Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kanalizacyjna stajnia Augiasza

Posługiwanie się właściwymi nazwami ma pierwszorzędne znaczenie we wszelkich procedurach administracyjnych, a do branży kanalizacyjnej wkradł się chaos pojęciowo-techniczny. Już 10 lat temu ówczesny minister środowiska mówił o konieczności systemowego uporządkowania nazewnictwa i reguł prawnych w ministerstwie, organach współpracujących i w innych resortach, które miałyby uczestniczyć w tworzeniu branżowych aktów prawnych.

Usystematyzowanie pojęć dotyczących kanalizacji i oczyszczania ścieków jest konieczne chociażby ze względu na inwestora, który na ogół (co zrozumiałe) nie jest przygotowany merytorycznie do takiej inwestycji. Często jego poziom postrzegania problemów zatrzymał się na kanalizacji grawitacyjnej lat 60. XX wieku. Taka sytuacja stworzyła również oferentów, którzy nie zawsze postępują etycznie.

Do bałaganu pojęciowego przyczyniły się także gremia naukowe, ale jednak głównie nasi posłowie, którzy podczas kolejnych kadencji skutecznie wymyślali nowe akty prawne, pozostawiając bez zmian stare. Swój wpływ na tę sytuację mają również odmienne zapisy różnych wytycznych programów operacyjnych finansowanych ze środków pomocowych, a także przenoszenie kompetencji pomiędzy władzą ustawodawczą a wykonawczą.

O czym mówimy

Mówimy o ściekach, a ścieki to każda zużyta woda. Oficjalne definicje podane w Prawie ochrony środowiska [1] i w Prawie wodnym [2] są aż za bardzo rozbudowane. Ściekiem jest również deszcz po zetknięciu się z powierzchnią. Jednak nie każdy ściek trzeba oczyszczać. Graniczne progi zawartości zanieczyszczeń określa rozporządzenie w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi [3].

Ścieki dzielimy na bytowe, przemysłowe i deszczowe, a popularnie mówimy o ściekach komunalnych (mieszaninie wszystkich trzech wymienionych). Należy wiedzieć, że nie wolno mieszać ścieków bytowych i przemysłowych ze ściekami deszczowymi właśnie z powodu wprowadzenia bądź nieoczyszczania tych ścieków (patrz rozporządzenie [3]). W praktyce jednak często występują jeszcze stare sieci kanalizacji ogólnospławnej.

Następny podział uwzględnia liczbę dostawców ścieków. Można mówić o systemach kanalizacji zbiorczej lub systemach indywidualnych (art. 42 Prawa wodnego). Ma to szczególne znaczenie dla ekonomicznego aspektu doboru kanalizacji. Zwracam uwagę, że nigdzie nie występuje określenie „oczyszczalnia przydomowa”. Jest to nazwa potoczna, która na dodatek w sposób nieuprawniony każe urzędnikom inaczej traktować 5 m3 ścieków bytowych z wytwórni pończoch, z pięciu domów tworzących osobną osadę. W takiej sytuacji zawsze należy trzymać się nazewnictwa podanego w aktach prawnych wyższego rzędu.

Polska, podpisując Traktat Akcesyjny do UE, zobowiązała się do wdrożenia europejskich dyrektyw. Dla naszej branży najważniejsza jest „dyrektywa ściekowa” [4].

Systemy kanalizacji

Co to jest kanalizacja? Ogólnie rzecz ujmując, jest to system zamknięty lub, w przypadku ścieków opadowych, otwarty. Na system otwarty składają się odpowiednio ukształtowane powierzchnie (np. parkingi, rynsztoki, umocnione ulice, także trawniki lub inne umocnione obiekty ziemne) i oczywiście cały system rowów czy – jak chce prawo – system melioracji głównych i szczegółowych.

Tradycyjny system kanalizacji zamkniętej składa się z rur i urządzeń towarzyszących, których zadaniem jest umożliwienie przepływu ścieków w przypadkach szczególnych bądź umożliwienie kontroli przepływu. Mamy 3 rodzaje kolektorów:

  • odcinki przesyłowe (przeważnie tłoczne),
  • kolektory sieci zbierające ścieki z wielu źródeł,
  • przyłącza łączące sieci wewnętrzne kanalizacyjne z kolektorami sieci kanalizacyjnej.

Przyłącza kanalizacyjne powinny posiadać studzienkę łączącą sieć wewnętrzną albo kuriozalnie kończyć się na granicy posesji (art. 2, pkt. 5 ustawy [5]). Przypomnijmy jeszcze, że wyróżniamy systemy kanalizacji tłocznej, grawitacyjnej i podciśnieniowej. O systemie grawitacyjnym niby wiadomo dużo, ale warto jednak pamiętać, że w nim ścieki nie płyną pod górę.

Poza tym projektant musi zapewnić odpowiednie spadki kolektorów, ich średnice i szybkości przepływu. W wielu przypadkach projektanci dobrali za duże średnice, co zwiększa emisję niepożądanych zapachów. Praktyka wskazuje, że w prawie 40% budowanych systemów należy zastanowić się nad zasadnością wykonania kanalizacji grawitacyjnej.

System tłoczny najczęściej kojarzony jest z odcinkami przesyłowymi i gospodarstwami leżącymi przy takim kolektorze. Sercem tego układu jest pompownia ścieków. Wyróżnia się dwa systemy: pompownie klasyczne z pompami zanurzonymi w ściekach oraz tłocznie, o znacznie efektywniejszych parametrach pracy. Pompownie przydomowe muszą posiadać lokalne zasilanie, co jest ich wadą. System tłoczny często jest przewymiarowany i ścieki za długo przesyłane są od dostawcy do oczyszczalni.

Kanalizacja podciśnieniowa działa na zasadzie odkurzacza, tj. zasysa ścieki ze studzienek (zaworowych przyłączeniowych) i kieruje je bezpośrednio lub pośrednio do oczyszczalni. System ten zalecany jest głównie na obszarach podmokłych i terenach mało zróżnicowanych. Jego zaletą jest brak konieczności zasilania poszczególnych studzienek, a wadą ograniczony zasięg kanalizacji – maksymalnie 4 km od stacji podciśnieniowej. Jednak w Polsce jest niewiele miejscowości o „dłuższej” zabudowie.

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl