Regulatory kotłów węglowych z palnikiem automatycznym (cz. 2)

Ciąg dalszy artykułu...

 

Na rysunku 3 znajduje się wykres zmian charakterystycznych parametrów technologicznych palnika – czasu pracy podajnika [w sekundach],czasu postoju podajnika [w sekundach] i wydajności wentylatora podającego powietrze do spalania [%]. Przedstawiony wykres obrazuje, jak sterownik eCoal.pl radzi sobie ze zmiennymi warunkami zasilania palnika.

 

Rys. 3. Wizualizacja zmian charakterystycznych parametrów technologicznych palnika w trakcie testu


Wyniki opisanych powyżej testów potwierdzają, że sterownik eCoal.pl eliminuje konieczność ingerencji użytkownika w proces regulacji pracy kotła, zarówno w fazie rozpalania kotła, jak i w trakcie bieżącej eksploatacji. Ingerencja użytkownika lub serwisanta jest zbędna także w przypadkach zmiany rodzaju stosowanego paliwa węglowego (zmiany parametrów energetycznych paliwa). Parametry spalania ustalane są automatycznie przez sterownik – ani serwis, ani obsługa nie mogą ich ustawiać lub zmieniać. Przechodzenie w stan podtrzymania żaru odbywa się tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Sterownik eCoal.pl przeznaczony jest do sterowania procesem spalania w kotłach z palnikiem retortowym nowej generacji (typu Brucer). Zdaniem autorów skonstruowanie uniwersalnego regulatora/sterownika, dostosowanego do pracy ze wszystkimi typami kotłów, jest raczej niemożliwe, a skonstruowanie sterownika, który spełniłby oczekiwania wszystkich klientów – absolutnie niemożliwe.

Ze względu na ogromne zróżnicowanie konstrukcji kotłów oferowanych na rynku użytkownicy muszą liczyć się z faktem, że nie każdy sterownik będzie dobrze pracował z ich kotłem. Im sterownik bardziej zaawansowany technicznie, tym węższy krąg urządzeń, z którymi może efektywnie współpracować, bowiem efektywność sterowania zależy w ogromnej mierze od poziomu rozwiązań technicznych oraz jakości i powtarzalności wykonania sterowanych urządzeń.

Tylko najprostsze sterowniki mogą pracować z każdym kotłem, jednakże – jak to wyjątkowo celnie określono na jednym z forów dyskusyjnych – w zamian zmuszają one użytkownika „do mieszkania w okresie grzewczym w kotłowni”, gdyż wymagają częstego korygowania zadanych parametrów procesu spalania (czasu podawania paliwa, czasu przerwy w podawaniu paliwa oraz wydajności/obrotów wentylatora podającego powietrze do spalania). Podsumowanie

Stosowane obecnie regulatory realizują jeszcze wiele innych dodatkowych i przydatnych funkcji. Posiadają opcje „rozpalanie” i „wygaszanie”, sterują pracą pomp i zaworów obwodów odbioru ciepła, sygnalizują wystąpienie nieoczekiwanych zdarzeń i awarii, mogą współpracować z zewnętrznymi regulatorami temperatury itp. Od układu centralnego ogrzewania oczekujemy pełnienia czterech głównych funkcji: zabezpieczenia komfortu cieplnego w ogrzewanych obiektach, efektywności ekonomicznej, efektywności ekologicznej oraz funkcjonalności (dużej łatwości i małej pracochłonności obsługi). Jednakże pojęcia te dla każdego z nas mogą oznaczać co innego i dlatego wszelkie dyskusje na sformułowany bardzo ogólnie temat „który regulator/sterownik jest najlepszy” prowadzą donikąd. Tym bardziej, że hierarchia wartości wymienionych powyżej generalnych funkcji układu centralnego ogrzewania dla każdego z nas również może wyglądać inaczej.

Informacje dotyczące istoty rozwiązań stosowanych w sterownikach wypuszczanych na rynek, w tym szczególnie algorytmu sterowania, z oczywistych powodów nie są przez producentów udostępniane. Określenie możliwości i ograniczeń poszczególnych typów czy rodzajów sterowników będzie niebawem przedmiotem stosownych badań eksploatacyjnych. Udokumentowanie efektywności produkowanych sterowników za pomocą takich badań jest zdaniem autorów konieczne.

Zamiast zachęty marketingowej użytkownik kotła powinien otrzymywać rzetelną informację z wynikami badań oferowanych produktów. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu dysponuje instalacją badawczą wykonaną specjalnie dla badań kotłów w warunkach symulujących rzeczywiste warunki eksploatacyjne, na której można zweryfikować efektywność nowych konstrukcji kotłów i sterowników. Podobne instalacje są prawdopodobnie dostępne również w innych instytutach krajowych. Wyniki badań będą publikowane na stronie internetowej [1].

Literatura

1. Zawistowski J., Janiszewski S., Kotły c.o. – poradnik użytkownika, http://zawijan.wordpress.com.
2. Zawistowski J., Retortowe kotły węglowe drugiej generacji, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2008.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl