.

...ZAMÓW pełne e-wydanie magazynu "Rynek Instalacyjny" 3/2015 [PDF] >>...

 
Artykuł sponsorowany

Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych przy pomocy podzielników kosztów centralnego ogrzewania oraz przy pomocy liczników ciepła

 Ciepło Corporation  |  20.08.2011  |  4
Ciepło Corporation
Ciepło Corporation

Problemy z rozliczeniem kosztów centralnego ogrzewania przy pomocy podzielników kosztów zdarzają się bardzo często. Mogą to być problemy związane np. z działalnością lokatorów, nadmiernym oszczędzaniem, kombinowaniem a także, choć o wiele rzadziej, z nadmiernym zużyciem ciepła. Zmianę zachowania lokatorów można jednak skutecznie wyegzekwować i przełożyć na racjonale rozliczenie.

W artykule omówione zostanie rozliczenie ciepła w oparciu o dwa konkretne przykłady rozliczenia kosztów ogrzewania mieszkań w dwóch różnych wspólnotach mieszkaniowych. Dla lepszego zobrazowania problemu, przedstawieni zostaną lokatorzy nietypowi, oszczędzający ciepło, a właściwie nieużywający ciepła tzn. ogrzewający swoje mieszkanie ciepłem sąsiadów, przenikającym przez ściany wewnętrzne. Takie zachowanie to po prostu kradzież ciepła, dlatego podany zostanie również punkt widzenia innych lokatorów.

Po pierwsze, czy lokator powinien płacić za ciepło, które zużył, czy za ciepło, które pobrał z własnych kaloryferów?

Zasada rozliczeń jest następująca: zawsze suma pieniędzy zapłaconych przez wszystkich najemców rozliczanej nieruchomości musi być równa kwocie ogólnej za zużyte ciepło przez tą nieruchomość.

Wynika z tego, że jeżeli jeden lokator zapłaci mniej, to inny lokator musi zapłacić więcej. Jeżeli nieruchomość ma na przykład 20 mieszkań, to ogólna kwota za zużyte ciepło rozkłada się na 20 lokatorów w różnej wielkości. Jeżeli jeden z mieszkańców nie mieszka i jego licznik pokazuje zero, to praktycznie kwota rozkłada się na 19 lokatorów i jest wyższa, niżby rozkładała się na 20 mieszkań.

Reasumując, lokatorzy – sąsiedzi nieobecnego, który zakręcił grzejniki, płacą średnio 30% więcej, niżby zapłacili normalnie, gdyż to oni ogrzewają jego mieszkanie.
Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

ANALIZA PRZYPADKU:

Czy takie rozliczenie jest zgodne z rzeczywistym zużyciem ciepła? Nie.

Kto zapłacił za ciepło przenikające przez przegrody wewnętrzne z sąsiadujących lokali do mieszkań, w których wyłączono c.o.?
Pozostali lokatorzy tej wspólnoty mieszkaniowej zapłacili za ciepło zużyte przez syna Państwa M, pochodzące z grzejników sąsiadów, ogrzewając to mieszkanie poprzez przenikanie ciepła przez przegrody wewnętrzne.

Czy lokator powinien płacić za ciepło, które zużył, czy za ciepło, które pobrał z własnych kaloryferów?
Państwo M jak również ich syn nie pobrali z własnych kaloryferów żadnego ciepła, niemniej w ich mieszkaniach, jak sami stwierdzili, utrzymywała się temperatura powyżej 17°C.

Każdy powinien płacić za ciepło, które zużył i nieważne jest, czy ciepło to pobrał z własnych kaloryferów, czy od sąsiadów.  

Perpetuum mobile?
Nie! Temperatura w obu omawianych mieszkaniach była wynikiem przenikania ciepła przez przegrody. Sąsiedzi z boków, z dołu i z góry nieogrzewanych mieszkań musieli zwiększyć przez to własne zużycie ciepła.

Bezsprzecznie Państwo M oraz ich syn zużyli ciepło sąsiadów. W obu przypadkach zużyli tyle samo ciepła, ale mieli inne rozliczenie ze względu na różne systemy rozliczeń. Sąsiedzi Państwa M i ich syna  zapewne wiedzą, że mimowolnie uczestniczą w finansowaniu ogrzewania tych mieszkań. Tak niski koszt ogrzewania mieszkania syna państwa M jest wynikiem złego regulaminu rozliczeń wspólnoty mieszkaniowej, w której znajduje się jego mieszkanie.

Jak policzyć ciepło pobrane z kaloryferów sąsiadów?
Nikt nie opracował takiego systemu, są różne kombinacje, ale brakuje na świecie systemu, który by takie przypadki umiał rzetelnie rozliczyć.
W okresie, gdy tworzono prawo w Polsce, zostałem poproszony o wyrażenie swojej opinii, niestety mój punkt widzenia nie został w żadnym stopniu uwzględniony i przepisy polskie nie stanowią nic na temat rozliczeń.

Przedstawię Państwu moje stanowisko w oparciu o porównanie doświadczeń czeskich. Czesi opracowali przepisy, które pozwalają rozliczać koszty centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych przy pomocy podzielników kosztów centralnego ogrzewania w miarę sensownie. Stosują oni kryterium maksymalnego i minimalnego zużycia ciepła. Uważają, że oszczędność ciepła oraz „trwonienie” powyżej 40%  ciepła, jest niemożliwe przy prawidłowej eksploatacji mieszkania i nie interesuje ich, czy ktoś mieszka, czy mieszkanie stoi puste. Nie jest to wprawdzie sposób doskonały, ale uważam, że na dzień dzisiejszy najlepszy.
Proponujemy, aby administratorzy rozliczali koszty centralnego ogrzewania właśnie z 40% ograniczeniami, tak powinien być opracowany regulamin. Regulamin to prawo.

PRZYKŁAD:
Państwo M posiadają mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej. Za ubiegły sezon maksymalna opłata za centralne ogrzewanie w tym budynku wyniosła 25,80 zł/m2.
Państwo M posiadają mieszkanie o powierzchni 42,90 m2. Opłata za ich mieszkanie przy średnim zużyciu wynosiłaby w takim przypadku 1106,82 zł za rok, czyli 92,24 zł za miesiąc, co daje 2,1 zł za m2 miesięcznie.
Państwo M nie mieszkają w tym mieszkaniu i w ogóle nie używają centralnego ogrzewania. W ich mieszkaniu, jak sami oświadczyli, utrzymuje się temperatura powyżej 17°C. Temperatura ta jest wynikiem przenikania ciepła przez przegrody wewnętrzne pomiędzy ich mieszkaniem, a mieszkaniami sąsiadującymi. Podzielniki cieczowe odparowały i system naliczył opłatę 512,59 zł za rok. Jest to mniej, niż połowa maksymalnego zużycia ciepła w tej wspólnocie mieszkaniowej. Opłata wynosi około 60 zł miesięcznie, czyli około 1,50 zł za m2 miesięcznie.
Syn Państwa M posiada podobnej wielkości mieszkanie w tym samym mieście, ale w innej wspólnocie mieszkaniowej i również w nim nie mieszka. Za ubiegły sezon za centralne ogrzewanie zapłacił tylko 110 zł, mając również temperaturę powyżej 17°C.
W mieszkaniu syna Państwa M są zainstalowane podzielniki elektroniczne i one pokazały zero. Takie rozliczenie powstało na bazie przyjętego systemu rozliczeń, w którym 80% kwoty pochodzi z podzielników, a 20% to koszty stałe. Czyli syn Państwa M zapłacił za ogrzewanie swojego mieszkania około 0,28 zł za m2 miesięcznie.

 

Staramy się właśnie opatentować program rozliczeniowy, który zrewolucjonizuje rynek rozliczeń. Będzie to program rynkowy, przejrzysty i co najważniejsze, wyeliminuje tzw. „kominy”. Wszystkie znane mi firmy rozliczają podzielniki elektroniczne, jak wypadkowe, a jest to duży błąd.
Stworzymy pierwszy program do rozliczeń podzielników elektronicznych. Do tej pory nie słyszałem, aby ktokolwiek zastanawiał się nad specyfiką podzielników elektronicznych, a tym bardziej podzielników z odczytem radiowym.
Nasz system zakłada, że im ktoś zużywa więcej „działek" – jednostek zużycia ciepła, tym cena jednostkowa „działki" powinna być mniejsza.

Uważam również, że kosztem stałym powinna być cena energii, pozwalająca utrzymać w budynku temperaturę minimalną 16°C, zgodną z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku: dział 4, rozdział I, § 134 pkt 5 i 6. Koszt ten powinien być corocznie wyliczany w zależności od temperatur zewnętrznych występujących w danym sezonie grzewczym, w oparciu o dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Lokatorzy boją się rozliczeń z dużym udziałem kosztów stałych, ponieważ ich nie rozumieją. Uczciwi lokatorzy nic nie tracą, bo koszt stały tak naprawdę nie jest kosztem stałym, jest to koszt zmienny liczony z powierzchni, dla każdego sezonu inny, zależny od całkowitego zużycia ciepła w danym sezonie. Nazywa się go stałym, bo jest taki sam procentowo w danym sezonie dla każdego mieszkania w danym budynku w danym roku. De facto, ten koszt zmienny liczony z powierzchni w każdym budynku jest inny, również w każdym roku jest inny.

W przypadku różnic w wysokości lokali, do rozliczeń powinno się używać, zamiast metrów kwadratowych, metry sześcienne. Ważne przy tym jest, aby ocenić jakość pracy podzielnika elektronicznego poprzez porównanie mierzonych temperatur.

A jak wygląda sytuacja w mieszkaniach z rozdziałem poziomym i licznikiem ciepła na mieszkanie?
Podobnie. Lokator, który nie zużywa ciepła z własnych kaloryferów, jest ogrzewany przez sąsiadów. Dlatego szczególnie ważne jest, aby ludzie zrozumieli, że spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa to zespół, który w założeniu zmuszony jest do solidarnego uczestnictwa w kosztach.

W czasie niezbyt sympatycznych rozmów z mieszkańcami jednej ze spółdzielni, w której wiele podzielników elektronicznych odnotowało zero lub wartość niewiele różniącą się od zera, jeden z lokatorów oświadczył, że ma zero na podzielnikach i nic nie zapłaci. Na moje pytanie jaką miał temperaturę w mieszkaniu odpowiedział, cytuję z pamięci: wystarczającą, pod moim mieszkaniem mieszka małżeństwo z dwojgiem małych dzieci i muszą grzać, to przy okazji ogrzewają moje mieszkanie.
Nie potrafiłem tego skomentować. Zapewne wiele jest takich przypadków tyle, że większość nie przyznaje się do tego aż tak jednoznacznie.

logo

ogrzewanie

Rozwiązania, dzięki którym unikniesz błędów w wykonaniu podłogówki

Pompy ciepła idealne do budynków nowych i modernizowanych

pompy ciepła

Równoważenie hydrauliczne instalacji z pompami ciepła

Z czego zbudować trwałą instalację c.w.u. i c.o.?

Równoważenie hydrauliczne Instalacje

Zawory kulowe ze znakiem serca

Co wiesz o grzejnikach niskotemperaturowych?

Zawory kulowe ze znakiem serca Grzejniki niskopemperaturowe

Grzejniki, z których zbudujesz dowolnych rozmiarów system

Efektywne odprowadzanie skroplin, gdy standardowe rozwiązanie zawodzi

FRACTAL CANAL Efektywne odprowadzanie skroplin

Grzejniki konwekcyjne o wysokiej sprawności

 
   

wszystkie

KONKURS! Wygraj finansowanie bez kosztów wstępnych

Jak poprawić efektywność wentylacji i jakość powietrza?

Czujniki

Sposób na skuteczny montaż izolacji instalacji

mocowanie izolacji  

 

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacjaSztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj >

Komentarze

(4)
Tadeusz | 05.06.2014, 14:48
Uważam artykuł za bardzo pożyteczny i calkowicie się zgadzam, że w rozliczeniu ciepła przy pomocy podzielników ciepła zainstalowanych na każdym kaloryferze (zdalnie sterowanych) są wielkie nieprawidłowości. Wg mnie koszty stałe dzielone na wszystkich lokatorów powinny wynosić conajmniej 50% - popieram stanowiska, że nawet 60%, a koszty zmienne tyko 40%. od półtora roku mieszkam w budynku, gdzie jest ten system rozliczania. Otrzymałem właśnie i rozliczenie i za mieszkanie o pow. 46 m 2 otrzymałem naliczenie w wysokości prawie 4.700 zł (cztery tysiące siedemset złotych). Złozyłem odwołanie i czekam na odpowiedź. Po rozmowach z innymi lokatorami, dostawcą ciepła i administracją okazuje się, wiekszość kolkatorów ma nadpłaty, a tylko kilku (około 5) na 45 lokali musi dopłacić wysokie sumy, bo ogrzewali swoje mieszkanie i mieszkania sąsiadów. Ci którzy mają nadpłaty, przeważnie mają pozakręcane kaloryfery, albo korzystają tylko z jednego. My mamy jeszcze to szczęście, że mieszkamy na ostatnim piętrze i mamy mieszkanie narożne, więc administarcja twierdzi, że moje koszty za ciepło muszą być wyższe od pozostałych o conajmniej 50%, co jest wielką bzdurą
trzezwy | 21.09.2014, 10:20
będą likwidować kominy - kominy ponoszonych opłat,
natomiast ograniczenie kominów zużycia ciepła w ogóle ich nie interesuje,
wwss | 01.02.2015, 18:02
same podzielniki są dobre. Ja korzystam z Isty i jako urządzenie nie mam nic do zarzucenia, spółdzielnia też prawidłowo rozlicza. Dobrze ze są podobne artykuły bo ludzie się boją tego czego nie znają a potem np próbują kombinować.
ewa | 05.03.2015, 15:06
Pytanie: Czy 12 lokatorów może zadecydować aby 4 lokatorów dopłacało do ich ciepła?????????
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.

Przeglądy produktów

3/2015

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2015
W miesięczniku m.in.:
  • - projektowanie obiektów energooszczędnych
  • - ciepło odpadowe z rekuperatorów
Zobacz szczegóły
MK Sp. z o.o. (MK Systemy Kominowe) MK Sp. z o.o. (MK Systemy Kominowe)
Firma MK Systemy Kominowe - jesteśmy liderem polskich producentów systemów odprowadzania spalin ze stali szlachetnych. Nasze kominy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl