Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Wybrane zagadnienia
Ciąg dalszy artykułu...

Strumienie masy wody w obiegach wtórnych

Obliczenia wykonane metodą f-chart pozwalają na ocenę miesięcznych i rocznych zysków energetycznych całej instalacji, jednak nie dają informacji o doborze parametrów eksploatacyjnych, w szczególności – zalecanym strumieniu masy wody przepływającej w obiegach wtórnych wymiennik ciepła – zbiornik akumulacyjny, rzeczywistych mocach osiąganych przez obieg kolektorowy, jak również oceny zachowania się instalacji w warunkach ekstremalnych.

Do oszacowania tych parametrów przeprowadzona została numeryczna symulacja pracy instalacji. Przy założonym uprzednio nominalnym strumieniu objętości równym 1,5 l/min na jeden kolektor, łączny strumień roztworu glikolu we wszystkich trzech obiegach wyniesie 4,9 l/s, czyli 17,64 m3/h. Do tego strumienia roztworu wodno-glikolowego należy dobrać strumień masy wody przepływającej przez wymienniki.

W typowej słonecznej instalacji podgrzewającej wodę w okresie 4 miesięcy letnich w słonecznym dniu instalacja pracuje efektywnie do 10 godzin na dobę (od 7.00 do 17.00). W instalacjach typu low-flow dobiera się taki strumień masy wody pobieranej ze zbiornika do wymiennika, aby w zbiorniku nastąpiła jednokrotna wymiana wody w całej objętości w tym samym czasie.

W planowanej instalacji taka reguła oznaczałaby łączny strumień masy wody przepływającej przez wymienniki ciepła ok. 1750 kg/h, czyli ok. 0,486 kg/s. Jest to jednak strumień masy rzędu 10 razy mniejszy, niż przepływa w obiegach kolektorowych i odebranie energii z kolektorów wymagałoby znacznego przewymiarowania powierzchni wymiany ciepła pociągającej za sobą spadek sprawności instalacji. Również występowałoby wówczas duże ryzyko doprowadzenia wody w wymienniku do stanu wrzenia.

Obliczenia symulacyjne wykazały, że w planowanej instalacji z kolektorami typowymi (w odniesieniu do powierzchni), zwiększanie strumienia masy wody dostarczanej do wymienników jedynie do pewnego momentu powoduje wzrost sprawności instalacji (rys. 17.). Zalecanym strumieniem masy wody przepływającej przez wszystkie wymienniki jest więc wartość z przedziału 1,6÷2,0 kg/s.

Rys. Z. Pluta, Rys. 17. Zależność sprawności instalacji w średnim dniu czerwca w funkcji łącznego strumienia masy wody w obiegach wymienniki ciepła – zbiornik magazynujący
Rys. 17. Zależność sprawności instalacji w średnim dniu czerwca w funkcji łącznego strumienia masy wody w obiegach wymienniki ciepła – zbiornik magazynujący

Do dalszych analiz przyjęto wartość górną z powyższego przedziału, czyli 2,0 kg/s, co po podziale na 3 wymienniki o powierzchniach proporcjonalnych do powierzchni kolektorów w obiegach daje strumienie masy wody w obiegach wtórnych tych instalacji:

  • instalacja B: mw = 0,85 kg/s,
  • instalacje Z i W: mw = 0,57 kg/s.

Drugim celem przeprowadzonych obliczeń była ocena zachowania się instalacji w warunkach ekstremalnych, dla których należy przewidzieć odpowiednie zabezpieczenia i dobrać wymienniki ciepła.

Rys. 18. przedstawia uporządkowany wykres dziennych sum promieniowania w ciągu roku. Zaznaczono na nim wartości średnich dziennych sum promieniowania dla poszczególnych miesięcy, przyjęte do analiz przeprowadzonych metodą f-chart.

Rys. Z. Pluta, Rys. 18. Uporządkowany wykres sum dziennych energii promieniowania słonecznego z naniesionymi liniami sum średnich dla poszczególnych miesięcy; w ciągu roku jest średnio ok. 65 dni z promieniowaniem większym, niż średnia wieloletnia dla czerwca
Rys. 18. Uporządkowany wykres sum dziennych energii promieniowania słonecznego z naniesionymi liniami sum średnich dla poszczególnych miesięcy; w ciągu roku jest średnio ok. 65 dni z promieniowaniem większym, niż średnia wieloletnia dla czerwca

 

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl