Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Rośliny energetyczne. Biopaliwa
Rośliny energetyczne. Biopaliwa
Ciąg dalszy artykułu...

Biogazownie rolnicze
W gospodarstwach hodowlanych powstają znaczne ilości odpadów, które mogą być wykorzystane do produkcji biogazu. Kilkadziesiąt lat temu w gospodarstwach na Ziemiach Zachodnich działały instalacje wytwarzające i wykorzystujące biogaz, które później, przez brak konserwacji i wiedzy na ten temat, zostały kompletnie zdewastowane. Gdy weźmiemy pod uwagę, że z 1 m3 płynnych odchodów można uzyskać średnio 20 m3 biogazu, a z 1 m3 obornika – 30 m3 biogazu o wartości energetycznej ok. 23 MJ/m3, to chyba warto wrócić do tych instalacji.

Przygotowywany przez Stowarzyszenie Energii Odnawialnej program „Innowacyjna energetyka – rolnictwo energetyczne” (nad którym pracuje obecnie rząd) zakłada, że do 2020 r. powstanie 2,5 tysiąca zakładów produkujących energię z biomasy, czyli każda gmina będzie mogła produkować biogaz z odpadów rolniczych i organicznych. Wartość tych inwestycji może sięgnąć 40 mld złotych. Mają mieć łączną moc rzędu 3000 MW. Zakłady te wymagają dwukrotnie więcej nakładów na 1 MW mocy niż farmy wiatrowe czy konwencjonalne elektrownie. Choć produkcja energii ze zgazowanej biomasy jest dużo mniej wydajna niż z innych OZE, to w przeciwieństwie do np. elektrowni wiatrowych czy wodnych biogazownie mogą działać w każdym miejscu w kraju.

Biogaz z oczyszczalni ścieków
Do bezpośredniej produkcji biogazu najlepiej przygotowane są oczyszczalnie biologiczne, wykorzystywane praktycznie we wszystkich oczyszczalniach ścieków komunalnych oraz w części oczyszczalni przemysłowych. W Polsce jest ok. 2000 przemysłowych i ponad 1500 komunalnych oczyszczalni ścieków i liczba ta wzrasta.

Oczyszczalnie ścieków mają wysokie zapotrzebowanie własne na energię cieplną i elektryczną, dlatego wykorzystanie energetyczne biogazu z fermentacji osadów ściekowych może w istotny sposób wpływać na rentowność oczyszczalni ścieków dzięki skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła. Przyjmuje się, że z 1 m3 osadu (4÷5% suchej masy) można uzyskać 10÷20 m3 biogazu o zawartości ok. 60% metanu.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji (DzU nr 163, poz. 1584).
2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii (DzU nr 267, poz. 2656).
3. Dyrektywa 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych (DzU UE nr L 283 z 27.10.2001, str. 33).

   14.11.2008

Komentarze

(1)
zanane837 | 26.11.2017, 21:47
Ciekawa sprawa z tą biomasą:) Szperając troche po internecie i szukając więcej informacji na ten temat, znalazłam stronkę http://www.bep-sa.pl/ - zajmują się produkcją sadzonek paulowni, drzewa, z ktorego wlasnie mozna tworzyć biomasę. Brzmi to wszystko bardzo interesująco, ciekawe jak się rozwinie:)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak walczyć ze smogiem we własnym domu »

Oczyszczacz powietrza w skuteczny sposób zadba o Twój komfort, usuwając i niszcząc zanieczyszczenia chemiczne i alergeny, które mogą (...) czytaj dalej »

 


Podejmij wyzwanie z ARISTON »
Wszystko o wentylacji i rekuperacji w jednym miejscu »
Dokładnie przeprowadzony proces równoważenia hydraulicznego może pomóc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet do 20% (...) czytaj dalej »


 


  Jakie grzejniki dekoracyjne wybrać »

Rozwiązania dla komfortowego, zdrowego i energooszczędnego klimatu wnętrz (...) czytaj dalej »

 


Jaką kuchenkę najlepiej kupić »

Nie trać ciepła - oszczędzaj nawet do 80% energii »
Przy zakupie kuchenek wolnostojących zazwyczaj wybór ma się naprawdę duży (...) czytaj dalej » Ogrzewanie płaszczyznowe w pomieszczeniach można zrealizować na (...) czytaj dalej »

 


Potrzebujesz nietypowego rozwiązania w instalacji wentylacji? Skorzystaj »

W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko (...) czytaj dalej »

 


Dowiedz się, jak działa rekuperacja »
Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę »
Rekuperacja - korzyści, za i przeciw rekuperacji, jaki jest koszt rekuperacji (...) czytaj dalej » Dno skrzynki rozdzielacza przytwierdzone do deskowania szalunku za pomocą gwoździ lub wkrętów, przez co skrzynka nie ulegnie (...) czytaj dalej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
12/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty instalacji c.o. w domach
  • - Audyty po zmianie przepisów
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl