Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Konwekcyjne sufity chłodzące

Alternatywa dla tradycyjnych systemów wentylacyjnych
Elementy konwekcyjnego sufitu chłodzącego
Elementy konwekcyjnego sufitu chłodzącego
Trox

W artykule przedstawiono rozwiązanie systemu sufitowego chłodzenia pomieszczeń, w którym zastosowano wysokosprawne elementy chłodzące typu SKS wykonane z rur miedzianych z osadzonymi na nich wzdłużnymi płycinami aluminiowymi o różnych profilach poprzecznych. Elementy te instalowane bezpośrednio pod stropem jako widoczne lub w przestrzeni międzysufitowej jako niewidoczne zasilane są wodą chłodzącą jako czynnikiem pośrednim w obiegach zamkniętych, a wymiana ciepła w pomieszczeniu odbywa się głównie przez konwekcję. Podano także wydajności chłodnicze elementu w zależności od średniej temperatury wody zasilającej oraz temperatury powietrza w pomieszczeniu. Przedstawiono również wyniki pomiarów rozkładu temperatury w pomieszczeniu oraz prędkości przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi z zainstalowanymi elementami chłodzącymi typu SKS o specyficznej wydajności chłodniczej q0 = 110 W/m2.

W związku ze wzrastającymi zyskami ciepła w pomieszczeniach (duże powierzchnie przeszklone, jak również coraz większa liczba maszyn i urządzeń technicznych instalowanych w pomieszczeniach) problematyczne staje się utrzymanie normowych parametrów powietrza w pomieszczeniu wentylowanym. Przy zbyt dużych ilościach powietrza nawiewanego i dużej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem nawiewanym i powietrzem w pomieszczeniu Δυ (w celu odprowadzenia maksymalnej ilości ciepła z pomieszczenia) dochodzi do przekroczenia prędkości przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi.

Dlatego pewną alternatywę dla konwencjonalnych systemów wentylacji i klimatyzacji stanowią w ostatnich latach sufity chłodzące, w których powierzchnia sufitu w pomieszczeniu schładzana jest za pośrednictwem wody chłodzącej. Istnieje wiele rozwiązań technicznych dotyczących elementów chłodzących oraz sposobu ich zabudowy w suficie [1, 2].

Sufit chłodzący przekazujący ciepło głównie przez promieniowanie ma zamkniętą powierzchnię sufitu. Rurki chłodzące (kapilary) zabudowane są w tynku – bezpośrednio na stropie lub w suficie podwieszonym na panelach aluminiowych. Grubość tynku pokrywającego rurki lub elementy chłodzące wynosi maks. 5 mm.

W przypadku, kiedy pojedyncze elementy chłodzące nie są umieszczane w zamkniętej powierzchni sufitu, ale są swobodnie podwieszone pod stropem i omywane ze wszystkich stron powietrzem z pomieszczenia (przez co zwiększa się cyrkulacja powietrza wokół elementu chłodzącego, a tym samym zwiększa się wymiana ciepła przez konwekcję i jego wydajność chłodnicza), wówczas mamy do czynienia z konwekcyjnym sufitem chłodzącym.

Tego typu elementy chłodzące mogą być umieszczane także powyżej perforowanego, mozaikowego lub panelowego sufitu podwieszonego. Wymiana ciepła przez konwekcję w stosunku do wymiany ciepła przez promieniowanie leży powyżej 50%.

W sufitach chłodzących przekazujących ciepło głównie przez promieniowanie temperatura wody zasilającej wynosi przeważnie 20°C, a temperatura wody powrotnej 22°C, podczas gdy w sufitach chłodzących przekazujących ciepło głównie przez konwekcję wartości temperatury wynoszą odpowiednio: 16°C i 18°C. Ze względu na możliwość wykraplania się pary wodnej na rurociągach, temperatura wody zasilającej nie powinna być niższa niż 15°C.

Rys. 1. Usytuowanie elementów chłodzących przy suficie [6]
   14.03.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl