Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nasady kominowe

Nasady kominowe
Nasady kominowe
Dospel

Częstym problemem w wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) są zaburzenia siły ciągu w kanałach wywiewnych. Powoduje to brak odpowiedniej wymiany powietrza w budynku, a skutkiem tego są zawilgocenia i zła jakość powietrza, które negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Wraz ze zjawiskiem osłabienia ciągu kominowego występuje często odwracanie kierunku przepływu powietrza w kanałach wywiewnych. Do zapobiegania tym negatywnym zjawiskom stosuje się nasady kominowe.

Z budynków wentylowanych grawitacyjnie zużyte powietrze usuwane jest przez kanały wentylacyjne, a świeże powinno napływać odpowiednimi nawietrzakami z zewnątrz. Naturalny ciąg kominowy (tzw. wypór termiczny) powstaje w wyniku różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze oraz czynnej wysokości kanału.

Gęstość powietrza zależy głównie od jego temperatury. Kanały wentylacyjne pracują prawidłowo, gdy temperatura w budynku jest wyższa niż na zewnątrz, a tym samym gęstość powietrza w budynku jest mniejsza. Gdy jest odwrotnie, kierunek przepływu powietrza odwraca się i powstaje ciąg wsteczny. Ma to miejsce najczęściej w upalne dni, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz budynku, ale wówczas mieszkania są wietrzone poprzez otwarte okna.

Jednak odwrócenie ciągu lub jego brak mogą występować permanentnie, także przy niskich temperaturach zewnętrznych lub wiejącym wietrze, które nie zachęcają do otwierania okien. Powodów tego zjawiska może być wiele. Jednym z najczęściej spotykanych są wady w doborze wielkości kanału i jego wykonaniu, czyli zbyt mały przekrój, za mała długość i niestaranne wykończenie powierzchni wewnętrznej.

Drugim często spotykanym błędem jest zbyt duże uszczelnienie budynku. Wówczas naturalna siła ciągu w kanałach nie jest w stanie pokonać oporu, jaki stawiają powietrzu – mającemu dopłynąć do wnętrza – zbyt szczelne okna lub brak nawiewników. Wtedy często w jednym z kanałów wywiewnych powstaje prawidłowy ciąg – przeważnie w kanale ocieplonym lub podgrzanym przez znajdujący się obok kanał spalinowy, a powietrze do pomieszczenia dochodzi drugim kanałem – w sąsiednim pomieszczeniu.

Taka sytuacja może być bardzo groźna, w przypadku gdy w pomieszczeniach tych znajduje się gazowy kocioł lub podgrzewacz wody z otwartą komorą spalania, gdyż w wyniku zbiegu wielu niekorzystnych okoliczności możliwe jest wystąpienie odwrócenia ciągu w kanale spalinowym. Zdarzają się też sytuacje, gdy dochodzi do zasysania do kanału wentylacyjnego z odwróconym ciągiem spalin wydostających się z przewodów spalinowych lub dymowych, gdyż ich wyloty nad dachem znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie zakończenia kanałów wentylacyjnych.

Trzecią przyczyną osłabienia lub odwrócenia ciągu są silne wiatry, szczególnie w rejonach podgórskich i nadmorskich, gdzie przybierają one formę wiatrów opadających, tj. tłoczą masy powietrza na wylot komina i „zatykają” go. Także niekorzystne dla budynku ukształtowanie otoczenia, np. sąsiedztwo wysokich drzew lub innych obiektów, mogą powodować zawirowania powietrza i zakłócać ciąg kominowy.

Czwartą przyczyną są niepoprawne zakończenia kanałów wywiewnych ponad połaciami dachu, np. powstawać może strefa nadciśnienia spowodowana sąsiedztwem uskoku połaci dachowych lub wyższych elementów na dachu, która utrudnia wydostawanie się powietrza z kanałów wentylacyjnych.
By zapobiec tym niekorzystnym zjawiskom, stosuje się m.in. nasady kominowe. Są to proste urządzenia, które osłaniają otwór wylotowy komina przed niekorzystnym działaniem wiatru i wykorzystują jego siłę do wytworzenia podciśnienia w kominie i tym samym wytwarzają i stabilizują ciąg kominowy.

Dzięki zapewnieniu ciągu skutecznie odprowadzane jest powietrze z przewodów wentylacyjnych i spaliny z przewodów spalinowych i dymowych.

Przepisy [1] stanowią, że przewody kominowe muszą być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu (§ 142 ust. 1). Ponadto wymagają (§ 143) stosowania nasad kominowych zabezpieczających przed odwróceniem ciągu w przewodach dymowych i spalinowych w budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem określonej w normie PN-77/B-02011 Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenie wiatrem [2] oraz na innych obszarach, jeżeli wymagają tego położenie budynków i lokalne warunki topograficzne. Wymóg stosowania nasad nie dotyczy palenisk i komór spalania z mechanicznym pobudzaniem odpływu spalin.

Rozmieszczenie stref wiatrowych − kolor zielony i fioletowy to strefy, w których wymagane jest stosowanie nasad Rys. Darco
Rys. 1. Rozmieszczenie stref wiatrowych − kolor zielony i fioletowy to strefy, w których wymagane jest stosowanie nasad; Rys. Darco
   17.08.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl