Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego w wielu wypadkach trzeba przełożyć zapis tekstowy na wzory, które uwzględnią go w obliczeniach. Jeden z takich zapisów znajduje się w załączniku nr 7 i dotyczy uwzględniania zysków ciepła od instalacji grzewczej i przygotowania c.w.u. tylko w miesiącach sezonu grzewczego. Zyski te dodawane są do wewnętrznych zysków ciepła w kolejnych krokach obliczeń iteracyjnych zgodnie z algorytmem obliczeń. Autor proponuje dokonać tego rozdziału w oparciu o metodę godzinową lub miesięczną – obydwie metody omówiono i porównano w artykule. W podanych wzorach oznaczenia są identyczne jak w rozporządzeniu.

Obliczanie długości trwania sezonu grzewczego

W rozporządzeniu podany jest następujący wzór (1.10.4) dotyczący obliczania długości sezonu ogrzewczego niezbędnego do wyznaczania czasu pracy napędów pomocniczych (pomp, wentylatorów itp.):

 

Wartość ta obliczana jest w miesiącach będących sumą części miesięcy składających się na sezon grzewczy – fH,m. Dla poszczególnych miesięcy wartości te oblicza się w oparciu o udział potrzeb ogrzewczych budynku ΔH według procedury opisanej w rozporządzeniu. Polega ona na obliczeniu γH na początku i na końcu miesiąca. Minima i maksyma tych wartości lub γH porównuje się z wartością graniczną γH,lim.

Wynik obliczeń LH nie jest wykorzystywany bezpośrednio w żadnym ze wzorów podanych w rozporządzeniu, można natomiast tę wielkość użyć do rozdzielania rocznych strat (zysków) na zyski miesięczne przypisywane miesiącom grzewczym – metoda ta nazywana będzie w dalszej części artykułu miesięczną. Natomiast we wzorze dotyczącym obliczania strat ciepła od instalacji grzewczej wykorzystywana jest wprost wielkość tSG – czas trwania sezonu grzewczego w godzinach. W rozporządzeniu nie  podano zależności wyjaśniającej, jak tę wielkość obliczyć.

Można ją wyliczyć z wielkości LH,mnożąc ją przez liczbę godzin w miesiącu, lecz popełnia się tu błąd, gdyż nie wiadomo, ile dni ma średni miesiąc sezonu grzewczego (zależy od liczby dni w miesiącach, na które składa się sezon grzewczy). Czas ten można dokładnie obliczyć, mnożąc liczbę godzin miesiąca (tM) przez część miesiąca będącą składową sezonu grzewczego (fH,m), którą tak pracowicie wyznaczamy według procedury opisanej w rozporządzeniu:


tSG(m)  = tM × fH,m

 


Czas trwania sezonu grzewczego jest sumą czasów działania instalacji w poszczególnych miesiącach:

 


Czas trwania sezonu grzewczego (tSG) można wykorzystać do wyznaczenia zysków ciepłaprzypadających na poszczególny miesiąc sezonu grzewczego w metodzie godzinowej.


Obliczanie strat przesyłu, które zostaną zaliczone do zysków


W rozporządzeniu podane są wzory, na podstawie których obliczana jest sprawność przesyłu i magazynowania, przy wykorzystaniu wzorów na straty przesyłu ΔQH,d, ΔQW,d i magazynowania ΔQH,s, ΔQW,s – jest to metoda dokładna. W metodzie ryczałtowej sprawności przyjmuje się na podstawie tabel, natomiast straty należy obliczyć z przekształconych wzorów na obliczanie sprawności w metodzie dokładnej, podanych poniżej.
Obliczanie strat przesyłu z instalacji grzewczej:

 

Obliczanie strat magazynowania z instalacji grzewczej:

 


Obliczanie strat przesyłu z instalacji ciepłej wody użytkowej:

 


Obliczanie strat magazynowania z instalacji ciepłej wody użytkowej:

 


Logiczne inżynierskie myślenie podpowiada stosowanie tych wzorów, pomimo ich braku w rozporządzeniu, do obliczania strat ciepła od instalacji.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl