Uwagi do projektu rozporządzenia dotyczącego KPOŚK

Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji [1]. Na ten akt prawny czekali inżynierowie sanitarni, planiści oraz gminy, licząc, że wyjaśni liczne wątpliwości zgłaszane podczas wielu konferencji, spotkań i konsultacji. Oczekiwano również, że rozporządzenie jednoznacznie określi zasady postępowania przy kolejnych weryfikacjach obszarów, nawet jeżeli miałoby to dotyczyć wyłącznie obszarów pomocowych.

Na zmianę obowiązującego rozporządzenia z 2004 r. [2] czekano od dawna. Powodem był między innymi fakt dosyć niepoważnego potraktowania przez urzędy wojewódzkie pierwszej tury wyznaczania aglomeracji. Mówiąc w skrócie i obrazowo, polegało to na zakreśleniu granic jakiejś miejscowości (bo inaczej na mapie w skali 1:25 000 się nie dało) i narysowaniu prostej kreski do kolejnej miejscowości i do oczyszczalni.

W ten sposób na szczeblu wojewódzkim wyznaczono ponad 1300 aglomeracji. Opisów merytorycznych, zestawień liczbowych czy wyliczeń wskaźników koncentracji raczej nie brano pod uwagę. Później ktoś doszedł do wniosku, że mogą istnieć jeszcze aglomeracje poniżej 2000 RLM (równoważnej liczby mieszkańców) i uznano, że będą to te aglomeracje, które nie znalazły się na pierwszej liście. Zapomniano przy tym, że ponad 300 gmin w 2003 roku wypełniało ankiety do KPOŚK, zgodnie z rozporządzeniem z grudnia 2004 r. i wytycznymi z maja 2005 r. I jeszcze w uzasadnieniu powołania „aglomeracji poniżej 2000 RLM” podawano, że inne nie spełniły wymagań (w 2003 roku wymagań z 2005 roku!).

Za to gminom, które starały się opracować własny „projekt obszaru i granic aglomeracji”, trudno było się w urzędach wojewódzkich przebić. Gminy starały się bowiem wykonać projekt poprawnie, ale niestety okazywało się, że wynik ich starań był jednak trochę inny, niż od nich oczekiwano. Urzędy nie analizowały przy tym przedkładanych materiałów i nie dokonywały właściwej analizy już wyznaczonych aglomeracji. Stąd w jednej gminie mogły znaleźć się 2 lub 3 aglomeracje, a nawet więcej. Nie doszło do rozmów pomiędzy gminami do 5000 mieszkańców w celu połączenia wysiłków przy realizacji najdroższych inwestycji.

Uwag krytycznych do dotychczasowego wyznaczania aglomeracji jest znacznie więcej i były one już wielokrotnie podnoszone. Generalnym rezultatem wszystkich tych nieprawidłowych działań jest fakt, że tylko cud może sprawić, by do 2015 roku udało nam się wykonać 70 tys. km kanalizacji. Inżynierowie mówią o konieczności powstania 130–150 tys. km, ale kto by zwracał na to uwagę.

Z kolei beneficjenci środków z funduszy wojewódzkich w ramach kolejnych programów zmuszeni zostali do przestrzegania dwóch wytycznych NFOŚiGW, które nie tylko nie były spójne ze sobą, ale również były sprzeczne z rozporządzeniem. Przykładem jest kwestia liczby mieszkańców, która w rozporządzeniu dotyczyła liczby perspektywicznej, zgodnej z planami rozwojowymi, a fundusze wymagały wyliczeń wskaźnika koncentracji na podstawie danych rzeczywistych z lat ubiegłych. O takich drobiazgach jak wyrażenie „przykanalik”, które nie było nazwą właściwą (ale nakazaną w wytycznych), oraz o tym, że długość wszystkich przyłączy należy wliczać do wskaźników, lepiej w ogóle nie wspominać.

Zapisy projektu rozporządzenia

Oczekiwano, że nowy akt prawny wyjaśni liczne wątpliwości interpretacyjne towarzyszące zapisom poprzedniego rozporządzenia. W projekcie wyjaśniono jednak wyłącznie jedno sformułowanie. Wydaje się, że w § 2 oprócz pojęcia „działki budowlanej” powinny być podane i inne definicje, co wykluczyłoby dowolność interpretacji urzędników, szczególnie przy inwestycjach finansowanych ze środków pomocowych. O doprecyzowanie proszą się następujące sformułowania:

  • Podstawowa jednostka osadnicza (PJO) – jako najmniejszy obszar zabudowy grupowej danej miejscowości. Z przyczyn ekonomicznych nie będą do niej włączone całe miejscowości, poza tym jedna nazwa miejscowości obejmuje najczęściej wiele odosobnionych grup zabudowy mieszkaniowej.
  • Odcinek przesyłowy – jako część sieci kanalizacyjnej służącej do połączenia PJO w układzie pompowni (tłoczni) bądź zakończonych oczyszczalnią.
  • Sieć kanalizacyjna – układ kolektorów kanalizacyjnych łączących przyłącza, zakończonych pompownią (tłocznią) bądź oczyszczalnią (bez określania systemu kanalizacji, tj. grawitacyjnej, tłocznej, podciśnieniowej itd.).
  • Przyłącze – odcinek łączący wewnętrzną sieć kanalizacyjną poprzez studzienkę kompaktową z siecią kanalizacyjną. Pojęcie to wprowadzono w wielu innych aktach prawnych. Długość przyłączy w żadnym przypadku nie może być czynnikiem wpływającym na wskaźnik koncentracji.
  • Wskaźnik opłacalności inwestycji (WOI) – cena inwestycyjna sieci kanalizacyjnej, odcinków przesyłowych wraz z pełnym uzbrojeniem inżynieryjnym tego układu przeliczanym na 1 mieszkańca i wynoszącym minimum 4500 zł (według cen z 2009 roku). W 2008 roku podjęto próbę określenia tej wartości na 3750 zł na mieszkańca, ale dlaczego jej nie wprowadzono – nie wiadomo.
  • Wskaźnik koncentracji (WK) – wynoszący zasadniczo 120 Mk/1 km sieci kanalizacyjnej wraz z odcinkami przesyłowymi. Powstaje wątpliwość, czy nie powinniśmy stosować określeń podobnych do unijnych, tj. równoważnej liczby mieszkańców. Dla przepływów hydraulicznych nie jest istotne, czy to turysta, czy mieszkaniec wytwarza ścieki.
  • Mapa topograficzna – aktualna mapa w skali 1:10 000 wykonana według układu nie późniejszego niż z lat 90., będąca podkładem graficznym do wyznaczenia granic i obszaru aglomeracji. Dlaczego skala 1:25 000 jest nieodpowiednia, wyjaśniam w dalszej części artykułu.
  • Liczba mieszkańców – perspektywiczna liczba osób przewidywanych do obsługi planowaną siecią kanalizacyjną, obliczana według aktualnej liczby mieszkańców w PJO powiększonej o potencjalnych mieszkańców, obliczanych jako iloraz wyznaczonej liczby działek budowlanych pomnożonej przez 4.
   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl