Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Regulatory kotłów węglowych z palnikiem automatycznym (cz. 2)

W poprzedniej części artykułu omówiono właściwości procesu spalania oraz sterowanie pracą kotła za pomocą sterowników dwustanowych oraz sterowników PID. Poniżej opisano nowy sterownik, który umożliwia poprawne sterowanie procesem spalania przy zasilaniu palnika paliwami różniącymi się pod względem energetycznym, jak węgiel kamienny i brunatny oraz drewno i koks.

Sterowanie pracą kotła za pomocą sterownika eCoal.pl

Znane z energetyki zawodowej oraz z przemysłowych instalacji technologicznych układy sterowania, w których do ustalenia optymalnych proporcji paliwa i powietrza do spalania (współczynnika nadmiaru powietrza) wykorzystuje się analizatory zawartości tlenu w spalinach, nie są stosowane w małych instalacjach ciepłowniczych ze względu na wysoką cenę, wyższą od ceny małego kotła. Dla warunków „małej energetyki” niezbędny jest sterownik z algorytmem wykorzystującym parametry procesu, które można zmierzyć za pomocą stosunkowo niedrogich mierników.

Takim urządzeniem jest sterownik o nazwie handlowej eCoal.pl (na licencji Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu) wprowadzony do sprzedaży w roku 2009. Oprócz standardowej informacji o zmianach temperatury wody podgrzanej wychodzącej z kotła wykorzystuje on analizę zmian trendu temperatury spalin (ale nie analizę wartości temperatury spalin) do określenia, w jakim kierunku należy zmieniać chwilowy współczynnik nadmiaru powietrza dla chwilowej ilości paliwa w palniku i następnie realizuje tę czynność według ustalonej procedury (algorytmu).

Właśnie ten element umożliwia poprawne sterowanie procesem spalania przy zasilaniu palnika paliwami, które różnią się pod względem energetycznym tak bardzo jak węgiel kamienny, węgiel brunatny i drewno, a także – jak wykazały najnowsze badania – koks. Ideą nowego sterownika jest wyręczenie użytkownika w regulacji procesu spalania paliwa stałego, który jest bardzo trudny technologicznie. Sterownik jest przeznaczony dla użytkowników, którzy nie chcą „ręcznie” ingerować w proces spalania paliw o zmiennej jakości, nawet kosztem mniejszej precyzji regulacji temperatury wody.

Na rysunkach 1–3 przedstawiono wyniki badań testowych sterownika eCoal.pl. Badany sterownik zainstalowano w kotle z palnikiem retortowym drugiej generacji Brucer [2], który w konwencjonalnym badaniu na znak bezpieczeństwa ekologicznego według IChPW uzyskał wyniki spełniające kryteria klasy A.

Wizualizacja pracy sterownika eCoal.pl
Rys. 1. Wizualizacja pracy sterownika eCoal.pl w trakcie testu 40-godzinnego


Na rysunku 1 przedstawiono wyniki 40-godzinnego testu pracy kotła ze sterownikiem eCoal.pl. W trakcie testu kocioł był zasilany trzema paliwami węglowymi. Paliwem startowym był miał o uziarnieniu 0–16 mm i wartości opałowej 29,5 GJ/Mg, po około 17 godzinach od rozpoczęcia testu do zasobnika dosypano miał o uziarnieniu 0–31,5 mm i wartości opałowej 27 GJ/Mg, a po kolejnych 10 godzinach groszek o uziarnieniu 8–25 mm i wartości opałowej 24 GJ/Mg.

Czas od momentu zasypania paliwa do zasobnika do momentu jego pojawienia się w palenisku jest zmienny w zależności od stopnia napełnienia zasobnika i trudny do precyzyjnego określenia. Na przedstawionym wykresie momenty przejścia z jednego paliwa na kolejne są jednak niezauważalne. Sterownik płynnie zmienia parametry pracy palnika przy zmianie węgla, bez zauważalnych zaburzeń parametrów pracy kotła.

Na wykresie przedstawiono kształtowanie się temperatury zadanej i uzyskanej wody podgrzanej [°C], chwilowej mocy kotła [kW] oraz stężenia w spalinach tlenu i tlenku węgla [%]. W trakcie testu kocioł pracował z mocą od 9 do 17 kW, co wynikało ze zmiennych warunków pogodowych (w ciągu dnia temperatura otoczenia wzrastała powyżej 15°C, w nocy spadała blisko 0°C, zaś układ odbioru ciepła był symulowany przez nagrzewnice powietrza). Zawartość tlenu w spalinach utrzymywała się w granicach 8–14%, a zawartość tlenku węgla spełniała kryteria klasy A na znak bezpieczeństwa ekologicznego według IChPW.

W trakcie testu zaobserwowano przypadek utworzenia się w palniku dużego spieku żużlowego, który zaburzał proces spalania i powodował chwilowe wzrosty stężenia tlenku węgla w okresie pomiędzy godz. 5.30 a 9.00. Dzięki specyficznej konstrukcji palnika Brucer spiek po pewnym czasie został usunięty do popielnika. Zaburzenia procesu spalania zostały samoistnie unormowane przez sterownik eCoal.pl.

Na rysunku 2 przedstawiono przebieg fazy rozpalania kotła (w układzie takim samym jak na rys. 1). Po rozpaleniu węgla w palniku, o godz. 8.15, włączono tryb automatycznego sterowania. Sterownik eCoal.pl w ciągu dwóch godzin doprowadził kocioł do zadanych parametrów procesowych i unormował emisję tlenku węgla.

Wizualizacja pracy sterownika eCoal.pl
Rys. 2. Wizualizacja pracy sterownika eCoal.pl w fazie rozpalania kotła
   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl