Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Wybrane zagadnienia
Ciąg dalszy artykułu...

Strumienie masy wody w obiegach wtórnych

Obliczenia wykonane metodą f-chart pozwalają na ocenę miesięcznych i rocznych zysków energetycznych całej instalacji, jednak nie dają informacji o doborze parametrów eksploatacyjnych, w szczególności – zalecanym strumieniu masy wody przepływającej w obiegach wtórnych wymiennik ciepła – zbiornik akumulacyjny, rzeczywistych mocach osiąganych przez obieg kolektorowy, jak również oceny zachowania się instalacji w warunkach ekstremalnych.

Do oszacowania tych parametrów przeprowadzona została numeryczna symulacja pracy instalacji. Przy założonym uprzednio nominalnym strumieniu objętości równym 1,5 l/min na jeden kolektor, łączny strumień roztworu glikolu we wszystkich trzech obiegach wyniesie 4,9 l/s, czyli 17,64 m3/h. Do tego strumienia roztworu wodno-glikolowego należy dobrać strumień masy wody przepływającej przez wymienniki.

W typowej słonecznej instalacji podgrzewającej wodę w okresie 4 miesięcy letnich w słonecznym dniu instalacja pracuje efektywnie do 10 godzin na dobę (od 7.00 do 17.00). W instalacjach typu low-flow dobiera się taki strumień masy wody pobieranej ze zbiornika do wymiennika, aby w zbiorniku nastąpiła jednokrotna wymiana wody w całej objętości w tym samym czasie.

W planowanej instalacji taka reguła oznaczałaby łączny strumień masy wody przepływającej przez wymienniki ciepła ok. 1750 kg/h, czyli ok. 0,486 kg/s. Jest to jednak strumień masy rzędu 10 razy mniejszy, niż przepływa w obiegach kolektorowych i odebranie energii z kolektorów wymagałoby znacznego przewymiarowania powierzchni wymiany ciepła pociągającej za sobą spadek sprawności instalacji. Również występowałoby wówczas duże ryzyko doprowadzenia wody w wymienniku do stanu wrzenia.

Obliczenia symulacyjne wykazały, że w planowanej instalacji z kolektorami typowymi (w odniesieniu do powierzchni), zwiększanie strumienia masy wody dostarczanej do wymienników jedynie do pewnego momentu powoduje wzrost sprawności instalacji (rys. 17.). Zalecanym strumieniem masy wody przepływającej przez wszystkie wymienniki jest więc wartość z przedziału 1,6÷2,0 kg/s.

Rys. Z. Pluta, Rys. 17. Zależność sprawności instalacji w średnim dniu czerwca w funkcji łącznego strumienia masy wody w obiegach wymienniki ciepła – zbiornik magazynujący
Rys. 17. Zależność sprawności instalacji w średnim dniu czerwca w funkcji łącznego strumienia masy wody w obiegach wymienniki ciepła – zbiornik magazynujący

Do dalszych analiz przyjęto wartość górną z powyższego przedziału, czyli 2,0 kg/s, co po podziale na 3 wymienniki o powierzchniach proporcjonalnych do powierzchni kolektorów w obiegach daje strumienie masy wody w obiegach wtórnych tych instalacji:

  • instalacja B: mw = 0,85 kg/s,
  • instalacje Z i W: mw = 0,57 kg/s.

Drugim celem przeprowadzonych obliczeń była ocena zachowania się instalacji w warunkach ekstremalnych, dla których należy przewidzieć odpowiednie zabezpieczenia i dobrać wymienniki ciepła.

Rys. 18. przedstawia uporządkowany wykres dziennych sum promieniowania w ciągu roku. Zaznaczono na nim wartości średnich dziennych sum promieniowania dla poszczególnych miesięcy, przyjęte do analiz przeprowadzonych metodą f-chart.

Rys. Z. Pluta, Rys. 18. Uporządkowany wykres sum dziennych energii promieniowania słonecznego z naniesionymi liniami sum średnich dla poszczególnych miesięcy; w ciągu roku jest średnio ok. 65 dni z promieniowaniem większym, niż średnia wieloletnia dla czerwca
Rys. 18. Uporządkowany wykres sum dziennych energii promieniowania słonecznego z naniesionymi liniami sum średnich dla poszczególnych miesięcy; w ciągu roku jest średnio ok. 65 dni z promieniowaniem większym, niż średnia wieloletnia dla czerwca

 

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl