Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Systemy kominowe

Ostatnie zmiany prawne dotyczące sposobu odprowadzania spalin z kotłów centralnego ogrzewania, a szczególnie interpretacja niektórych nowych przepisów, przypomniały o ważnym składniku instalacji grzewczej w budynku, jakim jest komin. Od jego pracy zależy nie tylko jakość spalania, ale także bezpieczeństwo przebywających w budynku osób.

Systemy kominowe Fot. INiG Kraków Warto zatem przyjrzeć się, jakie rozwiązania w tej dziedzinie proponuje rynek, a oferta jest duża i czasami wręcz trudno zdecydować, jaki zastosować system kominowy. Oczywiście każdy z nich ma swoje wady i zalety. Celem artykułu jest wskazanie, jak bogata jest to oferta.

Przegląd systemów kominowych

Zacznijmy od najprostszych, pod względem konstrukcyjnym, kominów murowanych z cegły pełnej (nie wolno na kominy stosować cegły dziurawki). Jak je wykonać, powinien wiedzieć każdy murarz. Niestety z tym jest różnie, co wykazują kominiarskie próby szczelności kominów.

Najczęstszymi błędami w wykonaniu są nieszczelność (niedokładne wypełnienie spoin) i nierówność przekroju (komin musi być systematycznie czyszczony, a nierówność przekroju powoduje blokowanie się kuli kominiarskiej). Jednak obecnie rzadko kto decyduje się na komin murowany z cegły. Producenci ceramiki budowlanej oferują najrozmaitsze kształty pustaków kominowych, nadających się do budowy kominów spalinowych i kominów wentylacyjnych.

Wystarczy nakładać je jeden na drugi i prawidłowy przekrój komina jest zapewniony. Pustaki mogą się również przydać do włożenia w nie wkładu kominowego.
Budowanie bardzo szczelnych pod względem powietrznym budynków i brak infiltracji przez okna spowodowały problem, jak i skąd pobierać powietrze konieczne do spalania paliwa (najczęściej gazu) w kotłach c.o. i piecykach kąpielowych. Producenci ceramiki budowlanej zaproponowali pustaki kominowe, które w przekroju tworzyły dwie przestrzenie powietrzne. Pozwoliło to na podłączenie kotła (spaliny) do przestrzeni wewnętrznej, a zewnętrzna służyła jako kanał powietrzny. Gdy producenci kotłów wprowadzili na rynek kotły z zamkniętą komorą spalania, tego rodzaju kominy stały się koniecznością.

Wspomnijmy jeszcze o kominach do kotłów kondensacyjnych, ale bez zamkniętej komory spalania. Komin w takim kotle pracuje w nadciśnieniu w stosunku do otoczenia i musi być szczelny, aby spaliny nie wydostawały się z niego po drodze na dach. Wykorzystali to producenci kominów z blachy stalowej nierdzewnej i powstały systemy rur spalinowych łączonych na połączenia z uszczelką. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania była możliwość włożenia „wkładki kominowej” do istniejącego komina murowanego i uzyskanie w ten sposób bardzo szczelnego komina.

Już tylko krok dzielił od wykorzystania tak powstałej przestrzeni zewnętrznej (podobnej jak we wspomnianych wcześniej kominach z pustaków) do doprowadzenia powietrza. Producenci kominów ze stali nierdzewnej, a trochę później również z tworzyw sztucznych, zaoferowali systemy rurowe, które po zastosowaniu odpowiednich kształtek dawały bardzo wiele możliwości rozwiązań usuwania spalin i poboru ciepłego powietrza.

Do tego wyścigu dołączyli również producenci kotłów, którzy oferują rozwiązania dopasowane do swoich konstrukcji kotłów. Kupującym lub montującym kocioł centralnego ogrzewania należy zwrócić uwagę na kompatybilność systemów. Wydawałoby się, że średnice nominalne podawane przez jednego producenta powinny być rzeczywiście takie same jak u innych producentów (rury o tej samej średnicy nominalnej i z materiału tego samego rodzaju). Bywa jednak inaczej.

Jeśli decydujemy się na określony system kominowy, lepiej użyć wszystkich innych elementów instalacji również tego samego producenta. Drobne różnice w wymiarach powodują bowiem późniejsze kłopoty w montażu lub funkcjonowaniu komina. Kominy kotłów kondensacyjnych mają spadek w kierunku kotła, aby kondensat mógł spływać przez kocioł do kanalizacji. Mała nieszczelność (różnica wymiarów) połączenia kotła z kominem może spowodować wypływ kondensatu do pomieszczenia.

Można również spotkać się z ofertami reperacji starych kominów murowanych. W tym celu opracowano „węże” z folii aluminiowej lub specjalnego tworzywa sztucznego, które wprowadzone do istniejącego komina i poddane działaniu sprężonego powietrza, dokładnie pokrywają ściany komina, tworząc w ten sposób szczelny komin spalinowy. Jednak wydaje się, że takie rozwiązania należy traktować jako doraźne, gdyż nieznana jest jak dotychczas ich rzeczywista trwałość. Zapewnienia wykonawców tych reperacji, że rozwiązanie przetrwa ok. 10 lat, nie są, niestety, do końca wiarygodne.

   03.08.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl