Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

System dezynfekcji wody basenowej wspomagany naświetlaniem promieniami UV

System oczyszczania wody basenowej
System oczyszczania wody basenowej

W artykule porównano wartości wskaźników fizyczno-chemicznych i bakteriologicznych jakości wody basenowej uzdatnianej w układzie: filtracja wstępna/koagulacja powierzchniowa/naświetlanie wody promieniami UV i chlorowanie końcowe za pomocą NaOCl z wartościami wskaźników jakości wody uzdatnianej w układzie z wyłączonymi lampami UV.

Polskim przepisem prawnym formułującym wymagania jakościowe, jakim powinna odpowiadać woda w basenach, jest ustawa z 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w której stwierdza się, że jakość wody na potrzeby basenów kąpielowych i pływalni powinna odpowiadać jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [8, 11]. W 1998 roku na podstawie normy DIN 19643 opracowane zostały wymagania sanitarno-higieniczne dla krytych pływalni, a w 2004 roku powstał projekt rozporządzenia w tej sprawie [3, 10].

Przestrzeganie rygorystycznych norm i wytycznych z zakresu wymagań jakościowych dla wody basenowej wymusza na projektantach i inwestorach obiektów basenowych stosowanie nowoczesnych technik uzdatniania wody, zapewniających wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń fizyczno-chemicznych i mikrobiologicznych. Tradycyjna technologia oczyszczania i dezynfekcji wody basenowej polegająca jedynie na dawkowaniu podchlorynu sodu stała się niewystarczająca. Aby zachować odpowiednią jakość wody w basenie, właściciel obiektu ma do wyboru wprowadzenie częstszych wymian wody, co znacznie zwiększa koszty eksploatacji basenu, lub zainstalowanie wysoko sprawnych systemów jej oczyszczania i dezynfekcji.

W większości obiektów basenowych oddanych do użytku w okresie ostatnich 10 lat zainstalowane wysoko sprawne systemy oczyszczania (np. wysoko efektywne filtry wielowarstwowe z warstwą antracytu) i dezynfekcji wody (np. wspomaganej działaniem promieni UV) gwarantują użytkownikom komfort kąpieli i zabezpieczenie przed skażeniem bakteriologicznym związkami mogącymi powodować alergie, podrażnienie błon śluzowych lub mającymi właściwości kancerogenne. W obiektach starszych często jakość wody znacznie odbiega od wytycznych, a jedyną możliwością zmiany takiej sytuacji jest modernizacja układu oczyszczania wody basenowej [14–16].

Dezynfekcja wody podchlorynem sodu wspomagana promieniami UV

W nowoczesnych systemach oczyszczania wód basenowych wykorzystuje się procesy prowadzone w zamkniętym obiegu wody z wykorzystaniem czynnego przelewu, który zapewnia właściwą cyrkulację wody w basenie i oszczędną gospodarkę wodną.

Klasyczna metoda oczyszczania i dezynfekcji wody basenowej stosowana w wielu istniejących obiektach basenowych nie pozwala na usuwanie związków chemicznych będących produktami reakcji chloru z zanieczyszczeniami organicznymi wprowadzanymi do wody przez kąpiących się i mającymi często niekorzystny wpływ na ich zdrowie. Dla zachowania odpowiedniej jakości wody w basenach, zwłaszcza publicznych, proponuje się rezygnację z klasycznych układów technologicznych oczyszczania wody basenowej na rzecz układów z wysokoefektywną filtracją i dezynfekcją końcową związkiem chloru wspomaganą naświetlaniem promieniami UV lub działaniem ozonu [14–16].

Coraz większą popularnością cieszą się systemy dezynfekcji wody basenowej obejmujące proces działania promieniami UV (rys. 1). Włączenie tego procesu w układ technologiczny oczyszczania wody basenowej pozwala na stosowanie mniejszych dawek chloru w końcowym etapie jej dezynfekcji i redukcję stężeń związków chloroazotowych [12–13]. W artykule przedstawiono charakterystykę metody naświetlania wody promieniami UV i dezynfekcji końcowej podchlorynem sodu.

Dezynfekcja promieniami UV
Metoda dezynfekcji z zastosowaniem promieniowania UV polega na naświetlaniu wody przepływającej przez cylindry, w których umieszczone są lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe o odpowiedniej mocy. Dotychczas metoda ta stosowana była zwykle w małych obiektach basenowych, ponieważ samodzielnie nie zapewnia ochrony przed wtórnym skażeniem wody. Znajduje zastosowanie także w przypadku dezynfekcji wody w basenach leczniczych, w których dozowanie chloru jest niekorzystne ze względu na alergie pacjentów.

Promieniowanie ultrafioletowe to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali krótszej niż światło widzialne i dłuższej niż promieniowanie rentgenowskie, czyli 100–400 nm. Promieniowanie ma silne działanie bakteriobójcze, dotyczy to w szczególności promieniowania o długości fali 254–265 nm (w zakresie UV-C) [2].

W procesie dezynfekcji promieniami UV najbardziej istotna jest dawka promieniowania, która zależy od natężenia promieniowania i czasu ekspozycji [18]. Minimalna dawka skuteczna dla dezynfekcji wody pitnej to 400 J/m2. Jednak ze względu na to, że do wody basenowej bakterie wprowadzane są w sposób ciągły i to w dużej liczbie (od 103 do 3×109 bakterii), dawka minimalna wynosi 600 J/m2 (dla basenów z całkowitą wymianą wody co 4–5 godzin) [7].

Urządzenia UV montowane są w obiegu wody basenowej po filtrach i przed wymiennikami ciepła oraz przed miejscami dozowania preparatów chemicznych. W instalacjach basenowych stosowane są tradycyjne lampy niskociśnieniowe (LP), lampy niskociśnieniowe wysoko wydajne (LP-HP) amalgamatowe, lampy średniociśnieniowe (MP) oraz multifalowe (MW) [17].

Podstawą dla skutecznej dezynfekcji promieniami ultrafioletowymi jest prawidłowy dobór urządzenia UV, którego dokonuje się na podstawie: wielkości maksymalnego chwilowego przepływu (m3/h), jakości wody (transmisja UV) 1 cm (94%) oraz żądanej dawki UV (J/cm2) [7].

Do zalet wynikających ze stosowania lamp UV należą: duża skuteczność niszczenia bakterii, krótki czas kontaktu, znikoma ilość niepożądanych ubocznych produktów dezynfekcji, stosunkowo małe gabaryty lamp UV i łatwy ich montaż oraz możliwość zmniejszenia ilości związku chloru dodawanego do wody w celu przeprowadzenia dezynfekcji końcowej.

Do wad tej metody należą: konieczność czyszczenia powierzchni lamp (w przypadku wysokiej mętności i barwy wody skuteczność dezynfekcji lampami UV obniża się) i konieczność stosowania chlorowania końcowego zabezpieczającego przed wtórnym skażeniem wody (promieniowanie UV ma działanie miejscowe) [7, 17, 18].

   18.12.2009

Komentarze

(1)
Adam | 21.05.2015, 14:12

Nie ma jednak potrzeby inwestowania w lampy UV, jeżeli wynik bakteriologiczny wody nie wykazał występowania bakterii w wodzie.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl