Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

W poprzednim artykule dotyczącym działania pompy ciepła we współpracy z kolektorami słonecznymi (RI nr 11/2009) opisano instalację, która pozwalała zmagazynować w ziemi nadmiar ciepła pozostający po podgrzaniu c.w.u. w okresie letnim. Nie jest to jednak jedyna możliwość wykorzystania energii Słońca. Inne ciekawe rozwiązania to „system hybrydowy” i wykorzystanie zasobników parafinowych.

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie wytworzą tyle ciepła, by móc ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Zatem kwestią kluczową pozostaje magazynowanie nadwyżki ciepła, którą kolektory są w stanie wyprodukować w okresie kwiecień–październik.

System hybrydowy


System hybrydowy to rozwiązanie oferowane przez jedną z niemieckich firm (rys. 1). Głównymi elementami instalacji są: hybrydowy kolektor słoneczny (rys. 2), pompa ciepła, zasobnik ciepła dwufazowy (na ciepło utajone), warstwowy zasobnik wody i regulator. Hybrydowy kolektor słoneczny nie różni się wyraźnie budową od zwykłych kolektorów, jedyną jego cechą szczególną jest to, że pod i nad blachą trzymającą rurki przepływa powietrze pobierane z otoczenia kolektora.

schemat instalacji solarnej
Rys. 1. Schemat instalacji Solaera (rys. Consolar)

Gdy zapotrzebowanie na ciepło, jakiego potrzebuje zasobnik, jest większe, niż promieniowanie słoneczne może dostarczyć, włącza się wentylator umieszczony w kolektorze i powietrze oddaje część ciepła, które przy tych warunkach klimatycznych posiada, rurkom kolektora. Powietrze staje się zatem dolnym źródłem ciepła pompy ciepła, kolektor zaś staje się wymiennikiem powietrze–woda (glikol) i może pracować nie tylko w pochmurne dni, ale również w nocy.

Dzięki zastosowaniu w układzie z kolektorami słonecznymi pompy ciepła można wykorzystać ciepło ze źródeł o niższych temperaturach, niż są potrzebne do podgrzania c.w.u. Zatem w pokazanym na schemacie układzie pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza, gdy promieniowania słonecznego nie ma lub jest zbyt słabe, aby wodę podgrzać. Każdy z zastosowanych elementów ma swoją rolę w całym układzie.

Źródłem ciepła jest energia słoneczna i ciepło zawarte w powietrzu (jeśli pracuje wentylator). Gdy świeci Słońce, jego ciepło ładuje zasobnik wody i zasobnik warstwowy. Gdy Słońca brakuje, temperatura powietrza nie pozwala na bezpośrednie ładowanie zasobnika wody i wtedy odbywa się to za pośrednictwem pompy ciepła.

hybrydowy kolektor słoneczny
Rys. 2. Kolektor słoneczny hybrydowy (rys. Consolar)

Na schemacie obrazującym działanie innej instalacji (rys. 3) widać trochę odmienny sposób połączenia poszczególnych elementów instalacji. Szczególną uwagę zwraca miejsce i rola parownika pompy ciepła. Wydaje się, że jest to propozycja lepsza od pokazanej na rys. 1 pod względem możliwości sterowania i regulacji układu. Jednak trudno jest ocenić obydwa rozwiązania bez dokładnej znajomości układu sterowania, a tego żadna z firm w swoich materiałach nie podaje.

schemat instalacji
Rys. 3. Schemat instalacji Therma-Exclusiv (rys. Westfa)
   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl