Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Biomasa jako paliwo (cz. 2) Biopaliwa płynne

Olej słonecznikowy jest jednym ze stosowanych biopaliw
Olej słonecznikowy jest jednym ze stosowanych biopaliw

W poprzednim numerze zajmowaliśmy się biomasą i jej wykorzystaniem. W tej części przedstawione zostaną biopaliwa płynne.

Zanim przejdę do omówienia paliw płynnych, chciałbym jeszcze na chwilę wrócić do biogazów, ale jako paliw dla silników spalinowych. Biogaz można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Gaz wysypiskowy może być dostarczany do sieci gazowej lub stosowany jako paliwo w pojazdach napędzanych silnikami iskrowymi i w procesach technologicznych.

Biogaz można spalać w specjalnie przystosowanych kotłach, zastępując gaz ziemny. Uzyskane ciepło może być przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania. Energia elektryczna wyprodukowana w silnikach iskrowych lub turbinach może być sprzedawana do sieci energetycznych. Biogaz jest również wykorzystywany w układach skojarzonych do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Na szerszą skalę wykorzystuje się go głównie w Indiach, Chinach, Szwajcarii, Francji, Niemczech i USA, jako paliwo dla generatorów prądu elektrycznego (ze 100 m³ biogazu można wyprodukować ok. 540–600 kWh energii elektrycznej), jako źródło energii do ogrzewania wody, a po oczyszczeniu i sprężeniu jako paliwo do napędu silników (instalacje CNG – ang. Compressed Natural Gas). Wartość energetyczna 1 m3 biogazu w warunkach normalnych (Nm3) jest równa w przybliżeniu 1 litrowi benzyny. W Polsce w ponad 20 miastach wykorzystuje się CNG do napędu autobusów, na największą skalę w Rzeszowie.

Dla porządku należy powiedzieć parę słów na temat biopaliw płynnych, chociaż w energetyce cieplnej nie są używane (patrz tab. 1). Transport odpowiada za ok. ¼ ogólnej emisji CO2, przy czym aż 80% z tej liczby przypada na transport drogowy. Nic więc dziwnego, że w trosce o środowisko naturalne poszukuje się innych paliw niż obecnie stosowane. Jedną z takich alternatyw są biopaliwa płynne.

Źródła biopaliw płynnych i możliwości ich zastosowania (za EC BREC)
Tabela. 1. Źródła biopaliw płynnych i możliwości ich zastosowania (za EC BREC)

 

Biopaliwa płynne w kotłach

Paliwa płynne i gazowe można spalać w różnorodny sposób. Najnowocześniejszym osiągnięciem w tej dziedzinie są palniki nadmuchowe z ceramiczną głowicą porowatą. Doświadczenia w tej technologii prowadzą główne placówki naukowe i ośrodki badawczo-rozwojowe. W ramach europejskiego programu BIOFLAM firma Hoval przeprowadziła zaawansowane eksperymenty zastosowania tych palników w kotłach kondensacyjnych na paliwo płynne.

Rozwój technologii spalania różnorodnych paliw polega na coraz bardziej wszechstronnej i precyzyjnej kontroli tego procesu, niemal całkowitym braku emisji szkodliwych produktów spalania oraz bardzo szerokiej, bezstopniowej regulacji (modulacji) mocy nowoczesnych palników (palniki z głowicą porowatą). Podstawową zaletą tych palników jest możliwość dobrego spalania paliw o zróżnicowanych właściwościach, a takie charakterystyki będą mieć biopaliwa, które (wspólnie z biomasą) do 2010 roku powinny zaspokajać 12% zapotrzebowania energetycznego Europy.

Najbardziej efektywnym i ekologicznym urządzeniem grzewczym w niedalekiej przyszłości może być kondensacyjny kocioł olejowy spalający olej pochodzenia roślinnego. Próby całkowitego zastąpienia produktów ropopochodnych paliwami roślinnymi napotykają wiele problemów technicznych. Z tego względu najpierw zdecydowano się zastosować mieszanki tradycyjnego oleju opałowego z biopaliwem dodawanym w ilości ok. 20%.

Szerokie wprowadzenie tego typu mieszanki pozwoliłoby w znacznym stopniu zrealizować europejski cel stopniowego wprowadzania paliw pochodzenia roślinnego do powszechnego ogrzewania domów, które stanowi ok. 40% zapotrzebowania ciepła na naszym kontynencie.

Co już osiągnięto? Korzystając z mieszanki biopaliwowej, kotły pracują z bezstopniową modulacją mocy w zakresie 2–28 kW. Tak szeroki zakres modulacji (1:10) wymaga dodatkowych elementów stabilizujących pracę kotła, szczególnie w skrajnie niskim przedziale mocy. Sprawdzono różnorodne materiały konstrukcyjne decydujące o długim, bezproblemowym użytkowaniu urządzeń nowej generacji.

   19.12.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co powinieneś mieć, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Promocja na zakup oprogramowania dla instalora »

oprogramowaanie dla instalatora

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl