RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny budynku.

Firma Armacell zainicjowała projekt techniczny, w celu zbadania wyżej wymienionej kwestii. Punktem wyjścia jest typowe zastosowanie: instalacje wody lodowej w klimatyzowanych budynkach dostarczające wodę o nominalnej temperaturze +7°C do klimakonwektorów wentylatorowych, usytuowanych w wielu miejscach w budynku.

Zobacz także

PAROC Polska Sp z o.o. Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC? Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC,...

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC, żeby straty ciepła były jak najmniejsze?

PAROC Polska Sp z o.o. Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC? Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów...

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów i wykonawców, jest izolacja termiczna elementów instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Na jakiej podstawie ustalić, jak grube powinny być izolacje techniczne kanałów i urządzeń?

Termo Organika Sp. z o.o. Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by...

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by obniżyć rachunki i ograniczyć zjawisko smogu. Alternatywą dla tradycyjnego białego styropianu jest styropian grafitowy, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Kwota zainwestowana w ocieplenie budynku styropianem grafitowym szybko się zwróci się, a budynkowi zapewni skuteczną...

W czasach, kiedy ceny energii są wysokie i niestety nadal rosną, kiedy istnieje rosnąca zależność od dostawców energii i co bardzo ważne, w perspektywie pogarszających się warunków klimatycznych, potencjał oszczędzania energii w sektorze budowlanym musi być wykorzystywany bardziej rygorystycznie.

Prowadząc obliczenia i opracowania dotyczące zmniejszenia emisji CO2, firma Armacell udowodniła, że jest możliwe osiągnięcie olbrzymich oszczędności energii poprzez modernizację polegającą na właściwym doborze i zastosowaniu odpowiedniej izolacji na instalacjach grzewczych oraz ciepłej wody użytkowej w istniejących budynkach.

Zgodnie z europejską dyrektywą 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], po raz pierwszy przy obliczaniu całościowej charakterystyki energetycznej budynku należy wziąć pod uwagę nie tylko instalacje c.o. i c.w.u. ale również chłodzenie, wentylację i oświetlenie. Dawniej klimatyzacja w budynkach była luksusem, natomiast obecnie sprzedaż klimatyzatorów w Europie wzrasta co roku o 10%.

Nie tylko na południu Europy, ale również w krajach Europy środkowej i północnej montuje się coraz więcej instalacji klimatyzacyjnych. Przyczyną tego są częściowo zmiany klimatyczne, które skutkują gorętszymi sezonami letnimi w regionach europejskich o klimacie umiarkowanym.

Konieczność zapewnienia niskich temperatur potrzebnych do chłodnictwa i klimatyzacji powoduje wysokie koszty. W optymalizacji tych kosztów ważną rolę odgrywa izolacja. Zapewnia ona utrzymywanie jak najdłużej wymaganej temperatury czynnika, redukując tym samym czas pracy agregatu chłodzącego.

Jak dowodzi ten artykuł, poprzez optymalizację izolacji rur z wodą lodową, można uzyskać znaczny potencjał oszczędności. Dotychczas głównym celem izolowania rur z czynnikami chłodzącymi było zapobieganie kondensacji. W przyszłości celem pierwszoplanowym powinno stać się zmniejszenie straty energii z instalacji.

Potencjał oszczędności energii w instalacjach klimatyzacyjnych opartych na wodzie lodowej

W zależności od struktury klimatyzowanego budynku, jego powierzchni, złożoności i liczby pięter, układ rurociągów z wodą lodową może być zaprojektowany i skonstruowany na różne sposoby. Jest on zazwyczaj dzielony na sekcje, dla każdej grupy klimakonwektorów.

Regułą jest, że im większa liczba klimakonwektorów, do których ma być dostarczony czynnik chłodzący, tym większa średnica rury. Dlatego też w takiej instalacji mamy do czynienia z rurami o różnych średnicach. W analizowanym przypadku zyski ciepła obliczane są w odniesieniu do metra bieżącego rury, dlatego długość rury w każdej sekcji jest nieistotna. Aspekty, które są istotne to przyjęta średnica rury, o wymiarach od DN 32 do DN 100 oraz grubość izolacji rur, którymi się tutaj zajmujemy. 

Najlepszym sposobem na określenie potencjału poprawy wydajności energetycznej jest porównanie przynajmniej dwóch rozwiązań dla tego samego systemu. Jedno z nich pokazuje niższe całkowite zużycie energii podczas okresu, o którym jest tu mowa. Omawianym tu okresem może być jeden sezon klimatyzacyjny lub wiele lat.

Na rzeczywistą oszczędność energii w przykładowej instalacji wody lodowej ma wpływ jakość (właściwości termoizolacyjne, materiał) oraz grubość izolacji. W obliczeniach wykorzystujemy aktualne parametry techniczne elastycznych izolacji kauczukowych AF/Armaflex, ostatnio poprawione w 2006 r.

Aby zapobiec kondensacji w warunkach opisanych w tab. 1., wystarczy zaizolować instalacje izolacją AF/Armaflex AF-1 o narastającej grubości izolacji pomiędzy 7 a 11 mm. Istotna jest przy tym informacja, że otuliny AF/Armaflex są produkowane z technicznie uzasadnionymi grubościami ścianek (tzw. narastająca grubość izolacji).

W celu zapewnienia jednakowej temperatury na powierzchni zewnętrznej izolacji dla wszystkich średnic rur grubość izolacji będzie zwiększać się automatycznie w miarę, jak będzie wzrastać średnica rury. Średnice rury i grubości izolacji, które są uwzględniane, przedstawiono w tab. 1. (w obliczeniach tych nie porównujemy wszystkich możliwych grubości izolacji ze sobą).

W każdym przypadku minimalna grubość izolacji potrzebnej, aby zapobiec kondensacji (AF/Armaflex AF-1) jest porównywana z większymi grubościami izolacji (szeregi grubości od AF-2 do AF-6).

Przy wilgotności względnej do 70%, przyjąwszy temperaturę otoczenia do +26°C, zakres grubości izolacji AF-1 od 9,0 do 9,5 mm zapewnia kontrolę kondensacji dla przyjętych średnic rur. W omawianym przypadku zakres AF-1 jest uważany za „izolację minimalną”, która spełnia swój podstawowy cel – kontrolę kondensacji – jednakże, nie ma ona żadnego konkretnego znaczenia, jeśli uwzględnić kryterium oszczędności energii.

W obliczeniach wydajności energetycznej i ekonomicznej dotyczących większych grubości izolacji, we wszystkich przypadkach porównuje się AF-1 do typoszeregów grubości od AF-2 do AF-6.

Kolejność obliczeń

Dla każdej danej średnicy rury i grubości izolacji zysk ciepła z powietrza otaczającego instalację może być obliczony w odniesieniu do metra bieżącego rury w [W/m]. Zysk ciepła powoduje lekki wzrost temperatury wody lodowej w instalacji, dodatkowo do głównego przyrostu o 5÷6 K w klimakonwektorach.

W agregacie wody lodowej temperatura czynnika musi być ponownie obniżona do pierwotnych +7°C w możliwie wydajny energetycznie sposób. Chociaż wzrost temperatury, będący rezultatem zysku ciepła, nie jest bardzo duży, nawet w przeliczeniu na setki metrów rur, to akumuluje się on poprzez wiele cykli i powoduje znaczącą stratę energii po kilku sezonach klimatyzacyjnych.

W typowych sytuacjach bardziej powszechne jest kontrolowanie temperatury powrotu wynoszącej od +11 do +12°C niż temperatury zasilania rzędu +6 do +7°C. Jednakże, sterowanie instalacją nie jest szczególnie istotne w obliczeniach.

Jedyną ważną rzeczą jest założenie, że zysk ciepła dla instalacji rurociągów wody lodowej musi być rekompensowany większym zużyciem energii (głównie sprężarki) w centralnej jednostce chłodzącej. Jeśli już zyski ciepła w [W/m] dla różnych grubości izolacji będą znane, można obliczyć różnicę wobec najwyższego poziomu zysku ciepła dla grubości AF-1, uzyskując w ten sposób oszczędności [W/m] w porównaniu z najmniejszą grubością izolacji (wymaganie minimalne dla kontroli kondensacji).

Co więcej, poprzez pomnożenie oszczędności w zysku ciepła przez omawiany okres czasu, można obliczyć oszczędności energii cieplnej [kWh/m] w danym okresie czasu, np. w jednym lub większej liczbie sezonów klimatyzacyjnych.

Dane do obliczeń

Tabela 1. Podstawowe dane do obliczeń

Uwzględnione średnice rur

Tabela 2. Uwzględnione średnice rur i odpowiednie grubości izolacji AF/Armaflex

W przedstawionych obliczeniach zakłada się 6-miesięczny sezon klimatyzacyjny. To, co można zaoszczędzić podczas eksploatacji instalacji klimatyzacyjnej, to energia elektryczna zużywana przez centralną jednostkę chłodzącą w danym okresie czasu. Oszczędności te można obliczyć za pomocą wskaźnika wydajności energetycznej (WWE), w którym brane są pod uwagę sprężarki, wentylatory i elementy kontrolne.

WWE zależy od warunków pracy jednostki chłodzącej: temperatury powietrza atmosferycznego oraz temperatury wody lodowej opuszczającej jednostkę (temperatury zasilania). Może on mieć zakres od ok. 1,7 do 3,0. Dla celów niniejszych obliczeń przyjmuje się wskaźnik wydajności energetycznej 2,6 dla całego okresu klimatyzacyjnego.

Gdy znane są oszczędności energii elektrycznej, możliwe jest również obliczenie zmniejszenia emisji CO2. Współczynnik emisji CO2 zależy od tego, jakie paliwa (gaz, ropa naftowa, węgiel, paliwo atomowe) są zużywane w danym kraju do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach.

Np. w Niemczech, współczynnik ten wynosi 0,683 kg CO2/kWh. W tabelach 3a i 3b przedstawione są wyniki obliczeń energetycznych dla rur o średnicach DN 40 (48,3 mm) oraz DN 80 (88,9 mm) przypadające na 1 mb rury.

Oszczędności energii rur

Tabela 3a. Oszczędności energii dla rur z wodą lodową o średnicy DN 40 (48,3 mm) na 1 mb

Obliczenie wydajności ekonomicznej

Wyniki przedstawione w tabelach 3a i 3b mogą być ciekawe, ale same w sobie niewiele udowadniają. Jest oczywiste, że gdy zwiększa się grubość izolacji, zyski ciepła będą mniejsze, zaoszczędzając w ten sposób energię cieplną i elektryczną oraz zmniejszając emisję CO2.

Kwestią, która jeszcze nie była omawiana w niniejszym artykule, jest opłacalność inwestycji w optymalną izolację. Inwestycja początkowa w grubszą izolację jest nieznacznie większa niż inwestycja w minimalną izolację wymaganą celu zapobieżenia kondensacji. Tak czy inaczej, koszty montażu izolacji występują w obu przypadkach, a zatem można ich nie uwzględniać.

Pozostaje kwestia wyjaśnienia, czy wyższe koszty inwestycyjne będą równoważone przez wyższe oszczędności energii, innymi słowy, czy cała operacja zastosowania grubszej izolacji będzie się opłacać.

Tabela oszczędności energii

Tabela 3b. Oszczędności energii dla rur z wodą chłodzącą o średnicy DN 80 (88,9 mm) względem 1 mb

W tych obliczeniach musi być obliczana wartość finansowa oszczędności energetycznych na każdy kolejny rok, na podstawie przyjętego rocznego wzrostu cen energii, a następnie wartość ta musi być sprowadzona do wartości obecnej, włączywszy przyjętą realną stopę zwrotu (oprocentowania). Przyszłe oszczędności należy porównać z bieżącą inwestycją.

Przyjęte tu wartości przyrostu rocznego cen energii oraz stopa zwrotu wynoszą odpowiednio 5 i 4%. Obliczenia oparte są na cenach energii elektrycznej przyjętych w wysokości 0,20 EUR/kWh.

Porównanie oszczędności finansowych

Rys. 1. Porównanie oszczędności finansowych po 5, 10, 15, 20, 25 i 30 latach oraz dodatkowe koszty inwestycji (linia żółta) względem minimalnej grubości izolacji, mającej na celu zapobieżenie kondensacji (AF-1), dla średnic rur DN 40 i DN 80

Oszczędności finansowe i koszty inwestycji (cena izolacji dla inwestora) są przedstawione na rys. 1. dla średnic rur DN 40 (48,3 mm) oraz DN 80 (88,9 mm). Jak można zaobserwować na rys. 1., na przykładzie rury DN 40, uzyskane oszczędności po 5, a nawet po 10 latach są ciągle poniżej linii kosztów inwestycji, czyli są ujemne.

Jednakże, po osiągnięciu punktu przełomowego po ok. 10 latach, możliwe są realne oszczędności. Aby zatem oszacować oszczędności całkowite, koszty inwestycji (linia żółta) muszą zostać odjęte od oszczędności finansowych energii, i w ten sposób uzyskujemy właśnie oszczędności całkowite. Są one przedstawione na rys. 2. i 3. ponownie dla rur DN 40 (48,3 mm) i DN 80 (88,9 mm).

Na rys. 2. i 3. pokazano, że w naszym przykładzie istnieje optymalna grubość izolacji, dla której oszczędności całkowite są najwyższe. W podanych tu warunkach jest to zakres AF/Armaflex AF-4 (20,0÷23,5 mm). Nawet w przypadku większych grubości izolacji (zakresy AF-5 i AF-6), wyższe koszty inwestycji nie są wystarczająco rekompensowane przez dodatkowy efekt oszczędności energii.

Jednakże ważne jest tutaj, aby pamiętać, że przedstawione wyniki są przewidywaniem dotyczącym przyszłości, przyjmując pewne założenia z perspektywy teraźniejszej – czyli, jeśli np. średni wzrost roczny cen energii będzie wynosił więcej niż 5% ponad przyjęty lub jeśli nastąpi nagły wzrost cen, wtedy nawet zastosowanie grubszych izolacji będzie miało sens z ekonomicznego punktu widzenia. Prawdziwym jest stwierdzenie, że w kategoriach całkowitych tym więcej energii jest oszczędzane, im większa grubość izolacji.

Równocześnie, nawet jeśli początkowe koszty inwestycji będą wyższe, jest ona bardziej przyjazna dla środowiska.

Jednym z powodów niższej wydajności ekonomicznej większych grubości izolacji w porównaniu do zakresu AF-4 jest fakt, iż przewodność cieplna izolacji AF-5 i AF-6 jest o 10% wyższa (0,036 W/mK), stąd oszczędności energii są o 10% niższe.

Inny powód to fakt natury czysto fizycznej – oszczędność energii w rurach, odmiennie niż w przypadku wymiany ciepła przez płaską powierzchnię – zmniejsza się w zależności od zastosowania każdej następnej grubości izolacji, z powodu większej powierzchni wymiany ciepła.

Oszczędności energii i redukcje w emisji COsą przedstawione na rys. 4. i 5.

Oszczędności całkowite

Rys. 2. Oszczędności całkowite po 10, 20 i 30 latach względem minimalnej izolacji, potrzebnej do zapobieżenia kondensacji (AF-1), dla średnic rur DN 40 i DN 80

Całkowite oszczędności finansowe

Rys. 3. Całkowite oszczędności finansowe po 5, 10, 15, 20, 25 i 30 latach względem minimalnej izolacji potrzebnej do zapobieżenia kondensacji (AF-1), dla średnic rur DN 40 i DN 80

W tabeli 4. użyty jest konkretny przykład w celu ukazania potencjału oszczędzania energii, który może być uzyskany poprzez zoptymalizowaną izolację rur wody lodowej.

Zostało tutaj wybrane typowe zastosowanie: supermarket o powierzchni 9000 m2 oraz wymaganiu chłodniczym 70 W/m2, chłodzony przez instalację klimatyzacyjną o mocy 505 kW, o nominalnej temperaturze zasilania +7°C. Całkowita długość rur z wodą lodową, o różnych średnicach, to 608 m. W tabeli 4. zostały opisane szczegółowo odpowiednie odcinki instalacji rurowej.

Dla temperatury powietrza +26°C i wilgotności względnej φ≤70% izolacja AF/Armaflex AF-1 (7÷10 mm) jest wystarczająca, aby zapobiec kondensacji. Oszczędności dodatkowe, które mogą być uzyskane przy większych grubościach izolacji, ilustruje rys. 6. W podanych warunkach izolacja AF/Armaflex AF-4 (20,0÷23,5 mm) jest optymalna. Inwestycja o nieznacznie wyższych kosztach zacznie się opłacać już po 5 latach.

Oszczędności energii elektrycznej

Rys. 4. Oszczędności energii elektrycznej po 10, 20 i 30 latach dla średnic rur DN 40 i DN 80

Redukcja emisji CO2

Rys. 5. Redukcja emisji CO2 po 10, 20 i 30 latach dla średnic rur DN 40 i DN 80

Potencjał oszczędności energii w przykładowym zastosowaniu

Z danych zawartych w tabeli 5. wynika, że w 15-letnim okresie użytkowania, poprzez zastosowanie izolacji AF-4, zużycie energii elektrycznej może być zredukowane o 153 MWh.

Przyjmując roczny wzrost cen energii o 5%, można zaoszczędzić 23 200 EUR. Pod względem emisji CO2, następuje redukcja tego związku o ok. 105 ton, co jest mniej więcej równe rocznej emisji CO2 z 20 średnich domów jednorodzinnych, o powierzchni 150 m2 oraz zapotrzebowaniu na energię 100 kWh/m2.

Wnioski

W przeciwieństwie do powszechnie panującego przekonania minimalna grubość izolacji potrzebna do kontroli kondensacji w rurach z wodą lodową nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem oszczędności energii. Dodatkowe oszczędności energii mogą być uzyskane przy większej grubości izolacji; w przedstawionych typowych warunkach, przez zastosowanie izolacji AF/Armaflex o optymalnej grubości AF-4 (20,0÷23,5 mm). 

Odcinki instalacji rurowej

Tabela 4. Odcinki instalacji rurowej i ich średnice w przykładowym budynku

Nieznacznie wyższe koszty inwestycji zwrócą się już po 5÷10 latach. Z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia, istnieje górny limit grubości izolacji rur z wodą lodową. Przyjmując typowo europejskie warunki podstawowe, optymalna grubość izolacji to 20÷30 mm.

Możliwości oszczędności finansowych

Rys. 6. Możliwości oszczędności finansowych, jakie daje wyższy poziom izolacji (biorąc pod uwagę wyższe koszty inwestycji)

Przy typowym zastosowaniu (9000 m2 powierzchni, o wymaganiu chłodniczym 70 W/m2) poprzez optymalną izolację, można zaoszczędzić 153 MWh energii elektrycznej lub 23 200 EUR w 15-letnim okresie użytkowania. W zakresie ochrony środowiska, redukcja emisji CO2 wynosi 105 ton. Zużycie energii w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych jest olbrzymie. Pomimo to, użytkownicy i inwestorzy są często tego nieświadomi.

Potencjał oszczędności energii

Tabela 5. Potencjał oszczędności energii różnych grubości izolacji w 15-letnim okresie użytkowania

Z uwagi na rosnące ceny energii, oszczędność energii w instalacjach staje się coraz ważniejsza, ponieważ poprzez instalacje oszczędne energetycznie można zaoszczędzić konkretne środki finansowe. Równocześnie instalacje takie chronią środowisko. Zwłaszcza w sektorze niemieszkaniowym na całym świecie istnieje duży potencjał oszczędności.

Gdyby zrealizować wspomniany potencjał, zmalałoby zużycie energii oraz zwiększyłaby się wartość nieruchomości, bezpieczeństwo energetyczne i ochrona środowiska.

Literatura

 1. Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paweł Lachman Pompy ciepła w układach hybrydowych

Pompy ciepła w układach hybrydowych Pompy ciepła w układach hybrydowych

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych...

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych urządzeń grzewczych (najwyższe klasy: A+ i A++). Nie bez znaczenia jest też duży udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywany przez pompę ciepła (min. 60% dla sezonowego współczynnika SPF równego 2,5).

dr inż. Maria Kostka Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym

Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym

W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu...

W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu optymalizacji kosztów i zapewnienia komfortu użytkownikom.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

arch. Mateusz Sikorski Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami...

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych,...

Waldemar Joniec Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Gazowe pompy ciepła w PGNiG Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

dr inż. Anna Bryszewska-Mazurek, dr inż. Wojciech Mazurek, mgr inż. Grzegorz Napolski, mgr inż. Tymoteusz Świeboda Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej...

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu. Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Co nowego w kurtynach powietrznych?

Co nowego w kurtynach powietrznych? Co nowego w kurtynach powietrznych?

Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu...

Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu ruchu pieszych (sklepy, urzędy, biura, galerie handlowe itd.) montuje się je również nad bramami wjazdowymi w obiektach przemysłowych, w chłodniach, a nawet na farmach − jako ochronę przed owadami.

Waldemar Joniec Czym będziemy ogrzewać domy?

Czym będziemy ogrzewać domy? Czym będziemy ogrzewać domy?

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

dr inż. Piotr Jadwiszczak Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o. Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie...

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie hydrauliczne stają się nieaktualne i nieskuteczne. Wymagane są zmiany dostosowujące c.o. do pracy w nowych warunkach. Dla zapewnienia poprawnej, komfortowej i energooszczędnej pracy konieczne jest ponowne równoważenie hydrauliczne istniejącej instalacji c.o.

dr hab. inż. Wojciech Ozgowicz, dr inż. Elżbieta Kalinowska-Ozgowicz, dr inż. Sabina Lesz, mgr inż. Aleksander Kowalski Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sterowanie domem w zasięgu ręki

Sterowanie domem w zasięgu ręki Sterowanie domem w zasięgu ręki

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować...

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować własnym domem, utrzymując przy tym komfortowe parametry mikroklimatu. Takie udogodnienia są znakiem naszych czasów, dlatego warto na bieżąco śledzić nowe możliwości w tym zakresie.

REGULUS-system Wójcik s.j. Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową...

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową dla siebie? Czy taka sama temperatura powinna panować w domu w porze relaksu, zajęć wymagających aktywności fizycznej, aktywności umysłowej, czy też podczas snu? Czy taka sama temperatura powinna panować w każdym pomieszczeniu, w całym domu, podczas całego sezonu grzewczego?

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła? Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Ilario Vigani Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin

Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa. Wytwarzanie...

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa. Wytwarzanie dwóch rodzajów energii z jednego źródła jest wydajne, oszczędne i korzystne dla środowiska. Bezolejowe mikroturbiny pozwalają na zmianę natężenia zasilania w cyklu dzień-noc oraz lato-zima, co jest zaletą w porównaniu do standardowych silników stosowanych w branży hotelarskiej i spa.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków

Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków

Termomodernizacja budynku powinna kompleksowo obejmować wszystkie aspekty związane z jego energochłonnością. Niestety w praktyce często ogranicza się jedynie do zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród...

Termomodernizacja budynku powinna kompleksowo obejmować wszystkie aspekty związane z jego energochłonnością. Niestety w praktyce często ogranicza się jedynie do zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i wymiany stolarki okiennej, bez ingerencji w źródło ciepła i instalację centralnego ogrzewania. Jest to działanie niewłaściwe, niepełne, a nawet szkodliwe z energetycznego punktu widzenia. Jakość pracy instalacji nie poprawia się, a w określonych przypadkach nawet pogarsza. Zużycie...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna?

Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna? Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna?

Postawione w tytule pytanie pewnie łatwo można byłoby zbyć jednym słowem, ale nim się na nie zdecydujemy, warto poświęcić chwilę na zastanowienie.

Postawione w tytule pytanie pewnie łatwo można byłoby zbyć jednym słowem, ale nim się na nie zdecydujemy, warto poświęcić chwilę na zastanowienie.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

dr inż. Małgorzata Smuczyńska Rynek pomp ciepła w Polsce

Rynek pomp ciepła w Polsce Rynek pomp ciepła w Polsce

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych....

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Jej głównym celem jest doprowadzenie do wzrostu wykorzystania OZE w całkowitym zużyciu energii do poziomu 15% w 2020 r. Prognozy rozwoju rynku OZE w Polsce i pozostałych krajach Unii wskazują, że znaczącą rolę w wypełnieniu wymagań dyrektywy może odegrać geotermia, zwłaszcza niskotemperaturowa,...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie...

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie kotłów gazowych do wytwarzania ciepła na potrzeby chwilowe.

prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik Rozwiązania źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Rozwiązania źródła ciepła dla domu jednorodzinnego Rozwiązania źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane...

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z ogrzewaniem oraz przygotowaniem i rozprowadzaniem ciepłej wody.

Paweł Ślęzak Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki...

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki i sterowania oraz urządzeń do łączności (komputerów, tabletów i smartfonów) pozwala na jeszcze łatwiejszą obsługę systemu grzewczego i wentylacyjnego przez użytkownika. Rozwój techniki sprawił, że firmy wykonawcze już dziś mogą realizować nawet bardzo nietypowe instalacje z pompami ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.