RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kominy w Polsce – prawo i rynek

S. Giermaz

S. Giermaz

Wdrożenie do polskiego systemu legislacyjnego dyrektywy 89/106/EEC dot. wyrobów budowlanych [1] spowodowało uporządkowanie rynku produktów stosowanych w budownictwie i ujednoliciło możliwe interpretacje dopuszczaniach do obrotu. W grupie takich wyrobów znalazły się kominy.
Zostały one ujęte w decyzji Komisji Europejskiej 95/467/EC [2] dyrektywy 89/106/EWG [1], a odpowiadający im system oceny zgodności to System 2+, w którym zadaniem producenta jest: przeprowadzenie wstępnych badań typu, zakładowa kontrola produkcji oraz badania próbek zgodnie z ustalonym planem.
Zadaniem jednostki notyfikowanej jest certyfikacja zakładowej kontroli produkcji na podstawie kontroli wstępnej oraz na podstawie ciągłego nadzoru, oceny i zatwierdzenia kontroli produkcji.

Zobacz także

JEREMIAS Sp. z o.o. Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej

Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej

Oferta kominowa firmy Jeremias została poszerzona o nowoczesne polipropylenowe systemy odprowadzania spalin. Przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami grzewczymi o stosunkowo niskiej temperaturze...

Oferta kominowa firmy Jeremias została poszerzona o nowoczesne polipropylenowe systemy odprowadzania spalin. Przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami grzewczymi o stosunkowo niskiej temperaturze spalin nieprzekraczającej 120°C.

MK Żary Renowacja kotłowni – wkłady kominowe

Renowacja kotłowni – wkłady kominowe Renowacja kotłowni – wkłady kominowe

Wygoda, utrata sprawności systemu, awaria. Niezależnie od powodu wymiany kotła, modernizacja kotłowi wiążę się z koniecznością dostosowania przewodów dymowych lub spalinowych do pracy nowego urządzenia....

Wygoda, utrata sprawności systemu, awaria. Niezależnie od powodu wymiany kotła, modernizacja kotłowi wiążę się z koniecznością dostosowania przewodów dymowych lub spalinowych do pracy nowego urządzenia. W wielu przypadkach sposobem na bezproblemową renowację jest zastosowanie wkładów kominowych.

Komin-Flex Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

System 2+ dopuszcza przeprowadzenie badań typu przez producenta. Jest to w stosunku do poprzednich wymagań dotyczących jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań duża zmiana. W chwili obecnej nie jest wymagane, aby producenci systemów kominowych, którzy będą znakowali swoje wyroby znakami CE, poddawali systemy odprowadzania spalin zgodne z normą PN-EN 1856-1 [3] badaniom w jednostkach akredytowanych.

Zapisy w normach obejmujące swoim zakresem większość zagadnień związanych z wymaganiami i badaniami kominów są jasne i czytelne, problemem natomiast zarówno dla projektantów, użytkowników, jak i samych producentów systemów odprowadzania spalin są zapisy zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [4], które nie przystają zupełnie do rzeczywistości i postępu techniki.

Zamiarem autorów artykułu jest rozpoczęcie dyskusji na temat rzeczywistego stanu prawnego w Polsce w dziedzinie systemów odprowadzania spalin. W wielu aspektach prawo jest niedostosowane do potrzeb, stanu wiedzy technicznej i stosowanych technologii. Ważnym elementem tej dyskusji powinno był nie tylko to, co zmienić, ale w jakim kierunku zmiany powinny zmierzać.

Czy w kierunku uproszczenia samych przepisów wykonawczych i wzmocnienia roli organów nadzoru czy też – z uwagi na to, że powołane organy nie bardzo sobie radzą z tą rola – zaostrzenia prawa, które w tym wypadku powinno być jednak bardziej precyzyjne.

W dalszej części artykułu autorzy omówią kilka „niedociągnięć” prawnych rodzących konsekwencje dla odbiorcy końcowego wyprodukowanego systemu kominowego. Dyskusja jest potrzeba, gdyż resort budownictwa zapowiada gruntowne zmiany, a nawet zmianę filozofii rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Średnica komina

Optymalne zaprojektowanie komina to nie tylko wybór najlepszego pod względem naszych potrzeb rozwiązania technicznego, ale również dobór właściwej średnicy przewodu. Jest to o tyle ważne, że zbyt mały przewód może nie odprowadzić tej ilości spalin, która wytwarzana jest przez urządzenie grzewcze, a komin przewymiarowany spowoduje, że ciąg będzie za duży, a spaliny stracą temperaturę i zaczną szybciej kondensować.

Z tego m.in. względu oraz z uwagi na konieczność optymalizacji średnicy komina, opracowano normę służącą do projektowania wymiarów przewodów spalinowych i dymowych. Norma ta, bardzo szczegółowa, uwzględnia wiele parametrów wejściowych, niezbędnych do prawidłowego projektowania. Otrzymane przy jej stosowaniu wyniki można uznać za bezpieczne.

Nie dziwi więc treść § 174. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [4] nakazująca projektantowi dobór odpowiedniej średnicy komina dla urządzenia gazowego o ciągu naturalnym w oparciu o obliczenia. Dziwią i niepokoić może jednak fakt, że w tym rozporządzeniu w § 140. [4] mowa jest o tym, że najmniejszy wymiar średnicy komina metalowego dla takiego przypadku może wynieść tylko 120 mm.

Co powinien zatem zrobić użytkownik, jeżeli na przykład w swoim projekcie budowlanym wyliczona średnica komina wynosi 113 mm (przypadek np. dla kotła gazowego z otwartą komorą spalania o mocy 18 kW i kominie wysokości 12,5 m)? Ponieważ kominy takie dopuszczone sa do obrotu i korzystają z tego niemal wszyscy producenci, więc bez problemu go kupuje, następnie montuje zgodnie z wytycznymi producenta i tym samym niestety łamie obowiązujące w tym zakresie prawo.

Niezbędna jest zatem zmiana § 140. rozporządzenia [4], gdyż ważne jest zarówno bezpieczeństwo użytkowania, jak też właściwa praca urządzeń. Zwłaszcza, że dostępność darmowych programów do obliczania przekrojów instalacji kominowych jest powszechna.

Rewizja

W § 146. pkt 2. rozporządzenia [4] jest mowa o tym, że każdy przewód spalinowy powinien być wyposażony m.in. w szczelne drzwiczki rewizyjne. Oczywiście, zdecydowana większość instalacji w takie otwory rewizyjne jest wyposażona. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy właściciele nie życza sobie montażu drzwiczek rewizyjnych i wówczas to oni łamią prawo (oczywiście jest jeszcze kominiarz, który powinien dokonywać odbioru zgodnie z literą prawa).

W sytuacji, gdy został zamontowany system, dla którego producent nie przewidział rewizji, odpowiedzialność ponosi on sam. Dotyczy to głównie tzw. systemów koncentrycznych przeznaczonych do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Takie rozwiązania pozbawione w swojej konstrukcji otworów rewizyjnych można znaleźć nie tylko w prezentacjach producentów na stronach internetowych, ale również w handlu. Trzeba by więc temu zaradzić, np. wprowadzając poprawkę do odpowiedniego punktu rozporządzenia.

Można też wzorem choćby normy PN EN 15287 [5] określić, że tam gdzie jest to uzasadnione, zamiast otworu rewizyjnego dopuścić demontaż niezbędnych elementów kominowych lub odłączenie elementów przyłączeniowych (czopucha), oczywiście zgodnie z instrukcją producenta komina. Uniknęlibyśmy wtedy sytuacji nieprzestrzegania prawa, które nie przystaje do nowoczesnych konstrukcji.

Coraz popularniejsze kotły z zamkniętą komorą spalania wymusiły na producentach opracowanie nowych konstrukcji systemów odprowadzania spalin. Podstawową cechą miała być podwyższona, w stosunku do zwykłych systemów, szczelność całego przewodu. 

Z uwagi na niską temperaturę spalin (od ok. 40 do 120°C), w celu spełnienia tego warunku (nieszczelność na poziomie 0,006 l/s · m2 dla ciśnienia 200 Pa), w systemach tych zastosowano uszczelkę silikonową, której niestety nie można uznać za materiał niepalny. Kupując i stosując tego typu system znowu narażamy się na kłopoty z prawem. W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych (§ 266. pkt 1. [4]) mowa jest bowiem o niepalności materiałów, z których wykonany jest komin. 

Ta niepalność dotyczy wszystkich elementów komina. Skoro powszechnie, pomimo obowiązywania zharmonizowanej normy o systemach z tworzyw sztucznych, wyklucza się je w naszym kraju ze stosowania z uwagi na ich „palność”, to co w kominach metalowych robią uszczelki podobnie „palne”? Rzecz dotyczy bardzo ważnego aspektu, gdyż to właśnie uszczelki odpowiadają za utrzymanie szczelności komina pracującego w nadciśnieniu.

Próba ogniowa dla wszystkich kominów

Pewna komplikacja, z którą możemy się również spotkać po zakupie i zastosowaniu niemalże każdego dostępnego systemu, dotyczy § 266. pkt. 2. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [4]. Przepis ten obliguje każdy przewód lub obudowę przewodu spalinowego i dymowego do spełnienia wymagań określonych w PN-B-02870:1993 [6] dotyczącej badań ogniowych małych kominów. 

Zgodnie z tą normą każdy komin, niezależnie od tego do jakich zastosowań (temperatur) miałby być przeznaczony, musi praktycznie spełnić próbę odporności na pożar sadzy, czyli badanie w temperaturze 1000°C i w określonej procedurze. 

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że próba ta obejmuje również sprawdzenie szczelności przewodu po przeprowadzonej próbie cieplnej. I z tym właśnie badaniem poważne problemy mogą mieć wszystkie kominy metalowe z uszczelkami oraz część kominów ceramicznych, deklarowanych jako nieodporne na pożar sadzy. W przypadku, gdy uszczelka wyparuje lub ceramiczna rura pęknie, to komin staje się nieszczelny.

Istotny jest jednak fakt, iż nawet te kominy, które procedurę badawczą przeszłyby pozytywnie, mogą również zostać odrzucone przy odbiorze, gdyż większość z obecnych na rynku produktów nie ma stosownego potwierdzenia spełnienia warunków normy dotyczącej badań ogniowych małych kominów. Nie wiadomo bowiem jak takie potwierdzenie powinno wyglądać i kto może je wydać, zwłaszcza w świetle faktu zaliczenia kominów do systemu oceny zgodności 2+ (badania i zakładowa kontrola produkcji jest zadaniem producenta). 

Z zapisu tego można spokojnie zrezygnować. Po pierwsze dlatego, że i tak nie jest stosowany i respektowany, po drugie dlatego, że powiela badania cieplne ze zharmonizowanych norm dotyczących zarówno kominów ceramicznych, jak i metalowych i wreszcie po trzecie, jak sama norma wskazuje, a zwłaszcza zawarte w niej wyjaśnienie określenia „małe kominy”, dotyczy ona jedynie kominów do urządzeń o mocy cieplnej do 120 kW, czyli nie wszystkich, jak sugeruje rozporządzenie.

Sytuacja na rynku – nieprawidłowe oznaczenia

Opisane poniżej przypadki nie dotyczą rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [4], lecz zasad wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych. Oznaczenie komina zgodnie z właściwą dla danego komina normą zharmonizowaną ma na celu umożliwienie ewentualnemu klientowi zapoznanie się z parametrami technicznymi i przeznaczeniem systemu spalinowego poprzez symbole i wartości. 

Problem może polegać na tym, że nieprawidłowo oznaczony i w konsekwencji nieprawidłowo zastosowany komin, może zostać odrzucony podczas procedury odbiorczej przez uprawnionego kominiarza. Rozpatrzmy przypadki, jakie zdarzają się na rynku.

W pierwszym przypadku producent sprzedaje stalowe elementy jednościenne do wykorzystania jako wkład kominowy w szachcie ceramicznym i oznacza go PN EN 1856-1 [3] w następujący sposób: T400 N1 W Vm L50050 G100. Nieprawidłowość polega na tym, że przywołanie w oznaczeniu normy PN EN 1856-1 [3] jest niewłaściwe, gdyż norma ta nie dotyczy wkładów. 

Chcąc sprzedawać kominy jako wkłady należy, upraszczając zagadnienie, mieć znak CE przyznawany w oparciu o norm?? PN-EN 1856-2:2006 [7] (oczywiście warunkiem powołania się na normę jest wykonanie badania typu wg danej normy). I wtedy prawidłowe oznaczenie wygląda tak: PN EN 1856-2 T400 N1 W Vm L50050 G100.

Przypadek drugi: producent sprzedaje dwuścienne elementy kominowe ze stali nierdzewnej i oznacza je następująco: PN EN 1856-1 T400 N1 W Vm L50050 G100. Ale część elementów zostanie wykorzystane jako elementy przyłączeniowe (zakładając, że ma stosowne badania). Niestety elementy przyłączeniowe (czopuch) podlegają pod wspomnianą już normę PN EN 1856-2 [7], tak więc w oznaczeniu musi to być widoczne. 

W celu uniknięcia oczywistej trudności dla producenta (na etapie produkcji nie zawsze wiadomo, które elementy będą wykorzystane w podłączeniu) komin powinien mieć następujące oznaczenie: PN EN 1856-1/2 T400 N1 W Vm L50050 G100, oczywiście pod warunkiem przeprowadzenia wcześniej badań pod kątem stosowania przewodów jako podłączeń.

W trzecim przypadku producent sprzedaje stalowe elementy kominowe oznaczone jako: PN EN 1856-1 T400 N1 W Vm Lxx50 G100. Nieprawidłowość polega na niezgodnym z normami symbolem stali Lxx. Normy PN-EN 1865-1 [3] i PN-EN 1856-2 [7] na razie nie dopuszczają do stosowania na kanały odprowadzające spaliny innych stali niż te zawarte w odpowiedniej tablicy przedstawionej w normie i nie przewidują swobodnego stosowania nietypowej stali i oznaczenia jej symbolem Lxx. 

Jeżeli producent upiera się nad zastosowaniem innej stali w swoich przewodach, to dopuszczenia do obrotu nie może zrobić w ramach oznaczenia CE, ale jedynie za pomocą aprobaty technicznej. Aprobaty techniczne zgodnie z art. 9. ustawy o wyrobach budowlanych [8] udziela się dla wyrobu budowlanego, dla którego właściwości użytkowe, odnoszące się do wymagań podstawowych, różnią się istotnie od właściwości określonej w Polskiej Normie wyrobu. I to właśnie w aprobacie technicznej podany jest sposób oznaczenia komina.

Można jeszcze nadmienić, że obecne normy mają w przyszłości ulec modyfikacjom, m.in. właśnie o zagadnienie stali stosowanych do produkcji przewodów. Ma zostać wprowadzona możliwość stosowania innych gatunków stali oznaczonych symbolem L99 pod warunkiem wykonania przez producenta, przewidzianych normą badań odporności na korozję.

Literatura

1. Dyrektywa Rady 89/106/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich odnoszących się do wyrobów budowlanych (DzU UE L 40/12 z dnia 11 lutego 1989 r.)
2. Decyzja Komisji 95/467/WE z dnia 24 października 1995 r. wykonująca art. 20. ust. 2. dyrektywy Rady 89/106/EWG w sprawie wyrobów budowlanych.
3. PN-EN 1856-1:2005 Kominy – Wymagania dotyczące kominów metalowych – Część 1: Części składowe systemów kominowych.
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
5. PN-EN 15287-2:2008 Kominy – Projektowanie, instalowanie, przekazanie do eksploatacji – Część 2: Kominy przeznaczone do urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania (oryg.).
6. PN-B-02870:1993 Badania ogniowe – Małe kominy – Badania w podwyższonych temperaturach. Wprowadza: ISO 4736:1979.
7. PN-EN 1856-2:2006 Kominy – Wymagania dotyczące kominów metalowych – Część 2: Metalowe kanały wewnętrzne i łączniki.
8. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (DzU Nr 92, poz. 881).

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Kotły kondensacyjne – trendy

Kotły kondensacyjne – trendy Kotły kondensacyjne – trendy

Rosną nie tylko wymagania prawne wobec urządzeń grzewczych, ale i oczekiwania użytkowników. Wysoka sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych to standard, więc rynek zwraca większą uwagę na jakość i trwałość,...

Rosną nie tylko wymagania prawne wobec urządzeń grzewczych, ale i oczekiwania użytkowników. Wysoka sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych to standard, więc rynek zwraca większą uwagę na jakość i trwałość, wzornictwo oraz komfort obsługi.

mgr inż. Paulina Mielniczuk, mgr inż. Iwona Barszczewska Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku

Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku

Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej różnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Pod uwagę zostały wzięte zarówno aspekty ekonomiczne,...

Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej różnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Pod uwagę zostały wzięte zarówno aspekty ekonomiczne, jak i ekologiczne każdego z analizowanych rozwiązań.

wj Ochrona nowoczesnych kotłów kondensacyjnych

Ochrona nowoczesnych kotłów kondensacyjnych Ochrona nowoczesnych kotłów kondensacyjnych

Przyzwyczajamy się, że kotły kondensacyjne są już minimalnym standardem dla grzewczych urządzeń gazowych i prawo nie dopuszcza stosowania mniej sprawnych urządzeń. Ale czy za tym idzie świadomość wymagań,...

Przyzwyczajamy się, że kotły kondensacyjne są już minimalnym standardem dla grzewczych urządzeń gazowych i prawo nie dopuszcza stosowania mniej sprawnych urządzeń. Ale czy za tym idzie świadomość wymagań, jakie mają te urządzenia względem jakości instalacji i wypełniającego je czynnika grzewczego? Duża w tym rola instalatorów, którzy powinni uświadamiać inwestorów i użytkowników w kwestii wymagań dla nowoczesnych urządzeń i nie ulegać sugestiom optymalizacji kosztowej budowanej instalacji.

Stefan Żuchowski Ciąg dalszy walki o kondensację – przygotowanie ciepłej wody

Ciąg dalszy walki o kondensację – przygotowanie ciepłej wody Ciąg dalszy walki o kondensację – przygotowanie ciepłej wody

Już kilka lat temu wydawało się, że w kwestii sprawności kotłów kondensacyjnych niewiele więcej da się zrobić, szczególnie w kontekście zasilania instalacji grzewczej. Pole do popisu pozostało jedynie...

Już kilka lat temu wydawało się, że w kwestii sprawności kotłów kondensacyjnych niewiele więcej da się zrobić, szczególnie w kontekście zasilania instalacji grzewczej. Pole do popisu pozostało jedynie w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej. To obecnie ważna kwestia, ponieważ wraz ze spadkiem strat ciepła budynków udział energii zużywanej na potrzeby przygotowania ciepłej wody jest coraz większy.

Stefan Żuchowski Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy...

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy sterowania. Coraz częściej kotły stają się częścią systemów hybrydowych i wielopaliwowych.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sprawność instalacji odbiorczych zasilanych gazowym kotłem kondensacyjnym

Sprawność instalacji odbiorczych zasilanych gazowym kotłem kondensacyjnym Sprawność instalacji odbiorczych zasilanych gazowym kotłem kondensacyjnym

W publikacji oceniono sprawność instalacji odbiorczych (centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej) zasilanych z gazowego kotła kondensacyjnego na podstawie pomiarów przeprowadzonych...

W publikacji oceniono sprawność instalacji odbiorczych (centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej) zasilanych z gazowego kotła kondensacyjnego na podstawie pomiarów przeprowadzonych w mieszkaniu zamieszkałym przez trzy osoby. W poprzednich artykułach [1–3] opisano i przeanalizowano pracę gazowego kotła kondensacyjnego, instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym

Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego [1]. W artykule [2] opisano dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w tym obiekcie.

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego [1]. W artykule [2] opisano dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w tym obiekcie.

mgr inż. Katarzyna Rybka Ciepło pod stopami

Ciepło pod stopami Ciepło pod stopami

Ogrzewanie płaszczyznowe to nowy rozdział w instalacjach HVAC. Oprócz zwiększenia komfortu w pomieszczeniach na popularność tego rozwiązania wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych...

Ogrzewanie płaszczyznowe to nowy rozdział w instalacjach HVAC. Oprócz zwiększenia komfortu w pomieszczeniach na popularność tego rozwiązania wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła.

dr inż. Kazimierz Żarski Schematy ideowe kotłowni wodnych małej i średniej mocy – kotłownie z pompami kotłowymi

Schematy ideowe kotłowni wodnych małej i średniej mocy – kotłownie z pompami kotłowymi Schematy ideowe kotłowni wodnych małej i średniej mocy – kotłownie z pompami kotłowymi

W artykule kontynuowane jest omawianie schematów ideowych kotłowni wodnych.

W artykule kontynuowane jest omawianie schematów ideowych kotłowni wodnych.

dr inż. Kazimierz Żarski Schematy ideowe kotłowni wodnych małej i średniej mocy – kotłownie bez pomp kotłowych

Schematy ideowe kotłowni wodnych małej i średniej mocy – kotłownie bez pomp kotłowych Schematy ideowe kotłowni wodnych małej i średniej mocy – kotłownie bez pomp kotłowych

Podana w poprzednim artykule (RI 12/2012) klasyfikacja kotłów nie jest pełna. Można dokonywać kolejnych podziałów, np. kotłów na paliwo stałe pod względem sposobu spalania (górne, dolne, z nadmuchem, z...

Podana w poprzednim artykule (RI 12/2012) klasyfikacja kotłów nie jest pełna. Można dokonywać kolejnych podziałów, np. kotłów na paliwo stałe pod względem sposobu spalania (górne, dolne, z nadmuchem, z naturalnym doprowadzeniem powietrza, z palnikiem retortowym itp.).

prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane...

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z ogrzewaniem oraz przygotowaniem i rozprowadzaniem ciepłej wody.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej

W poprzednich częściach cyklu w skrócie przedstawiono ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową oraz szczegółowej...

W poprzednich częściach cyklu w skrócie przedstawiono ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową oraz szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji. W części 3. wyznaczono parametry pracy poszczególnych instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wskazano różnice w przypadku lokalizacji wymienników c.w.u. w kotłowni osiedlowej, w istniejących...

Norbert Winogrodzki Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing?

Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing? Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing?

Dominującym kierunkiem w nowoczesnym budownictwie jest w ostatnich latach ekonomiczna eksploatacja. Nowe budynki projektuje się i wykonuje jako domy niskoenergetyczne, a nawet pasywne, w których zdecydowanie...

Dominującym kierunkiem w nowoczesnym budownictwie jest w ostatnich latach ekonomiczna eksploatacja. Nowe budynki projektuje się i wykonuje jako domy niskoenergetyczne, a nawet pasywne, w których zdecydowanie mniej energii zużywa się na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody niż dwadzieścia lat temu. Tę samą tendencję można zaobserwować w modernizacjach budynków i instalacji centralnego ogrzewania. Naprzeciw tym oczekiwaniom i potrzebom rynkowym wychodzi technika kondensacyjna. Czy rzeczywiście umożliwia...

Waldemar Joniec Regulatory temperatury

Regulatory temperatury Regulatory temperatury

Termostaty pokojowe utrzymują zadaną temperaturę powietrza w ogrzewanym budynku i jego pomieszczeniach. Rolą regulatorów jest utrzymanie zadanych parametrów przy zmieniających się warunkach pracy. Termostaty...

Termostaty pokojowe utrzymują zadaną temperaturę powietrza w ogrzewanym budynku i jego pomieszczeniach. Rolą regulatorów jest utrzymanie zadanych parametrów przy zmieniających się warunkach pracy. Termostaty i regulatory nie tylko zapewniają komfort użytkownikom, ale też wpływają na oszczędne zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie.

Norbert Winogrodzki Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje...

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje grzewcze, w których zastosowano kotły kondensacyjne, zużywają nawet o 40% mniej gazu czy oleju. Jednak w bilansie ekonomicznym uwzględnić należy również wyższe koszty serwisowania tych urządzeń.

George Flick Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych

Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych

Aluminium ma pięć razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal i aż siedem razy lepszy niż stal nierdzewna. Stosując ten metal, można zmniejszyć powierzchnię wymiany przy takiej samej wydajności...

Aluminium ma pięć razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal i aż siedem razy lepszy niż stal nierdzewna. Stosując ten metal, można zmniejszyć powierzchnię wymiany przy takiej samej wydajności przenoszenia ciepła do obiegu grzewczego. Korpusy grzewcze z aluminium mogą być zatem znacznie mniejsze niż wykonywane z innych materiałów.

Jerzy Kosieradzki Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą...

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą 98% (wartość odniesiona do całkowitego ciepła zawartego w paliwie) i na razie nic nie wskazuje, żeby ten wynik można było polepszyć.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Grzegorz Ścieranka Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Wymagania stawiane przeciwpożarowym instalacjom wodociągowym określono w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Instalacja taka musi być w wysokim stopniu niezawodna, umożliwiając...

Wymagania stawiane przeciwpożarowym instalacjom wodociągowym określono w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Instalacja taka musi być w wysokim stopniu niezawodna, umożliwiając pobór do celów przeciwpożarowych wody o wymaganych parametrach ciśnienia i wydajności, niezależnie od stanu pracy innych systemów i urządzeń.

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.