Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zmiana przepisów dotyczących świadectw energetycznych budynków

Ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie Prawa budowlanego [1] zmodyfikowano przepisy dotyczące świadectw energetycznych budynków i lokali. Usunięte zostały niektóre niejasności występujące w dotychczas obowiązujących aktach prawnych, wprowadzono również kilka nowych ustaleń. Jednak nowelizacja przepisów już kilkanaście miesięcy po ich wprowadzeniu nie najlepiej świadczy o jakości stanowionego prawa.W nowelizacji ustawy wyraźnie podano, że w budynkach mieszkalnych – przy oddawaniu budynku do eksploatacji, a także przy sprzedaży i wynajmie – wykonuje się świadectwa energetyczne dla budynku oraz dla poszczególnych lokali. Według dotychczasowych przepisów w przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą należało sporządzać świadectwo wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach dla budynku i lokalu najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku. Pojęcia lokalu reprezentatywnego nie można było wykorzystać w praktyce, dobrze więc, że w nowej ustawie już nie występuje.

Świadectwa energetyczne dla lokali mieszkalnych

W nowelizacji ustawy wyraźnie podano, że w budynkach mieszkalnych – przy oddawaniu budynku do eksploatacji, a także przy sprzedaży i wynajmie – wykonuje się świadectwa energetyczne dla budynku oraz dla poszczególnych lokali. Według dotychczasowych przepisów w przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą należało sporządzać świadectwo wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach dla budynku i lokalu najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku. Pojęcia lokalu reprezentatywnego nie można było wykorzystać w praktyce, dobrze więc, że w nowej ustawie już nie występuje.

Ustawa przewiduje uproszczenia w opracowaniu świadectwa dla lokalu mieszkalnego, wskazując na przypadki, w których dokument ten może być opracowany na podstawie świadectwa sporządzonego dla budynku (art. 5 ust. 5) lub w oparciu o świadectwo wykonane dla innego lokalu w tym budynku (art. 5 ust. 5b).

Nie jest jednak jasne, w jaki sposób można skorzystać z tych przepisów. Czy na podstawie lub w oparciu oznacza, że w świadectwie dla lokalu można przyjąć wprost wartości EP i EK wyliczone dla budynku? Jeżeli nie, to nie wiadomo, jak należy wykorzystać tamte świadectwa, skoro zgodnie z ustawą nie zawierają one szczegółowych danych, z których korzystał autor świadectwa budynku i które pozwoliłyby na ich wykorzystanie do obliczeń związanych ze świadectwem dla lokalu.

Aby umożliwić wykorzystanie świadectwa sporządzonego dla budynku jako podstawy do opracowania świadectwa dla lokalu, w nowej ustawie wprowadzono przepis, że na wniosek właściciela lokalu zarządca budynku ma obowiązek uzyskania świadectwa energetycznego i przekazania jego kopii właścicielowi lokalu w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Termin 6-miesięczny jest niestety za długi w stosunku do potrzeb występujących zwykle przy sprzedaży lub wynajmie, ale można mieć nadzieję, że nie będzie wykorzystywany.

Przepis jednak wyraźnie głosi, że właściciel lokalu ma prawo żądać od właściciela budynku przekazania kopii świadectwa sporządzonego dla budynku, a obowiązek i koszt sporządzenia tego świadectwa ciąży na właścicielu budynku.

Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do sporządzania świadectw

Krąg osób upoważnionych do sporządzania świadectw (na podstawie posiadanych uprawnień budowlanych lub ukończonego szkolenia i złożonego egzaminu państwowego albo ukończenia studium podyplomowego), dotychczas zastrzeżony dla osób, które ukończyły studia magisterskie, został powiększony o absolwentów studiów inżynierskich na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska i energetyka lub pokrewnych. Jest to słuszne rozwiązanie, będące spełnieniem powszechnie zgłaszanych postulatów.

Jednak grupa wykonawców świadectw energetycznych została znacznie zwiększona również w inny sposób. W dotychczas obowiązującej ustawie z 2007 roku [2] w art. 5 ust. 8 widniał zapis: „Świadectwo charakterystyki energetycznej (…) może sporządzać osoba, która: (...) b) posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjnobudowlanej
lub instalacyjnej (...)”.

Analogiczny zapis w ostatniej nowelizacji ustawy nie zawiera już słów do projektowania. Efektem tej pozornie drobnej zmiany jest automatyczne udzielenie uprawnień do sporządzania świadectw wielu tysiącom uprawnionych do kierowania robotami budowlanymi. Osoby te zwykle nie mają wystarczającego przygotowania potrzebnego do opracowania świadectw, czego efektem może być powszechne obniżenie jakości tych dokumentów, a zatem i ich znaczenia. Tak duże rozszerzenie kręgu osób sporządzających świadectwa bardzo poważnie wpłynie na cały system certyfikacji energetycznej.

   18.12.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl