Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Rośliny energetyczne. Biopaliwa
Rośliny energetyczne. Biopaliwa
Ciąg dalszy artykułu...

Wśród paliw wymienianych jako biomasa, które zdobywa sobie coraz większą popularność, jest owies energetyczny. Wykorzystanie owsa do celów grzewczych wymaga wyposażenia kotła w specjalny palnik (przystawkę) do spalania ziarna, który można zainstalować w każdym kotle na paliwa stałe. Ziarno podawane jest do palnika za pomocą podajnika, a stamtąd trafia do komory spalania, gdzie zostaje napowietrzone (przy pomocy wentylatora) i spalone. Następnie płomień wypychany jest z komory spalania do komory grzewczej.

Palniki do spalania owsa cechuje wysoka sprawność i niezawodność, a na wypadek ewentualnej awarii posiadają one system zabezpieczeń, dzięki któremu mogą zostać automatycznie wyłączone. Palniki te mogą służyć do ogrzewania budynków użyteczności publicznej czy pomieszczeń produkcyjnych, najczęściej jednak wykorzystuje się je do ogrzewania gospodarstw rolnych.

Owies można spalać w kotłach wyposażonych w specjalne palniki, istnieją również specjalne kotły centralnego ogrzewania, przeznaczone do spalania ziarna. Kotły te posiadają – podobnie jak palniki – systemy zabezpieczeń awaryjnych i regulowane systemy napowietrzania komory spalania, a podawanie ziarna do pieca odbywa się w pełni automatycznie (tak jak w kotłach wyposażonych w palniki).

Wadą tego paliwa jest wysoka cena palnika (ponad 10 tys. zł), bez którego efektywne spalanie owsa nie jest możliwe (owies wymaga odpowiedniej ilości powietrza i innej temperatury niż powszechnie stosowane rodzaje biomasy). Do tego dochodzi groźba inwazji szkodników (gryzonie, insekty) w magazynach.

Tabela 1. Wartość opałowa wybranych rodzajów biomasy (zestawienie JK)
Tabela 1. Wartość opałowa wybranych rodzajów biomasy (zestawienie JK)

Biogaz
Powstaje w procesie beztlenowej fermentacji odpadów organicznych, podczas której substancje organiczne rozkładane są przez bakterie na związki proste. W procesie fermentacji beztlenowej do 60% substancji organicznej zamienianej jest w biogaz. Biogaz wykorzystywany do celów energetycznych powstaje w wyniku fermentacji:

 • odpadów organicznych na składowiskach odpadów,
 • odpadów zwierzęcych w gospodarstwach rolnych,
 • osadów ściekowych w oczyszczalniach ścieków.

Biogaz powstający w wyniku fermentacji beztlenowej składa się w głównej mierze z metanu (od 40% do 70%) i dwutlenku węgla (około 40÷50%). Biogaz zawiera także: azot, siarkowodór, tlenek węgla, amoniak i tlen. Do produkcji energii cieplnej lub elektrycznej może być wykorzystywany biogaz zawierający powyżej 40% metanu.

Szybkość rozkładu materii organicznej zależy od szeregu czynników. Utrzymanie stałej wysokiej temperatury korzystnie wpływa na przebieg procesu fermentacji. Wysoka wilgotność, powyżej 50%, pH powyżej 6,8 oraz ograniczenie dostępu powietrza to także czynniki wpływające na intensywność produkcji biogazu.

Jak korzystać z biogazu?
Biogaz może być wykorzystywany na wiele sposobów. Może być dostarczany do sieci gazowej, wykorzystywany jako paliwo do pojazdów lub w procesach technologicznych. Biogaz może być spalany w specjalnie przystosowanych kotłach (kotły spalające drewno przez odgazowanie). Uzyskane ciepło może być przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania. Biogaz jest również wykorzystywany w układach skojarzonych do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Zalety wynikające ze stosowania instalacji biogazowych to:

 • produkowanie „zielonej energii”,
 • ograniczanie emisji gazów cieplarnianych poprzez wykorzystanie metanu,
 • obniżanie kosztów składowania odpadów,
 • zapobieganie zanieczyszczeniu gleb oraz wód gruntowych, zbiorników powierzchniowych i rzek, uzyskiwanie wydajnego i łatwo przyswajalnego przez rośliny nawozu naturalnego,
 • eliminacja odoru.

Gaz wysypiskowy
Odpady organiczne stanowią jeden z głównych składników odpadów komunalnych. Ulegają one naturalnemu procesowi biodegradacji, czyli rozkładowi na proste związki organiczne. W warunkach optymalnych z jednej tony odpadów komunalnych może powstać około 400÷500 m3 gazu wysypiskowego. Przyjmuje się, że w praktyce z jednej tony odpadów można pozyskać maksymalnie do 200 m3 gazu wysypiskowego.

W Europie wykorzystaniem gazu wysypiskowego może się pochwalić Wielka Brytania, gdzie w 2000 r. moc zainstalowana urządzeń spalających ten gaz wynosiła 292 MW elektrycznych. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie ok. 700 czynnych składowisk odpadów. Produkują one rocznie ponad 600 mln m3 metanu (tyle ucieka do atmosfery). W praktyce zasoby gazu wysypiskowego możliwe do pozyskania nie przekraczają 30÷45% całkowitego potencjału powstającego na wysypisku gazu. W Polsce działa zaledwie ok. 20 instalacji do wykorzystania gazu wysypiskowego.

   14.11.2008

Komentarze

(1)
zanane837 | 26.11.2017, 21:47
Ciekawa sprawa z tą biomasą:) Szperając troche po internecie i szukając więcej informacji na ten temat, znalazłam stronkę http://www.bep-sa.pl/ - zajmują się produkcją sadzonek paulowni, drzewa, z ktorego wlasnie mozna tworzyć biomasę. Brzmi to wszystko bardzo interesująco, ciekawe jak się rozwinie:)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - O programie Czyste Powietrze
 • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl