Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny budynku.

Firma Armacell zainicjowała projekt techniczny, w celu zbadania wyżej wymienionej kwestii. Punktem wyjścia jest typowe zastosowanie: instalacje wody lodowej w klimatyzowanych budynkach dostarczające wodę o nominalnej temperaturze +7°C do klimakonwektorów wentylatorowych, usytuowanych w wielu miejscach w budynku.

W czasach, kiedy ceny energii są wysokie i niestety nadal rosną, kiedy istnieje rosnąca zależność od dostawców energii i co bardzo ważne, w perspektywie pogarszających się warunków klimatycznych, potencjał oszczędzania energii w sektorze budowlanym musi być wykorzystywany bardziej rygorystycznie.

Prowadząc obliczenia i opracowania dotyczące zmniejszenia emisji CO2, firma Armacell udowodniła, że jest możliwe osiągnięcie olbrzymich oszczędności energii poprzez modernizację polegającą na właściwym doborze i zastosowaniu odpowiedniej izolacji na instalacjach grzewczych oraz ciepłej wody użytkowej w istniejących budynkach.

Zgodnie z europejską dyrektywą 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], po raz pierwszy przy obliczaniu całościowej charakterystyki energetycznej budynku należy wziąć pod uwagę nie tylko instalacje c.o. i c.w.u. ale również chłodzenie, wentylację i oświetlenie. Dawniej klimatyzacja w budynkach była luksusem, natomiast obecne sprzedaż klimatyzatorów w Europie wzrasta co roku o 10%.

Nie tylko na południu Europy, ale również w krajach Europy środkowej i północnej montuje się coraz więcej instalacji klimatyzacyjnych. Przyczyną tego są częściowo zmiany klimatyczne, które skutkują gorętszymi sezonami letnimi w regionach europejskich o klimacie umiarkowanym.

Konieczność zapewnienia niskich temperatur potrzebnych do chłodnictwa i klimatyzacji powoduje wysokie koszty. W optymalizacji tych kosztów ważną rolę odgrywa izolacja. Zapewnia ona utrzymywanie jak najdłużej wymaganej temperatury czynnika, redukując tym samym czas pracy agregatu chłodzącego.

Jak dowodzi ten artykuł, poprzez optymalizację izolacji rur z wodą lodową, można uzyskać znaczny potencjał oszczędności. Dotychczas głównym celem izolowania rur z czynnikami chłodzącymi było zapobieganie kondensacji. W przyszłości, celem pierwszoplanowym powinno stać się zmniejszenie straty energii z instalacji.

Potencjał oszczędności energii w instalacjach klimatyzacyjnych opartych na wodzie lodowej

W zależności od struktury klimatyzowanego budynku, jego powierzchni, złożoności i liczby pięter, układ rurociągów z wodą lodową może być zaprojektowany i skonstruowany na różne sposoby. Jest on zazwyczaj dzielony na sekcje, dla każdej grupy klimakonwektorów.

Regułą jest, że im większa liczba klimakonwektorów, do których ma być dostarczony czynnik chłodzący, tym większa średnica rury. Dlatego też w takiej instalacji mamy do czynienia z rurami o różnych średnicach. W analizowanym przypadku zyski ciepła obliczane są w odniesieniu do metra bieżącego rury, dlatego długość rury w każdej sekcji jest nieistotna. Aspekty, które są istotne to przyjęta średnica rury, o wymiarach od DN 32 do DN 100 oraz grubość izolacji rur, którymi się tutaj zajmujemy. 

Najlepszym sposobem na określenie potencjału poprawy wydajności energetycznej jest porównanie przynajmniej dwóch rozwiązań dla tego samego systemu. Jedno z nich pokazuje niższe całkowite zużycie energii podczas okresu, o którym jest tu mowa. Omawianym tu okresem może być jeden sezon klimatyzacyjny lub wiele lat.

Na rzeczywistą oszczędność energii w przykładowej instalacji wody lodowej ma wpływ jakość (właściwości termoizolacyjne, materiał) oraz grubość izolacji. W obliczeniach wykorzystujemy aktualne parametry techniczne elastycznych izolacji kauczukowych AF/Armaflex, ostatnio poprawione w 2006 r.

Aby zapobiec kondensacji w warunkach opisanych w tab. 1., wystarczy zaizolować instalacje izolacją AF/Armaflex AF-1 o narastającej grubości izolacji pomiędzy 7 a 11 mm. Istotna jest przy tym informacja, że otuliny AF/Armaflex są produkowane z technicznie uzasadnionymi grubościami ścianek (tzw. narastająca grubość izolacji).

W celu zapewnienia jednakowej temperatury na powierzchni zewnętrznej izolacji dla wszystkich średnic rur, grubość izolacji będzie zwiększać się automatycznie w miarę, jak będzie wzrastać średnica rury. Średnice rury i grubości izolacji, które są uwzględniane, przedstawiono w tab. 1. (w obliczeniach tych nie porównujemy wszystkich możliwych grubości izolacji ze sobą).

W każdym przypadku, minimalna grubość izolacji potrzebnej, aby zapobiec kondensacji (AF/Armaflex AF-1) jest porównywana z większymi grubościami izolacji (szeregi grubości od AF-2 do AF-6).

Przy wilgotności względnej do 70%, przyjąwszy temperaturę otoczenia do +26°C, zakres grubości izolacji AF-1 od 9,0 do 9,5 mm zapewnia kontrolę kondensacji dla przyjętych średnic rur. W omawianym przypadku, zakres AF-1 jest uważany za „izolację minimalną”, która spełnia swój podstawowy cel – kontrolę kondensacji – jednakże, nie ma ona żadnego konkretnego znaczenia, jeśli uwzględnić kryterium oszczędności energii.

W obliczeniach wydajności energetycznej i ekonomicznej dotyczących większych grubości izolacji, we wszystkich przypadkach porównuje się AF-1 do typoszeregów grubości od AF-2 do AF-6.

   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl