Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Program „Innowacyjna energetyka – rolnictwo energetyczne”

Biogazownia rolnicza
Biogazownia rolnicza

Program ma na celu w perspektywie doraźnej osłabienie skutków kryzysu w energetyce (gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, gazu na rynku odbiorców końcowych i węgla; brak węgla, deficyt uprawnień do emisji CO2) spowodowanego w dużej części realizowaną w latach 2006÷2007 polityką energetyczną (konsolidacja elektroenergetyki, wzmocnienie dominującej roli PGNiG, centralizacja zarządzania w górnictwie). W perspektywie średnioterminowej jego celem jest zapoczątkowanie stabilnego rozwoju innowacyjnej energetyki rozproszonej, odnawialnej oraz modernizacja wsi i restrukturyzacja rolnictwa. Perspektywa długoterminowa ukierunkowana jest na przygotowanie polskiej energetyki do absorpcji technologii przeróbki węgla (zgazowania węgla z wykorzystaniem technologii atomowo-węglowych).

Polskie rynki końcowe energii w 2007 r. można oszacować na ok. 550 TWh (wg kryteriów projektu dyrektywy dotyczącej energii odnawialnej, które uwzględniają w energii końcowej energię na potrzeby własne źródeł wytwórczych i straty sieciowe). Podział energii pomiędzy trzy rynki był następujący: energia elektryczna: 140 TWh, ciepło: 240 TWh, transport: 150 TWh. Można oszacować, że w 2020 r. będzie to razem (energia elektryczna, ciepło, transport) ok. 640 TWh.

Obowiązujący wówczas Polskę 15% udział energii odnawialnej wyniesie ok. 100 TWh (w paliwach transportowych nie może to być mniej niż ok. 20 TWh). Łączny potencjał produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych oraz wiatrowych ocenia się na ok. 10÷20 TWh. Z upraw energetycznych trzeba będzie zatem uzyskać ok. 80÷90 TWh energii końcowej.

Oznacza to, że energia pierwotna pochodząca z rolnictwa energetycznego, potrzebna do wywiązania się Polski z obowiązku określonego dyrektywą, wynosi ok. 100÷110 TWh (mała różnica pomiędzy energią końcową i energią pierwotną wynika z bardzo wysokiej sprawności energetycznej konwersji, charakterystycznej dla technologii biometanowych, które będą dominujące w rolnictwie energetycznym).

Rolnictwo energetyczne

Rozwój lokalnych źródeł wykorzystujących biomasę i ogólnie rozwój OZE (odnawialnych źródeł energii) otwiera zupełnie nowy etap w energetyce. Tym bardziej że UE będzie transformować rolnictwo żywnościowe w energetyczne. Z jednego hektara kukurydzy można rocznie otrzymać 5 tys. m3 biometanu. W kogeneracji można z tej ilości gazu wyprodukować ok. 17 MWh energii elektrycznej i ok. 90 GJ ciepła.

Są to ilości wystarczające do pokrycia ok. 7-krotnego zapotrzebowania na energię elektryczną i ok. 6-krotnego zapotrzebowania na ciepło w całej gospodarce przypadającego na statystycznego Polaka. Można przyjąć, że w 2020 r. wydajność energetyczna z hektara (np. kukurydzy poddanej zgazowaniu w procesie fermentacji) będzie wynosić ok. 80 MWh.

Areał ziemi potrzebnej do wywiązania się Polski z obowiązku unijnego można zatem szacować na ok. 1,4 mln ha. Trzeba podkreślić, że jest to znacznie mniej, niż można było sądzić na podstawie Pakietu energetycznego 3×20) z marca 2007 r. Polsce jako graczowi na rynku certyfikatów zielonych w Unii (rozwiązanie proponowane przez Komisję Europejską) stwarza to bardzo duże możliwości. Graniczny areał ziemi możliwy do wykorzystania w polskim rolnictwie energetycznym można szacować nawet na 4 mln hektarów.

Biometan najlepiej produkować tam, gdzie będą uprawy, a energię elektryczną i ciepło wytwarzać tam, gdzie jest potrzebna – blisko odbiorcy.
Po raz pierwszy pojawia się sytuacja, gdy na rynek energetyki mogą wejść inwestorzy z mniejszym kapitałem niż miliardy złotych. Jest szansa, że czas przygotowań i realizacji projektów energetycznych (biogazowi ze źródłami kogeneracyjnymi, produkującymi energię elektryczną i ciepło) będzie trwał nie dłużej niż kilkanaście miesięcy.

Po raz pierwszy można dostosować wielkość projektu energetycznego do lokalnych potrzeb odbiorców, które pojawiają się w danym czasie, nie trzeba natomiast ponosić ryzyka związanego z błędnymi prognozami zapotrzebowania na energię.

Ponadto pojawia się historyczna szansa zastąpienia klasycznej (sieciowej) reelektryfikacji wsi nowoczesną reelektryfikacją mającą podstawę w innowacyjnej energetyce rozproszonej wytwórczej i w rolnictwie energetycznym, czyli we własnych zasobach wsi. Krótkofalowo rolnictwo energetyczne umożliwi mieszkańcom wsi uczestnictwo w korzyściach z przebudowy energetyki, w szczególności z elektroenergetyki, na bardziej konkurencyjną.

Długofalowo rolnictwo energetyczne zapewnić może polskiej wsi włączenie się w jeden z wielkich obszarów innowacyjności gospodarki w ogóle. Będzie to wynikać m.in. stąd, że skala inwestycji jednostkowych w rolnictwie energetycznym jest stosunkowo niewielka (nakłady na takie inwestycje są rzędu kilku, najczęściej blisko 10 mln zł). Zatem w początkowej fazie rozwoju rolnictwa energetycznego będzie możliwe w jego rozwoju podmiotowe uczestnictwo małych inwestorów, na skalę pojedynczych wsi (jest to oczywiście niemożliwe w energetyce dużej skali).

Szacuje się, że rozwój energetyki rozproszonej (biogazowni i systemów kogeneracyjnych) w gminach rolniczych może spowodować z tego tytułu napływ komercyjnych inwestycji na obszary wiejskie rzędu 50 mld zł w horyzoncie 2020 r. To upodmiotowi na trwałe wieś w obszarze elektroenergetyki i ciepłownictwa. Oczywiście, rolnictwo energetyczne, w części stanowiącej bazę surowcową dla przemysłu biopaliw, umożliwi dodatkowo mieszkańcom wsi uczestnictwo w korzyściach ze zmiany struktury rynku paliw dla potrzeb transportu.

Krótkofalowo rozwój rolnictwa energetycznego zapewni polskiemu rolnictwu opłacalne ekonomicznie wykorzystanie 2÷3 mln ha gruntów odłogowanych (wyłączonych z upraw) oraz ugorów i nieużytków. Jest to ok. 10÷15% użytków rolnych w Polsce. Długofalowo rozwój agroenergetyki tworzy natomiast fundamentalną podstawę pod trwałą opłacalność produkcji rolnej, polegającą na rozszerzeniu możliwości zbytu produkcji rolnej na dwa wielkie i newralgiczne rynki: żywnościowy i energetyczny.

   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl