Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych przy pomocy podzielników kosztów centralnego ogrzewania oraz przy pomocy liczników ciepła

Ciepło Corporation
Ciepło Corporation

Problemy z rozliczeniem kosztów centralnego ogrzewania przy pomocy podzielników kosztów zdarzają się bardzo często. Mogą to być problemy związane np. z działalnością lokatorów, nadmiernym oszczędzaniem, kombinowaniem a także, choć o wiele rzadziej, z nadmiernym zużyciem ciepła. Zmianę zachowania lokatorów można jednak skutecznie wyegzekwować i przełożyć na racjonale rozliczenie.

W artykule omówione zostanie rozliczenie ciepła w oparciu o dwa konkretne przykłady rozliczenia kosztów ogrzewania mieszkań w dwóch różnych wspólnotach mieszkaniowych. Dla lepszego zobrazowania problemu, przedstawieni zostaną lokatorzy nietypowi, oszczędzający ciepło, a właściwie nieużywający ciepła tzn. ogrzewający swoje mieszkanie ciepłem sąsiadów, przenikającym przez ściany wewnętrzne. Takie zachowanie to po prostu kradzież ciepła, dlatego podany zostanie również punkt widzenia innych lokatorów.

Po pierwsze, czy lokator powinien płacić za ciepło, które zużył, czy za ciepło, które pobrał z własnych kaloryferów?

Zasada rozliczeń jest następująca: zawsze suma pieniędzy zapłaconych przez wszystkich najemców rozliczanej nieruchomości musi być równa kwocie ogólnej za zużyte ciepło przez tą nieruchomość.

Wynika z tego, że jeżeli jeden lokator zapłaci mniej, to inny lokator musi zapłacić więcej. Jeżeli nieruchomość ma na przykład 20 mieszkań, to ogólna kwota za zużyte ciepło rozkłada się na 20 lokatorów w różnej wielkości. Jeżeli jeden z mieszkańców nie mieszka i jego licznik pokazuje zero, to praktycznie kwota rozkłada się na 19 lokatorów i jest wyższa, niżby rozkładała się na 20 mieszkań.

Reasumując, lokatorzy – sąsiedzi nieobecnego, który zakręcił grzejniki, płacą średnio 30% więcej, niżby zapłacili normalnie, gdyż to oni ogrzewają jego mieszkanie.
Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

ANALIZA PRZYPADKU:

Czy takie rozliczenie jest zgodne z rzeczywistym zużyciem ciepła? Nie.

Kto zapłacił za ciepło przenikające przez przegrody wewnętrzne z sąsiadujących lokali do mieszkań, w których wyłączono c.o.?
Pozostali lokatorzy tej wspólnoty mieszkaniowej zapłacili za ciepło zużyte przez syna Państwa M, pochodzące z grzejników sąsiadów, ogrzewając to mieszkanie poprzez przenikanie ciepła przez przegrody wewnętrzne.

Czy lokator powinien płacić za ciepło, które zużył, czy za ciepło, które pobrał z własnych kaloryferów?
Państwo M jak również ich syn nie pobrali z własnych kaloryferów żadnego ciepła, niemniej w ich mieszkaniach, jak sami stwierdzili, utrzymywała się temperatura powyżej 17°C.

Każdy powinien płacić za ciepło, które zużył i nieważne jest, czy ciepło to pobrał z własnych kaloryferów, czy od sąsiadów.  

Perpetuum mobile?
Nie! Temperatura w obu omawianych mieszkaniach była wynikiem przenikania ciepła przez przegrody. Sąsiedzi z boków, z dołu i z góry nieogrzewanych mieszkań musieli zwiększyć przez to własne zużycie ciepła.

Bezsprzecznie Państwo M oraz ich syn zużyli ciepło sąsiadów. W obu przypadkach zużyli tyle samo ciepła, ale mieli inne rozliczenie ze względu na różne systemy rozliczeń. Sąsiedzi Państwa M i ich syna  zapewne wiedzą, że mimowolnie uczestniczą w finansowaniu ogrzewania tych mieszkań. Tak niski koszt ogrzewania mieszkania syna państwa M jest wynikiem złego regulaminu rozliczeń wspólnoty mieszkaniowej, w której znajduje się jego mieszkanie.

Jak policzyć ciepło pobrane z kaloryferów sąsiadów?
Nikt nie opracował takiego systemu, są różne kombinacje, ale brakuje na świecie systemu, który by takie przypadki umiał rzetelnie rozliczyć.
W okresie, gdy tworzono prawo w Polsce, zostałem poproszony o wyrażenie swojej opinii, niestety mój punkt widzenia nie został w żadnym stopniu uwzględniony i przepisy polskie nie stanowią nic na temat rozliczeń.

Przedstawię Państwu moje stanowisko w oparciu o porównanie doświadczeń czeskich. Czesi opracowali przepisy, które pozwalają rozliczać koszty centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych przy pomocy podzielników kosztów centralnego ogrzewania w miarę sensownie. Stosują oni kryterium maksymalnego i minimalnego zużycia ciepła. Uważają, że oszczędność ciepła oraz „trwonienie” powyżej 40%  ciepła, jest niemożliwe przy prawidłowej eksploatacji mieszkania i nie interesuje ich, czy ktoś mieszka, czy mieszkanie stoi puste. Nie jest to wprawdzie sposób doskonały, ale uważam, że na dzień dzisiejszy najlepszy.
Proponujemy, aby administratorzy rozliczali koszty centralnego ogrzewania właśnie z 40% ograniczeniami, tak powinien być opracowany regulamin. Regulamin to prawo.

PRZYKŁAD:
Państwo M posiadają mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej. Za ubiegły sezon maksymalna opłata za centralne ogrzewanie w tym budynku wyniosła 25,80 zł/m2.
Państwo M posiadają mieszkanie o powierzchni 42,90 m2. Opłata za ich mieszkanie przy średnim zużyciu wynosiłaby w takim przypadku 1106,82 zł za rok, czyli 92,24 zł za miesiąc, co daje 2,1 zł za m2 miesięcznie.
Państwo M nie mieszkają w tym mieszkaniu i w ogóle nie używają centralnego ogrzewania. W ich mieszkaniu, jak sami oświadczyli, utrzymuje się temperatura powyżej 17°C. Temperatura ta jest wynikiem przenikania ciepła przez przegrody wewnętrzne pomiędzy ich mieszkaniem, a mieszkaniami sąsiadującymi. Podzielniki cieczowe odparowały i system naliczył opłatę 512,59 zł za rok. Jest to mniej, niż połowa maksymalnego zużycia ciepła w tej wspólnocie mieszkaniowej. Opłata wynosi około 60 zł miesięcznie, czyli około 1,50 zł za m2 miesięcznie.
Syn Państwa M posiada podobnej wielkości mieszkanie w tym samym mieście, ale w innej wspólnocie mieszkaniowej i również w nim nie mieszka. Za ubiegły sezon za centralne ogrzewanie zapłacił tylko 110 zł, mając również temperaturę powyżej 17°C.
W mieszkaniu syna Państwa M są zainstalowane podzielniki elektroniczne i one pokazały zero. Takie rozliczenie powstało na bazie przyjętego systemu rozliczeń, w którym 80% kwoty pochodzi z podzielników, a 20% to koszty stałe. Czyli syn Państwa M zapłacił za ogrzewanie swojego mieszkania około 0,28 zł za m2 miesięcznie.

 

Staramy się właśnie opatentować program rozliczeniowy, który zrewolucjonizuje rynek rozliczeń. Będzie to program rynkowy, przejrzysty i co najważniejsze, wyeliminuje tzw. „kominy”. Wszystkie znane mi firmy rozliczają podzielniki elektroniczne, jak wypadkowe, a jest to duży błąd.
Stworzymy pierwszy program do rozliczeń podzielników elektronicznych. Do tej pory nie słyszałem, aby ktokolwiek zastanawiał się nad specyfiką podzielników elektronicznych, a tym bardziej podzielników z odczytem radiowym.
Nasz system zakłada, że im ktoś zużywa więcej „działek" – jednostek zużycia ciepła, tym cena jednostkowa „działki" powinna być mniejsza.

Uważam również, że kosztem stałym powinna być cena energii, pozwalająca utrzymać w budynku temperaturę minimalną 16°C, zgodną z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku: dział 4, rozdział I, § 134 pkt 5 i 6. Koszt ten powinien być corocznie wyliczany w zależności od temperatur zewnętrznych występujących w danym sezonie grzewczym, w oparciu o dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Lokatorzy boją się rozliczeń z dużym udziałem kosztów stałych, ponieważ ich nie rozumieją. Uczciwi lokatorzy nic nie tracą, bo koszt stały tak naprawdę nie jest kosztem stałym, jest to koszt zmienny liczony z powierzchni, dla każdego sezonu inny, zależny od całkowitego zużycia ciepła w danym sezonie. Nazywa się go stałym, bo jest taki sam procentowo w danym sezonie dla każdego mieszkania w danym budynku w danym roku. De facto, ten koszt zmienny liczony z powierzchni w każdym budynku jest inny, również w każdym roku jest inny.

W przypadku różnic w wysokości lokali, do rozliczeń powinno się używać, zamiast metrów kwadratowych, metry sześcienne. Ważne przy tym jest, aby ocenić jakość pracy podzielnika elektronicznego poprzez porównanie mierzonych temperatur.

A jak wygląda sytuacja w mieszkaniach z rozdziałem poziomym i licznikiem ciepła na mieszkanie?
Podobnie. Lokator, który nie zużywa ciepła z własnych kaloryferów, jest ogrzewany przez sąsiadów. Dlatego szczególnie ważne jest, aby ludzie zrozumieli, że spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa to zespół, który w założeniu zmuszony jest do solidarnego uczestnictwa w kosztach.

W czasie niezbyt sympatycznych rozmów z mieszkańcami jednej ze spółdzielni, w której wiele podzielników elektronicznych odnotowało zero lub wartość niewiele różniącą się od zera, jeden z lokatorów oświadczył, że ma zero na podzielnikach i nic nie zapłaci. Na moje pytanie jaką miał temperaturę w mieszkaniu odpowiedział, cytuję z pamięci: wystarczającą, pod moim mieszkaniem mieszka małżeństwo z dwojgiem małych dzieci i muszą grzać, to przy okazji ogrzewają moje mieszkanie.
Nie potrafiłem tego skomentować. Zapewne wiele jest takich przypadków tyle, że większość nie przyznaje się do tego aż tak jednoznacznie.


logo

   20.08.2011

Komentarze

(41)
habibi | 06.11.2016, 18:34
Karola guzik prawda.Ogrzewają Cię sąsiedzi ,którzy mieszkają poniżej,powyżej i za ścianą. Jeżeli sąsiad mieszkający nad tobą odkręci zawór to rura pionowa przechodząca przez Twoje mieszkanie automatycznie ogrzewa Twoje mieszkanie,tak samo sąsiedzi cię ogrzewają za ścianą .Jezeli nie wierzysz posiedż sobie w nieogrzewanym garażu i ciekawe czy będziesz mieć temp.16st skoro nie będzie sąsiadów dogrzewających twoje ściany...Z fizyki gdybys chodziła na lekcje to wiadomo ,że pomieszczenie chłodniejsze pobierają ciepło z pomieszczeń cieplejszych/Gdybyś mieszkała na samej górze i miała 3 ściany zewn-mieszkanie rogowe to nie wiem czy byłabyś taka mądra !!!!!
kaja | 11.11.2016, 09:11
Guzik prawda panie habibi.
po 1. wmawianie ludziom, ze stosując podzielniki wyparkowe oszczędza się--jest kłamstwem, podzielniki te nie odróżniają ciepła i naliczają zużycie każdego ciepła. po 2. jak można mówić, że się oszczędza stosując podzielniki, skoro spółdzielnia czy wspólnota nie biorą pod uwagę ilości zużytego ciepła w poprzednim sezonie z podzielników i zamawiają ciepło na sezon Z GÓRY od metra??? nawet jak nie ma grzejników na klatkach schodowych zamawiają taką samą ilość ciepła na części wspólne. radze nie kupować mieszkań na ul Gagarina 140-150 w Toruniu, gdyż takie cyrki tam odchodzą a w zarządzie są lenie śmierdzący którzy nic nie robią. po.3 jakby był pan obyty to wiedziłby Pan że każdy grzeje kiedy chce, bloki już od września, października, a mam znajomych co w domu grzeją gdy temperatura spadnie do zero-może listopad. po 4. jakby był Pan zorientowany to wiedziłby że te rureczki o których pisał pan, że ogrzewają mój duży pokój bo sąsiad z 10 pietra włączył sobie grzejnik, zaliczane są do części wspólnych za które wszyscy płacimy określone kwoty w rachunkach. po 5. jak można zamawiac cieplo w takich samych ilościach jeśli nie ma grzejnikow na nieruchomości, jeśli temperatura zewnetrzna w kolejnych miesiacach jest inna.
dla mnie to oszustwo biorac powyższe pod uwage tylko kto na tym korzysta a kto musi placic. nawet sa sprawy sądowe w Polsce o rachunki na kwoty 4 cyfrowe i tak nikogo to nie obchodzi.
habibi | 11.11.2016, 10:54
Kaja.
Wiem co piszę .Mieszkam w bloku .Mam podzielniki elektr, Nie mam ich w łazience(mamy kaloryfer) ,na korytarzu oraz w piwnicy Mój podział jest taki 61% koszty zmienne ,39% koszty stałe .61% idzie na podzielniki -gdzie automatycznie jest koszt wysoki jednostki. Powiem Ci tylko koszty wspólne mnie wyniosły 350zł ( ogrzewanie pomieszczen wspól.i łazienek ,które grzeją od września do kwietnia -gdzie nie ma zaworów )natomiast moje mieszkanie przy podzielnikach 54jedn.600zł.Sąsiadka ,która na podzielniku miała ''0'' zapłaciła za pomieszczenia wspólne 350zł i to jest sprawiedliwe?Ona ma temp w mieszkaniu 20st i dookoła sąsiadów ,którzy ją grzeją otworzy drzwi do łazienki i też ogrzewa mieszkanie. Siedzę w tym temacie .Przeczytaj słonecznystok.pl .Ja chcę płacić za swoje mieszkanie a nie sąsiadów.Pozdrawiam
habibi | 11.11.2016, 11:07
Kaja
Odnosnie rureczek-mieszkam na 2 piętrze ,nie odkręcam kaloryf.a rurka pionowa idąca do sąsiada powyżej jest gorąca ,a wracająca od sąsiada z góry (powrót) jest także ciepła ,mam zawór otwarty na 2 wieć rureczka pozioma dochodząca do kaloryfera też jest ciepła .Mój podzielnik od marca nie nalicza żadnych wskazań ,łazienka moja grzeje bo nie mam zaworów na kalor.ani podzielniów -pytanie kto za to płaci ,ja nie bo podzielnik się nie zmienia.Mam też problem ze Spółdzielnia .Mamy piwnice wynajęte przez firmę .Lokatorzy ponoszą koszty za to ogrzewanie ,nie mam tego ujęte w rozliczeniu.Pozdrawiam
łuczkowska | 24.01.2017, 21:32
Witam może ktos mi poradzico co zrobić i jak rozliczyć cieplo w moim mieszkamiu jet tak cieplo jest liczne przez zegar w m3 piec rurek z ciepla woda idzie przez mieszkanie sasiada i opiero wchodzi do mnie ale w którym miejscu nie wiem .W ym samym okresie czasu on pobral 265m# a ja 1170M3 co zrobić jak obliczyć chce nadmienić jest tak od postawiena budynku Jadwiga.
wjoniec | 25.01.2017, 09:17
Do Łuczkowska
Czy może Pani dokładniej opisać budowę i przebieg instalacji?
jad47 | 25.01.2017, 15:28
Witaj dodaje uzupełnienie na klatce sa 4 mieszkania szafa jest umieszczona miedzy mieszkaniem nr2 i mieszkaniem nr3 z zegarami odchdzacymi rurkami ciepla do mieszkan, moje mieszkanie nr 4 jest ostanie i największe na klatce.Moje rurki przechodzą przez mieszkanie nr3 przez dlugosc przedpokoju ok 5m a do dużego pokju który siasiaduje z m nr3 niewim może przez caly pokoj sąsiad aMieszkania nr 1,2 3 kazde ma osobneprzejscie do swojego mieszkania pozdrawiam Jadwiga.
kradzież? | 03.02.2017, 23:10
jeśli już mówić o kradzieży to złodziejem jest grzejący sąsiad zawyżający innym temperaturę, której oni nie chcą mieć tak wysokiej, bo przegrzeją swoje ciało, 30min biegu codziennie wystarcza na ogrzanie organizmu na 24 godziny, ale logikę i prawo widocznie tworzą tłuste parówny przed telewizorem
agata | 04.02.2017, 09:49
całokowicei się zgadzam z opinia z 03.02.2017 roku. musimy placic za zlodzei w bloku którzy sa leniwi i dupy im się nie chce ruszac z kanapy i musz mieć grzejnik na 24 stopnie c.ja uprawiam sport i temperatua 20-21st. mi wystarcza. zresztą ktoś odgornie okreslil taka temperaturę na najwlasciwsza dla człowieka. wiec czemu mam sobie szkodzic.
ps. radze nie kupować mieszkan na Gagarina 140-150 w Toruniu, członkowie wspólnoty starzy i już nie myślący, korzystają tam z firmy Energoschlitt z ul. Łyskowskiego, która ma klientów w dupie i nawet ne odpisuje na reklamacje dotyczaca stosowanych podzielników. Panowie z firmy tak samo mądrzy jak członkowie w/w wspólnoty.....
habibi | 07.03.2017, 19:44
Agata .
Też kiedyś będziesz stara i leniwa.Nie obrażaj ludzi !!! Uważaj też żebyś nózki nie złamała uprawiając sport bo wtedy też będziesz dupsko na kanapie i może Ci być zimno.Szkoda że nie mieszkasz na 4p.rogowym ,3 sciany zewnętrzne i miała temp.16st nie odkręcając kaloryferów .Ja bardzo się cieszę ,że mam środkowe mieszkanie ,żal mi innych ludzi .Życzę Wam Agato i kradzież długiej młodości ,żebyście mogli ciągle uprawiać sport tylko nie obrażajcie ludzi.
Danka | 08.03.2017, 19:58
Mam w mieszkaniu licznik c.o. z końcem roku przychodzi pan i spisuje. Za rok 2015 w grudniu zużyłam powiedzmy 370 i tak pozostało, licznik nie wyzdrował. Za rok 2016 stan licznika był 621. I za taką ilość mi policzli. Pytalam dlaczego nie wyzerował licznika. Powiedzial że od 621 należy odjąć poprzedni odczyt czyli 370 i za różnice powinno być naliczona opłata. A spółdzielnia mi naliczyla za calosc, czyli za 621. Tak wygląda że naliczono za dwa lata. Byłam pytać w spółdzielni, to powiedziano mi że zawsze liczy się od zera. Ja mam prawie caly czas zakręcone, lub na 1 max 2 odkręcone na chwilę od czasu do czasu, w sumie dużo mniej grzałam niż w poprzednim roku, a naliczone mam więcej niż dwa razy tyle co za poprzedni. Już na c z tego nie rozumiem. Czy otrzymam tu odpowiedz?
habibi | 08.03.2017, 20:40

Do Danki.
Z każdym odczytem na koniec roku powinny być wszystkie podzielniki wyzerowane (elektroniczne) lub wymienione kapilary.Jeżeli masz radiowy odczyt, poświec latarka zwykłą nie Led i powinien tam zostać odczyt z ubieglego roku stan 321.Powinnas otrzymać fakturę z firmy rozliczającej ile było jednostek za np 2015 i 2016 porównać ilość jednostek.Zapytaj sąsiadów jak oni mieli -coś tam u Was kombinuje (ktos kto robil odczyt i nie wyzerował )

Bartek | 28.03.2017, 13:20
A u mnie jest tak: posiadam mieszkanie narożne od strony północnej z oknami na wschód i zachód w 12 pietrowym wieżowcu. Spółdzielnie rozliczna koszty stałe i zmienne w stosunku 20:80. Bardzo oszczędnie grzejąc, cały czas odczuwalny chłód w mieszkaniu zużyłem 955 jednostek na podzielnikach. Średnie zużycie w budynku na jedno mieszkanie wyniosło ok 120 jednostek (bardzo mało, to tak gdybym ja ogrzewał mieszkanie tylko przez jeden tydzień) - ce na jednostki obliczona na ok 4 zł, do dopłaty 1500 zł. Łączny koszt CO w mieszkaniu 58 m2 wyniósł ponad 3000 zł, inni lokatorzy otrzymali duże zwroty. To właśnie jest przykład złodziejskiego naliczania opłat zachęcającego do oszczędności kosztem innych a nawet ośmielam sie powiedzieć oszustw. Spółdzielnia umywa ręce, prawdopodobnie większość udziałowców mieszka w środkowych mieszkaniach i nie mają interesu w zmianie czegokolwiek. Gdy udałem się do administracji Pani powiedziała mi wprost: Proszę mieć pretensje do sąsiadów, że tak mało grzeją. Ja odkręcając u siebie grzejniki ogrzewam 11 mieszkań pode mną, więc ci lokatorzy nie odkręcają grzejników i mają zużycie 0, i to jest zupełni "legalne"
habi | 06.04.2017, 21:39
Do Bartka.
Ja tez walczę ze spółdzielnią .U mnie te proporcję są troszkę inne ale też niesprawiedliwe.Ponieważ łazienki nie mają podzielników ,a koszty te ponoszą mieszkańcy ,którzy wykazali coś na podzielniku.Ja miałam zuzycia 54jedn po przeliczeniu (wielkośc kaloryferów ) wyszło na 97jedn a koszt mojego mieszkania środkowego wyniósł 1200zł .Po pismach do spółdzielni ,do rewizji mieszkaniowej mają zmienić rozliczenia w ten sposób iż każde mieszkanie będzie maiło naliczoną średnią ilośc jedn.z poprzedniego roku/m2.Czy grzeje czy nie będzie płacił.W niedługim czasie w mieszkaniach nieogrzewanych pojawi się grzyb.czekam na rozliczenie Teraz w mieszkaniu nie grzeję natomiast w łazience grzeje kaloryfer ,nie ma tam zaworów -kto ponosi ten koszt - u nas wliczony w podzielniki.U nas średnia na mieszk.wyszło 190jed. spóldz. wziłea do rozl. ilośc jedn( na blok0 przez metry kw (pow.lokali) razy pow.mieszk.i taką średnia zapłaci każdy.
Stefan | 08.12.2017, 00:53
Podzielniki ciepła czy ciepłomierze mają sens tylko wtedy kiedy ludzie są zdrowi na umyśle. Jeśli natomiast 5 mieszkań ogrzewa pół bloku ciułaczy to jest to patologia i zwykłe złodziejstwo. Druga sprawa to podzielniki ciepła nigdy nie wykażą 0. Podzielnik notuje różnice ciepła a nie mierzy ciepło tak więc zakładając, że ciułacz ma w domu 18 stopni a kaloryfer jest wyłączony to będzie nabijał jednostki ale mniej. Podzielniki to system liczenia ogrzewania mieszkań w bloku, a nie pojedynczych grzejników. Liczenie ogrzewania z podzielników > liczba nabitych jednostek x współczynnik grzewczy (z faktury np. 0.42) x współczynnik położenia pokoju w bryle bloku (np. 0.89) x cena jednostkowa z faktury (np. 0.22 gr). Ludzie mnożą jednostki x cena 0.22 grosze i myślą, że im jeden grzejnik nabił majątek, a tak nie jest. Spółdzielnie nie robią opisu liczenia tak jakby trzymały to w tajemnicy :)
biedola | 14.12.2017, 12:23
Ja tak patrze że naród światły wykształcony i wyuczony. Czytam komentarze i zastanawiam się co ludzie mają w głowach. Ogrzewam 11 mieszkan na dole? Ludzie poczytajcie o konwekcji cieplo idzie w gore nie w dol ja wiem ze juz w robaczej fantazji fizyka nie ma znaczenia i ile komentarzy tyle teorii ale zastanowcie sie troche. Ludzie maja rozne cieploty jedni lubia ponad 20 stopni inni 16. I tak teraz kazdy ma dzien i noc krecic grzejniki i siedziec w cieple bo sa wsrod sasiadow cieploluby? Mieszkalem w wielu roznych blokach raz bylo drozej raz taniej wiadomo sasiedzi, ocieplenie budynku, rodzaj zimy za oknem, dlugosc zimy, ale nie nigdy nie myslalem ze mam sasiadow oszustow co zakrecaja grzejnik by moim cieplem sie nagrzac... To chore i glupie.
habibi | 07.03.2018, 20:39
Do biedoli. Nie rozumiesz co ludzie piszą? Proste ,mieszkający na wyższych piętrach ogrzewają tych lokatorów którzy mieszkają poniżej poprzez PIONY idące przez mieszkania. Rury idą z piwnicy pionami do góry na 11p. przechądzac przez poszczególne mieszkania znajdujące się w pionie. .Na tym bazują niektórzy lokatorzy .Niestety u mnie sąsiedzi mają "0" ,przy elektronicznych podzielnikach gdy kaloryfer jest nieodkręcony pozostanie "0"
jad47 | 11.03.2018, 09:56
Witajcie ja w 2016 pisałam o moich problemach z rozliczeniem co i otoz po dwóch latach rozmow i ponownym przeliczeniu wspolczynnikow do obliczenia co mamy nowy regulamin który został opracowany na podstawie rzeczywistej stanu budynku [ocieplenia dachu scian oraz przegladzie przez które mieszkania pod pdloga biegna przewody co] nasi wlasciciele przyjęli regulamin pozdrawiam Jadwiga
Stan | 04.01.2019, 11:55
W starym bloku ponad 50 lat jest układ w którym to te same mieszkania mają potężne zróżnicowanie utrzymania temperatur ścian zewnętrznych.

przy powierzchni mieszkań TEJ SAMEJ 50 m2 :

Parter Szczytowe i Górne Szczytowe mają po __115 m2 ścian/stropów ZEWNĘTRZNYCH
Parter środkowe i Górne środkowe mają po_____ 80 m2 ścian/stropów ZEWNĘTRZNYCH
Piętro szczytowe mają tylko po _______________62 m2 ścian/----------- ZEWNĘTRZNYCH
Piętro środkowe mają TYLKO po_____________ 27 m2 ścian/------------ zewnętrznych

Pamiętajmy, że są to ściany/dachy będące częścią wspólną.
Utrzymanie ich w należytej kondycji/temperaturze (Grzyb wilgoć, erozja) jest obowiązkiem wspólnoty dla ich wspólnego dobra..
Mieszkania będące w środku (Pępkowe) bloków grzeją się kosztem tych zewnętrznych widać to doskonale w przedstawionej ilości powierzchni zewnętrznych

Ze względu na duże zróżnicowanie bloków NIE MA MOŻLIWOŚCI ustalenia właściwego w PELNI Sprawiedliwego sposobu opomiarowania.
Należy zawsze uwzgłędnić obciążenie cieplne mieszkań ścianami zewnętrznymi proporcje/współczynniki. Firmom się nawet nie chce tego liczyć.
Korzystają na tym głównie firmy instalujące, następnie obsługujące te podzielniki, wilgoć, zaduch, stęchlizna i przechodzący przez ściany grzyb. Widziałem to nie raz. Chore patologiczne oszczędzanie.
Płacą za to naiwni mieszkańcy.
Większość zdroworozsądkowych społeczności odchodzy od podzielników i kłótni z tym związanych.
Dobre okna. Ocieplajmy bloki.
Oszczędzajmy na nie płaaaaceniu pasożytom wietrząc i grzejąc zdroworozsądkowo
Stan | 04.01.2019, 14:09
W starym bloku ponad 50 lat jest układ w którym to te same mieszkania mają potężne zróżnicowanie utrzymania temperatur ścian zewnętrznych.

przy powierzchni mieszkań TEJ SAMEJ 50 m2 :

Parter Szczytowe i Górne Szczytowe mają po __115 m2 ścian/stropów ZEWNĘTRZNYCH
Parter środkowe i Górne środkowe mają po_____ 80 m2 ścian/stropów ZEWNĘTRZNYCH
Piętro szczytowe mają tylko po _______________62 m2 ścian/----------- ZEWNĘTRZNYCH
Piętro środkowe mają TYLKO po_____________ 27 m2 ścian/------------ zewnętrznych

Pamiętajmy, że są to ściany/dachy będące częścią wspólną.
Utrzymanie ich w należytej kondycji/temperaturze (Grzyb wilgoć, erozja) jest obowiązkiem wspólnoty dla ich wspólnego dobra..
Mieszkania będące w środku (Pępkowe) bloków grzeją się kosztem tych zewnętrznych widać to doskonale w przedstawionej ilości powierzchni zewnętrznych

Ze względu na duże zróżnicowanie bloków NIE MA MOŻLIWOŚCI ustalenia właściwego w PELNI Sprawiedliwego sposobu opomiarowania.
Należy zawsze uwzgłędnić obciążenie cieplne mieszkań ścianami zewnętrznymi proporcje/współczynniki. Firmom się nawet nie chce tego liczyć.
Korzystają na tym głównie firmy instalujące, następnie obsługujące te podzielniki, wilgoć, zaduch, stęchlizna i przechodzący przez ściany grzyb. Widziałem to nie raz. Chore patologiczne oszczędzanie.
Płacą za to naiwni mieszkańcy.
Większość zdroworozsądkowych społeczności odchodzy od podzielników i kłótni z tym związanych.
Dobre okna. Ocieplajmy bloki.
Oszczędzajmy na nie płaaaaceniu pasożytom wietrząc i grzejąc zdroworozsądkowo
« Poprzedni    2 / 3    Następny »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl