Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Konwekcyjne sufity chłodzące

Alternatywa dla tradycyjnych systemów wentylacyjnych
Elementy konwekcyjnego sufitu chłodzącego
Elementy konwekcyjnego sufitu chłodzącego
Trox

W artykule przedstawiono rozwiązanie systemu sufitowego chłodzenia pomieszczeń, w którym zastosowano wysokosprawne elementy chłodzące typu SKS wykonane z rur miedzianych z osadzonymi na nich wzdłużnymi płycinami aluminiowymi o różnych profilach poprzecznych. Elementy te instalowane bezpośrednio pod stropem jako widoczne lub w przestrzeni międzysufitowej jako niewidoczne zasilane są wodą chłodzącą jako czynnikiem pośrednim w obiegach zamkniętych, a wymiana ciepła w pomieszczeniu odbywa się głównie przez konwekcję. Podano także wydajności chłodnicze elementu w zależności od średniej temperatury wody zasilającej oraz temperatury powietrza w pomieszczeniu. Przedstawiono również wyniki pomiarów rozkładu temperatury w pomieszczeniu oraz prędkości przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi z zainstalowanymi elementami chłodzącymi typu SKS o specyficznej wydajności chłodniczej q0 = 110 W/m2.

W związku ze wzrastającymi zyskami ciepła w pomieszczeniach (duże powierzchnie przeszklone, jak również coraz większa liczba maszyn i urządzeń technicznych instalowanych w pomieszczeniach) problematyczne staje się utrzymanie normowych parametrów powietrza w pomieszczeniu wentylowanym. Przy zbyt dużych ilościach powietrza nawiewanego i dużej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem nawiewanym i powietrzem w pomieszczeniu Δυ (w celu odprowadzenia maksymalnej ilości ciepła z pomieszczenia) dochodzi do przekroczenia prędkości przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi.

Dlatego pewną alternatywę dla konwencjonalnych systemów wentylacji i klimatyzacji stanowią w ostatnich latach sufity chłodzące, w których powierzchnia sufitu w pomieszczeniu schładzana jest za pośrednictwem wody chłodzącej. Istnieje wiele rozwiązań technicznych dotyczących elementów chłodzących oraz sposobu ich zabudowy w suficie [1, 2].

Sufit chłodzący przekazujący ciepło głównie przez promieniowanie ma zamkniętą powierzchnię sufitu. Rurki chłodzące (kapilary) zabudowane są w tynku – bezpośrednio na stropie lub w suficie podwieszonym na panelach aluminiowych. Grubość tynku pokrywającego rurki lub elementy chłodzące wynosi maks. 5 mm.

W przypadku, kiedy pojedyncze elementy chłodzące nie są umieszczane w zamkniętej powierzchni sufitu, ale są swobodnie podwieszone pod stropem i omywane ze wszystkich stron powietrzem z pomieszczenia (przez co zwiększa się cyrkulacja powietrza wokół elementu chłodzącego, a tym samym zwiększa się wymiana ciepła przez konwekcję i jego wydajność chłodnicza), wówczas mamy do czynienia z konwekcyjnym sufitem chłodzącym.

Tego typu elementy chłodzące mogą być umieszczane także powyżej perforowanego, mozaikowego lub panelowego sufitu podwieszonego. Wymiana ciepła przez konwekcję w stosunku do wymiany ciepła przez promieniowanie leży powyżej 50%.

W sufitach chłodzących przekazujących ciepło głównie przez promieniowanie temperatura wody zasilającej wynosi przeważnie 20°C, a temperatura wody powrotnej 22°C, podczas gdy w sufitach chłodzących przekazujących ciepło głównie przez konwekcję wartości temperatury wynoszą odpowiednio: 16°C i 18°C. Ze względu na możliwość wykraplania się pary wodnej na rurociągach, temperatura wody zasilającej nie powinna być niższa niż 15°C.

Rys. 1. Usytuowanie elementów chłodzących przy suficie [6]
   14.03.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl