Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Ciąg dalszy artykułu...

Równocześnie, nawet jeśli początkowe koszty inwestycji będą wyższe, jest ona bardziej przyjazna dla środowiska.

Jednym z powodów niższej wydajności ekonomicznej większych grubości izolacji w porównaniu do zakresu AF-4 jest fakt, iż przewodność cieplna izolacji AF-5 i AF-6 jest o 10% wyższa (0,036 W/mK), stąd oszczędności energii są o 10% niższe.

Inny powód to fakt natury czysto fizycznej – oszczędność energii w rurach, odmiennie niż w przypadku wymiany ciepła przez płaską powierzchnię – zmniejsza się w zależności od zastosowania każdej następnej grubości izolacji, z powodu większej powierzchni wymiany ciepła.

Oszczędności energii i redukcje w emisji CO2 są przedstawione na rys. 4. i 5.

Rys. Armacell
Rys. 2. Oszczędności całkowite po 10, 20 i 30 latach względem minimalnej izolacji, potrzebnej do zapobieżenia kondensacji (AF-1), dla średnic rur DN 40 i DN 80
Rys. Armacell
Rys. 3. Całkowite oszczędności finansowe po 5, 10, 15, 20, 25 i 30 latach względem minimalnej izolacji potrzebnej do zapobieżenia kondensacji (AF-1), dla średnic rur DN 40 i DN 80


W tabeli 4. użyty jest konkretny przykład w celu ukazania potencjału oszczędzania energii, który może być uzyskany poprzez zoptymalizowaną izolację rur wody lodowej.

Zostało tutaj wybrane typowe zastosowanie: supermarket o powierzchni 9000 m2 oraz wymaganiu chłodniczym 70 W/m2, chłodzony przez instalację klimatyzacyjną o mocy 505 kW, o nominalnej temperaturze zasilania +7°C. Całkowita długość rur z wodą lodową, o różnych średnicach, to 608 m. W tabeli 4. zostały opisane szczegółowo odpowiednie odcinki instalacji rurowej.

Dla temperatury powietrza +26°C i wilgotności względnej φ≤70%, izolacja AF/Armaflex AF-1 (7÷10 mm) jest wystarczająca, aby zapobiec kondensacji. Oszczędności dodatkowe, które mogą być uzyskane przy większych grubościach izolacji ilustruje rys. 6. W podanych warunkach, izolacja AF/Armaflex AF-4 (20,0÷23,5 mm) jest optymalna. Inwestycja o nieznacznie wyższych kosztach zacznie się opłacać już po 5 latach.

Rys. Armacell
Rys. 4. Oszczędności energii elektrycznej po 10, 20 i 30 latach dla średnic rur DN 40 i DN 80
Rys. Armacell
Rys. 5. Redukcja emisji CO2 po 10, 20 i 30 latach dla średnic rur DN 40 i DN 80
   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl