Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Zarządzanie wodą w budynku inteligentnym

Blue Tank, system do odzysku deszczówki
Blue Tank, system do odzysku deszczówki
Czysty Zysk

Wszyscy ulegamy złudzeniu, że skoro wszędzie wokół otacza nas woda (aż 71% powierzchni Ziemi jest nią zalane), to jej zasoby są nieprzebrane. Jednak z ogólnoświatowych zasobów tylko 2,5% to woda słodka, a mniej niż 1% to woda zdatna do picia. Dopóki nie nauczymy się tanio produkować słodką wodę z wody morskiej, musimy na poważnie zacząć ją oszczędzać. W artykule opisano wykorzystanie systemu BMS (Building Management System) do optymalizacji zużycia wody w domu jednorodzinnym.

Ponad miliard ludzi żyje na obszarach o zdecydowanie za dużym zużyciu słodkiej wody. Polskie rozporządzenie [1] zakłada zużycie 4200–5400 litrów wody na mieszkańca miesięcznie, w zależności od tego, czy obiekt jest podłączony do sieci kanalizacyjnej czy nie. Realnie zaś zużywamy jej więcej, ok. 190 litrów na dobę, czyli 5700 litrów miesięcznie [2]. Natomiast przeciętny Europejczyk zużywa w ciągu doby tylko 140 litrów wody.

Wysokie zużycie wody nie wynika z konieczności, ale z nawyków, które zwykle trudno zmienić. Do najczęstszych przyczyn jej marnotrawienia należą nieszczelności instalacji, kąpiele w wannie zamiast pod prysznicem czy ręczne mycie naczyń zamiast korzystania ze zmywarki.

Woda a inteligentny dom mieszkalny

Jak wykorzystać system inteligentnego budynku do optymalizacji zużycia wody? Zdaniem autora szeroko pojęte zarządzenie wodą to jeden z najistotniejszych elementów systemu BMS i jeden z parametrów odróżniających systemy pseudointeligentne od prawdziwie przewidujących. Na podstawie doświadczeń z instalacji w domu Galia (fot. 2), w którym po raz pierwszy wdrożono system BMS Unihome [3, 4], autor wyróżnia trzy zasadnicze obszary zarządzania wodą w nowoczesnym domu mieszkalnym.

Dowiedz się, jak inteligentnie prowadzić pomiar zużycia mediów w domu jednorodzinnym »

Pierwszym jest inteligentne gospodarowanie wodą mające na celu minimalizację jej zużycia, zwane dalej ekonomiką wody. Drugi obszar to bezpieczeństwo używania wody jako medium stwarzającego potencjalne zagrożenie dla budynku. Ostatni aspekt obejmuje inne obszary jej zużycia, np. wodę niezbędną do zarządzania wilgotnością budynku.

Ekonomika zużycia wody
Brak cyrkulacji lub jej wadliwe wykonanie zwiększa zużycie wody. Po odkręceniu kranu, czekając na ciepły strumień, marnujemy hektolitry słodkiej wody. Dotyczy to szczególnie systemów, w których cyrkulacja włączana jest cyklicznie – istnieją okresy, kiedy ciepłą wodę należy „podciągnąć” do kranu, wylewając czystą wodę do kanalizacji.

Stale włączona cyrkulacja mogłaby się wydawać rozwiązaniem tego problemu, ale zużycie energii dla podgrzewania ciepłej wody w takim rozwiązaniu jest na tyle duże, że prawdopodobnie wciąż bardziej ekonomiczne jest „zlewanie” wody zimnej w oczekiwaniu na ciepłą. System BMS proponuje dwa rozwiązania: inteligentny system cyrkulacji uruchamiającej się, kiedy przewidywane jest lokalne zapotrzebowanie na ciepłą wodę, oraz zastosowanie przepływowych „dogrzewaczy” c.w.u. zainstalowanych tuż przed punktem poboru i włączających się automatycznie przy chwilowym braku ciepłej wody.

Przeczytaj artykuł o pompach cyrkulacyjnych do c.w.u. »

Istotną cechą dogrzewaczy musi być możliwość podgrzewania wody do określonej temperatury i automatycznego wyłączania się urządzenia po pojawieniu się gorącej wody przed podgrzewaczem – takie rozwiązania, również polskiej produkcji, są już powszechnie dostępne, ale ich stosowanie jest nadal zbyt drogie.

Analiza zużycia wody
System BMS powinien wykonywać również kolejne zadania – liczyć i analizować bieżące zużycie wody. Zakładając określoną średnią dla danego gospodarstwa domowego, system BMS może informować mieszkańców o nadmiernym zużyciu wody w danym dniu, pozostawiając im interpretację danych i właściwą reakcję na tę sytuację. Komunikat może być słowny, w postaci informacji na panelu informacyjnym lub SMS-a wysłanego na telefony komórkowe właścicieli domu. Taki podsystem liczenia zużycia wody z łatwością generuje wszelkie informacje o alarmach związanych ze zużyciem wody pod nieobecność domowników.

Wykorzystanie „szarej wody”
Wykorzystanie do spłukiwania toalet wody pochodzącej np. z kąpieli jest ekonomicznie bardzo pożądane. Jest to zadanie trudne ze względu na konieczność okresowego czyszczenia takiej instalacji, ale system ten jest w stanie zredukować zużycie wody w gospodarstwie domowym o ponad 35%. System BMS w takim układzie zarządza zbiornikiem zużytej wody, dbając o jego wypełnienie oraz czystość.

Wykorzystanie wody deszczowej do podlewania ogrodu powinno stać się standardem. Stosując zbiornik na wodę deszczową, BMS podejmuje decyzję o konieczności podlewania ogrodu czy trawnika – jako priorytet wykorzystuje wodę deszczową, a dopiero kiedy jej zbiorniki są puste, włącza wodę z sieci wodociągowej.

Dowiedz się, jak wykorzystać wody opadowe w budynkach »

Wykorzystanie brudnej wody
Jednym z cenniejszych rozwiązań, jakie w zakresie ograniczenia zużycia wody wprowadzono do domu Galia, jest przydomowa oczyszczalnia ścieków według koncepcji „oczyszczalni ogrodowych” dr. Andrzeja Czecha [5]. Jest to opracowany w USA i zmodyfikowany w Polsce system czyszczenia i rozprowadzania wszystkich ścieków generowanych w gospodarstwie domowym i zamiany ich w ogród kwiatowy, bez stosowania żadnych środków chemicznych czy biologicznych (fot. 3).

W domu Galia zastosowano dodatkowo rozwiązanie umożliwiające nawadnianie tą wodą plantacji wierzby energetycznej (fragment plantacji zasilany wodą oczyszczoną w ten sposób pokazano na fot. 1). Na tle reszty plantacji, podlewanej tylko naturalnie, podczas deszczu, z wyraźnie mniejszymi roślinami wybija się grupa krzewów podlewanych oczyszczoną (do postaci bezzapachowej) wodą z szamba. System BMS monitoruje w tym przypadku stany poszczególnych kanałów, aby nie zostały one zatkane (np. nie zamarzły), wizualizując przepływy i sterując pompami.

   18.12.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl