Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Ciąg dalszy artykułu...
instalacja solarna z parafinowym zasobnikiem ciepła
Rys. 4. Schemat instalacji solarnej z parafinowym zasobnikiem ciepła (rys. PowerTank)


Zasobniki parafinowe

parafina w zasobniku ciepła
Rys. 5. Zmiana faz parafiny w zasobniku ciepła (rys. PowerTank)

Trwają również prace nas skonstruowaniem pojemnościowych zasobników ciepła. Inna niemiecka firma opracowała układ instalacji słonecznej składający się z kolektorów słonecznych i parafinowego zasobnika ciepła PCM (ang. phase change material) oraz kotła i zasobnika ciepłej wody (rys. 4). Baterie parafinowe z podwójnym wymiennikiem ciepła pozwalają stworzyć zasobnik o potrzebnej pojemności cieplnej.

W opisywanej instalacji zastosowano baterie parafinowe z podwójnym wymiennikiem ciepła i z zasobnikiem stworzonym z 24 baterii połączonych ze sobą w układzie Tichelmanna. Baterie są po zmontowaniu izolowane, a przestrzenie między nimi wypełnia się żwirem, aby zwiększyć pojemność cieplną całego zespołu. Zaleca się izolację cieplną grubości co najmniej 100 mm.

Producent proponuje zespoły złożone z 2 baterii parafinowych, każda o wysokości 1800 mm, średnicy 200 mm, pojemności 60 l i wadze 52 kg,.Wypełnione są parafiną o punkcie topnienia 50/52°C. Ilość ciepła, którą można wykorzystać, to 10–12 kWh przy ΔT = 50 K (35–85°C). Wymiennik ciepła wykonany jest z rurek miedzianych o średnicy 15 mm i mocy cieplnej 2×(1,4–5,2 kW) przy ΔT = 15–30 K.

Maksymalna temperatura pracy wynosi 85°C. Dostępne są baterie z jednym lub dwoma wymiennikami ciepła, również o niestandardowej wysokości, w układzie pionowym lub poziomym. W zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się zasobniki parafinowe pracujące w temperaturze maksymalnej 220°C.

magazynowanie ciepła w zasobniku parafinowym
Rys. 6. Możliwości magazynowania ciepła (rys. PowerTank)

Akumulator ciepła, bo tak chyba można nazwać opisywany zasobnik parafinowy, korzysta z technologii PCM wykorzystującej różnicę w pojemności cieplnej materiału w fazie stałej i ciekłej. Podobnie jak w kotłach kondensacyjnych (technologia kondensacji pary wodnej i przechodzenia z fazy gazowej w fazę ciekłą) umieszczona w zasobniku parafina pod wpływem ciepła do niej dostarczanego rozpuszcza się, przechodząc w fazę ciekłą (rys. 5).

Gdy potrzebne jest ciepło, rozpoczyna się proces odwrotny – temperatura parafiny spada poniżej 52°C i z fazy ciekłej przechodzi w fazę stałą. Przy ΔT = 15°C zasobnik ciepła z parafiną jest w stanie zmagazynować cztery razy więcej ciepła niż woda (rys. 6). Aby instalacja pracowała poprawnie i efektywnie, potrzebne jest jeszcze prawidłowo zaprojektowane sterowanie i regulacja. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę, bo nawet najlepiej pomyślaną instalację może zepsuć nieprawidłowo zaprojektowany układ regulacyjny.

zasobnik parafinowy
Rys. 7. Sześć baterii tworzących zasobnik parafinowy (rys. PowerTank)

Większość firm działających na rynku instalacji słonecznych i pomp ciepła oferuje bardzo rozbudowane regulatory, które należy umiejętnie wykorzystać.

Opisane powyżej instalacje słoneczne powiązane z pompą ciepła i zasobnikami PCM istotnie zwiększają możliwość wykorzystania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii. W naszych warunkach klimatycznych i przy obecnym poziomie cen energii instalacja wykorzystująca zasobniki PCM raczej nie będzie konkurencyjna w stosunku do innych instalacji, ale gdy popularność zasobników parafinowych zwiększy się, a jednocześnie ich ceny spadną, wykorzystanie takiego rozwiązania warto będzie rozważyć.

Literatura

1. Theiss E., Eheschließung mit Verstand, „IKZ-Haustechnik“ nr 15–16/2009.
2. www.consolar.de.
3. www.westfa.de.
4. www.powertank.de.
5. Kosieradzki J., Współpraca instalacji solarnej z pompą ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2009.

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl