Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wpływ automatyki węzłów ciepłowniczych na pracę pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 6)

W artykule przeanalizowano pracę trzech systemów ciepłowniczych o zbliżonej charakterystyce. Rozważania przeprowadzono dla doby, w której zakres zmian przepływu wody sieciowej był największy. Biorąc pod uwagę stałe czasowe występujące w systemach ciepłowniczych, można przyjąć, że analiza dotyczy stanów quasi-dynamicznych. Wykazano, że jakość pracy urządzeń automatycznej regulacji w węzłach ciepłowniczych w rozpatrywanych systemach ciepłowniczych jest bardzo różna i ma duży wpływ na parametry pracy pomp obiegowych.

Artykuł jest kontynuacją publikacji [1–5]. Szczególnie dotyczy to rozważań na temat pracy trzech systemów ciepłowniczych o zbliżonej charakterystyce opisanych w [5]. Podobnie jak poprzednio, często przywoływana jest praca [6] która zasługuje na dużą uwagę.

Przeprowadzono analizę pracy trzech przykładowych rzeczywistych systemów ciepłowniczych o podobnej wielkości. Moc cieplna zamówiona w tych systemach zawiera się w przedziale Qzam = 90–132 MW. Natomiast oszacowane na podstawie parametrów dostawy ciepła w sezonie ogrzewczym zapotrzebowanie mocy cieplnej w warunkach obliczeniowych (klimatyczna strefa I, tzewnobl = –16°C) wynosi Qrz obl = 60–100 MW. Dane o systemach ciepłowniczych zaczerpnięto z prac wdrożeniowych [7–9] zrealizowanych w latach 2004–2008.

Przeanalizowano zakres zmian przepływu wody sieciowej, mocy cieplnej, oporności sieci ciepłowniczej oraz pole pracy pomp obiegowych. Takie analizy są szczególnie ważne w przypadku dobierania pomp obiegowych w konkretnych ciepłowniach [5].

Gradient przepływu wody sieciowej w systemach ciepłowniczych

Wśród danych dotyczących parametrów pracy poszczególnych systemów ciepłowniczych szukano doby o największej zmianie przepływu wody sieciowej. Analizie poddano okresy, w których zmiana przepływu wynosiła od Vsmin = 407 m3/h do Vsmax = 640 m3/h. Szczegółowe dane podano w tabeli 1. W tych dobach zakres zmian temperatury zewnętrznej wynosił od ok. Δtzewn min = 10 K do ponad Δtzewn max = 18 K.

Pozostałe parametry pracy systemów ciepłowniczych, a mianowicie: temperatury wody sieciowej na zasilaniu i powrocie oraz ciśnienie piezometryczne w zasilaniu i powrocie podano w tabeli 2.

Dla oceny pracy systemów ciepłowniczych bardzo istotna jest także znajomość zakresu zmian mocy cieplnej odbieranej w krótkim czasie (24 godzin). Z danych zawartych w tabeli 3 wynika, że quasi-dynamika systemów ciepłowniczych stwarza olbrzymie problemy z prowadzeniem ciepłowni i włączaniem oraz wyłączaniem poszczególnych kotłów.

Na rysunku 1 zobrazowano zakres zmian mocy cieplnej w ciągu doby.

Parametry dostawy ciepła w ciągu doby

Przeanalizowano zmiany podstawowych parametrów pracy systemów ciepłowniczych (temperatury zewnętrznej, temperatury zasilania, temperatury powrotu, przepływu wody sieciowej i mocy cieplnej) w ciągu wybranej doby.

Temperatura zewnętrzna w systemie ciepłowniczym A zmieniała się od tzewn min = 2°C do tzewnmax = 20,4°C, tj. Δtzewn = 18,4 K. W tym czasie temperatura wody sieciowej na zasilaniu wahała się od Tz min = 75,1°C do Tz max = 80,8°C. Natomiast temperatura wody sieciowej na powrocie zmieniała się od Tp min = 43,9°C do Tp max = 46,7°C. Ciśnienie piezometryczne w przewodzie zasilającym zmieniało się od Pz min = 0,66 MPa do Pz max = 0,86 MPa, a w przewodzie powrotnym od Ppmin = 0,30 MPa do Pp max = 0,32 MPa. Na rysunku 2 pokazano zmianę parametrów dostawy ciepła w systemie ciepłowniczym A 16 kwietnia 2003 r.

Przeanalizowano również zmiany podstawowych parametrów pracy systemu ciepłowniczego B w ciągu doby 30 marca 2005 r. Temperatura zewnętrzna zmieniała się od tzewn min = –3,3°C do tzewn max = 11,7°C, tj. Δtzewn = 15,0 K. W tym czasie temperatura wody sieciowej na zasilaniu wahała się od Tz min = 71,8°C do Tz max = 84,8°C, a temperatura wody sieciowej na powrocie od Tp min = 40,4°C do Tp max = 47,9°C. Ciśnienie piezometryczne w przewodzie zasilającym zmieniało się od Pz min = 0,70 MPa do Pz max = 0,83 MPa. Natomiast ciśnienie piezometryczne w przewodzie powrotnym wahało się od Pp min = 0,39 MPa do Pp max = 0,54 MPa. Zmianę parametrów dostawy ciepła w systemie ciepłowniczym B pokazano na rysunku 3.

W systemie ciepłowniczym C temperatura zewnętrzna zmieniała się od tzewn min = 3,9°C do tzewmax = 14,2°C, tj. Δtzewn = 10,3 K. W tym czasie temperatura wody sieciowej na zasilaniu wahała się od Tz min = 73,4°C do Tz max = 93,0°C, natomiast temperatura wody sieciowej na powrocie zmieniała się od Tp min = 45,5°C do Tp max = 53,8°C. Ciśnienie piezometryczne w przewodzie zasilającym zmieniało się od Pz min = 0,82 MPa do Pz max = 0,91 MPa, a w przewodzie powrotnym od Ppmin = 0,20 MPa do Pp max = 0,34 MPa. Na rysunku 4 przedstawiono zmianę parametrów dostawy ciepła w systemie ciepłowniczym C 10 marca 2008 r.

   18.12.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl