O polskich instalatorach mówi się, że są tradycjonalistami i jeśli czegoś sami nie sprawdzą w praktyce, to temu nie zaufają. Najczęściej nie jest to podyktowane obawą przed czymś nowym, lecz wagą, jaką instalatorzy przywiązują do swojej renomy, dlatego niechętnie ryzykują jej utratę z powodu niesprawdzonej technologii czy materiału oraz braku doświadczenia w wykonywaniu nowych prac.
Poza regionem warszawskim, gdzie wiele ekip jest „z Polski”, są to fachowcy, którzy działają na danym terenie, są znani i muszą konkurować z innymi jakością prac i wizerunkiem, prestiżem, na który pracują przez lata. Obecnie rzeczywistość bliższa jest wizerunkowi hydraulika z francuskiej reklamy niż stereotypowi świetnie sparodiowanemu przez Jana Kobuszewskiego – fachowca w berecie z antenką i gumiakach oraz „sportem” w zębach. Choć, jak pokazywał program „Usterka”, nadal zdarzają się „złote rączki” wyspecjalizowane głównie w... naciąganiu klientów.
Kiedyś instalator zaczynał swoją karierę zawodową od pracy z narzędziami do obróbki stali, stopniowo weszła miedź i tworzywa, a wraz z nimi specjalistyczne narzędzia do prac montażowych i kontroli szczelności, zgrzewarki, giętarki, systemy zaciskowe, urządzenia do kontroli i czyszczenia rur i rdzeniowego wiercenia diamentowego.
Dziś prawdziwy instalator nie pracuje już sam czy tylko z młodym, terminującym uczniem. Obecnie jest to raczej ekipa paru fachowców zdolnych wykonać całość prac w rozsądnym terminie i na poziomie gwarantującym poprawne działanie instalacji, zgodnie z projektem. Wprawdzie ostatnie lata rozpieściły trochę fachowców i trzeba było na nich czekać nawet kilka miesięcy, ale rynek zaczyna się w tym względzie normować.
![]() |
Przykład zabudowy w samochodzie użytkowym |
Coraz więcej firm ma świadomość, że nie tylko schludny ubiór roboczy i kompetencja w rozmowie z klientem, ale także ich warsztat pracy wpływa na to, jak są postrzegane. Są klienci, którzy już na wstępie pytają nie tylko o doświadczenie i referencje, ale też o stosowane narzędzia i materiały.
Różnorodność materiałów i systemów instalacyjnych z metali i tworzyw wymaga dużej wiedzy i umiejętności posługiwania się nowoczesnymi narzędziami. Wielu cenionych fachowców zdobywa informacje dzięki szkoleniem organizowanym przez producentów, dystrybutorów i hurtownie. Nie należy tych szkoleń traktować tylko jako formy promocji firm – zdobywa się na nich również rzetelną wiedzę. Dystrybutorzy ściśle współpracują z instalatorami, szkolą ich i zapewniają dostęp do wszystkich nowych produktów i rozwiązań. Niejednokrotnie to oni stymulują rozwój firm instalacyjnych.
Niskie ceny mogą mieć jedynie narzędzia uniwersalne, powszechnie stosowane. Profesjonalne narzędzia bywają kosztowne, dlatego warto szukać źródła sfinansowania zakupu. Może to być kredyt bankowy, ale lepiej jest korzystać z kredytowania oferowanego przez sprzedawcę narzędzi, gdyż kupno narzędzia związane jest często z zakupem innych komponentów instalacyjnych.
Na przykład producenci systemów z połączeniami zaciskowymi oferują instalatorom narzędzia wraz z systemem i odpowiednim szkoleniem. Można też skorzystać z leasingu urządzeń. Jednak przy dokonywaniu takich inwestycji zawsze trzeba mieć na uwadze rachunek ekonomiczny. Są różne wersje specjalistycznych urządzeń – droższe i tańsze. Ważne, jak często będą ono wykorzystywane.
Jeśli dane prace są przeprowadzane często, to warto korzystać z urządzenia droższego przy zakupie, ale tańszego w eksploatacji, wygodniejszego w transporcie i obsłudze. Warto też pamiętać, że stanowisko pracy instalatora rzadko kiedy jest wygodne. Tylko profesjonalne narzędzie zapewnia bezpieczeństwo i precyzję wykonania i skraca czas pracy. Brak profesjonalnego sprzętu może zablokować pracę nawet kilku osób, a to sporo kosztuje.
Co powinien mieć instalator w swojej skrzynce z narzędziami? Przede wszystkim musi tę skrzynkę mieć czym transportować. Powinien korzystać z samochodu, w którym narzędzia mogą być przewożone. Nie każdego stać na to od razu, ale warto do tego dążyć, gdyż samochód z wnętrzem dostosowanym do narzędzi wygląda bardziej profesjonalnie niż droga terenówka z kratką.
Współczesny instalator nie może przejść obojętnie obok wchodzących na rynek nowoczesnych urządzeń elektronicznych, dalmierzy, detektorów gazów i przewodów, analizatorów spalin i kamer inspekcyjnych oraz termowizyjnych itp.