Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kanalizacja deszczowa w obiektach sportowych

W artykule opisano projekt instalacji deszczowej dla jednego ze stadionów piłkarskich, wykonany przez pracownię Pol-Con Consulting. Prawie każdy obiekt sportowy, bez względu na to, dla jakiej dyscypliny sportowej jest projektowany, ma podobne warunki techniczne. Gdy zaczyna padać deszcz, odprowadzenie wody deszczowej staje się poważnym problemem. Duże powierzchnie o współczynniku spływu 1,0 nawet przy średnim natężeniu opadu dają duże ilości wody deszczowej.

Płyta opisywanego stadionu piłkarskiego nie jest przykryta dachem. Instalacja deszczowa została podzielona na część zbierającą wodę deszczową z murawy oraz część zbierającą wodę z dachu.

Ścieki deszczowe z płyty boiska odprowadzane są do zewnętrznego kanału melioracyjnego. Na płycie boiska zaprojektowano system odwodnienia murawy oraz dwa koryta odwodnienia liniowego zlokalizowane wokół murawy i poniżej trybun. System odwodnienia murawy i koryto umiejscowiono bezpośrednio przy murawie, tak jak kolektor ścieków deszczowych z płyty stadionu.

Ścieki deszczowe z dachu stadionu (powłoki poliwęglanowej) zbierane są przez trzy rynny znajdujące się na krawędzi dachu nad trybunami, na elewacji zewnętrznej oraz na dolnej krawędzi elewacji zewnętrznej. Ścieki deszczowe z rynny umiejscowionej na dolnej krawędzi elewacji zewnętrznej odprowadzane są grawitacyjnie. Ścieki z pozostałych dwóch rynien odprowadzane są poprzez wpusty dachowe zainstalowane w miejscach lokalnego rozszerzenia każdej z rynien i system podciśnieniowego odwodnienia dachu.

Ścieki z obu systemów odprowadzane są do zewnętrznego kanału ścieków deszczowych i dalej przewodami rurowymi do żelbetowego zbiornika retencyjnego zlokalizowanego pod trybuną. Ścieki z dachu nad zbiornikiem retencyjnym odprowadzane są przewodami bezpośrednio do zbiornika retencyjnego.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Ilość ścieków deszczowych z dachu obliczono przy następujących założeniach:

  • miarodajne natężenie deszczu: 174 dm3/s,
  • współczynnik spływu dachów: 1,0,
  • współczynnik spływu bocznych części powłoki zewnętrznej: 0,5.

Ilość ścieków deszczowych z dachu doprowadzanych do zbiornika retencyjnego w czasie miarodajnego deszczu zaplanowano na poziomie 600 dm3/s, a ścieków deszczowych z dachu odprowadzanych do rowu melioracyjnego na poziomie 50 dm3/s.

Pojemność zbiornika retencyjnego wynosi 3150 m3, w tym 2500 m3 to zapas wody deszczowej do nawadniania murawy i spłukiwania misek ustępowych i pisuarów, a 650 m3 – pojemność retencyjna na wypadek deszczu miarodajnego. Ilość ścieków deszczowych z murawy odprowadzana do rowu melioracyjnego wynosi 42 dm3/s.

W zbiorniku ścieków deszczowych wydzielono komorę o pojemności 100 m3, odpowiadającej dobowemu zapotrzebowaniu na wodę do podlewania murawy. Jeśli wystąpi konieczność podlewania, a zbiornik retencyjny będzie pusty, komora napełniona zostanie wodą z instalacji wodociągowej. Zbiornik retencyjny wyposażono w przelew odprowadzający nadmiar wody deszczowej do rowu melioracyjnego.

Przy zbiorniku zlokalizowano pompownię, w której zainstalowane są dwa zespoły pompowy. Jeden z nich zasila instalację podlewania murawy z wydajnością 6 dm3/s, a drugi instalację spłukiwania misek ustępowych i pisuarów na promenadach z wydajnością 39 dm3/s.

Główne przewody zasilające wykonane są z rur i kształtek z PE-HD zgrzewanych doczołowo. Odgałęzienia do poszczególnych grup toalet wykonane są z polipropylenu – jak instalacja wody zimnej. Instalacja wyposażona jest w elektryczne ogrzewanie przeciwzamrożeniowe i izolację termiczną. Przewody doprowadzające wodę do toalet zlokalizowanych na promenadzie odcięte są od głównych przewodów zasilających przy pomocy zaworów odcinających i wyposażone są w zawory odwadniające.

Rozwiązanie to umożliwia opróżnienie części instalacji w okresie, w którym nie planuje się używania promenady. W razie konieczności użycia pomieszczeń na promenadzie w okresie zimowym należy załączyć ogrzewanie instalacji, a po osiągnięciu temperatury +5oC instalację nawodnić. Pozostałe części instalacji są stale nawodnione.

Opisana instalacja pokazuje, jak można wykorzystać zmagazynowaną wodę deszczową do podlewania murawy i celów sanitarnych. Zmniejsza się w ten sposób zużycie wody oraz koszt odprowadzenia ścieków (wód deszczowych).

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl