Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych przy pomocy podzielników kosztów centralnego ogrzewania oraz przy pomocy liczników ciepła

Ciepło Corporation
Ciepło Corporation

Problemy z rozliczeniem kosztów centralnego ogrzewania przy pomocy podzielników kosztów zdarzają się bardzo często. Mogą to być problemy związane np. z działalnością lokatorów, nadmiernym oszczędzaniem, kombinowaniem a także, choć o wiele rzadziej, z nadmiernym zużyciem ciepła. Zmianę zachowania lokatorów można jednak skutecznie wyegzekwować i przełożyć na racjonale rozliczenie.

W artykule omówione zostanie rozliczenie ciepła w oparciu o dwa konkretne przykłady rozliczenia kosztów ogrzewania mieszkań w dwóch różnych wspólnotach mieszkaniowych. Dla lepszego zobrazowania problemu, przedstawieni zostaną lokatorzy nietypowi, oszczędzający ciepło, a właściwie nieużywający ciepła tzn. ogrzewający swoje mieszkanie ciepłem sąsiadów, przenikającym przez ściany wewnętrzne. Takie zachowanie to po prostu kradzież ciepła, dlatego podany zostanie również punkt widzenia innych lokatorów.

Po pierwsze, czy lokator powinien płacić za ciepło, które zużył, czy za ciepło, które pobrał z własnych kaloryferów?

Zasada rozliczeń jest następująca: zawsze suma pieniędzy zapłaconych przez wszystkich najemców rozliczanej nieruchomości musi być równa kwocie ogólnej za zużyte ciepło przez tą nieruchomość.

Wynika z tego, że jeżeli jeden lokator zapłaci mniej, to inny lokator musi zapłacić więcej. Jeżeli nieruchomość ma na przykład 20 mieszkań, to ogólna kwota za zużyte ciepło rozkłada się na 20 lokatorów w różnej wielkości. Jeżeli jeden z mieszkańców nie mieszka i jego licznik pokazuje zero, to praktycznie kwota rozkłada się na 19 lokatorów i jest wyższa, niżby rozkładała się na 20 mieszkań.

Reasumując, lokatorzy – sąsiedzi nieobecnego, który zakręcił grzejniki, płacą średnio 30% więcej, niżby zapłacili normalnie, gdyż to oni ogrzewają jego mieszkanie.
Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

ANALIZA PRZYPADKU:

Czy takie rozliczenie jest zgodne z rzeczywistym zużyciem ciepła? Nie.

Kto zapłacił za ciepło przenikające przez przegrody wewnętrzne z sąsiadujących lokali do mieszkań, w których wyłączono c.o.?
Pozostali lokatorzy tej wspólnoty mieszkaniowej zapłacili za ciepło zużyte przez syna Państwa M, pochodzące z grzejników sąsiadów, ogrzewając to mieszkanie poprzez przenikanie ciepła przez przegrody wewnętrzne.

Czy lokator powinien płacić za ciepło, które zużył, czy za ciepło, które pobrał z własnych kaloryferów?
Państwo M jak również ich syn nie pobrali z własnych kaloryferów żadnego ciepła, niemniej w ich mieszkaniach, jak sami stwierdzili, utrzymywała się temperatura powyżej 17°C.

Każdy powinien płacić za ciepło, które zużył i nieważne jest, czy ciepło to pobrał z własnych kaloryferów, czy od sąsiadów.  

Perpetuum mobile?
Nie! Temperatura w obu omawianych mieszkaniach była wynikiem przenikania ciepła przez przegrody. Sąsiedzi z boków, z dołu i z góry nieogrzewanych mieszkań musieli zwiększyć przez to własne zużycie ciepła.

Bezsprzecznie Państwo M oraz ich syn zużyli ciepło sąsiadów. W obu przypadkach zużyli tyle samo ciepła, ale mieli inne rozliczenie ze względu na różne systemy rozliczeń. Sąsiedzi Państwa M i ich syna  zapewne wiedzą, że mimowolnie uczestniczą w finansowaniu ogrzewania tych mieszkań. Tak niski koszt ogrzewania mieszkania syna państwa M jest wynikiem złego regulaminu rozliczeń wspólnoty mieszkaniowej, w której znajduje się jego mieszkanie.

Jak policzyć ciepło pobrane z kaloryferów sąsiadów?
Nikt nie opracował takiego systemu, są różne kombinacje, ale brakuje na świecie systemu, który by takie przypadki umiał rzetelnie rozliczyć.
W okresie, gdy tworzono prawo w Polsce, zostałem poproszony o wyrażenie swojej opinii, niestety mój punkt widzenia nie został w żadnym stopniu uwzględniony i przepisy polskie nie stanowią nic na temat rozliczeń.

Przedstawię Państwu moje stanowisko w oparciu o porównanie doświadczeń czeskich. Czesi opracowali przepisy, które pozwalają rozliczać koszty centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych przy pomocy podzielników kosztów centralnego ogrzewania w miarę sensownie. Stosują oni kryterium maksymalnego i minimalnego zużycia ciepła. Uważają, że oszczędność ciepła oraz „trwonienie” powyżej 40%  ciepła, jest niemożliwe przy prawidłowej eksploatacji mieszkania i nie interesuje ich, czy ktoś mieszka, czy mieszkanie stoi puste. Nie jest to wprawdzie sposób doskonały, ale uważam, że na dzień dzisiejszy najlepszy.
Proponujemy, aby administratorzy rozliczali koszty centralnego ogrzewania właśnie z 40% ograniczeniami, tak powinien być opracowany regulamin. Regulamin to prawo.

PRZYKŁAD:
Państwo M posiadają mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej. Za ubiegły sezon maksymalna opłata za centralne ogrzewanie w tym budynku wyniosła 25,80 zł/m2.
Państwo M posiadają mieszkanie o powierzchni 42,90 m2. Opłata za ich mieszkanie przy średnim zużyciu wynosiłaby w takim przypadku 1106,82 zł za rok, czyli 92,24 zł za miesiąc, co daje 2,1 zł za m2 miesięcznie.
Państwo M nie mieszkają w tym mieszkaniu i w ogóle nie używają centralnego ogrzewania. W ich mieszkaniu, jak sami oświadczyli, utrzymuje się temperatura powyżej 17°C. Temperatura ta jest wynikiem przenikania ciepła przez przegrody wewnętrzne pomiędzy ich mieszkaniem, a mieszkaniami sąsiadującymi. Podzielniki cieczowe odparowały i system naliczył opłatę 512,59 zł za rok. Jest to mniej, niż połowa maksymalnego zużycia ciepła w tej wspólnocie mieszkaniowej. Opłata wynosi około 60 zł miesięcznie, czyli około 1,50 zł za m2 miesięcznie.
Syn Państwa M posiada podobnej wielkości mieszkanie w tym samym mieście, ale w innej wspólnocie mieszkaniowej i również w nim nie mieszka. Za ubiegły sezon za centralne ogrzewanie zapłacił tylko 110 zł, mając również temperaturę powyżej 17°C.
W mieszkaniu syna Państwa M są zainstalowane podzielniki elektroniczne i one pokazały zero. Takie rozliczenie powstało na bazie przyjętego systemu rozliczeń, w którym 80% kwoty pochodzi z podzielników, a 20% to koszty stałe. Czyli syn Państwa M zapłacił za ogrzewanie swojego mieszkania około 0,28 zł za m2 miesięcznie.

 

Staramy się właśnie opatentować program rozliczeniowy, który zrewolucjonizuje rynek rozliczeń. Będzie to program rynkowy, przejrzysty i co najważniejsze, wyeliminuje tzw. „kominy”. Wszystkie znane mi firmy rozliczają podzielniki elektroniczne, jak wypadkowe, a jest to duży błąd.
Stworzymy pierwszy program do rozliczeń podzielników elektronicznych. Do tej pory nie słyszałem, aby ktokolwiek zastanawiał się nad specyfiką podzielników elektronicznych, a tym bardziej podzielników z odczytem radiowym.
Nasz system zakłada, że im ktoś zużywa więcej „działek" – jednostek zużycia ciepła, tym cena jednostkowa „działki" powinna być mniejsza.

Uważam również, że kosztem stałym powinna być cena energii, pozwalająca utrzymać w budynku temperaturę minimalną 16°C, zgodną z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku: dział 4, rozdział I, § 134 pkt 5 i 6. Koszt ten powinien być corocznie wyliczany w zależności od temperatur zewnętrznych występujących w danym sezonie grzewczym, w oparciu o dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Lokatorzy boją się rozliczeń z dużym udziałem kosztów stałych, ponieważ ich nie rozumieją. Uczciwi lokatorzy nic nie tracą, bo koszt stały tak naprawdę nie jest kosztem stałym, jest to koszt zmienny liczony z powierzchni, dla każdego sezonu inny, zależny od całkowitego zużycia ciepła w danym sezonie. Nazywa się go stałym, bo jest taki sam procentowo w danym sezonie dla każdego mieszkania w danym budynku w danym roku. De facto, ten koszt zmienny liczony z powierzchni w każdym budynku jest inny, również w każdym roku jest inny.

W przypadku różnic w wysokości lokali, do rozliczeń powinno się używać, zamiast metrów kwadratowych, metry sześcienne. Ważne przy tym jest, aby ocenić jakość pracy podzielnika elektronicznego poprzez porównanie mierzonych temperatur.

A jak wygląda sytuacja w mieszkaniach z rozdziałem poziomym i licznikiem ciepła na mieszkanie?
Podobnie. Lokator, który nie zużywa ciepła z własnych kaloryferów, jest ogrzewany przez sąsiadów. Dlatego szczególnie ważne jest, aby ludzie zrozumieli, że spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa to zespół, który w założeniu zmuszony jest do solidarnego uczestnictwa w kosztach.

W czasie niezbyt sympatycznych rozmów z mieszkańcami jednej ze spółdzielni, w której wiele podzielników elektronicznych odnotowało zero lub wartość niewiele różniącą się od zera, jeden z lokatorów oświadczył, że ma zero na podzielnikach i nic nie zapłaci. Na moje pytanie jaką miał temperaturę w mieszkaniu odpowiedział, cytuję z pamięci: wystarczającą, pod moim mieszkaniem mieszka małżeństwo z dwojgiem małych dzieci i muszą grzać, to przy okazji ogrzewają moje mieszkanie.
Nie potrafiłem tego skomentować. Zapewne wiele jest takich przypadków tyle, że większość nie przyznaje się do tego aż tak jednoznacznie.


logo

   20.08.2011

Komentarze

(44)
Tadeusz | 05.06.2014, 14:48
Uważam artykuł za bardzo pożyteczny i calkowicie się zgadzam, że w rozliczeniu ciepła przy pomocy podzielników ciepła zainstalowanych na każdym kaloryferze (zdalnie sterowanych) są wielkie nieprawidłowości. Wg mnie koszty stałe dzielone na wszystkich lokatorów powinny wynosić conajmniej 50% - popieram stanowiska, że nawet 60%, a koszty zmienne tyko 40%. od półtora roku mieszkam w budynku, gdzie jest ten system rozliczania. Otrzymałem właśnie i rozliczenie i za mieszkanie o pow. 46 m 2 otrzymałem naliczenie w wysokości prawie 4.700 zł (cztery tysiące siedemset złotych). Złozyłem odwołanie i czekam na odpowiedź. Po rozmowach z innymi lokatorami, dostawcą ciepła i administracją okazuje się, wiekszość kolkatorów ma nadpłaty, a tylko kilku (około 5) na 45 lokali musi dopłacić wysokie sumy, bo ogrzewali swoje mieszkanie i mieszkania sąsiadów. Ci którzy mają nadpłaty, przeważnie mają pozakręcane kaloryfery, albo korzystają tylko z jednego. My mamy jeszcze to szczęście, że mieszkamy na ostatnim piętrze i mamy mieszkanie narożne, więc administarcja twierdzi, że moje koszty za ciepło muszą być wyższe od pozostałych o conajmniej 50%, co jest wielką bzdurą
trzezwy | 21.09.2014, 10:20
będą likwidować kominy - kominy ponoszonych opłat,
natomiast ograniczenie kominów zużycia ciepła w ogóle ich nie interesuje,
wwss | 01.02.2015, 18:02
same podzielniki są dobre. Ja korzystam z Isty i jako urządzenie nie mam nic do zarzucenia, spółdzielnia też prawidłowo rozlicza. Dobrze ze są podobne artykuły bo ludzie się boją tego czego nie znają a potem np próbują kombinować.
ewa | 05.03.2015, 15:06

Pytanie: Czy 12 lokatorów może zadecydować, aby 4 lokatorów dopłacało do ich ciepła?????????

cirno | 16.04.2015, 16:09
" Uczciwi lokatorzy nic nie tracą, bo koszt stały tak naprawdę nie jest kosztem stałym, jest to koszt zmienny liczony z powierzchni, dla każdego sezonu inny, zależny od całkowitego zużycia ciepła w danym sezonie" - Dokładnie jak się nie kombinuje i nie cwaniakuje to nie ma co się bać.
ewa | 18.04.2015, 12:27
Podzielniki są dobre ale komuś nie pasują. Specyficzny budynek. Każda kondygnacja inna wysokość, czyli automatycznie inna kubatura. Tylko ostatnie piętro ma 2,5m . Średnia wysokość to 3,12. Komuś nie pasowały podzielniki i lokale o wysokości powyżej 3m podjęły uchwałę że rozliczenia c.o. winny być z m2. a że jest ich większość więc uchwała przeszła a Zarządca stwierdził że to jest prawidłowe. Pytanie ponawiam: czy faktycznie można tak postępować działając na szkodę mniejszości????
loyner | 04.05.2015, 15:25
to wina zarzadcy ewa. ja nie mam mniejszego problemu i lokatorzy staraja sie byc wyedukowani bo najgorzej to jak sie nie wie.
latry | 05.05.2015, 12:34
jesli wystepuja nieprawidlowosci to niewielkie. zgadzam sie ze podzielniki i miernik ciepla jest uzytyczny i potrzebny .
ewa | 06.05.2015, 13:18
A może ktoś mi powie , dlaczego zapotrzebowanie na moc jest wg kubatury a rozliczanie wg m2 ? Tym bardziej gdzie na każdej kondygnacji są różne wysokości.
wintr | 09.06.2015, 15:06
rozliczane jest zuzycie ciepla. ;iczymy koszty stale zmienne i tak to rozliczamy. Jednostki zuzycia są sumowane dla kazdego lokalu oddzielnie a potem dla calego rozliczanego budynku
Ewa | 11.06.2015, 17:39
Zadałam pytanie. Skoro moc i Gj są liczone na m3 to dlaczego rozliczenia są robione na m2. Nie ogrzewa się powierzchni tylko kubaturę czyli coś co jest zamknięte a powierzchnia to nie kubatura?????
JK | 21.10.2015, 15:33
Poszukuję dobrego prawnika z okolic Katowic -zamierzam sądzić siez administracją w sprawei otrzymanego rozliczenia za CO za mieszkanie 41,50m2 mam do zapłaty 6000zł za sezon 2014/2015
wjoniec | 23.10.2015, 13:42
Do JK - mamy kontakty z inżynierami,
ale proszę o adres e-mail - prześlę ciekawy materiał nt. sporów dot. rozliczeń.
Pozdrawiam
wjoniec
parasol | 06.12.2015, 15:37
Do wjoniec, jeśli można, to też poproszę o przesłanie tego artykułu na maila: agus1535@wp.pl
ewa | 08.12.2015, 12:17
Po raz kolejny zadaję pytanie, Ustawa mówi o rozliczaniu z podzielników , m2 lub kubatury. Czytałam artykuły w których była mowa dlaczego rozlicza się z kubatury. nasz budynek jest nietypowy i każda kondygnacja inna i ostatnie piętro płaci za 150 m2 jakiejś powierzchni której nie ma czyli dopłaca do ciepła pozostałych lokatorów. Czy to jest prawidłowe? zarządca twierdzi że to zgodne z prawe.
ewa | 08.12.2015, 12:17
Po raz kolejny zadaję pytanie, Ustawa mówi o rozliczaniu z podzielników , m2 lub kubatury. Czytałam artykuły w których była mowa dlaczego rozlicza się z kubatury. nasz budynek jest nietypowy i każda kondygnacja inna i ostatnie piętro płaci za 150 m2 jakiejś powierzchni której nie ma czyli dopłaca do ciepła pozostałych lokatorów. Czy to jest prawidłowe? zarządca twierdzi że to zgodne z prawe.
MGosia8 | 18.12.2015, 12:30
Witam cię wjoniec czy mogę cię prosić o adres e-maila do Ciebie bo mam taką nietypową sprawę odnośnie rozliczenia CO a ty jesteś chętny do pomocy a to jest rozpiska dość duża. Pozdrawiam podaję swojego e-maila g.mol@interia.pl z góry dzięki
Redakcja | 18.12.2015, 13:34
Kontakt do redakcji, w tym osobiście do Waldemara Jońca znajdziecie Państwo na stronie: http://www.rynekinstalacyjny.pl/redakcja
Ewa | 21.12.2015, 12:12
Pisze się ciągle o tym przenikaniu ciepła. Ile to daje? prawie nic. Mówi się o kosztach stalych ze to koszty zmienne. Tak co rok są inne tak jak Gj. Mój konkretny przykład. ostatnie piętro,poddasze, mieszkanie szczytowe, wys. 2,50. lokal niżej między piętrami tylko ściany szczytowe a wysokość 3,20, zrobił podwieszone sufity czyli obniżył wysokość i stworzył poduszkę. Czy przenika jego ciepło do mnie na górę, wątpię.
Dziwnie jakoś że zadaje pytanie konkretne a odpowiedzi są wymijające. wnioskuję że osoby piszące nie rozumieją w co jest grane. Nasze przepisy prawne są tak pisane aby można było kombinować i co niektórzy tak robią.
Prawo energetyczne wyrażnie mówi że rozliczeń należy dokonywać wg podzielników , m2 lub kubatury. Nie bez znaczenia jest kubatura. Ci co mają większą kubaturę nie będą o to walczyć bo to nie na rękę. niech inni płacą / czyli mniejszość/. Przykład; lokal 60m2 wys. 3.5 ma 210 m3 a lokal 60m2 o wys. 2.5 ma 150 m3. Czyli lokal niższy płaci za pobrane ciepło lokalu wyższego. I to jest zgodne z prawem????? Zarządca twierdzi że tak. Poza tym usłyszałam odpowiedź ze nikogo to nie obchodzi ze mnie nie ma, mam płacić.
Odnośnie kosztów stałych, Z tego co mi tłumaczono to są to koszty za zamówioną moc i są naliczane od kubatury/ tak jest w dokumentacji, sprawdzałam/.
Z tego wniosek że działanie na szkodę mniejszości jest zgodne z prawem.
Uświadomiono mnie że mieszkania wyższe to wyższy standard czyli te niższe muszą dopłacać bo są gorsze. Prawdziwe jest powiedzenie że bogatemu diabeł dzieci kołysze a biednemu wiatr w oczy wieje. / aby nie mógł wszystkiego zobaczyć/.
Pozdrawiam wszystkich którzy bzdety piszą
karola | 15.03.2016, 19:48
dobrze, że panski punkt widzenia mieli gdzies. Jak się pan czuje z tym??????
tak samo czesi, na których się pan powoluje, maja gdzie czy ktoś mieszka w mieszkaniu czy nie. żałosne. czyli maja mnie gdzies. jak mam pustostan, pozamykane okna, to temperatura nie spadnie poniżej 16 stopni, przy zewnetrznej minus 15.!!!!czyli mam stałaą odpowiednia temperaturę. nagrzane słoncem z lata, a przy podzielnikach wyparkowych nie uzywajac ogrzewania lub grzejąc z innego zrodla, i tak place bo przy naddatku na 120 dni, on paruje i mam zuzycie, pomimo ze kaloryferów nie odkręcam.i place za parowanie dyfuzujne na zimno, na którego wpływu nie mam, a jest w kosztach zmiennych.....i jak to jest. chore.
   1 / 3    Następny »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl