Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Termowizja w ogrzewnictwie

Zastosowanie termowizji
Ciąg dalszy artykułu...

Ciała rzeczywiste, poza emisyjnością, charakteryzują się także absorpcją, współczynnikiem odbicia promieniowania (promieniowanie może ulegać odbiciu kierunkowemu lub rozproszonemu) oraz transmisyjnością. Cechy te również mogą mieć znaczenie, zwłaszcza w wypadku badania rozkładu temperatur powierzchni przedmiotów częściowo przezroczystych (np. przy niejednorodności temperatury obiektu w całej jego objętości) czy też uwzględnienia wpływu na wyniki dokonywanych analiz przestrzeni znajdującej się pomiędzy badanym obiektem a stojącym w pewnym oddaleniu od niego sprzętem pomiarowym.

Zastosowanie

Termowizja znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i techniki. Przydatna jest przede wszystkim wszędzie tam, gdzie wnioskowanie o stanie badanego obiektu oparte jest na pomiarze temperatury jego powierzchni i jej rozkładzie. Może odgrywać ważną rolę, gdy interesuje nas zdiagnozowanie niejednorodności rozkładu temperatury, jej skali lub lokalizacji. Wykorzystywana może być m.in. w medycynie, energetyce, elektronice, hutnictwie, chemii, rolnictwie, geologii, ochronie środowiska i budownictwie.

Początek rozwoju urządzeń termograficznych nastąpił jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku [1]. Przyczynił się do tego przemysł zbrojeniowy, jednak w tym samym czasie urządzenia te znalazły również inne zastosowania. Na dalsze rozpowszechnienie tego typu metod pomiarowych duży wpływ miał rozwój techniki, przede wszystkim elektroniki i optyki podczerwieni.

Współczesne kamery termowizyjne nie przypominają już prawie w ogóle urządzeń stosowanych w ubiegłym wieku. Są łatwe w obsłudze i pozwalają na wykonywanie termogramów prawie w każdych warunkach. Do obróbki wyników oferowane jest odpowiednie oprogramowanie. Jednak największym problemem jest interpretacja uzyskanych wyników, co nie jest już jednoznaczne i wymaga pewnego doświadczenia i wiedzy.

W budownictwie termowizję najczęściej wykorzystuje się do oceny izolacyjności cieplnej budynków i ich elementów [1, 3]. Pozwala np. na wykrycie niejednorodności rozkładu temperatury na powierzchni zewnętrznych przegród budowlanych, wskazując na lokalizację mostków termicznych czy innych dodatkowych źródeł ucieczki ciepła.

Za pomocą pomiaru termowizyjnego można rozpoznać zarówno niejednorodność ułożenia izolacji termicznej, jak i efekt strat ciepła na skutek zastosowanych rozwiązań technologicznych (połączenia elementów konstrukcji, narożniki, stolarka okienna i drzwiowa). W celu otrzymania zdjęcia przegrody budowlanej pomiary mogą być wykonywane z zewnątrz budynku (miejsca zintensyfikowanych strat ciepła charakteryzują się wyższą temperaturą niż pozostałe fragmenty badanej powierzchni – fot. 1) oraz od wewnątrz (fot. 2).

Celem badań termowizyjnych przegród budowlanych bywa też często lokalizacja miejsc ich zawilgocenia. Może to dotyczyć zarówno lokalizacji potencjalnych czy rzeczywistych miejsc wykraplania się wilgoci na powierzchni przegrody, jak i miejsc, gdzie wilgoć wewnątrz konstrukcji przegrody lokalnie zwiększa wartość współczynnika przenikania ciepła.

W budynkach, w których instalacje prowadzone są w posadzkach lub pod tynkiem, zdjęcie termowizyjne pozwala na zlokalizowanie przewodów instalacji c.o. (fot. 4) i instalacji wody zimnej i ciepłej.

W ogrzewnictwie termowizja wykorzystywana jest jeszcze do badania rozkładu temperatury na powierzchniach grzejnych (grzejniki konwekcyjne – fot. 3, ogrzewanie podłogowe itd.), drożności przewodów instalacji [4] (np. odgałęzień, układów podmieszania, okresowo użytkowanych obiegów itp.), skuteczności wykonania izolacji rurociągów i lokalizacji w nich mostków cieplnych (fot. 6).

Na podstawie wykonanych pomiarów można też oceniać szczelność budynku lub jego elementów (fot. 1, 2 i 5) oraz lokalizować miejsca ucieczki ciepłego powietrza na zewnątrz lub infiltracji zimnego powietrza do pomieszczeń (niestaranny montaż stolarki, połączenia technologiczne konstrukcji budynku, szczeliny, pęknięcia, nieszczelna lub niedomknięta stolarka).

Na fot. 1 przedstawiono termogram fragmentu elewacji budynku A-1 Politechniki Wrocławskiej. Rozkład temperatury na powierzchni przegrody zewnętrznej jest w miarę równomierny. Widoczny pod oknami wzrost temperatury powierzchni (kolor żółty) to nie tyle efekt ubytków izolacji lub wykonania jej niezgodnie ze sztuką budowlaną (mur z cegły), co raczej informacja o lokalizacji (zgodnie ze sztuką) w tych właśnie miejscach grzejników. Interesujące jest natomiast zlokalizowanie nieszczelności stolarki okiennej.

Widoczne są bowiem dwa otwarte okna (po prawej) oraz dwa rozszczelnione górne lufciki (środkowy rząd okien, od lewej). O ile do stwierdzenia strat ciepła w wyniku otwarcia okien nie jest konieczne aż wykonywanie zdjęć termowizyjnych (gdyż jest to widoczne gołym okiem), to już dużo trudniej byłoby wykryć nieszczelności niedomkniętych lufcików.

Na podstawie tego termogramu warto zauważyć, że wyjątkowo trudnym elementem do analizy rozkładu temperatur na podstawie badań termowizyjnych są powierzchnie szyb. W szybach dolnych okien wyraźnie odbija się budynek znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Temperatura odczytana dla okien górnych jest natomiast o kilka stopni niższa niż temperatura powietrza zewnętrznego w momencie wykonywania zdjęcia.

Wynika to z faktu, że w szybach tych odbija się nieboskłon (należy zwrócić uwagę na kąt między osią optyki a powierzchnią okien w górnych rzędach), a wpływ tego odbicia przenosi się na zobrazowanie temperatury w obrazie termowizyjnym. Nieboskłon ma temperaturę radiacyjną (mierzoną kamerą termowizyjną), zależną od stanu zachmurzenia. Dla czystego nieba wynosi ona nawet poniżej –50°C, dla chmur „wysokich” białych – kilka, kilkanaście stopni poniżej temperatury otoczenia, a dla chmur „niskich” ciemnych jest bardzo zbliżona do temperatury otoczenia.

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl