Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Baterie – oszczędne i komfortowe

Baterie bezdotykowe
Baterie bezdotykowe
Oras

W domowej łazience armatura powinna zapewniać komfort i estetykę. W toalecie publicznej – higienę, estetykę i trwałość. Autor radzi czym się kierować przy wyborze armatury łazienkowej oraz jak oszczędzać wodę. Oferta różnych technologii oszczędzania wody przeznaczonych zarówno do obiektów publicznych, jak i do łazienek w mieszkaniach prywatnych jest bardzo szeroka. Z aktualną ofertą baterii łazienkowych można zapoznać się w zestawieniu uzupełniającym powyższy artykuł.

Jak wybierać?

Wybierając armaturę, należy przede wszystkim uwzględnić sposób montażu:

  • baterie stojące montowane są w otworach ceramiki (umywalki, wanny lub bidetu),
  • baterie ścienne – wannowe i prysznicowe – mocowane są bezpośrednio do instalacji wodnej,
  • baterie podtynkowe montuje się przy wannie lub kabinie prysznicowej.

Obecnie najczęściej wybierane są baterie stojące z uwagi na ich łatwy montaż. Coraz częściej stosuje się też baterie podtynkowe, a ścienne głównie wtedy, gdy trzeba zastąpić starą baterię, nie zmieniając instalacji. Baterie ścienne używane są też z powodzeniem w wannach.

Gdy określimy już sposób montażu, powinniśmy wybrać styl i rozmiar baterii. Należy zwrócić uwagę na wysokość i długość wylewki – strumień powinien spadać wprost do odpływu lub w jego pobliżu. Zbyt wysoka bateria „chlapie”, a zbyt niska utrudnia nawet umycie twarzy. O trwałości baterii decyduje jakość korpusu oraz głowicy. Głowice ceramiczne umożliwiają precyzyjną regulację temperatury i ilości wypływającej wody.

Mogą mieć też wbudowane ograniczniki wypływu. Jest to przydatne w toaletach w budynkach użyteczności publicznej, hotelach i restauracjach. Ograniczniki chronią też przed poparzeniem. Kolory baterii to przeważnie chrom, ale oferowane są też inne, np. satyna, stal szczotkowana, granit. Na rynku dostępne są baterie z elementami imitującymi drewno, skórę, a nawet kamienie szlachetne.

Jak oszczędzać?

Woda jest coraz droższa, zwłaszcza ciepła. O ile w domowych łazienkach staramy się kontrolować stan armatury i oszczędzać wodę, to w toaletach publicznych kapiący kran lub spłuczka często przynoszą setki złotych strat. Ta część rozważań skierowana jest do administratorów budynków, projektantów oraz instalatorów. Przede wszystkim warto sprawdzić ciśnienie i zastosować jego reduktor – zużycie wody zależy też od ciśnienia w sieci wodociągowej i instalacji. Jego obniżenie z 4 do 2 atmosfer daje oszczędność ok. 25% zużywanej wody w bateriach umywalkowych i prysznicowych.

Kolejny krok to zastosowanie dobrej armatury, która pozwala uzyskać nie tylko komfort i zadowolenie, ale też duże oszczędności w wydatkach na zimną i ciepłą wodę. Koszty ciepłej wody są różne, ale zawsze składają się z kosztów zimnej wody (w tym odprowadzenia ścieków) oraz energii potrzebnej na jej podgrzanie. Według danych GUS z listopada 2009 r. cena 1 m3 ciepłej wody wynosi 17,08 zł. Koszt zimnej wody to ok. 8–9 zł za 1 m3. Ile zatem kosztuje stara, cieknąca bateria z zimną, a ile z ciepłą wodą?

Dla potrzeb zobrazowania problemu cieknącej armatury przyjmijmy założenie, że ciepła woda jest przygotowywana centralnie i dostarczana do budynków. Załóżmy, że z jednej baterii kapie ciepła woda z natężeniem jednej kropli na sekundę. Powoduje to stratę 0,7 dm3/godz., tj. 16,8 dm3 na dobę, co daje w skali roku ok. 6 m3. Zatem w budynkach z centralnym przygotowaniem wody jest to strata w wysokości ok. 102 zł rocznie.

Gdyby ogrzewać wodę w pojemnościowym ogrzewaczu elektrycznym, to dla ogrzania 6 m3 wody potrzeba ok. 250 kWh (1 kWh = 0,56 zł), co daje roczne straty w wysokości 140 zł. Do tego cena wody zimnej i koszt odprowadzenia ścieków wynoszą ok. 9 zł za 1 m3, czyli rocznie 6×9 = 54 zł, razem daje to 194 zł. Tyle rocznie kosztuje 1 kropla na sekundę cieknącej ciepłej wody.

W domu też powstają wymierne straty. Jedna cieknąca bateria z ciepłą wodą powoduje straty rzędu 30% całości ciepłej wody zużywanej przez jedną osobę na cele higieniczne. Dla przeciętnej 4-osobowej rodziny jest to strata blisko 8% całości zużycia ciepłej wody na higienę. Jeśli do tego dodamy czas potrzebny na wyregulowanie temperatury wody wypływającej z prysznica odpowiadającej poczuciu komfortu użytkowników, to straty mogą sięgnąć 10% zużycia ciepłej wody na potrzeby higieny całej rodziny.

Po wyeliminowaniu strat z powodu kapiących lub nieszczelnych baterii można poczynić dalsze oszczędności w zużyciu wody, zwłaszcza ciepłej. Stare konstrukcje pryszniców dają przepływ wody rzędu 15–20 dm3 na minutę. Ta ilość wody to ponad dwukrotnie więcej, niż wymagają czynności utrzymania higieny ciała i poczucie komfortu mycia. Dlatego warto zastosować nowoczesne baterie oraz specjalne wylewki i prysznice.

Ze starej, standardowej baterii umywalkowej w ciągu minuty wypływa ok. 10 dm3 wody, a do mycia wystarcza zupełnie 5 dm3/min. Aby efektywnie spłukiwać przy mniejszym przepływie, stosuje się perlatory, czyli sitka o drobnych oczkach powodujących napowietrzanie strumienia wypływającej wody. Zwykłe sitko ogranicza zużycie wody o ok. 15%, a dobry perlator o 40–60%, gdyż  użytkownik odnosi wrażenie, że z kranu wypływa dużo wody. Zainstalowanie perlatorów w kranach i regulatorów przepływu w prysznicach może przynieść oszczędności w wysokości nawet 2/3 zużycia wody.

Zastosowanie baterii jednouchwytowych pozwala na szybkie otwarcie i zamknięcie dopływu wody oraz szybką regulację wypływu, a także ułatwia ustawienie temperatury wody. Taka bateria pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet powyżej 25% w porównaniu z tradycyjną. Baterie te mogą być wyposażone w specjalne ograniczniki dławiące wypływ wody, np. tzw. ekoprzycisk, który ogranicza strumień wody i wstępnie reguluje jej temperaturę. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć strumień wody o połowę.

   29.01.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl