jest regulacja dławieniowa [1], [2].

Struktura pompowa każdej instalacji/pompowni określona jest liczbą i parametrami znamionowymi poszczególnych pomp. Ta sama całkowita wydajność Qs może być zapewniona np. przez 6 małych lub 2 duże pompy o jednakowych lub różnych wydajnościach znamionowych. Duże pompy mają wyższe sprawności, toteż energetycznie najkorzystniejsza jest struktura z niewielką liczbą (1–2) dużych pomp.

O właściwym lub niewłaściwym wyborze typu i parametrów znamionowych pomp decyduje, jak widać, wiele różnych czynników. Dokonujący wyboru powinni mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie, zaś o ostatecznym wyborze powinien decydować rachunek ekonomiczny, a więc okres zwrotu kosztów modernizacji lub łączne koszty LCC (oznaczane inaczej jako ΣK), uwzględniające wszystkie składniki – także koszty usuwania skutków awarii oraz napraw i remontów.

Zagadnienie to omówiono szczegółowo m.in. w [2], [10]. Należy zaznaczyć, że głównym składnikiem LCC są koszty energii elektrycznej zużywanej do napędu pomp, sięgające od ok. 50% dla pomp małych do 90–95 % w przypadku dużych pomp wodociągowych i ciepłowniczych.

LCC powinno się obliczać, uwzględniając cały zakres Qsmin–Qsmax przewidywanych wydajności pompowni w ciągu roku (rys. 3) oraz uwzględniając perspektywiczne zmiany Qs w okresie życia pompy. Dla pomp wodociągowych powinno się oczywiście uwzględniać zmienność rozbioru wody w ciągu doby.

W przypadku wymiany pomp lub zmiany sposobu regulacji w istniejącym obiekcie wykres taki należy sporządzić na podstawie zarejestrowanych dotychczasowych zmian Qs w ubiegłych latach, zaś obliczenie LCC można zastąpić wyznaczeniem okresu zwrotu SPB kosztów modernizacji (por. odsyłacz 5). Dla obiektu nowego (projektowanego) przebieg Qs(t) należy założyć, opierając się na informacjach dotyczących podobnych obiektów. Każdy obszar zastosowań pomp w gospodarce komunalnej ma swoją specyfikę, którą należy uwzględnić podczas procesu doboru.

Zmienność strumienia Qs

Rys. 3. Zmienność strumienia Qs wysyłanego do odbiorcy w ciągu roku, przy zakaładanym czasie pracy Ta <8760h

Dobór pomp do niewielkich instalacji c.o. i c.w.u. oraz węzłów cieplnych

W instalacjach domowych stosowane są małe pompy cyrkulacyjne o mocach pobieranych z sieci Pel = 1–2500 W, najczęściej zaś 50–200 W. Pompy te budowane są powszechnie jako monoblokowe pompy bezdławnicowe, zwykle z asynchronicznymi silnikami mokrymi (z mokrym wirnikiem, rzadziej także statorem). Ich wydajność dobiera się stosownie do mocy cieplnej kotła/instalacji, przy wykorzystaniu typowych procedur projektowych [4], [11]. O energochłonności pomp decyduje dobór odpowiedniej wysokości podnoszenia Hznam (częściej: odpowiednich charakterystyk H(Q), ponieważ dla małych pomp nie wyróżnia się zwykle wartości Hznam) oraz wybór rodzaju silnika napędowego i sposobu regulacji. 

Nie należy przesadzać zwłaszcza z powiększaniem wysokości podnoszenia. Zarówno w poziomej instalacji c.o. w domu parterowym, jak  i w takiej, w której różnica poziomów górnej i dolnej gałęzi wynosi Hwzn > 0 (rys. 4a), a więc w domu piętrowym, geometryczna wysokość podnoszenia Hz jest równa zeru. Pompa musi pokonać tylko opory przepływu ?h, wobec czego charakterystyka instalacji jest parabolą r przechodzącą przez punkt zerowy [1], [2] (rys. 4b).

Charakterystyki dwóch pomp

Rys. 4. Pionowa i pozioma instalacja c.o. (a) oraz charakterystyki dwóch różnych pomp p1,p2 i rurociągu r i punkty pracy A.B (b)

Do niewielkiej instalacji, nawet w domu piętrowym, wystarczyłaby pompa o charakterystyce p1Wydajność pompy wyznacza punkt A przecięcia charakter styk p1 i r. Błędne zastosowanie pompy o charakterystyce p2 spowoduje pracę z wydajnością o około 40% większą, dwukrotnie większą wysokością podnoszenia (punkt B) i poborem blisko 2,5-krotnie większej mocy. Zdławienie przepływu zaworem i zmiana charakterystyki z r na r' niewiele poprawi sytuację.

pompach cyrkulacyjnych bardzo ważny jest wybór sposobu regulacji. Na rysunku 5b przedstawiono orientacyjny poziom zużycia energii elektrycznej przez pompę nieregulowaną, regulowaną za pomocą przetwornicy częstotliwości oraz pompę napędzaną silnikiem synchronicznym z magnesem stałym3), komutowaną elektronicznie (EC), przy profilu obciążenia zmiennym wg rysunku 5a [12]. Pompa z silnikiem EC zużywa 4–5-krotnie mniej energii niż pompa nieregulowana i dwukrotnie mniej od pompy z przetwornicą częstotliwości. 

Mogłoby się wydawać, że uzyskana oszczędność rzędu kilkuset złotych rocznie nie ma aż tak dużego znaczenia dla użytkownika, żeby kupował droższą pompę. Jeśli jednak spojrzeć z perspektywy ogólniejszej, to należy uwzględnić ogromne rozpowszechnienie pomp cyrkulacyjnych. Szacuje się, że w krajach UE znajduje się ponad 140 mln tych pomp, zużywających rocznie 53,2 TWh energii elektrycznej [14], zaś co roku na rynek wprowadzanych jest 14 mln nowych pomp.

Ocenia się, że gdyby do 2020 r. wszystkie pompy nieregulowane zastąpić pompami regulowanymi o wskaźniku efektywności4) EEI klasy co najmniej A*, to rocznie można by zaoszczędzić nawet do 40 TWh energii. Nabiera to szczególnie dużego znaczenia obecnie, gdy powszechnie dąży się do zwiększenia efektywności energetycznej wszelkich procesów produkcyjnych i eksploatacyjnych [15].

W przypadku pomp cyrkulacyjnych o mocach kilku–kilkunastu kW, stosowanych w węzłach cieplnych, wysokości podnoszenia Hznam dobierane są na podstawie obliczeń projektowych instalacji budynku. Ważne jest, aby zapas ΔHznam  nie przekraczał 10% obliczeniowej wartości oporów hydraulicznych. Przy doborze nowej pompy (na wymianę) do istniejącego węzła wartość Hznam najlepiej wyznaczyć na podstawie pomiarów spadków ciśnień w instalacji dla różnych strumieni Qs. Uwagi dotyczące sposobów regulacji oraz silników napędowych pozostają w mocy, z tym że należy też rozważyć zastosowanie energooszczędnych silników indukcyjnych klasy EFF1.

Poziom zużycia energii

Rys. 5. Poziom zużycia energii elektrycznej w ciągu roku przez pompy  cyrkulacyjne z różnymi układami napędowymi przy zmiennym w ciągu doby  obciążeniu; Qn - obciążenie nominalne (obliczeniowe)

Dobór dużych pomp wodociągowych i ciepłowniczych

W pompowniach wodociągowych i ciepłowniczych instalowane są pompy odśrodkowe o mocach kilkudziesięciu–kilkuset kW, zwykle po 3–6 zespołów wraz z rezerwowymi. W instalacjach wody sieciowej w CK i EC moce pomp dochodzą do 1250 kW. W takich obiektach duża efektywność energetyczna pompowania oraz niezawodność pracy zespołów i instalacji stają się najważniejszymi wymaganiami. Przy doborze charakterystyk H(Q) i NPSHR(Q) należy uwzględnić wszystkie możliwe przewidywane zakresy pracy Qsmin–Qsmax oraz Hukmin–Hukmax instalacji oraz przeanalizować wpływ liczby i wielkości pomp oraz różnych sposobów regulacji na wartość LCC.

Wybór sposobu regulacji zależy zarówno od przewidywanego zakresu zmian wydajności, jak i kształtu charakterystyki Huk(Qs) miejskiej sieci 4)  ciepłowniczej (m.s.c.) lub wodociągowej (m.s.w.). Wymaga się na ogół, niezbyt racjonalnie, aby charakterystyka Huk(Qs) była linią prostą poziomą, a więc by różnica ciśnień wytwarzana w obiekcie pompowym była niezależna od wydajności Qs. Porównanie regulacji dławieniowej i zmiennoobrotowej dla prostego układu z jedną pompą  przedstawiono na rys. 6a i b.

Jeśli wymagany zakres zmian Q1–Q2 wydajności nie jest duży  (np. Q2/Q1 ≥0,8), to może się okazać, że roczne zużycie energii przy danym wykresie obciążeń (rys. 3) będzie dla regulacji dławieniowej niewiele większe niż dla regulacji zmiennoobrotowej, ze względu na stosunkowo niewielkie straty dławienia ΔH. Okres zwrotu kosztów SPB lub DPB5) w przypadku zakupu przetwornicy częstotliwości z przystosowanym do niej silnikiem elektrycznym może okazać się zbyt długi lub – w wypadku nowego obiektu – łączne koszty LCC mogą być porównywalne dla obu rozwiązań.

W rzeczywistości każda charakterystyka Huk(Qs) jest parabolą; różne mogą być tylko wartości 5) statycznej wysokości podnoszenia Hst ≥ 0 [1], [2]. Taka sama jak poprzednio zmiana wydajności z Q1 do Q2 przez dławienie spowoduje większe straty ΔH (rys. 6c). Im bardziej stroma będzie charakterystyka Huk(Qs), tym bardziej opłacalne będzie zastosowanie regulacji zmiennoobrotowej zamiast dławieniowej. Decydujący powinien być okres SPB (modernizacja) lub wartość LCC (nowy obiekt).

Regulacja dławieniowa wykres

Rys. 6. Regulacja dławieniowa (a) i zmiennoobrotowa (b) dla Huk = const oraz dla parabolicznej charakterystyki Huk(Q)(c)

W przypadku wymagania Huk = const oraz dla dwóch lub więcej współpracujących równolegle pomp stosuje się zwykle regulację zmiennoobrotową tylko jednej pompy; pozostałe są nieregulowane i pracują ze stałą prędkością obrotową. Przypadek taki pokazano na rysunku 7 dla dwóch jednakowych pomp o wydajnościach Qznam = 350 m3/h. Ze względu na ograniczenie Q ≥Qmin pompa regulowana  może pracować z wydajnością Q ≥ 200 m3/h przy n = nznam (punkt M). Ponieważ Qmin ~ n, przy zmniejszeniu n maleje Qmin.

Przecięcie paraboli Qmin(n) z prostą Huk = const (punkt N) wyznacza najmniejszą możliwą wydajność Q'min ≡ 177 m3/h przy najmniejszej w danym układzie prędkości obrotowej nmin. Pompa jest wówczas jednak w dużym stopniu niedociążona i pracuje ze sprawnością znacznie mniejszą od ηmax. Najmniejsza możliwa wydajność pompowni przy pracy obu pomp wyniesie Qsmin = 350 + 177 = 527 m3/h, zaś możliwy zakres wydajności Qs = 527–700 m3/h przy pracy obu pomp oraz Qs = 177–350 m3/h przy pracy tylko pompy regulowanej.

Praca w zakresie Qs = 350–527 m3/h będzie możliwa tylko przy dławieniu pompy nieregulowanej. Gdyby obie pompy miały regulację zmiennoobrotową, możliwy byłby zakres Qs = 177–700 m3/h, bez konieczności dławienia. W przypadku pompowni wodociągowej ze znacznym obniżeniem Qs w ciągu kilku godzin nocnych lepszym rozwiązaniem byłyby dwie różne pompy o wydajnościach znamionowych odpowiednio 200 (250) m3/h i 500 (450) m3/h. O wyborze powinien zadecydować rachunek ekonomiczny (SPB lub LCC).

W jednej z istniejących pompowni wodociągowych pracuje od 1 do 3 pomp o charakterystykach jak na rysunku 7. Przez większą część doby  (14 h) pompownia tłoczy do m.s.w. wodę w ilości Qs = 600–700 m3/h. Krótkotrwały, maksymalny rozbiór sięga Qsmax = 1050 m3/h, natomiast przez 3 h w nocy rozbiór spada do Qs = 140–150 m3/h. Charakterystyka Huk(Q) jest parabolą, ponieważ przy zmniejszonych rozbiorach wody można obniżyć jej ciśnienie (rys. 8).

Współpraca jednakowych pomp

Rys. 7. Współpraca jednakowych pomp, regulowanej i nieregulowanej z układem Huk = const

Charakterystyki pomp

Rys. 8. Charakterystyki pomp i układu (m.s.w.) w jednej z pompowni wodociągowych

Z tego względu dopuszczalna najmniejsza wydajność jednej pompy (regulowanej) jest mniejsza niż poprzednio: Q'min = 134 m3/h. Ponieważ tylko jedna pompa jest zasilana przez przetwornicę częstotliwości, zakresy pracy pompowni bez konieczności dławienia są nieciągłe: Qs ≡ 134–435 m3/h (jedna pompa), 585–795 m3/h (dwie pompy) i 905–1050 m3/h (trzy pompy).

Praca między tymi zakresami wymaga dławienia przepływu, co powiększa energochłonność pompowania. Zastosowanie przetwornic częstotliwości do wszystkich pomp umożliwiałoby ciągłą zmianę wydajności, bez dławienia, w całym potrzebnym zakresie. O celowości zakupu powinien zadecydować rachunek ekonomiczny.

Ponieważ zainstalowane pompy są dosyć wysłużone i mają niezbyt wysokie sprawności ηmax, warto rozważyć modernizację pompowni. Oprócz wymiany pomp na wysokosprawne, o takich samych jak poprzednio parametrach znamionowych, należy przeanalizować też inne rozwiązanie: zastosowanie dwóch różnych pomp o wydajnościach znamionowych odpowiednio 250 i 700 m3/h, zaopatrzonych w przetwornice częstotliwości umożliwiające także zwiększenie prędkości obrotowej do 1,1 nznam6).

Zaletą takiego rozwiązania, również pokrywającego cały wymagany zakres wydajności, byłaby praca przez  większą część doby dużej pompy, o sprawności maksymalnej większej od sprawności nowej pompy o Qznam = 350 m3/h o ok. 4–5 punktów procentowych; duża pompa pracowałaby przy tym cały  czas w pobliżu swojej sprawności maksymalnej. W nocy działałaby oczywiście mniejsza pompa. O wyborze jednego z tych rozwiązań powinien zadecydować rachunek kosztów (SPB). 

Dobór pomp do pompowni kanalizacyjnych i przepompowni ścieków

Małe (przydomowe) i nieco większe przepompownie ścieków dobierane są według zasad przyjętych dla instalacji kanalizacyjnych, zależnie od ich rodzaju (kanalizacja ogólnospławna lub ciśnieniowa). Koszty energii w takich pompowniach nie są specjalnie duże, ale i tu nie warto przewymiarowywać pomp. Podstawowym kryterium wyboru pomp powinna być ich duża niezawodność pracy.

W dużych przepompowniach ścieków, w których pompy pracują w sposób ciągły, znów bardzo ważna staje się energochłonność. Oprócz wysokiej sprawności pompy takie powinny charakteryzować się wysoką jakością, zapewniającą ich dużą trwałość i niezawodność. Koszty awarii i wielokrotnych napraw oraz ewentualnego zanieczyszczenia środowiska mogą znacznie przekroczyć wartość zespołów pompowych.

Zagadnienie właściwego doboru typu, wersji konstrukcyjno-materiałowej oraz parametrów znamionowych pomp ściekowych omówiono szczegółowo w [2], [6], [7], [8], podając liczne wzięte z życia przykłady niewłaściwego doboru i jego konsekwencji dla użytkowników. Podsumowując, należy podkreślić, że:

  • właściwy dobór pomp jest ważny zarówno dla użytkowników, jak i całej gospodarki, wpływając na globalne zużycie energii do ich napędu
  • dla użytkowników istotny jest okres zwrotu kosztów modernizacji (SPB) i/lub łączne koszty inwestycyjne i eksploatacyjne (LCC), toteż powinni oni wybierać wysokosprawne pompy dobrej jakości, starannie dobierając – bez niepotrzebnych zapasów – ich parametry znamionowe Qznam, Hznam,
  • duże znaczenie ma racjonalny wybór sposobu regulacji i układów napędowych; w miarę możliwości należy stosować wysokosprawne silniki asynchroniczne (EFF1) lub synchroniczne silniki z magnesami stałymi,
  • przy rozstrzyganiu przetargów na zespoły pompowe należy brać pod uwagę wymienione wyżej cechy, jak również renomę wytwórców – najniższa cena nie może być czynnikiem decydującym,
  • do oceny projektów instalacji pompowych, w tym jakości doboru pomp, jak również do udziału w komisjach przetargowych powinno się zapraszać niezależnych specjalistów, na przykład z wyższych uczelni technicznych.

Literatura

  1. Jędral W., Pompy wirowe, PWN, Warszawa 2001.
  2. Jędral W., Efektywność energetyczna pomp i instalacji pompowych, Wydawnictwo Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Warszawa 2007.
  3. Jędral W., Pompy wirowe w ciepłownictwie, „Instal” nr 3/2005.
  4. Nowak B., Bartnicki G., cykl artykułów na temat doboru i pracy pomp cyrkulacyjnych (obiegowych) w instalacjach c.o., „Rynek Instalacyjny” nr 11 i 12/2004, 3 i 10/2005.
  5. Jędral W., Dobór pomp do instalacji ciepłowniczych oraz wybór sposobu regulacji, I Konferencja Naukowo-Techniczna HYPOCAUSTUM 2009, Warszawa, maj 2009, COW nr 9/2009.
  6. Jędral W., Dobór pomp do przepompowni ścieków, „Eko-Technika” nr 2/2004.
  7. Jędral W., Przykłady niewłaściwego doboru i nieodpowiedniej regulacji pomp w gospodarce wodno-ściekowej, „Instal” nr 11/2004.
  8. Jędral W., Zasady doboru pomp w gospodarce wodno-ściekowej, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2006.
  9. Jędral W., Czynniki wyznaczające zakres dopuszczalnej ciągłej pracy pompy, „Pompy–Pompownie” nr 3/2006.
  10. Jędral W., LCC dla pomp i pompowni, „Wodociągi–Kanalizacja” nr 1/2009.
  11. Jędral W., Efektywność energetyczna pompowania wody w domowych instalacjach c.o., c.w.u. oraz wodociągowych, XL Konferencja „Inżynieria elektryczna i energetyczna”, Warszawa, 2007.
  12. Gerlach E., Przełom w technice pompowej. Pierwsza w świecie pompa z silnikiem EC, V Forum Ciepłowników Polskich, Międzyzdroje, wrzesień 2001.
  13. Król E., Porównanie efektywności energetycznej silników z magnesami trwałymi i silników indukcyjnych, „Maszyny Elektryczne”, Zeszyty problemowe nr 78/2007 (Branżowy OBR Maszyn Elektrycznych).
  14. EUP Lot 11, Appendix 7: Circulators In buildings, AEA Energy & Environment, April 2008 (raport przygotowany dla Komisji Europejskiej).
  15. Jędral W., Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania cieczy. Zrównoważony rozwój a efektywność energetyczna, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2007.

1) Pompa pracuje z wysokością podnoszenia Hw" zamiastwystarczającej wysokości Hw; różnica ΔH = Hw" – Hw jest miarą straty energii wskutek dławienia

2) LCC (Life Cycle Cost) – suma wszystkich kosztów inwestycyjnych, instalacyjnych i eksploatacyjnych w całym okresie życia pompy.

3) Zalety silników z magnesami stałymi omówiono w pu blikacjach [5], [12], [13].

4) EEI (Energy Efficiency Index) – wskaźnik efektywności energetycznej oznaczany literami A**,A*, A, B do G, podobnie jak dla sprzętu domowego, stosowany dobrowolnie przez producentów pomp cyrkulacyjnych o mocach Ps ≤ 2,5 kW.

5) SPB (Simple Pay Back) – prosty okres zwrotu (kosztów modernizacji); DPB (Discounted Pay Back) – zdyskontowany okres zwrotu.

6) Zwiększenie n ponad nznam pozwoli łatwo osiągnąć Qsmax; bez tej możliwości pompy muszą być dobierane właśnie na sporadycznie tylko potrzebne Qs = Qsmax.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Sunprofi Sp. z o.o. Sunprofi: Zmontuj sobie zestaw! Pompa ciepła + zbiornik buforowy od ręki!

Sunprofi: Zmontuj sobie zestaw! Pompa ciepła + zbiornik buforowy od ręki! Sunprofi: Zmontuj sobie zestaw! Pompa ciepła + zbiornik buforowy od ręki!

KUP DZIŚ, MONTUJ JUTRO! Tylko u nas! Pompa ciepła + zbiornik buforowy od ręki! Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami po specjalną ofertę! Pamiętaj, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom logistycznym...

KUP DZIŚ, MONTUJ JUTRO! Tylko u nas! Pompa ciepła + zbiornik buforowy od ręki! Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami po specjalną ofertę! Pamiętaj, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom logistycznym dostarczymy Twoją przesyłkę w każde miejsce w Polsce nawet w 2 dni robocze! Istnieje także możliwość odbioru osobistego, bezpośrednio z naszego magazynu w Lublinie.

ERATO ENERGY S. A. Pompa ciepła – poznaj całkowity koszt inwestycji

Pompa ciepła – poznaj całkowity koszt inwestycji Pompa ciepła – poznaj całkowity koszt inwestycji

Pompy ciepła są tak różne, jak zróżnicowane są potrzeby i oczekiwania ich użytkowników. Dlatego trudno jest udzielić konkretnej informacji odnośnie do tego, ile kosztuje pompa ciepła, bez zagłębienia się...

Pompy ciepła są tak różne, jak zróżnicowane są potrzeby i oczekiwania ich użytkowników. Dlatego trudno jest udzielić konkretnej informacji odnośnie do tego, ile kosztuje pompa ciepła, bez zagłębienia się w szczegóły inwestycji. Dowiedz się więc, co składa się na koszt pompy ciepła i jakie są orientacyjne wydatki w każdym z tych obszarów.

dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, dr inż. Maria Kostka Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego...

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego sprawność temperaturową zamiast efektywności energetycznej, pomijając wpływ systemu przeciwzamrożeniowego na efekty energetyczne, prowadząc analizy na danych sezonowych, a nie miesięcznych czy godzinowych.

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego. Wielkość...

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego. Wielkość zużycia energii określona metodą obliczeniową może wprowadzić w błąd przyszłego nabywcę oraz sporządzającego świadectwo charakterystyki energetycznej. Efektem dla nabywcy mogą być znacznie wyższe od zakładanych koszty eksploatacji budynku, a dla audytora brak podstaw do zlecenia zmian...

dr inż. Andrzej Bugaj Podwójna fasada – efektywny element systemu wentylacji budynku

Podwójna fasada – efektywny element systemu wentylacji budynku Podwójna fasada – efektywny element systemu wentylacji budynku

Na świecie, także w Polsce coraz więcej budynków, szczególnie tych o charakterze biurowym, jest obecnie prawie w całości przeszklonych. Głównym powodem tego rosnącego trendu jest duża estetyka takiego...

Na świecie, także w Polsce coraz więcej budynków, szczególnie tych o charakterze biurowym, jest obecnie prawie w całości przeszklonych. Głównym powodem tego rosnącego trendu jest duża estetyka takiego rozwiązania. Jednak we wstępnych rozważaniach inwestycyjnych nie bierze się pod uwagę zagadnień efektywności energetycznej przeszklonego budynku oraz konieczności zapewnienia w nim odpowiednich warunków mikroklimatu, a szczególnie komfortu cieplnego.

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Pentair Nowy system tnący pomp MULTICUT firmy Pentair JUNG PUMPEN

Nowy system tnący pomp MULTICUT firmy Pentair JUNG PUMPEN Nowy system tnący pomp MULTICUT firmy Pentair JUNG PUMPEN

Coraz częstsze stosowanie nawilżanych chusteczek higienicznych służących do pielęgnacji niemowląt czy demakijażu, wilgotnych chusteczek do sprzątania lub higieny osobistej oraz tzw. wilgotnego papieru...

Coraz częstsze stosowanie nawilżanych chusteczek higienicznych służących do pielęgnacji niemowląt czy demakijażu, wilgotnych chusteczek do sprzątania lub higieny osobistej oraz tzw. wilgotnego papieru toaletowego zmieniło skład ścieków. Do problemów operatorów systemów kanalizacji związanych z ciągłym spadkiem zużycia wody doszedł kolejny – wyrzucanie przez użytkowników do kanalizacji materiałów, które nie powinny się w niej znaleźć, co może po pewnym czasie skutkować awariami przepompowni polegającymi...

Joanna Ryńska Pompy do ścieków

Pompy do ścieków Pompy do ścieków

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio...

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio w obiektach lub odprowadzają z nich ścieki do instalacji ciśnieniowej.

Damian Żabicki Pompy i przepompownie do ścieków

Pompy i przepompownie do ścieków Pompy i przepompownie do ścieków

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne,...

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne, a czasami nawet niemożliwe.

prof. dr hab. inż. Ryszard Błażejewski, dr inż. Radosław Matz, dr inż. Tadeusz Nawrot, mgr inż. Joanna Rzeszutek, Wiesław Skubisz Wdrażanie innowacyjnych systemów kanalizacyjnych w Polsce

Wdrażanie innowacyjnych systemów kanalizacyjnych w Polsce Wdrażanie innowacyjnych systemów kanalizacyjnych w Polsce

W artykule przedstawiono problemy związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu kanalizacji sanitarnej realizowanego w ramach programu Demonstrator+, finansowanego częściowo przez Narodowe Centrum Badań...

W artykule przedstawiono problemy związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu kanalizacji sanitarnej realizowanego w ramach programu Demonstrator+, finansowanego częściowo przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Program wymusza pięcioletni monitoring efektów ekologicznych i stwarza możliwości doskonalenia systemu kanalizacyjnego w tym okresie. Ponadto zaprezentowano doświadczenia z etapu konsultacji społecznych, pozyskiwania funduszy, budowy i eksploatacji innowacyjnych systemów kanalizacyjnych.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia

Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia

W artykule omówiono zastosowanie obliczeń hydraulicznych do rozpoznania przyczyn nieprawidłowej pracy przepompowni ścieków. Zastosowano model numeryczny zbudowany w programie Epanet2, udostępnionym bez...

W artykule omówiono zastosowanie obliczeń hydraulicznych do rozpoznania przyczyn nieprawidłowej pracy przepompowni ścieków. Zastosowano model numeryczny zbudowany w programie Epanet2, udostępnionym bez ograniczeń co do stosowania przez Agencję Ochrony Środowiska USA. Ten dobrze znany program do obliczania sieci wodociągowych ma wiele innych zastosowań i stanowi m.in. efektywne narzędzie przeznaczone do obliczania kanalizacji ciśnieniowej. Obliczenia w nim prowadzone zajmują mało czasu i dostarczają...

dr inż. Marek Kalenik, dr hab. inż. Tadeusz Siwiec Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej

Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej

Dla obszarów wiejskich nie zawsze uzasadnione jest projektowanie klasycznej kanalizacji grawitacyjnej ze względu na bardzo zróżnicowaną zabudowę terenu, małe ilości ścieków i w wielu przypadkach niekorzystne...

Dla obszarów wiejskich nie zawsze uzasadnione jest projektowanie klasycznej kanalizacji grawitacyjnej ze względu na bardzo zróżnicowaną zabudowę terenu, małe ilości ścieków i w wielu przypadkach niekorzystne warunki topograficzne (teren płaski). Dlatego na obszarach tych buduje się często kanalizację grawitacyjno--pompową, w przypadku której wydłuża się czas transportu ścieków do oczyszczalni.

Redakcja RI Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków (w zależności od rodzaju sieci kanalizacyjnej – ogólnospławnej, sanitarnej czy deszczowej) oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia, m.in. przeciwzalewowe.

dr inż. Julian Skiba Uderzenie hydrauliczne w wodociągowej stacji pomp średniej wielkości

Uderzenie hydrauliczne w wodociągowej stacji pomp średniej wielkości Uderzenie hydrauliczne w wodociągowej stacji pomp średniej wielkości

W praktyce trudno obliczyć zmiany ciśnienia w istniejących, złożonych układach wodociągowych, gdyż brakuje informacji o ich parametrach w wielu fragmentach sieci. Brak tych danych sprawia, że stosowane...

W praktyce trudno obliczyć zmiany ciśnienia w istniejących, złożonych układach wodociągowych, gdyż brakuje informacji o ich parametrach w wielu fragmentach sieci. Brak tych danych sprawia, że stosowane metody obliczeniowe stają się mało przydatne, a przybliżone określanie możliwych zmian ciśnienia prowadzi zazwyczaj do ich przeszacowania. Efektem mogą być przewymiarowane lub zbędne urządzenia oraz nakłady inwestycyjne i eksploatacyjne.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.