Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Narzędzia nowoczesnego instalatora

Ostatnie lata przyniosły wyraźną zmianę w wyposażeniu w narzędzia hydraulików, instalatorów i audytorów. Profesjonalne narzędzia nie tylko pozwalają na duże oszczędności czasu, gwarantują również precyzję i wysoką jakość wykonywanych robót. Fachowiec wysoko wyceniający swoją pracę nie może oddać klientowi instalacji zrobionej byle jak. Minęły już czasy, gdy liczyła się tylko cena i funkcjonalność – dziś najważniejsza jest jakość, precyzja i estetyka wykonania. Aby instalacja była estetyczna i fachowo ułożona, wymaga nie tylko dużego doświadczenia wykonawcy, ale i użycia specjalistycznych narzędzi oraz dokonania bardzo dokładnych pomiarów.

O polskich instalatorach mówi się, że są tradycjonalistami i jeśli czegoś sami nie sprawdzą w praktyce, to temu nie zaufają. Najczęściej nie jest to podyktowane obawą przed czymś nowym, lecz wagą, jaką instalatorzy przywiązują do swojej renomy, dlatego niechętnie ryzykują jej utratę z powodu niesprawdzonej technologii czy materiału oraz braku doświadczenia w wykonywaniu nowych prac.

Poza regionem warszawskim, gdzie wiele ekip jest „z Polski”, są to fachowcy, którzy działają na danym terenie, są znani i muszą konkurować z innymi jakością prac i wizerunkiem, prestiżem, na który pracują przez lata. Obecnie rzeczywistość bliższa jest wizerunkowi hydraulika z francuskiej reklamy niż stereotypowi świetnie sparodiowanemu przez Jana Kobuszewskiego – fachowca w berecie z antenką i gumiakach oraz „sportem” w zębach. Choć, jak pokazywał program „Usterka”, nadal zdarzają się „złote rączki” wyspecjalizowane głównie w... naciąganiu klientów.

Kiedyś instalator zaczynał swoją karierę zawodową od pracy z narzędziami do obróbki stali, stopniowo weszła miedź i tworzywa, a wraz z nimi specjalistyczne narzędzia do prac montażowych i kontroli szczelności, zgrzewarki, giętarki, systemy zaciskowe, urządzenia do kontroli i czyszczenia rur i rdzeniowego wiercenia diamentowego.

Dziś prawdziwy instalator nie pracuje już sam czy tylko z młodym, terminującym uczniem. Obecnie jest to raczej ekipa paru fachowców zdolnych wykonać całość prac w rozsądnym terminie i na poziomie gwarantującym poprawne działanie instalacji, zgodnie z projektem. Wprawdzie ostatnie lata rozpieściły trochę fachowców i trzeba było na nich czekać nawet kilka miesięcy, ale rynek zaczyna się w tym względzie normować.

Fot. scheier CARTECH
Przykład zabudowy w samochodzie użytkowym

Coraz więcej firm ma świadomość, że nie tylko schludny ubiór roboczy i kompetencja w rozmowie z klientem, ale także ich warsztat pracy wpływa na to, jak są postrzegane. Są klienci, którzy już na wstępie pytają nie tylko o doświadczenie i referencje, ale też o stosowane narzędzia i materiały.

Różnorodność materiałów i systemów instalacyjnych z metali i tworzyw wymaga dużej wiedzy i umiejętności posługiwania się nowoczesnymi narzędziami. Wielu cenionych fachowców zdobywa informacje dzięki szkoleniem organizowanym przez producentów, dystrybutorów i hurtownie. Nie należy tych szkoleń traktować tylko jako formy promocji firm – zdobywa się na nich również rzetelną wiedzę. Dystrybutorzy ściśle współpracują z instalatorami, szkolą ich i zapewniają dostęp do wszystkich nowych produktów i rozwiązań. Niejednokrotnie to oni stymulują rozwój firm instalacyjnych.

Niskie ceny mogą mieć jedynie narzędzia uniwersalne, powszechnie stosowane. Profesjonalne narzędzia bywają kosztowne, dlatego warto szukać źródła sfinansowania zakupu. Może to być kredyt bankowy, ale lepiej jest korzystać z kredytowania oferowanego przez sprzedawcę narzędzi, gdyż kupno narzędzia związane jest często z zakupem innych komponentów instalacyjnych.

Na przykład producenci systemów z połączeniami zaciskowymi oferują instalatorom narzędzia wraz z systemem i odpowiednim szkoleniem. Można też skorzystać z leasingu urządzeń. Jednak przy dokonywaniu takich inwestycji zawsze trzeba mieć na uwadze rachunek ekonomiczny. Są różne wersje specjalistycznych urządzeń – droższe i tańsze. Ważne, jak często będą ono wykorzystywane.

Jeśli dane prace są przeprowadzane często, to warto korzystać z urządzenia droższego przy zakupie, ale tańszego w eksploatacji, wygodniejszego w transporcie i obsłudze. Warto też pamiętać, że stanowisko pracy instalatora rzadko kiedy jest wygodne. Tylko profesjonalne narzędzie zapewnia bezpieczeństwo i precyzję wykonania i skraca czas pracy. Brak profesjonalnego sprzętu może zablokować pracę nawet kilku osób, a to sporo kosztuje.

Co powinien mieć instalator w swojej skrzynce z narzędziami? Przede wszystkim musi tę skrzynkę mieć czym transportować. Powinien korzystać z samochodu, w którym narzędzia mogą być przewożone. Nie każdego stać na to od razu, ale warto do tego dążyć, gdyż samochód z wnętrzem dostosowanym do narzędzi wygląda bardziej profesjonalnie niż droga terenówka z kratką.

Współczesny instalator nie może przejść obojętnie obok wchodzących na rynek nowoczesnych urządzeń elektronicznych, dalmierzy, detektorów gazów i przewodów, analizatorów spalin i kamer inspekcyjnych oraz termowizyjnych itp.

   18.12.2009

Komentarze

(1)
Iglaste | 21.07.2016, 23:57

Bardzo wartościowy artykuł. Zwłaszcza zaciekawiła mnie część o finansowaniu drogiego sprzętu. Do swojego zakładu będę potrzebował laser do cięcia rur 3d

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl