Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zmiana przepisów dotyczących świadectw energetycznych budynków

Ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie Prawa budowlanego [1] zmodyfikowano przepisy dotyczące świadectw energetycznych budynków i lokali. Usunięte zostały niektóre niejasności występujące w dotychczas obowiązujących aktach prawnych, wprowadzono również kilka nowych ustaleń. Jednak nowelizacja przepisów już kilkanaście miesięcy po ich wprowadzeniu nie najlepiej świadczy o jakości stanowionego prawa.W nowelizacji ustawy wyraźnie podano, że w budynkach mieszkalnych – przy oddawaniu budynku do eksploatacji, a także przy sprzedaży i wynajmie – wykonuje się świadectwa energetyczne dla budynku oraz dla poszczególnych lokali. Według dotychczasowych przepisów w przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą należało sporządzać świadectwo wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach dla budynku i lokalu najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku. Pojęcia lokalu reprezentatywnego nie można było wykorzystać w praktyce, dobrze więc, że w nowej ustawie już nie występuje.

Świadectwa energetyczne dla lokali mieszkalnych

W nowelizacji ustawy wyraźnie podano, że w budynkach mieszkalnych – przy oddawaniu budynku do eksploatacji, a także przy sprzedaży i wynajmie – wykonuje się świadectwa energetyczne dla budynku oraz dla poszczególnych lokali. Według dotychczasowych przepisów w przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą należało sporządzać świadectwo wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach dla budynku i lokalu najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku. Pojęcia lokalu reprezentatywnego nie można było wykorzystać w praktyce, dobrze więc, że w nowej ustawie już nie występuje.

Ustawa przewiduje uproszczenia w opracowaniu świadectwa dla lokalu mieszkalnego, wskazując na przypadki, w których dokument ten może być opracowany na podstawie świadectwa sporządzonego dla budynku (art. 5 ust. 5) lub w oparciu o świadectwo wykonane dla innego lokalu w tym budynku (art. 5 ust. 5b).

Nie jest jednak jasne, w jaki sposób można skorzystać z tych przepisów. Czy na podstawie lub w oparciu oznacza, że w świadectwie dla lokalu można przyjąć wprost wartości EP i EK wyliczone dla budynku? Jeżeli nie, to nie wiadomo, jak należy wykorzystać tamte świadectwa, skoro zgodnie z ustawą nie zawierają one szczegółowych danych, z których korzystał autor świadectwa budynku i które pozwoliłyby na ich wykorzystanie do obliczeń związanych ze świadectwem dla lokalu.

Aby umożliwić wykorzystanie świadectwa sporządzonego dla budynku jako podstawy do opracowania świadectwa dla lokalu, w nowej ustawie wprowadzono przepis, że na wniosek właściciela lokalu zarządca budynku ma obowiązek uzyskania świadectwa energetycznego i przekazania jego kopii właścicielowi lokalu w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Termin 6-miesięczny jest niestety za długi w stosunku do potrzeb występujących zwykle przy sprzedaży lub wynajmie, ale można mieć nadzieję, że nie będzie wykorzystywany.

Przepis jednak wyraźnie głosi, że właściciel lokalu ma prawo żądać od właściciela budynku przekazania kopii świadectwa sporządzonego dla budynku, a obowiązek i koszt sporządzenia tego świadectwa ciąży na właścicielu budynku.

Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do sporządzania świadectw

Krąg osób upoważnionych do sporządzania świadectw (na podstawie posiadanych uprawnień budowlanych lub ukończonego szkolenia i złożonego egzaminu państwowego albo ukończenia studium podyplomowego), dotychczas zastrzeżony dla osób, które ukończyły studia magisterskie, został powiększony o absolwentów studiów inżynierskich na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska i energetyka lub pokrewnych. Jest to słuszne rozwiązanie, będące spełnieniem powszechnie zgłaszanych postulatów.

Jednak grupa wykonawców świadectw energetycznych została znacznie zwiększona również w inny sposób. W dotychczas obowiązującej ustawie z 2007 roku [2] w art. 5 ust. 8 widniał zapis: „Świadectwo charakterystyki energetycznej (…) może sporządzać osoba, która: (...) b) posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjnobudowlanej
lub instalacyjnej (...)”.

Analogiczny zapis w ostatniej nowelizacji ustawy nie zawiera już słów do projektowania. Efektem tej pozornie drobnej zmiany jest automatyczne udzielenie uprawnień do sporządzania świadectw wielu tysiącom uprawnionych do kierowania robotami budowlanymi. Osoby te zwykle nie mają wystarczającego przygotowania potrzebnego do opracowania świadectw, czego efektem może być powszechne obniżenie jakości tych dokumentów, a zatem i ich znaczenia. Tak duże rozszerzenie kręgu osób sporządzających świadectwa bardzo poważnie wpłynie na cały system certyfikacji energetycznej.

   18.12.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl